• 1
  galatasaray yönetiminin ve sözlüktekiler dahil bir grup taraftarın çözüm için bildiği çözüm yolu. hamzaoğlu, denizli, riekerink, tudor ... bu liste 40 defa da güncellense sorun çözülmeyecek. kabul etmek lazım ki, tarihin en kötü yönetimi ve en az onun kadar kötü oyuncu grubu var elimizde. sorun bu kadar ortadayken hala teknik direktörlere sallanması hiç mantıklı gelmiyor. ve ben eminim ki bu oyuncular ve bu yönetime şuan aktif en iyi 3 teknik direktör birden gelip beraber yönetseler de bu takımdan birşey olmaz.
 • 5
  hala doğru teknik direktör ile çözümdür deniyor ne diyeceğimi bilemiyorum. keşke bir imkanımız olsa da istediğiniz teknik direktörü getirsek böyle simülasyon gibi. teknik direktörden önce kulübün tüzüğü değişecek, üye yapısı değişecek, liseci zihniyet değişecek, muslera hariç bütün oyuncular değişecek ondan sonra istediğiniz teknik direktörü getirebilirsiniz. şimdi entry adreslerini vermeyeceğim ama isteyen baksın, riekerink gitse de hiçbir şeyin değişmeyeceğini defalarca yazdım. haa pardon, 10 km daha fazla koşuyoruz. ama puan vermiyorlar işte koşuya n'apalım :(
 • 7
  başlangıçta taze kan olması dolayısıyla takımın hüviyetini değiştiren, daha sonra ise hem teknik direktörün hem de oyuncuların heyecanlarının tükenmesiyle aynı döngünün tekrarlanması işlemi.

  sisteme sahip ülkelerde ve takımlarda ise durum döngü durumunu almaz, olağanca uzun süreli ve sistem dolayısıyla daha başarılı bir süreç izlenir. teknik direktör de sisteme uyumlu olup olmadığı kriterlerince seçilir ki, her 2 senede bir aynı döngü yaşanmasın.

  türkiye sistemsizlik ve plansızlık yüzünden bu değişikliği sık sık gerçekleştirmektedir. milli takımı neredeyse her turnuvaya farklı bir hoca ile çıkarken, kulüp takımları ise en geç 2 senede bir hocasını değiştirir. hatta bazı takımlar tek sezonda +3 hoca ile çalışır. bu, ülkenin en büyük takımı olan galatasaray'ın da birçok kez başına gelmiştir. hatta daha ilginç bir şey söyleyeyim: galatasaray'ın efsanesi fatih terim bile, galatasaray'da tek seferde en fazla 4 sene görev almıştır.

  bu tüm bilgilerin ışığında söylenebilir ki türk futbolunda süreklilik ve istiktar esas alınmadığından başarı ancak günübirlik şans ve rastlantılar dolayısıyla sağlanacaktır. başarısızlığın tüm faturası teknik direktöre kesilecek ve yeni teknik direktör bir kurtarıcıymışçasına heyecanla karşılanmaya devam edilecektir. daha sonra nefretle, kovulması beklenecek ve döngünün sürmesi sağlanacaktır.

  kısacası teknik direktör değişimi, şekli itibarıyla üst seviye ve düşük seviye takımların birbirinden ayrılması konusunda fikir verebilir.
 • 9
  anadolu takımları tarafından kısır döngü yapılmıştır. bugün kovarlar, yarın tekrardan geri getirirler.

  samet aybaba'dan örnek vereyim:

  2001 yılında gaziantepspor'un başına geçmiş ve 2002'de ayrılmış.
  tarihler 2006'yı gösterirken tekrardan gaziantepspor'un başına geçmiş ve 6 ay sonra tekrardan gitmiş.

  2000 yılında gençlerbirliğine gelmiş, 2001'de ayrılmış.
  2008'de yine gençlerbirliğine gelmiş ve 2009'da tekrardan ayrılmış.

  2008'de bursaspor'a gelmiş, 2009'da ayrılmış.
  2018'de gelmiş ve 2019'da tekrardan ayrılmış.

  1993 yılında kayserispor'un başına geçmiş ve 1994'te ayrılmış.
  sonra 1996 yılında tekrardan kayserispor'un başına geçip, 1997'de ayrılmış.
  2020 yılındayız ve kendisi kayserispor'un teknik direktörlüğünü yapıyor. birkaç ay sonra gideceğini bilmek için kahin olmaya gerek yok.

  birde mustafa kaplan örneği vereyim:

  yardımcı antrenör, teknik direktör, scout, sportif direktör unvanlarıyla birlikte toplamda 7-8 kez gençlerbirliği takımına gitmiştir. aynı zamanda ankaragücü takımında çeşitli zamanlarda tam 4 kez teknik direktörlük yapmıştır. e tabi hacettepe takımına da toplamda 4 kez gittiğini yazmamak olmaz.
 • 12
  ülkemizin mental yaklaşımını en net özetleyen sektördür teknik direktörlük. yapana karışan çok olur, çünkü sorumluluk taşımadan yorumlamak kolaydır. teknik direktör değişikliği ise sorumluluk almak istemeyen ve hatayı başkasına yükleyip aynı yolda bir süre daha zaman kazanarak devam eden yetki sahibi kişilerin bir numaralı planıdır. çoğu zaman tüm takım gideceğine hoca gönderilir yaklaşımını duyuyoruz. hiç düşünmüyorlar "biz hocayı yedik" kafasına giren bir avuç genç yeni gelenin otorite kurmasına izin verirler mi? iyi veya kötü bir karar alırsınız tüm sezonu olağandışı bir durum olmadığı sürece o idareciyle geçirirsiniz yoksa futbolda gelişim beklenemez.
 • 13
  türk futboluna devrim gibi kararlar lazım bunlardan bir tanesi süper lig ve alt liglerdeki takımların her sezon için en fazla iki adet farklı teknik direktör çalıştırabilmeli olmalı.

  sezon içinde 3-4 hoca değiştiren takımlar var buradaki esas sorun kulüp başkan ve yöneticilerin kendi kadrolarını kurup gelen hocanın oynatmasını bekliyorlar.
  hocalara güven 0 bunun sonucunda teknik direktör lobisi ortaya çıktı. sürekli aynı hocalar sezon içerisinde bir sürü takım değiştiriyor.

  bir teknik direktör sezon boyunca çalıştığı ligde en fazla 1 takım çalıştırabilmeli kuralı gelmelidir ama mesela süper ligden kovulmuştur 2.ligden teklif almıştır o zaman gidip orayı çalıştırabilir.

  kural için şunu söyleyenler olacaktır, örneğin; galatasarayda fatih terim görevi bıraktı madem aynı kategoride iki takım çalıştıramama kuralı olursa başakşehir hocası okan buruğu nasıl göreve getirecek? o zaman sadece tazminat devreye girecek galatasaray başakşehire tazminatını ödeyecek hem alan kulüp hem veren kulüp kazanmış olacak, okan buruk kendisi istifa edip galatasarayın başına geçemeyecek.

  böyle kesin kurallar getirilmezse türk futbolunda her geçen gün daha kötüye gideceğiz ve en az böyle 10 tane farklı çözülmesi gerek konu var.
 • 14
  teknik direkör değiştiren takımın şampiyon olduğu 5 sezon vardır.
  1975-76 13. hafta şükrü ersoy-ahmet suat özyazıcı, trabzonspor.
  2007-08 29. hafta karl-heinz feldkamp-cevat güler, galatasaray
  2008-09 7.hafta ertuğrul sağlam-mustafa denizli, beşiktaş
  2014-15 12. hafta cesare prandelli-hamza hamzaoğlu, galatasaray
  2017/18 17. hafta igor tudor-fatih terim, galatasaray
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!