• 3
  en azından indirime gidin ulan dediğim dörtlü. kaç yıl bu kulüpten hak etmediğiniz maaşları aldınız, yanlışsam düzeltin, hepiniz sözleşmenizin son yılındasınız. 200bin euro olur, 10bin euro olur bişeler indirin o fazla tuzlu sözleşmelerinizden ne olacak sanki. bir yıllık sözleşmeniz kalmış zaten, bir yıl biraz daha az kazanın bre galatasarayın kan emicileri.
 • 10
  selçuk inan ve eren derdiyok kötü oyuncular değil ama fizik olarak sorun yaşayan oyuncular. kalırlarsa terim ile birlikte daha iyi olabilirler. diğer ikisi ise direk gitmeli. son zamanlarda gördüğüm bir durum da taraftar olarak canımı sıkıyor ve bunu paylaşmak istedim. futbolcular, iyi olabilir, kötü olabilir, hatta rezil de oynayabilir ve elestirilmeleri kadar da doğal bir durum olamaz. fakat hangi oyuncu olursa olsun çöp tabiri çok çirkin bir söylem. çöp kelimesinin geçtiği anlatımlar ne kadar güzel olursa olsun bende uzaklaşma hissi yaratıyor. bu kelimeyi kullanmamaliyiz diye düşünüyorum.
 • 11
  hangi ortak paydada buluşturulduğu da açıkça belirtilmesi gereken dörtlü.

  şahsen eren derdiyok'u hiçbir kıstasta diğer üçlü ile aynı kefeye koyamam, koymam. kendisi gomis ile ilgili tasarruflarından bile ne kadar düzgün karakterli bir adam olduğunu ortaya koymaktadır.

  gelelim diğer üç isme;

  ilk önce şunu belirtmek gerekiyor. siz bir alışveriş yaparken ya da bir çalışanınıza bir iş karşılığı ücret verirken belirlediğiniz miktar, o maldan veya çalışandan alacağınız maksimum verime göre belirlenmektedir. yani bugün bir pantolon aldığınızda paçası yırtık olursa fiyatı otomatik olarak düşüyor işçilik hatası vs. denilerek.

  tarık çamdal: yukarıda bahsedilen ön bilgiye haiz bir insansanız bu arkadaşa karşı kin beslemenize hak verebilirim. galatasaray futbol kulübü kendisine taahhüt ettiği maaşı maksimum performansını göz önüne alarak belirlemişken, bu beyefendi bir damla ter dökmeyip, gram emek sarfetmeden o parayı kendine helal görüyorsa, koskoca bir yazıklar olsun deyip geçiyorum. üzerine konuşmak, sayfalarca entry girmenin bile gereksiz olduğu bir futbolcu.

  tolga ciğerci: artık hangi konjonktür bu oyuncuyu ilk 11'e monte ettirdi, ondan "verimli" bir sol kanat yarattı, allah bilir. ancak takım zora düştüğünde kendisi küsüp kendini dışlıyorsa bu arkadaş bizim takım ruhumuzu, galatasaray'ın kuruluş ideallerinin gerekliliklerini yerine getirmiyor demektir. kaldı ki bu onun işidir, bu işten yüklü bir miktar para kazanmaktadır. bu ufacık fedakarlığı bile gerçekleştirmeyen bir isme yeni sezonda* takımda yer vermemek gerekir. (bazı günler ufak halsizlik, ateş, baş dönmesi gibi rahatsızlığınıza rağmen sevdiğiniz bir arkadaşınıza verdiğiniz söz gereği gidip o halı saha maçında oynarsınız ya, işte böyle bir fedakarlık bile onun yapacağından büyüktür.)

  ve geldik en önemli kişiye, selçuk inan: takımımızın 3. fatih terim döneminde yeniden yapılanmasında en önemli etken oyuncumuz selçuk idi. devam eden sonraki sezonda da iyi katkı vermişti ancak hepsi bu kadar. bu oyuncu hali hazırda takım kaptanımız ve yönetime destek olup olmayacağı karakterine kalmıştır. bu sezon benim gözümde iyi oynadığı bir iki maç olsa da sezonun ilk yarısında türk telekom arenadaki bir maçta kendi kaybettiği topun peşinden koşmayıp, öylece seyretmesi hiç aklımdan çıkmıyor. "hiçbir şey yapamıyorsan bari koş be adam " diye bağırdığımı hatırlıyorum bu eylemi üzerine.

  eren derdiyok: bu futbolcumuz ise kaçırdığı gollerin hiçbir savunulacak tarafı olmaksızın söylüyorum, benim gözümde en azından çaba sarfetmiştir. bu sezon gerektiğinde şans bulmuş ve belki de en kilit maçlardan biri olan kayserispor maçında ondan bekleneni fazlasıyla yerine getirmiştir. takımımızın oyun sistemi ile alakalı verimli olmayan bir futbol ortaya koymuş olması yalnızca bu çocuğun suçu olamaz. son cümlede ne demek istediğimi 16/17 sezonu ilk lig maçı olan karabükspor karşılaşmasını izleyenler, hatırlayanlar bilir. o maçta hava toplarında etkili bir isim olan eren ısrarla top beklemesine karşın takım yan pas yapmaktan başka bir şey yapamıyordu. hele maçın son anlarında golden önce herkes "içeriye bir orta açılsa gol gelecek" diye bağırırken takım ısrarla yan pasa devam ediyordu. son an da chedjou topu ceza sahasına doldurmuş ve eren kafayla golü atmıştı. bu çocuk bu tarz bir oyun içerisinde başarılı olabilecek potansiyele fazlasıyla sahiptir.

  özetle buradan bir dörtlü çıkmaz sevgili renktaşlar, çıksa çıksa yararsız emek bile yapamayan bir üçlü çıkar.

  edit: imla.
 • 12
  bu dortlunun ortak noktası kendileri gibi topcuyu 1m dolar ve asagisina bulabilecekken yüksek maaşlarına karsilik takıma doğru düzgün hiçbir katkida bulunamamalaridir. bu arkadaslar rodriguez, martin linnes, donk, sinan gümüş gibi takıma gercekten katki veren as ve yedek futbolculardan 2 kat ve hatta daha fazla* maas alıyor ve takıma katkıları neredeyse sıfır. sene bası tolga ciğerci umitlendirmisti ama sonradan kronik sakatligi dolayisiyla yine yatarak gecirdi sezonu.

  tabi ki bu futbolcuların her biri bir tarik camdal degil ama kendilerine ödenen bedellerin topçuları da olmadıkları malum. haklarını yemek istemem, burada belki de en az suclu kendileri. yine de gelinen noktada bu dörtlüden kurtulunsa ve hiç yoksa kendilerinden daha yararlı futbolculari daha uyguna bulabiliriz diye düşünüyorum. galatasaray'in ekonomik durumu yedek ve hatta yedek bile olamayacak topculara senelik 2m ya da 3m dolar verecek noktada degil.
 • 14
  küçük değişikliklerle 90'lı yılların efsanevi şarkılarından birine klip çekilebilecek oyuncu grubu.

  seni versinler ellere - tolga ciğerci ( igor tudor)
  seni vursunlar - tarik çamdal ( ayağı kırılan at misali)
  sana sevdanın yolları - selçuk inan (arda'nın yanına başakşehire)
  sana kurşunlar - eren derdiyok (nazar var sende, git başka yerde döktür)
 • 15
  hiçbir bonus almasalar dahi senede 54.000.000 tl kemiksiz para kazanan, kadroda olmamaları olmalarından daha faydalı 4'lü.

  zararın neresinden dönersen kâr demişler, bu arkadaşlara en yüksek maaşı veren kulüple istekleri arasındaki farkı gerekirse biz ödeyip yollayalım. tolga ve eren, takasta kullanılabilecek veya 3-5 kuruş kazandırabilecek kalibredeler yine. diğer iki arkadaşa değinmiyorum bu konuda.

  dünya üzerinde en uç ücretlerin ödendiği liglerde dahi bu ücretleri kazanamayacak şanslı insanlar. talih kuşu konmuş derler ya, hah işte öyle. fakat biz hayır kurumu değiliz, aşevi değiliz.

  gönderilmeliler, gönderilmeliler, gönderilmeliler, gönderilmeliler. gönderilmedikleri her dakika zarar.
 • 16
  bence ahmet çalık; tolga ve eren'den kat kat daha çöptür. tolga ve eren katkı da sağladı şu takıma. çöp demek insafsızca olur, hele tarık ile aynı klasmana koymak... asıl çöp ahmet çalık. o kadar kötüydü ki oynatılmadı zaten bir daha. österjunds faciasında katkısı büyük. kendisine görev düşmediği için ve oynamadıgı için unutuldu gitti ama yarın bir gün birkaç maç oynarsa ayvayı yedik.
 • 19
  tolga cigerci'yi gönderen arkadaşlar, senede bir çok maçta oynamamasına ragmen 6 gol atan, 11 12 km koşan adam nereden buluyorlar bir açıklasınlar bakalım. ulan adamın şampiyonlugumuza katkısı oldu, çöp muamelesi yapıyorsunuz.

  maksat tüketim hastalığı, yerine gelecek oyuncu da aynı kaderi paylaşacak. gelen herkes ronaldinho gibi hareketler yapmalı.

  tanım: gereksiz gruplamaya söz konusu olmuş futbolcular.
 • 21
  şunun hala yazılmamış olması, yaşlandığım konusunda beni endişeye sürükledi* (bkz: mahsun ibo izzet alişan özcan)

  maaşları çooook uygun seviyede olsa ve pek tabi 21 kişilik kadro cezası almamış olsak, diğer mevkilere transfer ve bütçe politikamıza göre 3'ünün de kadroda bir şekilde bulunmasını isteyebilirdim ama zor görünüyor. kadro temizliğine vesile olacaksa dakika düşünmeden gitsinler tabi o ayrı. üçü için düşüncem bu şekilde.

  tarık mı? o da kim?
 • 22
  tolga ciğerci:kötü bir oyuncu mu?hayır. hatta gösterdiği performansla bu sezon bize ligin ilk yarısında çok faydalı oldu. iyi bir oyuncu mu? ona da hayır. şampiyonlar ligine döndüğümüz ve ligde duble yapacağımız, bir süredir alamadığımız türkiye kupasını alacağımız bir sezonda rotasyonda olabilir. ancak kendisi maalesef kötürüm. her sezon ligin 17.haftası sakatlanıp 24.haftası düz koşulara başlıyor. bu dönemlerde üç kupada da en yoğun dönem. eğer aldığı yüksek maaşta %40-50 oranında bir indirime gidecekse kalabilir. indirim yoksa gönderin gitsin. son şampiyon takımda gol katkısı da yapmış bir adam. 1-2 milli maça da çıkmış mutlaka alıcısı olur. hem maaştan rahatlar hem elizimi üç beş kuruş geçer.

  tarık çamdal: sabah 6'da kulübe gelip gece yarısı kulüpten ayrılmalı. bu süre boyunca kulüp odalarının temizliği, malzameci abilerine yardım, kulüp otobüsünün yıkanması, muslera, gomis, fernando gibi abilerinin özel ihtiyaçları varsa onlar için getir götür işleri yapması lazım. ayrıca bir konfeksiyona verilsin ve kazandığı parayı da kulübe versin. kendisinin emek nedir? helal para nedir? gibi insanlık için elzem konuları öğrenmesi ve kendisine en azından galatasaraylılık duruşu kazandırılması gerekiyor. sonra da döve döve gönderelim.

  selçuk inan: yerli sevici falan değilim. ancak ben kaptanın üzerine çok gidildiğini düşünüyorum. eski selçuk mu? kesinlikle değil. performans olarak düşüşte. eski selçuk değilse eski selçuk maaşı almadığında sorun yok. bu kadar yoğun bir maç programında tecrübesiyle ve fatih terim etkisiyle faydalı olabilir. maaşında ciddi bir indirim yaptığında bu arma ve forma altında jübilesinin yapılmasına izin verilmeli.
  eren derdiyok: çok talihsiz bir oyuncu. yaşadığı sakatlıklardan ve gomis gibi bir gol canavarından dolayı beklenen katkıyı yapamadı. ancak buna rağmen çabası, bu sezonki kayseri maçı performansı, iyi niyeti ve efendiliğiyle ben ereni hep iyi hatırlayacağım. piyasası olan bir oyuncu. isviçre,almanya ve türkiye'den teklifler olacaktır. hem nakit girdisi hem maaş bütçesini rahatlatacaktır. yerine onun aldığı maaşla oynatılabilecek çok daha iyi golcüler bulabiliriz.
 • 23
  bu dörtlüden tarik camdal tamamen yoklari oynarken onun yanina bir de tolga ciğerci ekleniyor anlaşılan. sezon kapatırken sakat olan tolga sezon basında da yine agrilarindan dolayı butun calismalara katilamamis. fatih terim'in de bu durumdan caninin oldukça sikkin olduğu hepimizin malumu. eren derdiyok ve selçuk inan belki cok az sans bulacak bu sene ama aldıkları paralar yıldız futbolcu seviyesinde kalacak gözüküyor.