• 2
  (bkz: #1631042)

  "gasray lisecilerin diyil :("

  kendileri böyle buyurmuş.

  galatasaray lisecilerin değildir. önce bunu bil.

  ''taraftar dediğin şey basit halk tabakasıdır en fazla '' senin o basit halk tabakası dediğin biz varya galatasaray'ı galatasaray yapandır. he bunu da kendime hakaret olarak algılıyorum belirteyim. biz olmasak galatasaray en fazla kasımpaşa olurdu. onlar da bizim gibi neredeyse 100 sene önce kurulmuş ve hala aktif olan kulüplerinden biri. 1921 kuruluş yılı. ama şu an dipteler. neden hiç düşündün mü ? bunun tek nedeni senin basit halk tabakası diye aşağıladığın taraftar sayısının tüm ülkeye yayılamamış olmasıdır.

  biz olmasak galatasaray, kendini en tepede sanan liselilerin masturbasyon malzemesi olurdu.

  sizin gibiler istiyor ki galatasaray kendi içine kapanık, as üs ilişkisinin zirvede olduğu, yobaz sürüsü tarafından yönetilsin.
  senin galatasaray'ın hiç ama hiç bir başarısına sevinmeye hakkın yok arkadaş. uefa kupasına sevinmeye hakkın yok. lig şampiyonluklarına hiç bir şeye sevinmeye hakkın yok. çünkü bunların tamamı bizim sayemizde geldi. basit halk tabakası olan taraftar olmasaydı metin bu kulübe imza atmazdı. galatasaray onun umrunda bile olmazdı. izmir'deyken bile galatasaray demesinin sebebi sence yüksek eğitimli aristokrat yöneticilermidir ? yoksa izmir'e bile yayılmış basit halk tabakasının bir parçası olması yada onlardan etkilenmesimidir ? hakan şükür bu kulübe imza atmazdı. ali sami yen'e pankart astırmazdı. fatih terim gelmezdi.

  basit halk tabakası olan bizler finanse etmesek galatasaray belki de borçlar yüzünden batmıştı resmi olarak. senin yaladığın aristokratların ne bok yediğini bilmiyoruz ama gerek store'un yeterli miktarda kar edememesi, gerek adanın gerektiği gibi kullanılmaması bize bazı şeyleri gösteriyor. aylık harçlığı 100 lira olan 15 yaşındaki çocuğun 15 liraya aldığı bileklikler olmasa, forma alabilmek için 2 hafta makarna yiyen üniversite öğrencileri olmasa, çocuklarına galatasaray amblemli ürünler alabilmek için işe öğle yemeğini evden götüren baba olması o aristokratlar çoktan kaçıp gitmişti. bu finanse etme kısmı yanlış anlaşılmasın. basit halk tabakası olan taraftar bunu gönül isteğiyle yapar ve lafını açmaz bile. bil diye söyledim. ara sıra bunu sizlere hatırlatmak gerekiyor çünkü.

  ben, bu sözlükteki pek çok yazar, metin oktay, prekazi, hagi, taffarel, fatih terim, hakan şükür ve daha niceleri bizler sizin gibi aristokrat olmayan basit halk tabakasının birer parçasıyız ve bu kulübü ayakta tutan değerleriz.

  hademe bile bizden daha üstün birikime sahipmiş. hademeyi aşağıladığım falan yok o benim babamdır, annemdir. ama bu nasıl bir kibir ? bu nasıl bir lise faşistliği ? saygıdeğer lise ne zaman yükselmeye başlasak bizi aşağıya çekiyor. istiyorlar ki galatasaray küçük olsun ama sadece onların olsun.

  madem galatasaray'ın asıl sahipleri onlar. biz değiliz. hadi bakalım bizler dişimizden tırnağımızdan arttırarak yaptığımız maddi katkıları onlar da kendi bütçelerine göre yapsınlar. biz aylık harçlığımızın %10ununu bile bir senede galatasaray'a veriyorsak hadi bakalım onlar da her sene başında sadece aylık gelirlerinin %10unu versinler. hadi bakalım karda, kışta soğukta gitsinler bu takımı desteklesinler. hepiniz metin gibi oynayın diye bağırsınlar bakalım. rize deplasmanına, diyarbakır deplasmanına gidip bu takımı desteklesinler.

  biz basit halk tabakası olan taraftarlar sadece 1 yıl maddi manevi desteğimizi çeksek, o aristokratlar bakalım ne kadar sahiplenecek galatasaray'ı. bu kulübün asıl sahipleri bizleriz. ister basit halk tabakası de ister koduğumun varoşları de. biziz bu takımın sahibi. su topu maçına gidip bağıran biziz. alayının köküne kibrit suyu. geçtiğimiz yıl fenerbahçe ile kadın basketbolunda yurolig final maçına çıkarken, kongreyi bir hafta erteleyip tam kadro maça gitmeyen onlar, işini gücünü bırakıp avrupanın her yerinden o maça gidip takımı destekleyen biz ama takımın sahibi onlar. oldu başka bir isteğin ?

  sırf popüler diye yönetim kadrosuna şarkıcı alan onlar. neye yarayacaksa artık nasıl bir vasfı varsa alt tarafı şarkıcı ve müzik öğretmeni. ama galatasaray'ın gelişmesini isteyen de onlar he mi ? imkanı yok bana inandıramazsın bunu.

  havanın eksi derecelerde dolaştığı juve maçında hasta hasta gidip boğaz patlatan da biziz. kopenhag da ağlayan da biziz. 2006 şampiyonluğunda tüm inancımızla o stadı dolduran da biziz, milletin taşak geçtiği 10-11 sezonunda hala gidip takımı desteklemeye devam eden de biziz. o yobaz aristokratlar galatasaray kötüyken yok ama ne zaman başarı elde etmeye başlasa hemen damlıyorlar kulübe. haber salıyorlar medyaya kendilerini gündeme getiriyorlar.

  eğitimsiz basit bir halk tabakasının bir parçası olan hagi'nin de dediği gibi '' ne zaman galatasaray kötü ben burda, ne zaman galataray iyi ben yok ''

  evet saygı değer suw arkadaş. ne zaman galatasaray kötü biz burada ama ne zaman iyi hemen dışlanmaya çalışılıyoruz.

  ne zaman galatasaray iyi biz burada. bu takım bizim. o kadar.
 • 3
  yazdığı şu entry (bkz: #1631042)eğer dany tchounkeu kadar ilgi çekmiyorsa sözlükdaşlardan umutsuzluğum artıyor sözlük öncelikle.
  komik bir giriş yapmış dünya nüfüsuyla aynı oranda arttı diyip üzerine de, kibir mi fütürsüzluk ve budalılık getirir yoksa bunlar mı kibri oluşturur diye bir soru sorup boş keseden atmayalım demiş. vayy kesinlikle çok havalı bir giriş yaptım demiş olabilir. dünya nüfüsuyla kibir arasında korelasyon kurarken de keşke bu kadar fütürsuzca yapmasaydı da daha bilimsel bir duruş sergilemiş olabilirdi.
  `galatasaray lisesinde hademelik yapan biri dahi bazı konularda senden daha üstün bir birikime sahiptir.`kendisiyle ilgili söylediklerini çıkarınca bunu diyerek eklemiş. çok açık konuşayim taşeron bir temizlik şirketinde asgari ücretle zor şartlarda yaşayan bir kişiyi burada sözlük ahalisini kendisini lise karşısında daha da ezilmesini istemek amaçlı kullanması en hafif tabirle terbiyesizlik ve ahlaksızlıktır. bu ahlaksız karşılaştırmaya maruz kalan sözlük ahalisi ve moderasyon karar vermelidir bu karşılaştırmanın doğruluğuna veya yanlışlığına.
  bizzat türkiye cumhuriyeti hazinesine ait galatasaray adasını, diğer kulüpler gibi zamanında mecidiyeköyde yapılan ali sami yen stadını ve onun özelleştirilmesi sonucu seyrantepe de yeni spor kompleksimizi, ve birçok kulübe de sağlandığı gibi belli önemli diğer gayrimenkulleri bizzat 1. elden devlet tarafından galatasaraya sağlanmışken “devlet desteğini arkasında hissedememesi” söylemi tam bir laf cambazlığı ve şark kurnazlığıdır. zaten okuyucu tam bu noktada herkesin bildiği gördüğü bu gerçekliği nasıl bu kadar arsızca rahat bir şekilde söylediği bir sonraki cümlesinde ortaya çıkmakta. paşam herşeyi bu aymazlığın üzerine oturtmuş çünkü. diyor ki bütün bu elde edilimler bu yarı içrek yanı yarı kapalı (belli bir grupla sınırlı) yapı sayesinde elde edilmiştir. burada tabi seviyeyi düşürmeden insan şunu demeden geçemiyor hacı siz 600tl gibi komik bir rakama üye oluyorsunuz ne yapısı ne desteği. mturhan nickli arkaşamızın da bu konularda birşeyler söylemesini beklerim açıkçası, çünkü kendisi üyelik yapısından doğan yıllık zarar ve bu yapının değişmesi sonucunda nasıl bir gelir kaynağı oluşacağı hakkında güzel çalışmaları bulumakta.
  bu temelsiz dayanaktan yola çıkarak da yazının devamında da yürümüş gitmiş. ve kendisinin de kabul ettiği bu yapıyı görenleri de kibirle, fütürsüzlukla vs. suçlamış, tam bir “insan kendinden bilir işi” durumu. öncelikle söylediği bütün lafları misliyle kendisine geri iade ettikten sonra esas bu kibre ve fütürsüzluğa kendisi gibi lisecilerin bulaştığını belirtmek isterim. devamında da duygun yarsuvatın yaşı üzerinden espri üretenlere embesiller diyerek eklemiş. ve bu esprileri yapanların nefes alması bile gereksiz diyerek içindeki nefreti kusmuş. bir sonraki kısımda da bu lafların çıktıkları yere “ivdilikkle sokulması lazım” diyerek aslında nasıl bir terbiye yoksunuyla muhattap olduğumuzu göstermiştir.
  açıkçası yazınında devamınında da türlü türlü liseden olamayan galatasaraylıları aşalığıyıcı tabirler bulunmakta bulnlara tek tek cevap vermenin gereksiz olduğunu düşünmekteyim sonuçta burada yazabileceklerimiz de sınırlı sonuçta.
  hemen söyleyeyim bu laf ebesi arkadaşın yazdıklarına cevap vermeyeceğim. galatasaraylıların bu kadar aşağılandığı bir yazıya yeterince yazdığımı düşünüyorum. bir lisenin mezunlarından oluşan bu liseci yapı her ne kadar 5 yıllığına iyi bir eğitim almış olsada diğer galatasaraylılara karşı saygılı olmak zorundadırlar. ve adnan polatın da dediği gibi türkiyedir galatasaray. haddinizi bilin.
 • 4
  (bkz: #1631042) çok yazmaya gerek yok. taraftarın iyi yolda olduğunu göstermiş kendisi. demek ki doğru düşünüyoruz. demek ki bazı taraftar gruplarının "himayesinde" olmadan kendi korkularının esiri olmuş bunaklardan aşkımızı kurtarmaya yaklaşmışız. yarın kırmızı çizgiler sneijder'dan daha sert çekilecek. yarın aşkımızı rehin alanlar daha da sıkışacaklar köşelerine. daha çok içi boş tehdit ve korkularıyla sindirmeye çalışacaklar. gülüp geçeceğiz.
 • 5
  o kadar ağdalı bir dille saçmalamış ki; az kalsın ikna oluyordum. daha basit yazsaydı da kendisindeki kibri fark edebilirdik. bu zamana kadar hiç bir entry'i okurken canım sıkılıp da yeni sekme açıp başka sitelere yelken açmamıştım. bu başarısı için kendisini tebrik ederim. kendisinin yazdıklarına cevap vermek zuldür. ancak şu kadarcık yazalım: galatasaray spor kulübü lisede doğmuş, liseden daha büyük bir camia olmuştur. bunu anlamamak imkansızdır. anlamamakta ısrar etmek ise kibrin ta kendisidir.
 • 6
  (bkz: #1631042)

  zaten bir çok arkadaş söylenmesi gerekeni söylemiş entry ve yazar hakkında. derdim linç etmek değil, kendi düşüncesidir saygı duyarım, ancak bu durum; ben duygun yarsuvat'a, aziz yıldırım - cemaat ve takım hakkındaki bazı açıklamaları, kısacası duruşu nedeniyle "kullanışsız dede" dediğim için, şahsıma "embesil, oksijen israfı" vs gibi lakapları yapıştırabileceği anlamına gelmez. fikir özlürğüyse herkese fikir özgürlüğü. benim ağzımdan ünal aysal hakkında asla bu tip bir söylev duyamazsınız çünkü doğrusuyla - yanlışıyla kendisi bu kulübe yakışan bir başkandır. hem aysal hem yarsuvat liseli olmasına rağmen duygun yarsuvat bize yakışan bir başkan değildir. bütün mesele de zaten budur.

  ayrıca hademe örneğini belki biraz mübalağa ederek yazmıştır ama yine de bence aşırıya kaçan bir örnektir. sadece sözlük yazarları bakımından ele alsak bile; sözlükte eğitimsiz insan neredeyse yok. nispeten (fikir bazında) elit bir tabakadan oluşuyor sözlük ahalisi. kalkıp bir lisenin önemini anlatacaksınız diye burada bir dolu yazarı gömmenin de alemi yok.

  yine söylüyorum; derdim kendisini linç etmek değil, galatasaray'ı alaylı - mektepli diye bölmek kimsenin haddine değildir. bu kulübün en çok biline efsanelerinin onda dokuzu liseli değildir. lise elbette varolmalı, bir kültür yuvası olarak varlığını sürdürmeli ancak yönetim bazında artık lise tekelinden kurtulmamız şart.

  umarım kendisi bu nickaltılar sebebiyle sözlükten soğumaz, farklı sesler her zaman önemlidir. birazcık daha yalın ve tarafsız bir dille düşüncelerini okumayı isterim.

  ayrıca son bir şey; ben ciddi ciddi kendisinin bülent tulun olduğunu düşünüyorum. :(