• 1
  izlenerek, araştırarak alınmış oyuncu transferi. kriteri sporcunun adının duyulması, ünlü olup olmaması değil, oyuncunun gerçek karakterini, oyun zekasını ve atletizmini anlamaya yetecek kadar periyotta (15-20 maç&antreman) kendisinin izlenmesidir.

  galatasaray scout ekibi türkiye'nin en iyisi. ama bütçe ayırmıyor yönetim onlara. levent nazifoğlu demişti televizyondan oyuncu izliyorlar diye. hatta bir de ilk sezon mehmet özbek'in oğlunun oyuncu önerdiğini sağır sultan bile duydu sanırım. ahbap çavuş ilişkileri karıştırıyor gündemi menajerlerle. scout tavsiyesinin önüne geçiyor. zor şartlar altında çalışıyorlar. ama imkan verildiğinde hep iyi işler yaptılar. telles, bruma, bence fiyatına göre ilk sezon müthişti carole, bu yaz olan transferler. bu ekibe kulak verilmesi gerek. aldırdıkları hiçbir isimden zarar etmedik. etmeyiz de orası kesin. beğenmediğimiz carole öyle ya da böyle sevilla kiralık aldı. oynatır opsiyonu kullanır ya da kullanmazlar bilemem ama bir potansiyel ve marketing değeri oluyor scout transferlerinin.
 • 2
  matheus pereira

  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/225984

  kiralık alınabilir. şu anda kiralıyor oyuncuyu sporting.
  sporting'de durumlar karışık. opsiyonlu bir sözleşme ile katılabilir.

  martin terrier

  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/442891

  21 yaşında 2019'da sözleşmesi bitecek kanat oyuncusu. transfermarkt'ın şişirilmiş piyasa değerinde değil kendisi ancak sözleşmesinin son senesinde olması üzerine düşülebilecek bir oyuncu..

  jonathan ikoné

  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/324690

  bonservisi psg'de.
  genç bir oyuncu. yatırım olarak alınabilir ve üzerine eğilirsek bruma'dan daha iyi ve daha fahiş bir fiyata satabiliriz. henüz 20 yaşında. öğrenmesi gereken şeyler var.

  xeka

  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/290256

  lilie'nın braga'dan aldığı yetenek.
  kiralanması biraz kafasını bulandırdı. kendini bir yere ait hissetmek istiyor. yapılması gereken önemli bir transfer olabilir. henüz 23 yaşında ve her iki ayağını da son derece iyi kullanıyor.

  gabriel

  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/435338

  brezilya u20 ile 4 maça çıkmış, lilie'nin zabreg'den aldığı genç stoper.
  şunu söyleyeyim, alırsan yürür gidersin. ötesi, berisi yok...

  vukasin jovanovic

  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/264140

  girondins bordeaux'nun bonservisine sahip olduğu stoper.
  henüz kendini bulamadı. 22 yaşında.. ve stoperlerin en güzel yaşlarına henüz gelmedi.

  diego rolán

  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/193938

  eğer klopp'un false nine'ı gibi oynayacaksak ahmed musa'nın imzasından sonra yönelmemiz gereken isim.
  sağ, sol kanat ve forvet oynayabiliyor. takımın mane'si olabilir.
 • 3
  2018-19 yaz transferinde şimdiye dek gerçekleştirilmemiş olan transferdir. mevcut şartlarda belki yedek sol bek için gerçekleştirilebileceğini diye düşünüyorum.

  düzeltme: renktaşların birçoğu altyapıyı öne çıkarmış ancak, benim kastettiğim a takıma yapılacak olası bir transferdir. ayrıca daha önce everton tarafından keşfedilmiş bir adam olan onyekuru'nun ne kadar scout transferi olduğu tartışılır.
 • 5
  18-19 transfer döneminde çok sayıda gerçekleştirilmiştir.

  bu sezon çeşitli takımların gençlerinden bizim genç takımlarımıza katılan oyuncular araştırılırsa bu gerçek daha iyi anlaşılacaktır. zaten türkiye şartlarında olması gereken de budur. çünkü azıcık parlayan adamlar için milyon eu'lar konuşuluyor. genç oyuncuları en geç 15-17 yaş katagorisinde alt yapımıza dahil edip sonra da parlatmak...

  ama evet onyekuru dışında as kadromuza scout işi denebilecek bir transfer gerçekleştirilmedi.
 • 6
  menajerlerin önerdiği oyuncuyu izleyip, onunla ilgili rapor yazınca scout yapılmış olmuyor. ayrıca scoutingi yapılan oyuncunun genç olmasına da gerek yok. yararlı olabilecek her oyuncuyu yaşı ne olursa olsun kulübe kazandırırsanız iyi scouting yapmış olursunuz. yalnız daha uygun maliyet ile riyad boudebouz varken belhanda da ısrar eder ve kulübü 23 milyon euro maliyetin altına sokarsanız, iyi scoutluk yapmamış olursunuz. bonservisi elinde olan bamba yerine, opsiyonsuz onyekuru'yu (oyuncunun yeteneğine asla bişey demiyorum) tercih ettiğinizde yine yanlış yapmış olursunuz. ben böyle örnekleri sayar giderim. bence bizim scout ekibimiz başarılı değil, ki başarılı olsalar da zaten pek dikkate alınmıyorlar.
 • 10
  yanlış bir tabirdir.

  yetiştiriciliğe ve gözlemciliğe güvenen çoğu avrupa kulübünde genel hatlarıyla sistem şudur:

  futbol direktörü ve başkan istişareler sonucu hocayı seçer. bazen sadece hocayı değil, hoca kovulursa veya ayrılırsa potansiyel alternatifleri de belirler. takımın para kazanması isteniyorsa genç oyuncuları parlatabilen bir oyuncuya gidilir, kupa hedefleniyorsa buna yönelik hoca getirilir.

  futbol direktörü hocayı seçer, hoca takımına bakar. x bölgesi eksik der. a, b, c işlerini yapabilecek adam ister. futbol direktörü bunu gözlemci ekibine belirtir. bu ekip o an çalışmaya başlamaz. zaten çoktan çalışmalarını yapmıştır ve çalışmaya da devam ediyordur. bazıları bazı bölgelerde yerleşik yaşar, kulübün olduğu ülkeye bile uğramaz. her neyse; bu a, b, c işlerini yapabilen oyuncular istatistikçilerin analizleri ve gözlemci ekibinin gözlemi sonucunda futbol direktörüne sunulur. bazen futbol direktörü, teknik ekip ve gözlemci ekibinin başı birlikte izler, istişarede bulunur ve bir liste yapılır. birinci, ikinci, üçüncü oyuncular belli olur. başkan ve futbol direktörü de sonraki aşamada en üstten transfer girişimlerine başlar. sonuçta oyuncu gelir. bu çalışmalar bugün başladı yarın bitti şeklinde olmaz. süreç içinde devam eder.

  yani öyle bir gözlemci transferi yoktur. ben gabon liginde birini keşfettim de aldırdım diyen gözlemci olursa ya dünyanın en kararlı insanıdır, ya da yalan söylüyordur.
 • 13
  bu tarz transferleri şampiyonlar ligi'nde hemen her sezon son 16'ya kalan o ilk aklımıza gelen büyük takımlar arasından (premier lig'in 5 büyüğü, la liga'nın yine ilk 4-5 sırasındakiler ve italya'daki kaşar takımlar) satın alma opsiyonlu yapmamız gerektiğini düşünüyorum.*

  zaten bu takımlar 20 yaş altı oyuncuları transfer ederek o riski üstlenmişler bir kere. sen de oldukça cüzi miktarlara kiralayıp, hem onların maliyetini minimize etmiş oluyorsun, hem de takımın ihtiyaç duyduğu bir mevkiye referansı kuvvetli bir futbolcu transfer ediyorsun. kadro yaş ortalamasını düşürmesi de cabası. tutarsa ne ala!

  denayer bu anlamda muhteşem bir hamleydi. onyekuru da kağıt üzerinde iyi bir hamleye benziyor. niye her sene genç ve yabancı en az bir transfer yapmıyoruz? gidip belhanda'lara, feghouli'lere, maicon'lara dünya kadar para bayıldık da ne oldu? koca bir hayal kırıklığı. bu transferler tutsa bile kağıt üzerinde yanlış hamlelerdi bir kere. 30'lu yaşlarına gelmiş bu oyuncular, ne kadar üst düzey oynayabilirlerdi? hadi fernando, gomis, mariano tamam, sonuçta takımın tecrübeye de ihtiyacı vardı. ancak her bir transferimizin 30'lu yaşlarda olmasının sebebi neydi ki?