• 7
  futbolcuları izlemek ve onların potansiyellerini değerlendirerek kendi takımlarına kazandıran kişiler. bunlar bazen bir araya gelerek futbolcu izleme komitelerini oluşturlar...

  maalesef galatasaray'ımızda çürümeye yüz tutmuş, futbol şubesinin en çok kanayan yaralarından biridir. elde edilen başarılara rağmen galatasaray klübü olarak genç yeteneklere hiçbir şekilde önem verilmemiş ve de 2-5 balon transfer haricinde galatasaray scout ekibine danışılmamış ve hiç yardım yapılmamıştır.

  udinese örneğini vereceğim gene. gökhan inler, fabio quagliarella, cristian zapata, alexis sanchez gibi futbolcuları daha 18-22 yaşları arasında transfer etmişlerdir. hem de sadece 4-5 milyon euro* gibi cüzi rakamlara. şu anda udinese klübü gökhan inler'in pazarlıklarına minimum 15 milyon euro'dan oturacağını kamuoyuna duyurmuş, quagliarella ile cidde şekilde ilgilenen juventus'a kapıyı 13,5 milyon euro'dan açmış, belki de bu isimler arasında en pahalıya transfer ettiği alexis sanchez'in bonservis bedeli 25 milyon euro'ya dayanmıştır. zapata'yı ise hiç açmıyorum, o canavar kendi başına servet...

  bu örnek umarım bu konuda ne kadar ilkel kaldığımızı gösterir. bundan sonra da hem yönetimin bu konu ile ilgilenen kısmı, hem de scouting ekibi futbol cahilleri tarafından işgal edilmez.

  bundan sonra adnan efendi'nin yapacağı ilk işlerden biri profesyonel ve tüm dünya üzerinde geniş ağları olan bir scouting ekibi olur.

  dipnot:ayrıca da ogan tarhan'a yazık edilmektedir.
 • 12
  (bkz: cevad prekazi)

  uzaklarda aramaya gerek yok. buradan galatasaray yönetimine sesleniyorum. acilen cevad prekazi bu ekibe dahil edilsin. kendisinden her yıl 1 adet 6 2 2 nin son ikisi için 1 milyon euro bütçeyle dağılan yugoslavya ülkelerinden bir genç futbolcu istensin.

  5 sene içinde kendisine harcanmış 5 milyon euroluk bütçe sonucunda getireceği 5 genç oyuncunun 5 milyon euroluk toplam değeri 25 milyon euro olmazsa bende her dalda nice kupalar değilim.
  bu kadar basit hamlelerde neden bu kadar düşünülüp zor kararlar alınır anlamam.
 • 13
  şu son günlerde galatasaray'ımızın da bir scout ekibi kurduğu haberleri vardı. başlarında claudio taffarel, cüneyt tanman gibi isimlerle. aslında çok geç uyandık biz niye bozduk ki rahatımızı daha uzanıp yataydık hani çok güzel olmaz mıydı? neyse... artık önümüze bakıp bu alana daha fazla önem vermeliyiz. dünyayı örümcek ağlarımızla sarıp potansiyel yıldızları kapmalı ve eğitmeliyiz.

  (bkz: fc porto)
 • 14
  anadolu takımlarının yatırım yapması gereken bir organizasyon. türkiye standartlarında parayı öylesine yapılacak transferler yerine böyle bir komite oluşturup doğru bilgi akışı elde etmek takımlarımızın ve ligimizin gelişmesi için büyük önem taşır. kahvede oturup çay içer gibi transfer yapmakla bir cacık çıkmadığını senelerdir gördük.
 • 15
  türkiye'de büyük takımlar hariç her anadolu kulübünün ekibinde bulunuyor bunlardan.

  anadolu takımı gider alır az bir miktara futbolcuyu sonra satar büyük kulüplere.
  aslında satmamaları gerekiyor. bu yüzden türk futbolu ileriye gitmiyor.

  büyük takımlar hep hazıra konmaya alışmışlar.
  anadolu kulübü arar bulur, sonra büyük takım üstüne atlar.
  gerek yok. biz neden bulamıyoruz arkadaş?
  neden hep milyon dolarlar vermek zorundayız türkiye'ye 500 bin - 1 milyon euro arası gelen futbolculara?

  altyapı sadece futbolcu yetiştirmekle olmaz.
  yetenek avcılığı da bu kategori içerisindedir.
 • 16
  galatasaray'ın ve türk futbolunun sıkıntısını çektiği genç futbolcu keşfetme konusunun görevlisi olması gereken şahıs.türkiye'de abartısız söylüyorum şu işi 1000 liraya yapabilecek zibilyon* tane insan var.tabi ki kolay bir iş değil öyle fm'de 'scout assingments' demeye benzemiyor da ülkemizde neredeyse hiçbir işin hakkıyla yapılmadığını varsayarsak bu göreve de gayet tabi amatör ruhla çalışacak kişiler getirilebilir.klüpler neden bu konunun üstüne gitmez neden bu kadar gerekli bir göreve kimseyi yetiştirmek istemezler anlaması güç.

  dip not:yazar burada fakirliğinden dem vurmuş*

  edit:imla
 • 17
  türkiyede en çok yapılan meslek. gerçi " journalist " ile çekişir ama herhalde bu 1 numaradır. nereni sallasan scouta çarpıyorsun memlekette. değil maçın tekrarını, maçın canlısını bile doğru dürüst izlemeyip twit kasan adamlar maçtan sonra 3-5 uzun cümle, birkaç taktik diziliş vs sıkıştırdımı tak scout ilan ediyor kendini. hele ki maçtan 1 kare verip 2-3 oyuncuyu da yuvarlak içine aldığı an zaten mourinholuğu ilan ediyorlar.

  demem o ki; öyle üç kuruşa yapılacak iş olmadığı gibi her sikim hıyar diyene de tuzla koşmamak lazım. bunun iyisini bulmak, hocanın iyisini bulmaktan zor.
 • 18
  football manager üzerinden bir çoğumuzun aşina olduğu dünya futbolunun mihenk taşlarından biri, belki de en önemlisi. oyun moyun diyoruz, her sene geliştirilmesine rağmen hala gerçekçilikten çok uzak diye beğenmiyoruz da, şu oyunda az çok gözlemcilik işini bilen arkadaşlarımızın yaptığı şeyi bile kulübümüz yapamıyor.

  biraz önce gözlemcilik, genç oyuncu tarama muhabbeti geçti, ben de çoğunluğunu bu oyundan öğrendiğim şeyleri söyledim. bu oyundan öğrendiğim örneğin yabancı oyuncu transferinde dikkat edilecek kıstasları, takıma neler verebileceği, takım için öncelik sırası, onların alışma süreci, kültür farklılığı, şans tanıyarak oyuncuya güven verme gibi aslında bir çoğu bir nebze de olsa futbol için swot analizi olan şeylerden bahsettim. bunlara binaen oyunun hem yeni hem eski serilerinde keşfettiğim ve gerçek hayatta nerelerde olduğunu bildiğim futbolcuları aktardım.

  muhabbetin sonuna doğru bizim kulübümüzün belki de başını çektiği scouting işinin değil doğru düzgün, hatta hiç üzerine düşülmediği kanısında birleştik.

  elbette oyunda yaptığım şeyleri söyleyerek kendimi bir nane sanmıyorum, haddime de değil, lakin ben bizim kulübümüzde bu işin hakkının verilerek yapıldığına inanmıyorum. çünkü bunun için herhangi bir organize faaliyet ne medyada ne de kulüp içerisinde kimse tarafından dillendirilmiyor, hatta yönetimlerin projelerinde bile geçmiyor. tek bilinen şey 'porto modeli, benfica modeli, shakhtar modeli, anderlecht modeli' gibi sokaktaki çocuğun bildiği kadar bilinen içi boş mesnetsiz cümleler.
 • 21
  ne kadar önemli olduğu konusunda artık galatasaray'ın da elinde çok açık 2 örnek olan kelime. scoutun bir çok versiyonu var ama bana göre en yetenek isteyeni ve en zoru genç oyuncu araştırması. son yıllarda bu yolla yaptığımız 2 önemli genç oyuncu transferi var. bunlardan biri alex diğeri bruma. 2 transferin de 2 önemli ortak noktası var. 1. evet bu oyuncular yüksek maliyetlerle geldiler. 2. 2 oyuncu da bizi zarara uğratmadı tam tersine kara geçirdi ve 2-3 yıl boyunca pozisyonlarında verimli performanslar verdiler. genç bir oyuncuyu doğru şekilde araştırıp alırsan zara etmezsen ama 30 üstü aldığın her futbolcuyu zararı göze alıp satın alman gerekir. 30 yaşındaki kariyerli oyuncuyu 8 milyona alacağına 20 yaşındaki iyi araştırılmış genç oyuncuyu 8 milyona al. belki 30 yaşındaki kadar katkı vermez 1-2 yıl ama satma şansın olur. belki yüksek fiyata belki düşüğe ama her türlü çıkarabilirsin elden istediğin an. 30 yaşındaki oyuncuyu 8 milyona alırsan tek şansın katara veya çine ittirmek olur, o da denk gelirse. umarım galatasaray fatih terim'in önceki döneminde başladığı genç oyumcu transferlerine devam eder. finansal kurtuluşun önemli bir adımı da buradan geçiyor.
 • 22
  galatasaray'da var olmayan departman.

  scout nedir?
  nasıl çalışır?

  bizim kulüpte bunu bile insan evladı yok. kimse kusura bakmasın. oyuncu izlemek için ümit davala gönderilmez. scout ekibinde bu işi bilen, takımın ne oynadığı konusunda master yapmış adamlar görevlendirilir.

  bruma gibi mental olarak zayıf olduğu herkes tarafından dillendirilen bir oyuncuya 10 milyon + bonuslar şeklinde sözleşme yapılmasına müsade etmez. bununla övünmez.. alex telles, transferini mancini'nin scoutu yaparken sen carole gibi bir gözü yüzde 45 görmeyen bir adamı transfer ettiriyorsan bırak o işi...

  scout departmanı o kadar güçlü olmalıdır ki sen feghouli yerine mahmoud hassan trezeguet'i önerip, feghouli'nin son üç yılda yaşadıklarını göz önüne alıp veto etmen gerekirken, isim transferi yaptırıyorsun. 22 yaşında sana gelecek bir adamı yok pahasına alabilecek iken (maaş bütçesini de aşağı çekebiliyordun) feghouli'ye hayatının sözleşmesini yaptırdın.

  2010/11'de pescara'da çılgın atan (9 asist) marco veratti'yi almak yerine (12 milyon'a psd'ye gitti. bir sezon önce 5 milyon'a rahatlıkla alabilirdin) bruma'ya bir kamyon para verdirip bununla övünmek çok garip bir ruh hali gerektirir..

  melo ayrıldığında, nemanja gudelj 3 milyon euro gibi komik bir bonservis bedeli ile öylece dururken ryan donk ve umut gündoğan ikilisine 3 milyon euro para verilmesine neden oldular. özellikle melo'nun 3.7 milyon euro'ya satışı ile aslında çok rahat karşılanacak paraları heba ettiler.

  bizim kulüpteki scoutlar (varsa tabi) dünya çapında herkesçe bilinen oyuncuları izler ve görüş bildirir. risk yok, temiz iş. en güzel yerden de maçları izlerler.

  fatih terim'in 3. gelişi dahil aldırdıkları tüm adamlar boştur.
  ondan sonrada bir tane düzgün genç yetenek bulabilmiş değiller. sorduğunda çok fazla rakip var diyorlar ama dün akşam 5 mayıs 2018'de oynan trabzonspor vs kasımpaşa maçında çılgın atan mahmoud hassan 'ı bulamıyorlar.

  iyi kötü n'diaye'yı bulamadılar. blerim dzemaili'yi, donk'u almak yerine gudelj'i aldırmadılar.
  geriye dönük saymaya başlasam yaptıkları hatalar ile kulübün bu noktaya gelmesinde önemli bir yer tutarlar. fm oynayıp, oyuncu izliyorum demekten vazgeçmeli, kaset yerine, veri tabanı oluşturmak gibi saçma sapan oyuncu izleme, analiz programları kullanmak yerine, oyuncuyu yerinde izleyip rapor sunmaları gerekiyor.

  ancak bunu yapacak kabiliyete sahip bir tane insan evladı yok. futbolu bilmeyen adamlar neyi izleyecek allah aşkına. tüm scout ekibinin programcı, yazılımcı ve fm oynayan çoluk çocuktan oluştuğunu söylesem ne demek istediğim daha net anlaşılır sanırım... talisca'yı bile önermeyen adamlardan ne bekliyorsunuz ki?

  not: nagatomo scout transferi değil, fatih terim transferi. italya'daki dostları sağ olsun.