• 3
  bu ne hırs mübarek: https://pbs.twimg.com/media/B32whXECcAEHAPy.jpg

  bir yerleri yer arkadaş eğer sakat falan değilse ayrıca sen buna pota altı oyuncusu demişsin ama bunda her şey var;

  amerikan futbol takımın varsa sağdan soldan yardırıyormuş bak: http://www.youtube.com/...;v=fq4zqRo6YGg#t=138
  voleybol'da da koy libero'ya oynasın: http://www.youtube.com/...re=player_detailpage #t=130 yalnız bloklar da iyiymiş ama yok arkadaş pasör çaprazı, smaçör falan olmaz bundan.*

  edit: "galatasaray liv hospital, nba'de new orleans pelicans tarafından serbest bırakılan pivot patric young ile sezon sonuna kadar anlaştı.patric young cuma gününe kadar türkiye'de olacak. sağlık kontrolünden geçerse sözleşmeyi imzalayıp gaziantep maçına yetişmesi bekleniyor."

  https://twitter.com/...s/540142449910628352
  https://twitter.com/...s/540142710670491648
 • 9
  gelirse; ribaundlarda ve savunmasıyla furkan'ı aratmayacaktır hatta bu iki özelliği de furkan'dan 'potansiyel' olarak iyi. furkan'ın avantajı; carlos arroyo gibi bir oyun kurucuyla 2 yıl oynadı ve kendini bu sayede p&r'de geliştirebildi. patric young'ın fiziğine bakıldığında görüntü bize herşeyi söylese de neden nba'den hiçbir takım draft etmedi?

  öyle sanıyorum ki kendisini transfer edersek takım savunmasına müthiş katkıda bulunacaktır fakat bu adamı alıyorsak "hedefim final four" diyemezsin, top-16 &top-8'de çok iyi işler yapabilir..
 • 10
  furkan'ın yerine değil, jawai'nın yerine alınması gereken oyuncu . 2.06 boy ne kadar atletik olsa da 5 numara için yeterli değildir.
  söyle anlatalım: galatasaray altyapısında boyu 2.00 civarı olacaklara sen guard ol, şutun varsa ve şanslıysan 3 numara oynarsın diyorlar.
  young, kerem'in izdüşümü olan atletik 4,5 numaradır.
  furkan önemli eksikliklerine rağmen nba'e gidiyorsa ve young bu yaşında takım bulamadıysa , bu işte bir bit yeniği var.
  takım buldu ama gelişmek için daha çok süre alacağı nba dışına gitmeyi tercih etmişse o başka..
  ekleme: scout ve diğer videoları seyretttikten sonra bazı eklemeler ...
  *net atletik 4,5 numara, avrupa'ya süre bulmaya, oynayarak şutunu ve basketbolunu geliştirmeye geliyor. yarım sezon , hoşuna giderse 1,5 sezon kalır,
  nba'ye döner . jawai'nin yerine geliyor , furkan kalsaydı , çok iyiydi. kingkong'un alan savunmasıyla sınavı durumu olacak.
  *patlama gücü olan bir oyuncu, dayanıklılığı ve kuvveti nba için bile üst düzey. crossfitçi havası sezinledim. %5-6 civarı yağ oranı çok acayip 105 kilo için. bildiğin yürüyen kas yığını.
  * smaç vurdu mu genel de potaya darbeli matkap (crossfit'e selam olsun) gibi asılıyor, inşallah cam pota indirmez veya antrenmanda istemeden arkadaşlarını sakatlamaz.abdul jabbar ve hakeem'den sonra hook shot bu kadar kullanan bir basketbolcu yeni gördüm. mutlaka olmuştur, ama işte dikkatimi çekmedi. yani '' dostum kingkong demişsin, ama bildiğin capitain hook '' durumu. bu yüzden potaya 3-5 metre civarı uzaklıkta oynuyor hücumda . sırtı dönük aldı mı yardıra yardıra hook shot atıyor. sağ eliyle de sol eliyle de isabetli hook atıyor. burak yılmaza sırtı dönük oynamayı öğretebilir mesela.
  *başka bir özelliği, daha doğrusu hook'la bağlantılı, hızlı ve devamlı yan yan gidebilme yeteneği. yalnız hook atarken değil, savunma yaparkende tekerlekli duvar gibi adam savunuyor, hücum faulüne zorluyor gövdesini koyarak. enteresan.. savunma da kafayı birine takacak olursa fena, hayata küstürür. savunmak için dışarı da çıkıyor. mirsad bırakmayaydı basketbolu iyiydi, görürdü belasını young'la. bu arada hücumda etkili screen koyarak 1-2 numaralara dış şut imkanı sağlıyor , rakip guardlara bol bol duvara çarpma hissiyatı yaşatacak.
  *ülkenin, college liginde, en iyi pick&roll savunmalarından biri olarak kabul ediliyormuş. içeri penetre edene
  '' dur birader, öyle bizim potaya asılmaca, içeri selamsız drive etmece'' yok diyor yani.
  *hücumda çok etkili olarak pick and roll'de havaya sokan smaç çaktığı gibi , savunmada da çok fena da blokluyor. gerçi nba için yetersiz bulan yorumlar var bloğunu ama (ben çok anlamadım). hani insan insanı öyle bloklamaz, öyle diyelim. birde boştaki top için yere atladıktan sonra melo gibi seyirciyi havaya sokan hırslı jestler yapıyor. rakipler kendisini diline dolayacak ve hakemler kolay faul verecektir ne yazık ki türkiye'de. tepkilere karşı çubuklu tosun styla savunma lafı hazır:''saha dışında çok iyi insan, adeta melek, sünger bob seven adam kötü olamaz ki. üstelik buraya geldi , bizden biri oldu, artık pepe'yi seyrediyor.. melek melek, ruhu temiz ''
  *çok kötü bir faul atıcısı, yüzdesi düşük. orta mesafede potayla yüzyüze kaldı mı şutu kötü. erceg'ten şut öğrenmeli. stili kötü değil ama jumpshoot'ları kısa düşüyor ve güvensiz. potaya yüzünü döndü mü , kendine güveni azalıyor. biraz sakarlığı var, p&r'de elinden pas kaçırıp top kaybına sebep olabiliyor.
  *bunun dışında kendisi ilk 2 turda draft edilmeyi beklerken , şutu olmaması ve boyuna posuna göre ellerinin küçük olması ( takma kafana king kong, musleraya da öyle demişlerdi, bak ne oldu) yüzünden seçilememiş. college kariyeri çok başarılı geçen ve en kötü ihtimal 2. turda seçilmeyi beklerken, seçilememek kendisi için moral bozucu olmuş. yaz kampından sonra new orleans pelicans'a(öyle takım olur mu pelikanı bırak aslan gibi aslan var burada) seçilmiş, ama başta ömer aşık olmak üzere 3 tane kaliteli uzunun arasına giremeyip serbest bırakılmış. bu da biraz moral bozucu olmuş.
  *liseyi ve üniversiteyi memleketi florida'da okumuş , hayırlı bir florida evladı. biraz da louisiana'da , pelikanlarda ( öyle isim mi olur, jazz'ı mormonlar kullanıyor, louisiana'lılara da pelikan kalmış, çok acayip), o yüzden tutunamamış, gurbetlik biraz zor geliyor arkadaşa.
  *hücum ribound'ları (kol kanat açıklığı ve kilo gayet iyi) gayet iyiyken,savunma ribound'ları iyi değil, durduğu yerden topu toplayacak boyu, kolları ve elleri uzun başka bir 5 numaraya hala ihtiyaç var galatasaray'da. furkan kalsaydı çok iyiydi, hele ki young , n'dong la falan beraber oynayabilseydi, iyi bir point guard'la birlikte, avrupa'da ilk 4 şansımız olurdu.
 • 11
  kendisinin atletik özelliklerini tam olarak bilmesem de avrupa basketbolunda 2.06 boy pivot mevkisi için yeterlidir. keza anadolu efeste oynayan stephane lasme'nin boyu 2.03tur. gene örnek verecek olursak bizimde oyuncumuz olan pops mensah-bonsu ve nba de oynamış olan ben wallace da 2.06 boyundaydı. demem odur ki kendisi yeterince atletikse pivot oynamaması için hiçbir sebep yoktur.
 • 13
  size ve atletik yönden avrupa'da 5 oynamaya yeterlidir. 1.98'lik kyle hines'ın en değerli 5 numara olduğu yerden bahsediyoruz sonuçta. ayrıca, ergin ataman zaten geleneksel 5 numaralardan ziyade hareketli 4 buçuk diye tabir edilen oyuncuları kullanmayı seviyor. örnek bonsu. zaten son yıllarda basketbolda da böylesine bir dönüş var. mesela vesely'nin 5 olarak kullanılması gibi ki, kendisi nba'ye giderken 3 buçuk diye tabir edilirken şu anda fener'de 5 olarak oynamaktadır.
 • 16
  kendisi orta mesafe şutunu pek tercih etmiyor ama post oyununu kullanıyor, furkan'dan iyi sırtı dönük oynar. savunması da iyi diyebiliriz. -izlediğimiz videolardan yola çıkarak- post-up savunmasında ayaklarını doğru bir açıda açıyor, zaten kamyon gibi de bir oyuncu. ben kendisinden umutluyum zira savaşçı da bir yapısı var, hayırlı olsun.

  bu da scouting videosu; http://www.youtube.com/watch?v=VFfRR8U0H68
 • 17
  nathan jawai ve ian vougioukas sağolsun kendisinin transfer haberini duyunca ilk olarak nasıl bir oyuncudur yerine form durumu nasıldır sorusu aklıma geldi. kolej kariyerinden vidyoları izleyince tam bir olympiakos pivotu gibi geldi bana. young'da da sertlik ve atletizm üst düzeyde ancak sırtı dönük oyunu pek yeterli değil gibi. kısalarımızla oynayacağı ikili oyunlara çabuk ayak uydurursa çok iş yapabilir. ribaund ve blok konularında da katkı verecek gibi duruyor. daha önce de değinilmiş iç saha maçlarında yapacağı blok ve smaçlarla salonu havaya sokabilir. tek sorun avrupa'ya ayak uydurup uyduramayacağı. inşallah hayırlı bir transfer olur.
 • 22
  twitter'dan selam çakmış "geliyorum oğlum haberiniz olsun" diye: https://twitter.com/...s/540215356673900544

  mücadelenin adını koyacağım da demiş "king kong": https://twitter.com/...s/540220607385075712

  evden çıkmış havalimanına geçiyormuş: https://twitter.com/...s/540245844621295617

  yalnız türk hava yollarını kullanıyorsa yarın gelemez hacılar söyleyeyim. gainsville'den charlotte'a giden uçak iptal edilmiş ki oradan new york jfk'e aktarma yapıp ardından türk hava yolları ile istanbul'a geçecekti ki beklenildiği gibi 16:55'te burada olurdu. gainsville'den charlotte olmazsa atlanta ve orlando seferleri var ama oradan thy uçakları yok bugün. farklı bir havayolu kullanırsa o zaman yarın akşam otele yerleşir king kong...

  edit: https://twitter.com/...s/540277175916982272

  (bkz: haydaaa) biz ne diyoruz bu ne diyor yahu ? ayrıca spongebob muhabbetini bilen varsa bir yeşillendirsin...

  edit 2: aha gaza geldi: https://twitter.com/...s/540278209649319937

  edit 3: "next stop istanbul" da dediğine göre yolculuk başlar: https://twitter.com/...s/540349276698992640
 • 25
  takima, daha once de yazildigi gibi, atletizm ve turevi arti katki sunacak yeni 4.5 numaramiz.

  ancak serbest atis cizgisinde cok uzecek gibi gozukuyor. yine de fiziksel kuvveti sayesinde darbeyi aldiktan sonra kolay dagilmadigi icin en azindan basketi yapma ozelligi var. halihazirda, avrupanin sert liglerinden biri olan tbl'de rakiplerimiz cabuk cozer bu durumu ve o darbenin siddeti bir iki mactan sonra cok acimasiz bir hal alir ya neyse artik yapicak bisey yok.

  alcak postta yuzu donuk sut tehditi de olmadigi icin, set oyununda carlos neye nekadar oynamasina izin veririse okadar is yapicaktir. sirti donuk oyunda idare eder bir yapisi var. akmasa da damlar ordan. ama p&r da ekmegini yeriz gibi gozukuyor. hizli hucumda zaten potanin irzina gecer sorun yok.

  furkan, yuzu donuk sutu hucum opsiyonuna kattigi, serbest atis yuzdesini yukselttigi sezon nba yapti. bu arkadas ta sutu burda ogrenip geri doner gibi.

  defansta cabuk elleri sayesinde rakibi top kaybina zorlayan bir yapisi var. ama en onemli ozellgi hirsi. topa atlamayi sevmesi smaclari kadar taraftari atesleyecek gibi. sikca yerlerde gorucez bu arkadasi. setteyken 5 numara savunmasi eh iste. en buyuk eksikligi oyundan kopmasi. savunmada uykuya daldigi cok oluyor. pota altinda kolay ve sacma sayilar yemeye devam malesef. reboundlarda sezgisi fena degil ama avrupa icin pek te yeterli gozukmuyor.

  keske futbol takimindaki coplere verilen paranin basket takimina aktarilma imkan olsaydi da en azindan son sekizi garanti edecegimiz daha komple bir 5 numaraya kapagi atabilseydik.

  gozler bu sezon da yine ataman&carlos ikilisinde.

  *