• 17
  kulübümüzde bazı taraftarlarımızın ısrarla kötü olduğunu iddia ettiği durum. kötü falan değildir. emre kılınç üzerinden çok örnekler veriliyor mesela. kendisinin orta sahada görev alması, kadro kalitemizin kötü olduğunu göstermez. oyuncuları mevkileri dışında denemek, oynatmak kadronuz kötü demek değildir. koskoca manchester city zamanında david silva'yı merkez ortaya çevirdi. hiçbir city taraftarının çıkıp da "bakın kanat diye silva'yı aldık ama göbekte oynatıyoruz kadromuz çok kötü" dememiştir. keza yine aynı city, kanat oyuncusu bernaldo silva'yı bu sene daha çok on numara ve merkez orta saha pozisyonunda oynattı. demek ki neymiş, orta saha bölgesinde kanat oynatmak gayet doğal bir şeymiş. emre'nin kanat performansı yeterli değil fakat tekniği ile işi götürebiliyor. hal böyleyken kendisini orta sahaya çevirmek gayet mantıklı bir durumdur. bu adam artık orta saha. hep city üzerinden örnekler verdim ama eminim dünya üzerinde bunun gibi bir çok örnek vardır. city hem zengin hem de böyle bir yol izliyorsa demek ki her şeyi transferle çözmeye çalışmak doğru bir çözüm değil. elindekini doğru kullanıp maksimumu alman gerekiyor.

  ligin lideri olan beşiktaş, 40 yaşındaki atiba, futbolu bırakıp tekrar döndürülmeye çalışılan ljajic ve oğuzhan, uzun bir sakatlıktan çıkıp sözleşme oyunları peşinde koşan dorukhan ve emre kılınç'ın kramponlarını bile taşıyamayacak mensah ile oynuyor. 1. sınıf kalite diyeceğim, gerçekten bizde olsa iyiydi denilecek tek isimleri josef. ee orada da taylan ile idare ediyoruz, gayet verimli oynuyor. yanına gedson gelmiş. belhanda şu beşiktaş'ta ljajic'i de oğuzhan'ı da keserdi. kadromuz kötü yalanını geçin artık. adamların kalecilerini, beklerini ve stoperlerini yazmadım bile. sürekli orta saha yok orta saha yok denildiği için buraya yoğunlaştım. yahu orta sahasında senin şans bile vermeden gönderdiğin jimmy durmaz'lı karagümrük bile beraberlik koparıyor bizden. beğenmeyip apar topar kovduğun diagne premier ligde oynuyor. kadro kalitesi üzerinden en son konuşacak kulüp konumundayız şu ligde. senin forvetinde sene başında falcao, diagne, babel varken devre arasında bunlar yetmez denilip muhammed ve halil alındı. ne kadro kalitesi ya? adamlar sinan gümüş'ü oyuna alırken sen onyekuru'yu oyuna alıyorsun. diğeri ersin ile oynarken sen muslera ile oynuyorsun. milli takımda süleyman luş'u kesemeyen adamla* oynarken sen saracchi ile oynuyor, linnes ile yedekliyorsun. yahu nerde kötü kadro? insanların aklıyla dalga mı geçiyorsunuz? nzonzi, lemina, seri de kalitesiz isimlerdi öyle mi? kadro kalitesiymiş, peh. sanki premier ligde liverpool ile karşılaşıyoruz her hafta.

  sorun kadro kalitesi falan değil, elindeki kadroyu verimli kullanamayan teknik heyettir.

  edit: okuduğunu anlamak önemli bir meziyettir. kimse emre’den bernardo ya da silva performansı beklemiyor. o performansı vermesine de gerek yok. sen her hafta city ile manu ile liverpool ile maç yapmıyorsun. verilen örneklerdeki isimler oyuncu kalitesi değil, oyun tarzı ve mevkileri baz alınarak yazılmıştır. jimmy durmaz’ı da denkleme eklersiniz ne demek istediğim daha rahat anlaşılır.
 • 19
  2020-2021 sezonu galatasaray futbol takımı kadro kalitesi net olarak iyi değildir. ama buna rağmen bizim en büyük sıkıntımız kadro kalitesinden öte belirli bir sistem ve kadro istikrarımız olmamasıdır. örneğin 24 nisan 2021 antalyaspor galatasaray maçına hangi sistem ve kadro ile çıkacağımızı bilmiyoruz. ciddi ve başarılı takımlarda kadro ve sistem istikrarı daha sene başı yaz kampında belirlenir ve transferler buna göre yapılır. sistemimiz olmadığından dolayı transferlerde alelade yapıldı ve neredeyse her mevkide as oyuncu olarak sayacağımız oyuncunun yedeği tamamen farklı özelliklere sahip oyunculardan oluşmaktadır. örneğin taylanın alternatifi etabo tamamen farklı yapıda bir futbolcudur veya muhammedin yedeği durumundaki falcao hatta 3. forvetimiz halil, hepsi birbirinden farklı yapıda ve özellikte topçulardır. giden diagne de bu 3ünden farklı özellikte futbolcuydu. defansta luyindama ve donk birbiri ile alakası olmayan iki stoper alternatifidir. solda onyekurunun alternatifi babel, sağda feghoulinin yedeği oğulcan tamamı birbiri ile alakasız topçulardır. bir tek sol bekte sarachi ve emre taşdemir biraz benzer özelliktedir ama onlarında sakatlıktan dolayı herhangi bir katkısı olmamaktadır.
  özetle biz oyuncuya göre her maç sistem denediğimizden dolayı futbolcularda da herhangi bir oyun ezberi oluşmadı. bizim 2021-22 sezonunda öncelikle belirlememiz gereken şey ne oynayacağımızdır ve kadro yapısı ona göre oluştırulmalıdır. oyuncular da ona göre seçilmelidir. belli mevkilerde çeşit amaçlı farklı özellik olabilir ama en fazla 2-3 tane olur her mevkide tam zıt rotasyon yapılırsa böyle sonuçlarla karşılaşırız.
  ayrıca herşeyden önemlisi ilk olarak şu takıma frikik, korner ve duran topu etkili kullanabilecek bir oyuncu alınmalıdır. resmen yıllardır duran oyundan bulduğumuz gol sayısı neredeyse 0.
 • 20
  isimlere bakarak anlaşılacak bir şey değildir. aldığı paraya, verilen bonservise ve özellikle isimlere bakılmaz. oyuncu topluluğunun tercih hatalarına bakılır bunun için. sistematik bir şekilde bütün oyuncular hata yapıyorsa taktik sorunludur ama bazı oyuncular kronik olarak hata yapıyorsa bu oyuncunun kötülüğüdür. galatasarayda sadece bazı oyuncular kronik olarak hata yapmaktadır: saracchi, luyindama, donk, şener, babel gibi. özellikle defans oyuncularının topu kritik bölgedeyken çevre kontrolü yapmadan attıkları hatalı paslar ile yediğimiz golleri ve o gollerle kaybettiğimiz puanları hocaya yazmakta ben açıkçası zorlanıyorum. bu defans oyuncularından başka elimizde oyuncu yok zaten. oyuncu seçimleri babel gibi el freninin emre akbaba gibi saha içi hayaletinin oynaması hocaya yazar ama asıl problem saha içinde mi bilemiyorum.

  oyun olarak ne zaman koptuğumuzu iyi tespit etmek lazım. kaymak gibi zeminde bizi yenebilecek bir takım hala yokken arenanın yeşile boyamak suretiyle maskelenmiş rezalet zemininde top falan oynayamıyoruz. bizi bırak rakiplerimiz de oynayamıyor. hatta dünyadaki hiçbir büyük takımın iyi top oynayabileceğini sanmıyorum arenada. top yerden düz giderken durduk yere sekip yön değiştiriyor. oyuncular kayıp yerlerini kaybediyorlar. bunlara taktik olarak önlem alamazsın. buna oyuncular da önlem alamaz. zaten saha dışında galatasaray'ı pis oyunlarla durdurmaya yemin etmiş bir kitle var. temiz pozisyonlarda koşa koşa gelip kırmızı yiyor oyuncuların. yasa dışı şekilde ceza alıyor kaptanın. rakibin istedi diye cas kuralı tanınmayıp ceza alıyor oyuncun. bunlara ek olarak başkanın* oyuncuların motivasyonunu bozmak ve aidiyetini zedelemek için elinden geleni ardına koymuyor. şu ortamda ne hocanın ne oyuncuların suç, bizim başımız sağlam olsaydı şu an bunları konuşmuyor olurduk.
 • 23
  amaç fatih terim'i memnun etmekse yetersizdir. amaç galatasaray'ın şampiyon olmasıysa yeterlidir.

  taraftarlarımızın bir kısmının amacı galatasaray'ın başarısından önce terim'in memnun olması. çünkü terim memnun değilse mutlaka her şey kötüdür diye düşünüyor, başka türlü şampiyon olunamayacağını sanıyorlar.

  oysa terim'i memnun etmek mümkün değil. hiçbir zaman da olmadı. man city kadrosu elinde olsa onda da mutlaka eksiklik bulacaktır. hocanın yapısı bu. amaç hocayı memnun etmek olursa kulübün düştüğü hal de bu. canaydın döneminde de aynısı olmuştu.
 • 24
  2020-2021 sezonunda 9 da 9 luk seri yaptığımız dönemin ortalarında twitterda bir spor sayfası galatasaray'dan beşiktaş'ın 11' ine 3 oyuncu alma hakkınız olsa kimleri alırsınız diye sormuştu. 3 oyuncu yazan 1 tane bile beşiktaş taraftarı yoktu. genelde tek marcao vardı. bazıları muslera da yazmıştı. az biraz da saracchi yazan çıkıyordu. ama çat diye 3 oyuncu yazan 1 kişi bile yoktu neredeyse.

  2020-2021 sezonunda yaşadığımız kalitesizliği başka nasıl anlatırım bilmiyorum. göz bebeğimiz taylan bile rakiplerimizde hamle oyuncusu olurdu.
 • 26
  takım devre arası yapılan transferler ve muslera'nın kadroya dönüşüne rağmen sezonun ilk yarısındaki futbolun çeyreğini oynayamıyorsa konuşulması saçmalıktır.

  kalecisi ersin, stoperi wellington, sol beki nskala sol kanadı yedek santrafor için bile yetersiz denilen besiktas 6 puan fark atmış hala kalite deniyor.

  kalitesiz denilen orta sahada taylan ve emre kılınc milli takıma gönderebildiğimiz 2 oyuncu. diğeri de gedson fernandes.

  musleradan iyi kaleci mi var? marcao'dan, luyindama'dan, donk'tan daha iyisini mi getireceksin? omar, linnes norveç milli takım oyuncuları. yedlin premier ligden geldi. saracchi leipzig oyuncusu. onyekuru, mohamed, kerem, feghouli, babel, falcao kötü futbolcular mı?

  yoksa kötü olan sezonun en iyi futbollarını orta sahada oynayan feghouli'yi sağ kenara, 35 yaşındaki babel'i sol kenara koyan hoca mı?

  takım en iyi top atan oyuncusunu atılan toplara koşsun diye kanat oynatıyoruz sonra kadro kalitesiz oluyor. kadronun kalitesiz olduğunu söyleyen açıp hoca ne demiş şubat ayında bir izlesin.
 • 27
  kalitesinin tartışılması için önce var olması gereken kavram.

  galatasaray’ın 2020-2021 sezonundaki orta saha rotasyonu:

  defansif orta saha olarak taylan ve etebo
  merkez orta saha olarak belhanda, feghouli, emre kılınç, arda, fernandes
  ofansif orta saha olarak emre akbaba

  şeklindedir.

  belhanda 2. yarının ortasında takımdan ayrıldı. geriye kalan oyunculardan kendi mevkisinde olmayı bırak, asıl mevkisi orta sahanın her hangi bir yeri olan oyuncular sadece taylan, etebo, emre akbaba ve fernandes.

  gelelim rakiplere:

  fenerbahçe: gustavo, ozan, irfan, mert hakan, özil, pelkas, sosa

  beşiktaş: josef, necip, dorukhan, oğuzhan, atiba, ljajic, mensah

  bu farka rağmen kaliteden konuşulmasına sadece gülünür. elinde adam yok kaliteden bahsediyorsun.

  edit: ömer bayram’ı unutmuşum. unuturum tabi orta sahanın yarısından fazlası kanat hatta bek oyuncusu olunca unutuyorsun.
 • 29
  kalitesiz super lig standardina gore fazlasiyla sahip oldugumuz sey. sirf fatih terim'in basarisizligini ortmek icin buradan da yurumezsin be kardesim. oyle yorumlar goruyorum ki sanki ligimiz premier league seviyesinde. avrupa desen hoca sagolsun samar oglanina donduk bizden daha kalitesiz kadrolu takimlar bile eliyor bizi.

  bizim kadromuz kalitesiz falan degil. hocamiz kalitesiz. gercekler acitsa da bu boyle.
 • 30
  kadro kalitesi başlığında orta saha kalitesinden bahsetmek benim yapacağım bir iş değildir.

  galatasaray'ın kadrosunu ligde hangi takımın kadrosu ile birebir değiştirmek istersiniz? ben hiçbiri ile değişmem.

  galatasaray'ın bu kadrosu bu ligde gayet rahat şampiyon olacak kalitededir. şampiyon olur olmaz bu da şartlara, hatta şansa, rakiplerin formuna göre değişir.

  fakat bu kadro ile bu kadar kötü bir oyun seyrediyorsak burada sorun yönetimseldir; bu sene idari, taktiksel, psikolojik... her alanda kötü bir yönetim sergiliyoruz.
 • 31
  eğer bir ligin en büyük maaş bütçesine sahip kadrosundan bahsediyor ve kaliteyi tartışıyorsanız aslında teknik heyete küfrediyorsunuzdur.
  he o teknik heyet yeni gelmiş olur, hiç transfer yapamaz elinde bi kadro bulur filan o ayrı, ama mesela 4 senelik bir kadro yapılanmasının sorumlusu, ısrarla her sene düzinelerce transfer yaptırıp rekor maaş bütçeleri yaratıyorsa ve hala kadro kalitesi diyorsak orada bileti kesilmesi gereken bellidir.
 • 32
  terim’i savunmak icin yarin psg kadrosu getir ver eline ayni duruma duselim burda kadro kalitesiz diyenler olacaktir.
  erzurum’dan, ankaragucu’ne, kasimpasa’dan akliniza gelecek en kotu takima bile nerdeyse oyun olarak ustun gelememissin her mac geride pas yapmaktan baska bir sey yapmamissin hala kadro kotu diyenlere ayar oluyorum.
  ustelik kime gore kotu kardesim bu kadro. ıtalya, ingiltere ligi mi burasi?
  turkiye super ligde oynuyoruz farkinda misiniz?
  olayin %70 i hocadir oyunda.
  eger terim zaten bu kadro ile basarisiz oluyorsa terim savunuculari en cok hocaya hakeret etmis olmuyolar mi?
  verelim hocaya ordan 3-5 superstar daha e o zaman nerde kaldi hocanin ustun yeteneklerine?
 • 33
  2020-2021 sezonunda galatasaray futbol takımının kadro kalitesi yetersizdir, fatih terim daha da yetersiz hale getirmiştir. aslında sezonun özeti bu. ancak bir taraf kadro kalitesinden dem vurup hocayı aklamaya, diğer taraf kadro kalitesinden dem vurup hocayı karalamaya devam ettiği sürece galatasaray sözlük'te içinden çıkılamayacak tartışma devam edecektir.
 • 34
  süper lig 2020-2021 sezonu 34. haftası itibariyle ligdeki bazı takımları orta saha rotasyonları -orjini orta saha olan futbolcuları- şu şekilde;

  https://gss.gs/SMA.png

  bence bu görsel kadro kalitemizin ne seviyede olduğunu açıkça gösteriyor. orta sahan yeterli değilse bir hiçsin, diğer bölgelerde istediğin kadar iyi adamın olsun, orta sahan yeterli değilse o takım çöker, diğer iyi adamlarını da aşağıya çeker. yaşadığımız durum bundan ibaret. en basitinden sezon başı neredeyse herkesin burun kıvırdığı josef de souza -galatasaray'a gelmek istemiş, taraftar tepkisi ve hocanın tercihiyle veto yemiştir, hatırlarsanız tercüman mert çetin'i ve bazı futbolcularımızı filan takip etmeye başlamıştı, intagram'dan altyapı yapmaya çalışıyordu- ve saçma sapan sebeplerden dolayı fenerbahçe'ye kaptırdığımız mert hakan yandaş, hani şu fenerbahçe'de 4-5. alternatif olarak düşünülen mert hakan, kadromuzda bulunsaydı şu an liderdik muhtemelen.

  yaşadığımız şansızlıkları da unutmamak lazım. 34. hafta itibariyle galatasaray'ın sağ beki şener özbayraklı, bölgesindeki 4. alternatif konumunda adam. omar'ın yaşadığı talihsiz kaza, yedlin'in en az 3-4 maç kaçıracak sakatlığı, ve 3. sırada gelen linnes'in sakatlanması dolayısıyla 4. alternatif ile oynuyoruz. keza sol bekte de istikrarı sağlayamadık bir türlü, saracchi her ne kadar kaliteli bir topçu olsa da sürekliliği yok, taşdemir iyi bir alternatif ama kronik sakat, ömer sol bek bile değil. stoper rotasyonun marcao, luyindama ve donk. sakatlık sonrası luyindama tanınamaz halde, donk ise artık futbolu bırakma döneminde bence, fiziksel olarak olmasa da kafa olarak artık koptuğu belli, marcao da artık ciddi hatalar yapıyor baskı yedikçe, çünkü oyunu kurabilecek bir orta saha hattın olmadığı için geriden oyun kurmaya çalışıyorsun.

  belhanda kadrodayken gedson da takıma katıldıktan sonra orta saha orjinli 5 adamımız vardı; taylan,belhanda, gedson, etobo, akbaba. sadece belhanda ve gedson 8 numara orjinli, taylan 10 numaradan devşirme, hala daha gelişmesi gerekiyor. etobo da hücuma yönelik bir orta saha, kariyerine sağ önde başlamış bir isim, ona da devşirme demek yanlış olmaz. gedson uzun bir süre oynamadan geldi, daha doğru düzgün bir verim alamadık, belhanda'yı da yolladık ve maaşını tıkır tıkır ödeyeceğiz. mecburiyetten emre kılınç'ı devşirdik orta sahaya, o da iyi işler yapsa da yeterli bir orta saha performansı veremiyor doğal olarak, bu adam sivasspor'dan sol ön oyuncusu olarak geldi galatasaray'a, kendini bir anda sol içte oynarken buldu.

  görüldüğü gibi orta saha direkt olarak boş, sadece taylan ve kısmen emre kılınç verimli olabiliyor, hiç bir alternatif yok. taylan'ın olmadığı maçlarda da ciddi puanlar kaybettik.

  kanat rotasyonlarımız yeterli seviyede, ama orta sahan boş durumdayken kanatların istediğin kadar iyi olsun, ne iyi top oynayabilirsin, ne de puan kayıplarından kaçabilirsin.

  forvet rotasyonumuz da bence lig için yeterli, ama yine şanssızlık çektiğimiz bir bölge. yine 34. hafta itibariyle falcao yüz kemiği kırığı dolayısıyla ameliyat olmuş, mohamed ise covid. alternatifleri babel, halil ve oğulcan. üçü de ilk 11 başlamak için yetersiz adamlar, sadece son 2 maçtır halil biraz çabalıyor ama hala yetersiz.

  kimse galatasaray'ın kadrosunun yeterli olduğundan bahsetmesin. ligde orta saha rotasyonu en dar olan takımız, bir çok maçta devşirme topçularla oynadık, rakiplerimiz de bizden çok daha kaliteli orta saha rotasyonuna sahipler, diğer bölgelerde kaliteli adamlarımız olsa orta sahamız boş olduğu için bir anlamı olmuyor. diğer mevkilerde bize göre görece bir tık daha iyiyiz rakiplerden, ama rakiplerimiz o bölgelerde bizden çok daha fazla verim almış, yine orta saha farkı, kaliteli orta saha yukarıya çıkarır takımı.

  2011-2012 sezonunu düşünün, sağlam orta saha bütün takımı yukarıya çeker, o sezon gol atmayan futbolcumuz yoktu, kim girerse girsin verimli oynuyordu, aydın yılmaz'dan bile ciddi verimler aldık.

  galatasaray'ın kadrosu kaliteli diyenler kendini kandırır, orta sahası olmayan bir kadro kaliteli bir kadro değildir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!