• 1
  (bkz: #2951944)

  gurrpegi'nin şu entry'si ile aklıma geldi. bir anda ampül parladı kafamın içinde; biz ne zaman en kaliteli kadro ile şampiyon olduk?

  2002 kadrosu ligin en iyisi değildi, 2006 kadrosu fenerbahçe'nin fersah fersah gerisindeydi, 2008 kadrosu yine fb'nin gerisindeydi ki bence tarihin en iyi fenerbahçe'siydi 2007-2008. (bkz: #2903964)

  2012 kadrosu lige başlarken fb ile denk denebilir; ama bizim oyun sistemimizde futbolcuların hepsi daha değerli gözüktü, zaten 2012 kadrosunda melo ile selçuk haricinde herkesin payı eşitti bana göre. gelelim 2013'e; burda kadro kalitesi olarak açık ara bir üstünlüğümüz var, o da ikinci yarıda. drogba ve sneijder ile alt üst etmiştik ligi. konuşmaya bile gerek yok.

  2015'e bakalım. bence muslera haricinde fb ile denk kadroya sahibiz.

  fb: volkan, gökhan, egemen, bruno alves, caner, emre, mehmet topal, diego, sow, kuyt, emenike

  gs: muslera, sabri, chedjou, hakan balta, telles, melo, selçuk, sneijder, yasin, olcan, burak

  hatta şu kadrolara bakınca fenerbahçe'ye bir tık önde bile diyebiliriz. zaten 14-15 şampiyonluğu muslera sayesinde gelmişti net olarak.

  gelelim 17-18'e. beşiktaş'ın kadrosu bence daha üstündü. devre arasında ndiaye'yi kaybedince daha da üstün oldular. talisca, quaresma, babel, negredo, adriano ve gökhan'ın hücum performansları falan gerçekten çok iyiydi. zaten cl'de gösterdikleri başarı da ortada. bu şampiyonluğun da direkt baş mimarı fatih hoca. 21 aralık'ta gelmeyip devre arasında rodrigues ile gomis uyumunu yakalatmasaydı ilk 4 dışında bitirirdik.

  ve son şampiyonluk 18-19. burda başakşehir'e karşı üstünüz denebilir ama o da ikinci yarıda sadece. ilk yarıda santrforsuz oynadık. skandaldı resmen. 31 ağustos gecesini hatırlamak bile istemiyorum.

  velhasıl kadro kalitesini çok fazla kafaya takıyoruz taraftar olarak. ben de ara ara ne olacak bu orta sahanın hali falan diye düşünüyorum ama gördüğünüz üzere 1-2 şampiyonluk hariç hep rakiplere göre daha düşük kalitede takımlar ile şampiyon olmuşuz. burda mesele takım olabilmek ve doğru oyunu oynayabilmek. bunu da fatih hocadan daha iyi kimse yapamaz zaten. inanın ve desteklemeye devam edin. her şey kadro kalitesi demek değil...
 • 2
  kadronuz kaliteli olmadığında avrupa'da başarılı olamayacağınız için mutlaka dert edilmesi gereken bir husustur. yani galatasaray'ın 2001-2002 sezonu haricinde kalitesiz kadrolarla avrupa'da başarılı olmuşluğu var mıdır? biz geçmişte ligi idare edecek kadrolarla tromsö'lere östersunds'lara elenmedik mi? rapid wien'le berabere kalıp zar zor gruplardan çıkmadık mı? bizler geçmişimizi çok çabuk unutuyoruz.

  ee durum böyleyken "olsun bu kadroyla ligde şampiyon olabiliriz" diye kendimizi mi avutacağız? avrupa'da başarı olmazsa galatasaray, galatasaray olur mu? değerlendirme yaparken bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.
 • 3
  bizim kadronun kalite sorunu yok.

  tartışmasız ligin en kaliteli kalecisi bizde
  marcao-luyindama-donk-emin : bence ilgin en sağlam stoper hattı
  omar-saracchi-linnes : gayet dinamik bek rotasyonu ama bir yerli eksiğimiz mevcut
  feghouli-emre kılınç-arda-ömer-oğulcan : tek bir transferle bence ilgin en kreatif ve çok yönlü kanat rotasyonu olur (tek hamle onyekuru ve türevi bir kanat)
  falcao-diagne-adem : formda ve sahada olduğunda ligin en golcüsü olmaya aday bir rotasyon

  eksik olan yer görüldüğü gibi orta saha. orda mutlaka tempolu bir orta saha, fizikli ve teknik bir oyuncu ve seri tipi biri olmalı.

  bu mevki için lemina ve seri’yi kirala, yanlarına da bir fernando bul ve koy sonra bak keyfine. tek eksik de hızlı kanat olur bu durumda.

  4 takviye ile takımın çehresi değişir yeter ki biz doğru isimleri doğru maliyetle alabilelim.
 • 4
  temel sorunumuz kadro değil, kadro ile uyumlu olmayan oyun kalitesidir.
  bugüne kadar teknik kadro, oyuncu grubu ve yönetim defalarca kez eleştirildi; bu eleştirilerin hem haklı hem de haksız olduğu yönler olabilir ama içinde bulunduğumuz mali şartlarda doğru oyuncuları iyi fiyatlara kadroya katmak eskisi kadar kolay değil. teknik kadro ve yönetimin yapması gereken en önemli şey, doğru oyun planı ve bu plana uygun kadronun kurulmasıdır.
 • 7
  gördüğüm kadarıyla taraftarın genel kanısı 2020-2021 sezonu için konuşmak gerekirse üst düzeydedir.

  ama gelgelelim bu takım sahaya çıktığında ilk yarım saat tüm galatasaray taraftarını uyutup, televizyon kapattirmistir.

  yok ligin en iyi kalecisi yok dünyanın en iyi stoper hattı, yok kanatlar yok falcaoo var lan hikayeleri dışında sahada hiçbir şey görmemis olmamızın sebebi nedir acaba?

  o zaman tüm hata teknik ekipteymis. böylesi bir brezilya gibi takımı yonetemeyen teknik ekipte. eee ona da laf söyleyemiyoruz? kimde arayacağız hatayı? neyse gidip biraz mustafa cengiz yönetimi başlığına öfkemi kusayim ben...
 • 8
  takım ruhu ve motivasyon kadro kalitesinden daha önemli. oyuncuların tek tek becerilerinin toplamı değil bir takımın gücü. sinerji etkisi oyuncuların tek tek becerisinin toplamından daha büyük etki yapıyor sonuca. ayrıca kadro kurarken oyuncuları sadece yetenek olarak değil psikoloji açısından da değerlendirmeliyiz.

  bunları daha önce trabzonspor ile ilgili bir entry'de yazmıştım. (bkz: trabzonspor/#2923985)

  tanım: başarı için yeterli olmayan şey. hatta çok sayıda yüksek kaliteli oyunculardan oluşan bir kadro kendi yetenekleri ile gözleri kamaşıp kibre kapılan karakterde kişiler yönetilemez kadar çok olursa başarı değil başarısızlık getirir.

  ekleme: ilk paragrafın son cümlesi.