• 51
  üzerinde herhangi bir analiz yapmayı gerektirmeyen saçma sapan bir laf. kusura bakmayın ama bu başlığa entry girerek bence galatasaray'a ayıp ediyoruz. nasıl ki aziz yıldırım'ın tapelerde geçen "sikerim böyle fenerbahçe'yi" lafiyla ya da ersun yanal'ın soyunma odasında söylediği buna benzer bir sözle dalga geçiyorsak, rakip takım taraftarları da bu aptalca laf ile dalga geçiyor. kendi kendimize tekrardan gündeme taşımaya gerek yok.
 • 52
  arda turan'ın dönemin mercan rengi forma için söylediği söz.

  öncelikle renklerde cinsiyetçilik yapan insanlardan nefret ederim. pembe kadar, mor kadar hoş bir renk var mı ya? mavi kadar saf, güven veren ya da beyaz kadar temiz, kırmızı kadar tutkulu ya da siyah kadar insanı düşündüren... hepsi mükemmeller, bunları cinsiyetçilik üzerinden değerlendirmek çok zavallıca. arda turan'a bahsi geçen sözü söylerken bu nedenle kızabiliriz. fakat kendisi bunu sadece renklere söylemiştir. armaya değil, kulübün renklerine değil.

  yine de bu bir ''arda turan gelsin'' savunması değildir, lütfen galatasaray'dan uzak dur, bozma işte şu güzel ortamı, git tribünden destek ver...
 • 53
  arda'dan hatta formadan armadan vs. bağımsız, pembe renge orospu rengi denmesinin cinsiyetçilik olduğunu anlamayanları anlamıyorum. renk cinsiyetçiliği çocukluktan başladığı için en tehlikeli şeylerden biri. biz çocuklarımızı böyle yetiştirmeye devam ettiğimiz süre ülkedeki cinsiyetçilik kültürü beslenmeye devam edecek.

  ama değinmek gerekir ki, bu sözlerin edildiği yer mahrem olması gereken bir yer. maalesef futbol hatta spor ortamında küfür bir gerçeklik. arda'nın kendini rahat hissederken biraz haddini aşarak da olsa fikrini beyan etmek istediğini unutmamak lazım.

  burada sorun arda'nın futbolcu olarak kalmaması. maalesef kendisi örnek kişiliğe soyunduğu ve işi dışında her şey ile gündeme geldiği için insanlar arda'nın nasıl bir insan olduğu ile diğer futbolcuların hayatlarından daha çok ilgileniyor. sonuç olarak arda böyle bir insan olduğu için çoğu taraftar gelmesini istemiyor. toplumdan itilmesi gereken tüm özelliklerin kombinasyonu olan bir kişi olarak görüyor insanlar arda'yı.
 • 55
  şimdilerde arma edebiyatı yapan , şımarık bir çocuğun hezeyan cümlesi.

  o dönem biz de o formayı ve rengi galatasaray'a yakıştıramamıştık. sonuçta galatasaray forması , her renk yakışır demem diyemem. galatasaray'a pembe ve mor formalar yakışmaz bunu bilirim. ama ortam içinde de galatasaray forması üzerinden orospu yakıştırması da yapmam, yapamam.

  bu arda dediğin adam zevzek bir adam. bunu hakaret olarak söylemiyorum, kendisi için aynı ortamı paylaşan futbolcular florya'nın maskotu , çok makara adam diyor. sen sempatik dersin ben zevzek derim. muhtemelen bu yakıştırmadan feyz alıp, böyle zevzek bir cümle kurmuş. sonuçta sempatik arda; her şey diyebilir, millet de kahkahalar ile güler. ama biz gülmedik arda turan!
 • 56
  merak ettiğim başka bir şey var bu cümle ile ilgili. bunu söylediği sezon 2010-11 sezonu başıydı. her sezon dediğine göre o sezondan geri gidelim. önceki sezon 2009-10 sezonu. o sezon ki alternatif formamız mor, ondan önceki 2008-09 sezonunda ise turuncu. yani bu düşünce sistemine göre mor ve turuncu da aynı tarz(başlıktaki benzetme) bir renk oluyor. değişik akıllar, kafalar.
 • 57
  aklıma direk ''pembe yakışır gence'' adlı şarkıyı getiren saçma sapan bir söz öbeği. yeri gelir mor giyersin, yeri gelir lila giyersin, yeri gelir yavruağzı, mercan rengi tarzı renkleri de giyersin. hayatta bu tonlarda gömlek vs giymediniz mi hiç? hayatta hep siyah, lacivert, kahve rengi mi giyiyorsunuz arkadaşlar siz? hayatınızın hiçbir evresinde farklı renkli giysiler giymediniz mi? renkleri böyle kategoriye ayırmak doğru mudur? hadi modadan da anlamıyorsunuz diyelim. hiçbir şey bilmiyorsanız, eşinizden, dostunuzdan da mı duymuyorsunuz? her sene bir renk moda olur dünyada. atıyorum bu sene kırmızı olur, seneye yeşil olur, sonraki sene gök mavisi olur falan. millet genelde o renkleri giyer. o zaman o sene pembe ve açık tonlarda bir renk moda olduğunda onu giyen kişi de malum isimle mi hitap edilecek? saçma sapan bir söylem bu. ciddiye almaya bile gerek yok yani.
 • 61
  tarihte ilk kural o dönemin şartlarına göre değerlendirdir. sanki dün söylenmiş gibi ne saçma sapan tepkiler var ya. kültür değişen bir şey. bugün sanki insanlığın son noktası gibi bugünün doğrularına ağaca sarılmış tembel maymun gibi sarılıyorsunuz. bundan 10 sene sonra bugünün algıları da değişecek. 10 sene sonraya siz hazır mısınız, bugün 10 sene önceki şeylere laf atıyorsunuz.

  mesela etek giymek de cinsiyetçi olarak algılanıyor. kim etek giyip sokağa çıkacak yarın? bugün hangi erkek parlak deri tayt giyip sokağa çıkıyor? 5 sene sonra moda olacak belki? erkek çocuğu olanlar niye mavi ağırlıklı bebek giysileri alıyor?

  gülüyorum açıkçası şu tepkilere. arda'yı savunmak istemiyorum ama şu iki yüzlülük güldürüyor beni. ben hatırlıyorum o zaman herkes de hak verdiydi taraftar forumlarında.
 • 62
  "orospu rengi" tabiri arda şımarıklığıdır, arda adamlığıdır (biliyorsunuz var literatürde bu kelime grubu, aynen "kenarıya" gibi).

  fakat isyan tarafı adnan polat'ın suçudur.

  her gün her yerde, "kurumsallaştık", "bak ne kadar kurumsalız", "bugün allah için ne kadar kurumsallaştın" diye konuşmaya çalışan dönemin başkanı, bi sene mor bi sene pembe gibi galatasaray'la ilgisi olmayan forma renkleri hazırlatmıştı. isyan bunaydı, ve bence sonuna dek haklı bir isyandı.
 • 64
  bu konunun 10 senedir konusulmasi aptalca. ben burda armaya ve formaya hakaret goremiyorum. adam mor ve pembe renge kufrediyor, armaya saygisizlik yapti deniyor. anlama sikintisi ceken arkadaslar var sanirim, 10 yil oldu hala anlayamamislar. bir de gelip renk avukatligi yapanlar var, arda’nin renkler hakkinda ne dusundugunden size ne yahu. bos yapmayi birakin artik.
 • 65
  renk menk degil sorun asıl bunu anlamayan var. galatasaray formasini cinsiyetci küfür içinde kullanabilecek kadar bu takimi küçük ve kendini büyük görmek burada elestirilen. yoksa arda'nin nasil zevksiz, cahil ve estetikten uzak bir şahıs olduğu zaten malum. ayrica annesinin ve eşinin kiyafetlerinde pembe veya mor varsa o iş ne olacak?
 • 66
  cinsiyetçilik yaptı diye garip guraba bir şekilde eleştiri yapılıyor yahu hiçbiriniz günlük hayatınızda küfür etmiyor musunuz? türkçedeki küfürlerin hemen hemen hepsi cinsiyetçidir zaten buradan nereye varacağız amacınız ne? feminist futbolcu mu transfer edelim? ardayi günahım kadar sevmem ahlaksız bir magandadır benim gözümde fakat bu şekilde altı boş eleştiri gördüğüm zaman katlanamıyorum.