• 1
  galatasarayımızın çocuğu, kahramanlık timsali en büyük kaptanının kutsalımız hakkında söylediği naif söz. *

  her yerde her ortamda galatasaray'ı ağzından düşürmez galatasaray'ın çocuğu olduğunu vurgular ama gururla taşıdığımız forma hakkında ileri geri diyemeyeceğim direk ileri konuşmaktan kendini alamaz.

  bilmiyor ki işte ona giy diye verilen - ki kendisi bu formanın rengi şekli ne olursa olsun giymek sahaya çıkıp işini yapmakla mükellef bir elemandır - ama rengini orospu rengine benzettiği formaları sırf üzerinde galatasaray amblemi var diye alabilmek için insanlar maaşlarından, harçlıklarından, yediklerinden içtiklerinden feragat ediyor işe/okula yürüyerek gidip geliyor.

  arda'nın futbolculuğu hakkındaki düşüncelerim için (bkz: arda turan/@ncp1905)

  aha bu da söylediği lafın videosunun linki : http://www.youtube.com/watch?v=asWIRi_7r8w

  ukdeyi demarke kalan stoper 16 şubat 2014 tarihinde vermiş.
 • 2
  çoğu taraftarın haklı tepkisini çekmiş olan söylem. eleştiri yapılan nokta ise çok net "şanlı formaya hakaret".

  evet, haklı eleştirenler bu konuda, böylesi bir söz utanmayı gerektirir.

  lakin olaya bir de şuradan bakmak lazım. daha çok yakın zamanda, takımımızın 2014-2015 formaları tanıtıldığında sözlükte "parçalı isteriz çubuklu iğrenç çubuklu kaka" diyenler vardı -ki ben de onlardan biriyim- ama buradan "adamlara bak yaa galatasaray formasını beğenmiyorlar! böyle taraftarlık mı olur? hakaret ediyorlar şanlı formaya renklere" mantığını çıkarmak en az ardanın söylemi kadar yanlıştır.

  unutmayalım! hepimiz bu takıma, bu renklere aşık olsak bile sinirlendiğimiz de ya da çocukluğumuz tuttuğunda etmeyeceğimiz laflar ediyoruz. **
  arda dediğimiz futbolcu gözlerini galatasaray'da açmış, bu taraftar onu yuhlayınca ağlamış, gittiği avrupa takımında bile kendisine galatasaray sorulduğunda "biz bu maçı alırız" demiştir.
  o yüzden bırakalım böyle şeylerin peşini de haklı gururunu yaşayalım `galatasaraydan çıkan bir adamın avrupadan ses getirmesinin!`
 • 4
  bir sene turuncu ertesi sene mor sonraki sene pembe forma çıkaran yönetimi, kınayan bir galatasaray taraftarı olarak söylenmiş söz.

  hangimiz pembe forma çıktığında ''bu nasıl galatasaray forması ulan,'' demedik? orada adam kendi fikrini beyan ediyor açıkça. ibnelik çok afedersiniz bunu kaydedende.

  ''ellerine dalga konusu veriyoruz,'' diyor adam haklı olarak. bir turuncu bir mor bir pembe ''bu iş nereye gidiyor amk,'' dedirmedi mi herkese?

  tamam eleştirelim, ama ne olur birazcık empati yaparak eleştirelim.
 • 5
  ardanın söylediği lafa gram kızmadım. şurada ardanın söylediklerini eleştiren adamların hepsi de eminim arkadaşları arasında "ya abi bu nasıl renk seçimi, çok kötü olmuş" demiştir bende dahil. ardanın o konuşmasında bi lafı daha var "ver siyah, beyaz, sarı kırmızı formayı yürü" diyor arda turan. sonuna kadarda haklı. eyvallah her sene bir tane de marketing için farklı renkte forma seçilmelidir, fakat bunu pembe, mor vb renklerden seçip aynı ardanında dediği gibi rakip takım taraftarlarına malzeme vermenin hiçbir anlamı yok. turuncu renge lafım yok bana kalırsa mükemmel bir seçimdi ve uefa kupasını aldığımız dönem giydiğimiz gri alternatif formadan sonra en iyisi de oydu. şu bahsi geçen formaların üzerinde galatasaray arması olmasa el bezi diye alıp kullanmayız bile, arda'da burada belki argo kullanarak yanlış yapıyor ama anlatmaya çalıştığı şey bu armayı bu kadar değersizleştirmeyin. haberi izlerseniz de tv kanalının olayı nasıl dramatize ederek aktardığını, ardayı nasıl hedef gösterdiğini farkedersiniz. ki o sezon 2010-2011 sezonunda ardanın performansının dibe vurduğu, taraftarın dahi kaptanına sırtını döndüğü sezon olarak aklıma kazındı benim. medyanın bize ısmarlama baskı yaptırdığı arda turan'ı da ertesi sezon kaybettik. şimdi de atletico madrid'de yaptıklarını gördükçe ah ulan diyoruz ne futbol oynuyor. elimizde ki değerlerin kıymetini bilmez, ve böyle saçma mevzuları ısıtıp ısıtıp tekrar dillendirirsek kazanacağımız birşey olmayacağı gibi kaybettiğimiz çok şey oluyor, bilesiniz.
 • 8
  söylenmemesi gereken bir şeyi, yanlış bir yerde ağzından kaçırmış genç bir futbolcunun söylemi. daha sonradan kendisi de yaptığı hatanın farkına varmıştır bundan eminim. herkesten metin oktay olmasını beklemek çok zor ama bunu teee kaç sene sonra dile getirmek de hoş değil. zaten söylenen lafın hoş olmadığını hepimiz biliyoruz.

  yıllarca bu kulübün ekmeğini yiyip sonra arkasından apır sapır konuşan insanlar var. boş verelim böyle şeyleri.
 • 9
  zamanında kaptanlık yapmış ve 10 numara giymiş eski futbolcumuz arda turan'ın söylemi. kendisini çok severdim taa ki 2010-2011 sezonunda bu sözü söyledikten sonra ve bizi zamansız bırakıp gittikten sonra kendisinden soğumuştum. hatta kendisi bu söylemi söyledikten sonra hemen mercanı alıp geçirmiştim sırtıma. bilader o sezon çıkan formalardan memnun değildim, hemde hiç değildim. ama onda amblemin var olum senin. simgen var. tarihin, kökenin var onda senin. nasıl olur da böyle bir cümleyi ağzına alabilirsin? ne yapmış olduğun kaptanlığına yakışır, ne giydiğin o şanlı formanın amblemine, ne de sırtındaki 10'un ağırlığına.
 • 12
  sadece hangimizin galatasaray formasını beğenmeyip ''orospu rengi'' dediğini merak ettiğim arda turan tarafından söylenmiş söz dizisi. ''bu renk ne '' ''bu rengin galatasaray ile ne alakası var'' ''ulan böyle renk mi seçilir'' vs geçiniz onlardan bahsetmiyorum. dolayısı ile arda turan'ın serzenişi haklı filan değildir.

  tekrar yazayım benim arda'nın futbolculuğu ile bir alıp veremediğim yok saçma sapan gurur duyalım yürü be koçum nidalarından vazgeçelim. kendisine atletico madrid'de başarılar dilerim. inşallah şampiyon olurlar. benim sorunum böyle bir lafın nasıl söylenebildiği ve -üzülerek görüyorum ki - normal karşılanabildiği doğal bir tepki verdi denilebildiği ile.

  edit : belalı entry durumu nedeni ile bazı yazdıklarımı silmek zorunda kaldım ancak okundu ise o yazdıklarım onların hala arkasındayım.
 • 13
  formayi begenmek, begenmemek tamamen bir zevk isidir. cok begendigim formalarimiz oldugu gibi korkunc derecede estetik yoksunu buldugum formalarimiz da var. formanin kutsalliginda falan da degilim ustelik. fabrikada uretilen kumas kutsal falan degildir benim icin. kutsal olan galatasaray'in sembolize ettigi seydir, o da bir bayrakta, bir formada, bir t-shirtte falan olusmaz. cebinden 100 lira verip kutsalligi satin alamazsin zaten. dolayisiyla arda nasil olur da formaya boyle bir laf eder demedim, demeyecegim. fakat benim acimdan bu cumledeki esas rahatsiz edici ve yuz kizartici bolum baska: koskoca galatasaray kulubu, turkiye'nin bati'ya acilan penceresi, dev bir egitim geleneginden gelen galatasaray renk algisini dahi "orospu rengi", "delikanli rengi" gibi bir çarpiklik uzerine kurabilecek kadar cahil olan bir adami kaptan yapabiliyor ya, iste ben ona yaniyorum.
 • 16
  bir arda turan sözü. tamam herif sözlükçe linç ediliyor bunu anladık da, be birader hanginiz evinde bu bahsi geçen formadan var? hanginizin içine sindi bu forma çıktığında? hanginiz bu lafı etmedi? millet 'arda'yı eleştirelim de gerisi mühim değil' fikrinden artık ne yapacağını şaşırdı. vurun arda'ya, daha da vurun, durmayın, acımayın, lakin bilin ki herif öldü. sözlük galatasaray sözlük değil bildiğin arda turan düşman timi oldu.
 • 20
  üzerinde arma olan bir ürüne yapılan bir yakıştırmadır. üzerinde arma olan bir şeyin renginin ne olduğu önemli olup olmadan, takımın o dönemdeki kaptanı tarafından "orospu rengi" diye nitelendirilmesini de içine sindiren taraftarlar var.

  forma çok kötü olabilir, bizim daha kötü formalarımız da oldu geçmişte. rengi başka bir şeyin rengine de benzeyebilir. ancak sen, takım kaptanı olarak çıkıp basının önünde "orospu rengi" diyemezsin.

  taraftar olarak sana geleceksek, dolabında bu formanın olup olmaması problem değil. üzerinde arma olan şeye yapılan hakareti (ne olursa olsun) savunmayacaksan eğer taraftarlığın ne anlamı kaldı kardeş? armayı savunmayı düşünmüyorsanız biz zaten bitmişiz, okey gelse de dönülmese daha fazla!
 • 22
  arda turan'ın katılmadığım sözü. ben de beğenmem o formayı. bir de "hanginiz söylemedi bu sözü" denmiş.

  bırak ben söyleyeyim. beni dinleyen üç bilemedin beş arkadaşım var. ancak galatasaray kaptanı bu sözü söyleyemez. marka denen iletişim denen bir şey var. galatasaray kaptanı bu sözü söy-le-ye-mez. galatasaray kaptanı insanların ağzına sakız olacak, laf getirecek şeyler söyleyemez. galatasaray kaptanı üzerinde galatasaray yazan herhangi bir şeyden orospu rengi diye bahsedemez. aklınızı başınıza devşirin.
 • 23
  söyledikleri kendi içinde haklılık payı olan sözlerdi aslında. ne olursa olsun o yakıştırmadan çok yakıştırmayı yapan kişinin ''galatasaray kaptanı'' olması tartışmaya kapatıyor konuyu. biraz da karakter meselesi bu, arda kişilik olarak daha rahat daha gevşek bir insan. mesela bülent korkmaz hatta ne kadar eleştirilse de selçuk inan bu sözleri sarf etmez tahminimce ''formanın rengini pek fazla beğenmedik ama bizim için önemli olan bu armaya ve formaya hizmet edebilmek, layığıyla taşıyabilmek'' minvalinde bir açıklamada bulunurlardı. zaten galatasaray kaptanının da duruşu, seçeceği kelimeler bu tarzda olmalı. benim arda'da sevmediğim bir numaralı özellik bu, kişilik-galatasaraylılık pek de paralel değil açıkçası, kaptanlığa pek yakıştıramıyorum.
 • 24
  formaya hakaret yok, renge hakaret var. rengin de galatasaray ile ilgisi yok. yani ortada galatasaray’a hakaret yok.

  kayit izinsiz cekilmis ve galatasarayi karistirmak icin olaydan cok sonra sizdirilmis. bundan dolayi arkadas arasinda gecmis bir konusma bu. cikip basin toplantisinda bu renk de orospu rengi hee haberiniz olsun demiyor yani adam. kisisel gorusu.

  ben adil olmaya inanirim. sirf laf cakmak icin dogru yanlis her seyi firsata cevirmeye calisirsan samimiyetin ve inandiriciligin gidiyor. ikili iliskide bunu yaptiginizda iliskiniz boka sarar mesela. burada da durum bu.

  ardayi istemeyenler olarak cok hakli sebeplerimiz varken bu tarz sacmaliklati one surerek gundeme getirmek hakliliginizinzedeliyor ve odak noktamizi bulaniklastiriyor.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!