• 13351
  içinde, -iyi oynar kötü oynar konu orası değil- kendi sözleşmeli oyuncusuna düşman olan nice yazarları barındıran sözlük ve eminim bu yazarların kaydadeğer kısmı statta oyuncu ıslıklanmasına karşıdır ama galatasaraylı taraftarların evi gibi bir oluşumda younes belhanda'ya denilmeyen laf kalmıyor. belhanda durumunun taraftar ekseninde çıkmaza girdiğinin farkındayım, çünkü iki taraf da artık takıntılı raddeye geldi, belki üzerine birkaç laf etmek bile bos olacak ama zihni açık, nefret dolu olmayan ya da karşı görüşe bir nebze tahammülü olabilecek arkadaşlar için bunları yazmak istiyorum.

  öncelikle, psg maçından sonra çokça şu cümleleri içeren entry okudum: 'belhanda savunucuları, körkütük savunduğu için artık ben de takıntı yaptım, bu subjektiflik beni sinirlendiriyor.' arkadaşlar haklı olabilirsiniz ama şu gerçeği unutmayın. belhandacılar gurubu refleks olarak ortaya çıktı. ortada fol yok yumurta yokken adam gelir gelmez 'neden sneijder'in 10 numarasını aldı bu adam!?!?!' diyen sneijdercilere, ve bu araplar böyle gamsız diyen ırkçı arkadaşlarımıza -ki adam takımdaki en gamsız olmayan oyuncu olduğunu kanıtlamak için daha ne yapmalı :) - karşı 'durun lan yeni bir oyuncu aldık,yanında olalım taraftarı olarak' diye bu kil olduğunuz futboldan anlamayan(!) 'belhandacı tayfa' oluştu. kabul edin ki bu adamı ilk geldiği günden beri sevmediniz, ondan bu her kötü maçından sonra sol tarafta 105 yazması. magazinel kısmını çok konuştum, saha içine gelelim. dostlar belhandacı tayfa futboldan hiç ama hiç anlamıyor olsun, peki her fırsatta belhanda'nın takım için anahtar oyuncu olduğunu söyleyen, her fırsatta öven terim de mi anlamıyor? ama şey dimi, onun da takıntısı var belhanda prensi. evet oturduğumuz yerden buna da cevap bulduk. şimdi şuraya gelmek istiyorum, bakın burada kagawa beşiktaş da ilk maçına çıkıp 2 gol attığı gün, transa geçilmiş halde belhandaya saydırdı galatasaray taraftarı, bütün sene ljajic övdü. o kagava ondan sonra başka maca çıkmadı, o ljajic hakemlere itirazdan dolayı 4 maçta 4 sarı kart gördü. bunu belhanda yapsa ne olurdu düşünebiliyor musunuz? burdan fas'ı bombalamak isteyen çıkardı eminim ki :).
  cok uzattım biliyorum, son bunu bırakıp gidiyorum.

  https://twitter.com/...125533084033024?s=19

  belki de siz futboldan anlamıyorsunuzdur ha ne dersiniz?

  not:her fırsatta takımımdaki canım galatasarayimdaki sözleşmeli herkesi sonuna kadar desteklemeyi kendinde görev gören biri olarak yazıyorum bunları. belhandacı olarak değil. en ofsatlanan entrylerim'de selçuk inan var, sabri sarıoğlu var, anlarsınız zaten :). onları da severdim. lütfen elinizde klavye var diye her seyi en iyi bildiğiniz nevrozuna kapılmayalım. buyrum istatistikler burada, hocamın belhanda görüşleri burada, son 2 sezon şampiyonluğunda muslera'dan sonra en cok maça çıkan arkadaş da burada. aksini düşüneni açık görüşlülükle bekliyorum.
 • 13352
  linç kültürünün ve zaman zaman uygulanan sansürün beni rahatsız ettiği sözlük.
  peşinen söyleyeyim fatih terim’in istifa etmesini istemiyorum, sezona iyi başlayamadık diye insanların istifa istemesini de saçma buluyorum ama istifa isteyenlerin hain, fenerli, ali koç’un köpeği vs. diye yaftalanıp aşağılanması ve istifa başlığının silinmesini de doğru bulmuyorum. galatasaray düşmanlarına fırsat vermemek, kaos çıkmasını önlemek, ortalığın karışmasını engellemek gibi sebeplerle uygulanan sansür ve lincin meşru kılınması yanlıştır bana göre. kabul etseniz de etmeseniz de bu faşizan bir tutumdur arkadaşlar. herkesin bizimle aynı görüşte olmasını bekleyemeyiz. bize göre çok ters ya da radikal görüşlere sansür uygulamak, bu görüşlere sahip kişileri linç etmek adaletli bir tutum değil. bunun örneğini ve sonuçlarını gerçek hayatta yeterince yaşıyoruz zaten. sevmesin abi fatih terim’i ne olmuş yani? istifa etmesini istemiş. eee? yel kayadan ancak toz koparır derler, bunlar da o hesap. dünyanın en saçma fikri de olsa küfür ya da hakaret içermediği sürece insanlar düşüncelerini özgürce paylaşabilmeli. merak etmeyin sözlük de yıkılmaz, galatasaray da yok olmaz.
 • 13353
  maalesef 5 ekim 2019 gençlerbirliği galatasaray maçı ile birlikte yazarlarının sesini kesmeye çalışan güzide sözlüğümüz. nasıl ki "fatih hoca'yı babam gibi seviyorum" diyen galatasaray sevgisinden dolayı bunu söylüyorsa "fatih hoca istifa etmelidir" diyen de aynı sebepten söylüyor. ama burada istifa isteyenlere sansür uygulanıyorsa ve bu iş pilot olmaya kadar gidiyorsa ortada apaçık bir yanlış var ve bu yanlış moderasyona ait.

  bizler "fikri hür vicdanı hür" galatasaray taraftarıyız ve bu her görüşe saygı göstermeyi gerektirir. eğer moderasyon troll ile gerçek taraftarı ayırt edemiyorsa suç kendisinindir. galatasaray çok sevdiğim fatih hoca'ya bağımlı değildir, galatasaray kimseye bağımlı değildir. hocanın istifası şu aşamada bana göre yersizdir lakin bunu isteyip dile getiren yazarlara da saygım var. şayet istifa başlığına yazılanlar silinerek sansür uygulanmaya çalışılıyorsa bu yanlışın derhal sonlandırılması gerekir.

  sözlük hayatımın bir parçası oldu desem yalan söylemiş olmam, belki çok yazıp çizmiyorum ama sürekli okuyorum, takımımı sadece buradan takip ediyorum ve öyle kalsın istiyorum. eğer her şeyi güllük gülistanlık göstereceksek her karşı sesi bastıracaksak bu iş olmaz, kendimizi kandırırız.

  ülke olarak zaten her yerde sansüre maruz kalıyoruz, futbol da doğal olarak bizim için bir kaçış noktası oluyor lütfen bari burada birbirimize tahammülümüz olsun.
 • 13354
  eğer bir galatasaray maçında defans oyuncularıyla alakalı bir tanım, yorum vs. yapmak istiyorsanız bunun için doğru başlık genel nitelikte olan defans başlığı değil; galatasaray futbol takımı ya da oyuncuların özel başlıklarıdır. aynı şekilde bir kişinin istifasını istiyorsanız; bunu genel nitelikte olan istifa başlığına değil, özel nitelikte olan ilgili kişi başlığı altına yazmalısınız. zira sözlükleri forumlardan ayıran en genel özellik budur. moderasyonun tamamen format dahilindeki yaptırımları da asla sansür gibi ucuz söylemlerle çarptırılamaz ve moderasyon bu şekilde hedef gösterilemez. kaldı ki tüm bunlar yaşanırken ilgili özel başlıklarda yer alan eleştiriler de sansür gibi ucuz söylemleri fazlasıyla cürütüyor.

  moderasyonun format dahilindeki yaptırımlarının bu şekilde çarptırılması ne yazık ki en çok sözlük formatına zarar veriyor. yok bırakalım bir format olmasın, sözlük forum olsun diyorsanız da üzgünüm; buna en başında bu sözlüğün kurucusu olarak ben engel olurum. darılmaca gücenmece yok.
 • 13355
  tabiri caizse kötü sonuçla biten maç sonlarında kelle isterük diye ortalığı birbirine katan yeniçerilerle doludur. aynı yeniçeriler geçen sene devre arası mustafa cengiz'in kellesini istiyorlardı. sonrası malum, sözlükte yine benzer olaylar . bu tiplere bir kez taviz verilmesi durumunda mecazi de olsa sözlüğün kellesi gidecektir. yöneticilerin de illa ki hatası oluyordur ancak genel itibriyle başarılılar ki bunları zamanında ceza almış biri olarak yazıyorum.

  isimlerden bağımsız eleştiri adı altında paşalarımızın neredeyse ana-avrat gitmediği kalıyor sonra ama demokrasi, özgürlük, düşünce özgürlüğü vb. süslü kavramlarla hümanistlik taslıyor. sözlükten öyle yada böyle bir sebeple atılınca da dünyanın en aşağılık/iğrenç fikirlerini bile savunan insanları bulabileceğin foseptik çukuru ekşide buraya sallıyor.
 • 13356
  bazı yazarları var ki artık bıktırmışlardır, sürekli başarılı olamayız çocuk musunuz siz yahu? bazen ters gidebilir bazı şeyler. başarı obsesyonunuz var ve bunu fatih hocaya borçlusunuz. sürekli sırt çeviriyosunuz, en ufak düşmesinde ağır konuşuyorsunuz, istifasını isteyebilecek kadar ileri gidiyorsunuz, hoca fırçalansın diyeniniz var şaka mısınız? hoca kulüp tarihinin gördüğü en büyük efsanedir. efsaneler de tökezler, hata yapabilir ve çıktı dedi ki "ben hatalıyım ve düzelteceğiz" bu adamın sözüne de güveniniz yoksa kime güveneceksiniz ki, kim sizi tatmin edecek, hocaya tahammül edemeyen bir galatasaray taraftarının başarı kıstası nedir?

  geçen sene (bkz: #2572070) bu entryi girdim yine çok bunaltmıştınız, yine hocaya karşı konuşurken dilinizin ayarı yoktu, serdar ve mustafa cengiz savunuluyor hocaya denmeyen kalmıyordu, şampiyonluğu verdi deniliyordu... ne oldu sonra, şampiyon kim oldu? onca sıkıntıya rağmen galatasaray oldu. tamam siz en çok hocaya kırgınsınız, tamam bıraktı milli takıma gitti, en çok siz galatasaraylısınız ben hiç kızmadım çünkü, ben hiç kırılmadım değil mi(?)

  efsanelerin fazlaca şeye hakkı vardır ve eleştiri değil de bir efsane hakkında sanki asker arkadaşınız gibi konuşursanız biz de buradayız çok hassas ve en galatasaraylı sözlük yazarları. özür dileriz siz kadar aidiyet hissedemediğimiz için ve hocayı çok sevdiğimiz için...

  bir günde kral olmadı hoca merak etmeyin gene göğüsleyecek ipi ama gene bir kulp bulunur...
 • 13357
  müthiş bir panik hali olan yer, mekanımız. umarım teknik ekip buradakiler kadar panik yapmıyordur. genelde bu hava hakim hatta 1-2 kişi de olsa terim'i istifaya çağıranlar olmuş. terim, galatasaray'dan büyük değildir vs diye. elbette, haklısınız büyük değildir ama 2 şampiyonluk daha alması durumunda armada bulunun 4 yıldızdan 2'si ona ait olacak.
 • 13359
  artık yazılacak, tartışılacak pek bir şey yok. icraat dönemi hem kulüp hem takım açısından. doğrular belli. ülke savaşın eşğinde*,
  ekonomi uçurumun kenarında,
  kulübün arsaları adeta katakulliyle ele geçirilmiş,
  350 milyon lira nakit ihtiyacı ortaya çıkmış,
  lig heyecanını baltalayan milli ara başlamış,
  futbol ortamı bı sezon iyice iğrençleşmiş v.s.

  saymakla bitmez insanın hevesini kıran, endişelendiren mevzular.

  en kısa zamanda neşeli günlerine dönmesini dilediğim sözlük.
 • 13360
  tanınmaz durumda olan sözlük. adını ilk defa gördüğüm adamlar onu gönderiyor, bunu getiriyor, on bire karar veriyor, taktiğe tekniğe karar veriyor, değişikliklere karar veriyor. fatih terim'in kendisini, formunu, kariyerini sorguluyor. her hafta bazı futbolculara sarıyorlar, sıkıldık artık. sadece burada değil aslında bu pespayelik tüm sosyal medyada hakim ama insan buranın biraz daha farklı olmasını istiyor öyle olması gerektiğini düşünüyor.
 • 13361
  eskiden sadece puan kayıplarından sonra yangına dönerdi, şimdi kazansak da dönüyor. eleştirilere karşı değilim fakat bir başlığa yazmadan önce benzer şeyler yazılmıştı diye bakılması gerekiliyor. diğer türlü

  çok kötü futbolcu

  rezalet

  hemen gönderilsin

  baya baya kötü futbolcu

  çöp

  sözlükteki başlıklar buna benzer hale geliyor.
 • 13362
  yine bir maçın ardından sözlüğün "futbol ulemalarıyla" dolu olduğunu gördüğümüz platform. fatih terim'i kariyerini sorgulayan mı ararsın, hocanın taktik bilgisi olmadığını söyleyen mi arasın, var da var yani. galatasaray futbol takımı tarihinin en iyi futbolunu fatih terim döneminde oynamıştır. hocanın formsuz olduğu söylendiği son iki sezon da bile şenol güneşli beşiktaşı ile abdullah avcılı başakşehiri geride bırakıp şampiyon yapmıştır. ancak ona yapılan eleştiriler biraz art niyetli geliyor bana.
 • 13363
  iyice artan saçma sapan yorumlar yüzünden galatasaray sevgisi olmasa durulmayacak yer olmuştur. eskiden kaybedince yangın yeri olurdu artık kazanınca da. bunda iki yıldır gelen şampiyonluğun verdiği doymuşluk ve premier lig izleme sonucunda aynı oyunu beklemek de var. takımımızın en zirve noktası 2000'di. o yıldan sonra tek tük yıllar dışında doğru düzgün top oynamadık. kaos futbolu ile şampiyon olduk olmaya da devam edeceğiz.
 • 13365
  kazanmak ve kaybetmekten öte galatasaray'ı iyi görmek isteyenlerin skora göre yorum yapmadığı sözlüğümüz.

  insanların amacı asıp kesip kelle almak değil. evet aramızda illa troller vardır ortalığı karıştırmaya çalışan ama galatasaray taraftarının isyanı sahada gördüğü şeye arkadaşlar. bunu kabul etmedikçe her şeye yangın, ıyy tü kaka demeye devam edeceksiniz maalesef.

  2 senedir hiçbir şey izlemiyoruz. hocanın devraldığı takım kendisin değildi zamana ihtiyacı vardı. şuan takımın yüzde doksanı kendi seçtiği isimlerden kurulu. buna rağmen hala çıkıp ocak'a kadar beklesinler diyor. kaç transfer sezonu daha beklenecek? oynadığımız şeye ne zaman futbol diyeceğiz biz? kim istiyor abi kaos futbolu? burada bir şekilde şampiyonluğa ulaştırıyor seni eyvallah ama ee sonra? avrupada son 30 maçın 2 tanesini kazanabilmişsin. bu mu türk olmayan takımları yenmek için kurulan galatasaray?

  buna razıysanız dile getirebilirsiniz hiçbir problem yok ama izin verinde insanlar olumsuz gördüklerini de yazabilsin şu sözlükte. çünkü kazanmamıza rağmen işler güllük gülistanlık değil. mavi boncuk dağıtacak zamanlarda değiliz. ama olmak istiyoruz. hocamızdan maç sonunda gerçek bir şeyler duymak istiyoruz.

  galatasaraylıların bu kadarını istemeye hakkı yoksa, burada bunları dile getiremeyecekse söylensin ben bireysel olarak kabul edip yazarlığımı sonlandıracağım.
 • 13366
  uzun süredir ne yazılmış diye herhangi bir başlığa girmediğim mekan.

  kendi yazacağım bi şey varsa girip yazıp çıkıyorum.

  biliyorum çünkü yazılanları, tekrarları, ezberleri. hep aynı terane.

  2 senedir gelen kupalarla içlerinde tutmak zorunda kaldıkları ne varsa 6-7 haftalık süreçte sözlüğe kusan bir dolu yazar.

  hani en has, en baba galatasaraylı onlar ya. yazıp çizsinler diledikleri gibi. sahne onların.

  nasılsa zamanı geldiğinde terim gidecek tudor gelecek ve dertler bitecek.
 • 13367
  18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçından sonra tam da olması gerektiği gibi.

  geçtiğimiz haftalarda, özellikle sezon başındaki ve terim'e saha dışındaki operasyon sebebiyle elestirinin dozajinin aşılması pek sağlıklı değildi. o dönem farklıydı.

  bu aksam ise kazanmamıza rağmen 90+1'de golü yesek neler olacağını hepimiz biliyoruz.

  iy 2-0 önde olduğun ve 48'de 10 kişi kalan rakibine yaptığın maçta 2 gol yiyip 3.'den seni allah koruduysa yapılan hemen her eleştiri, saygı sınırları içinde olmak kaydiyla haklıdır.

  en azından insanların eleştirmesi hakkıdır.

  niye 3-4 farklı kazanacağım maçtan sonra 1 saat daha benim elim ayağım titriyor, vallahi allah korudu 3-3 bitse şu maç var ya anam anam sezon giderdi buradan.

  oysa ki ilk devre ışık görmüştük ama hemen söndü.

  neyse işte bu gece sözlük tam kıvamında kimse pollyannacılık yapmasın.
 • 13368
  artık emekliliği yaklaşan oyuncuların geldiği ve kalite bakımından yerlerde sürünen türkiye liglerindeki başarıyı önemseyip, avrupa' da yıllardır ezilmemize alışanların, 2 senedir oynadığımız, sistemi ve taktiği belli olmayan kötü oyunu eleştirdiğimizde kinlerini kustukları şikayet duvarı.
 • 13369
  18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçını kazanmış olmamıza rağmen başta fatih terim hocam olmak üzere oyunculara ve takıma çokça eleştirilerin yapıldığı sözlüğümüz.

  ben de hocam için şunu yazdım.
  (bkz: #2788509)

  beklediğim üzere en ofsayt entrylerim arasına girmiş.
  kardeşim artısı, eksisi zerre umrumda değil.
  takıldığım nokta, insanların eleştiri hakkına saygı duyulmuyor bu sözlükte.
  vay mı ki hocayı eleştir, hemen nankörlükle suçlanıyorsunuz.

  hocadan allah razı olsun, 1.5 yıldız onun sayesinde.
  biz de hocayı çok seviyoruz.
  (bkz: #2252477)

  ancak hoca eski hoca değil artık, kendisi 2 yılı aşkın zamandır takımın başında.

  * kadroyu kuran o.
  * teknik ekibine karışan yok.
  * yönetim ne dese yapıyor.
  * kimi istediyse alınıyor.

  ama galatasaray futbol takımı bok gibi top oynuyor abi, yalan mı şimdi bu!

  takımın bir taktik hüviyeti yok, harala gürele top oynuyoruz; sahada bir kaos var, bireysel beceriler ile maç kazanıyoruz, şampiyon da olsak kimsenin içine sinmiyor oynanan futbol.

  galatasaray'ın kuruluş amacı türk olmayan takımları yenmek değil mi, oysa avrupa kupalarında her sene baharı görmeden eleniyoruz yanılıyor muyum!

  ne yapalım yani, her şey güllük gülistanlıkmış gibi toz pembe şeyler mi söyleyelim!

  galatasaray'ın benim için ifade ettiği anlamı kelimelere dökemem.
  (bkz: #2033820)

  ama sahada oynanan şu şeyi izlerken de kahroluyorum elimde değil.
 • 13370
  ali koç trollerini barındıran sözlük. bunlar 3 golle kazandığımız ve güzel hava yakaladığımız maç sonrası bile sözlüğü istila edip karamsarlık yayarak taraftarlarımızın mutlu olmasını hayal kurmasını engelliyorlar. birde ikinci görevleri taraftarı fatih terim'e karşı konumlandırmaktır ve galatasaray camiası içerisinde terim karşıtı kamuoyu yaratmak. tabi ali koç trolleri sadece burda değil, diğer sözlük ve sosyal medya platformlarında da fazlasıyla mevcutlar. yine oralarda da galatasaraylı kisvesiyle terim eleştirisi yapıyorlar. örnek - https://eksisozluk.com/entry/96713148
  ama yapsınlar. çünki muhtemelen bu sezon bunun için 48 saatten az zamanları kaldı. 20 ekim 2019 denizlispor fenerbahçe maçı ile ve gelecek fikstürleri ile birlikte patronlarının takımı muhtemelen sezon boyunca artık altımızda olacak. o zaman medya okları patronlarına yönetecek ve bu troller bu sebeple patronlarını başarısızlıktan aklamak için terimi bırakıp ersuna geçecekler. iki hafta önce burda açtıkarı istifa başlıkları onları mamalayanlara karşı açılacak.
 • 13371
  sadece maç günlerinde ortaya çıkan, daha ilk 11 açıklandığı an ortalığı yangın yerine döndürmeye başlayan ilginç yazarları olan sözlüğümüz. sözlüğe ciddi ciddi negatif hava yaymak ve taraftarı fatih terim'e karşı kışkırtmak için giren yazarlar var. yok o niye oynamıyormuş, yok bu neden hiç süre almıyormuş. yok oyuncu takımı sabote edebilirmiş, hakkıymış, yedek başlamamalıymış gibi saçma sapan şeyler okuyoruz maç günleri.

  lafım sürekli yazanlara değil, maç günü ortaya çıkanlara. bu işi kaç para karşılığında yaptıklarını cidden merak ediyorum.
 • 13374
  kötü oynanan her oyundan sonra takıma yapılan tüm eleştirileri "fatih terim düşmanları" diyerek savuşturmaya çalışan bir zihniyetin hakim olmaya çalıştığı sözlük ortamı. kahvedeki dayılar nasıl ki ülkedeki tüm olumsuzlukları "dıj güşler"e bağlıyorlarsa buradaki bazı arkadaşlar da tam olarak öyle hareket ediyor.
  10 kişi kalmış rakibin* oyunu domine edip, ancak amatör takımların yiyeceği 2 tane golü sana atıp bir o kadar da pozisyona girip inanılmaz goller kaçırıyorken takımın kötü ve umursamaz oyunu eleştirileceğine eleştiri yapan taraftara yaftalar yapıştırılıyor.
  şu takımın sezon* başından yediğimiz gollere bakın, galatasaray'ın o golleri yiyen değil atan takım olması gerekiyor.