• 1
  championship manager neslinin başarı formülü. kendimi tenzih etmiyorum. ben de bir zamanlar böyle düşünürdüm. ta ki ülkemizde işlerin nasıl işlediği öğrenene kadar... benim anladığım türkiye'de futbolun mali işleyişinin özetini maddeliyorum.

  1) defterleri inceleyebilirsiniz. spor gelirleri spor dışı gelirleri hiç bir zaman geçmiyor.

  2) sponsor bulmak, vergi boçları, arazi imarı gibi bir çok meselede piyasa dışı faktörler var. bunlar arasında iktidara yakınlık, iş adamlarının pr ve başka lobi amaçlarını sayabiliriz.

  3) kulüplerinin harcadıkları paralar borsada gözüküyor sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. hiç bir kulüp yeterince şeffaf değil. mesela takımımız neden sürekli iç piyasadan transfer yapıyor sizce? bence tek açıklaması var. kulüp başkanlarıyla oturup senetli sepetli vadeli esnaf tipi ticaret yapıyorlar. yabancı kulüpler gibi teminat mektupları, banka güvenceleri, aracı hukuki danışmanlarla falan uğraşmıyorlar.

  4) kulüpler sınırsız borçlanabilir. yeter ki ucuz faiz ve uygun ödeme koşulları bulunsun. zaten bu borçlar tıpkı tüm dünya ülkelerinin dış borçları gibi ilelebet ödenmeyebilir.

  5) kulüpler dernek statüsünde. sportif aş gibi borsa'ya kote bölümleri sadece göstermelik. bir çok varlık dernekler üzerine kayıtlı.

  dolayısıyla öyle 2 futbolcu aldım 3 milyon tuttu. sattım 20 milyona 17 milyon kar ettim diye uğraşmaktansa ölümüne borçlanıp ödememek daha makul geliyor. tüm bunlara rağmen türkiye'de futbolcu ticaretinin karlı bir girişim olduğunu düşünüyorsanız porto modeli mi la masia mı diye tartışırız. :)
 • 2
  haksız kazançlar ve pislik içinde olan, torpilin ve kollamanın hakimiyet kurduğu, araya milletvekilleri bakanlar falan sokarak teknik direktörlerin atandığı, transfer demenin komisyon demek olduğu, karaktersiz, bilgisiz ve tembel yöneticiler tarafından yönetilen türk futbolunda görülmemesi çok doğal.

  haa ben zaten kar etmeyi falan da geçtim. batmayalım, batacaksak da battığımıza değsin kadro iyi olsun, iyi adamlara para vererek batalım bari modundayım.
 • 4
  bugüne kadar tam tersini yaptığımız şey. servet ödeyerek aldığımız topçuları, "0" bonservisle + maaşının bir kısmını ödeyerek gönderiyoruz. sonra da çaycı - çorbacı çıkarıyoruz klüpten, tasarruf dalgasına. dağ gibi borcu ödemek için, fahiş koşullarla kredi çekiyoruz; her sene şl. gelirinden fazla faiz ödüyoruz bankalara.

  "nasıl zayıflayacağım" sorusunun cevabı gibi; "bugüne kadar ne yaptıysan, tam tersini yap dana".
 • 7
  daha önce açıkladığım gibi (bkz: #2004520) football manager oyunu dışında futbolda pek bir yeri yoktur.

  dursun özbek yönetimi ise bu işe fazlasıyla inanmış.

  yasin - 2m
  carole - 5m
  podolski - 10m
  sneijder - 15m
  bruma - 20m

  bakkal efendi hesabını yapmıştır şimdiden. kalan kadroyla ikinci lig kırmızı grupta iddialı bir ekip olabiliriz. ne de olsa hala muslera var.
 • 8
  kulübün 5 yıl sonrasını bile umursamayan, çocuğuyla-torunuyla galatasaray izlemek umrunda olmayan, hayatı boyunca sadece tüketmeyi öğrenebilmiş bünyelerin asla istemediği olay.

  bunların bir üst jenerasyonu da aynı umursamazlıkla istanbul'u beton yığınına çevirdi. ikisi de aynı şey. sürdürülebilirliği umursamadığın sürece sadece günü kurtarırsın.

  bu sezon sadece 40 milyon euro bonservis ödemişiz. kulüp bruma'yı satarken hala sosyal medyada ağlamışsın şimdi de futbolculara gelen tekliflere ''21. şampiyonluk :('' diye ağlıyorsun. sen bu kafayla anca 21'i, 22'yi görürsün. bir de arada polyanna'ya dönüşüp şampiyonlar ligi şampiyonluğundan filan bahsediyorsun. bunun için planın nedir? 5. günün şafağında bir gandalf'ın ortaya çıkması mı?

  bu takım futbolcularını kar ederek satacak arkadaşım. satmak da zorunda. gönderdiklerinin yerini doldurmayı öğrenince de lig şampiyonluğunu umursamayacaksın zaten.
 • 9
  güvenilecek bir gelir kapısı değildir. ya aldığın futbolcu mehmet ali yılmaz'ın kevin campbell için dediği gibi "adamı gol makinesi olarak aldık çamaşır makinesi çıktı" olursa...o zaman 5'e verip 20'ye satmayı düşündüğün adamı 1'e satar ortada kalırsın...ödediğin maaşlar da cabası üstelik...zar tutmayı bilmeyip zar atarsan ancak kaybedersin...siz gerçekten çinlilerin para aklamadan transfer yaptıklarını mı sanıyorsunuz?
 • 10
  batma eşiğinde olmadığımız ya da süpersonik bonservis teklifleri almadığımız sürece herhangi bir sezonun devre arasında futbolcu satılmasını -özellikle as futbolcuların- istemeyen taraftara hak veriyorum. ben de bu gruptanım. futbolcu satarak para kazanmak çarkın dönmesini sağlar ancak unutmamak gerekir ki yarışmacı da bir takımız.

  maicon'a, ndiaye'ye, rodrigues'e çok iyi teklifler gelsin. satalım. peki yerlerini nasıl dolduracağız? en az bu isimlerin verdiği katkıyı verebilecek oyuncuları transfer edebileceğimizden emin miyiz? asamoah'ı istiyoruz örneğin, para da var. buraya kadar süper. e adamı takımı bırakmıyor (?) yerine spinazzola'yı monte etmeden oyuncudan vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. ndiaye'nin yerine poko'yu alalım. uygun, poko kötü topçu falan da değil zaten. peki şampiyonluk yarışının bu derece içindeyken ve takım bir şekilde 11'ini bulmuşken poko'nun ndiaye'nin verdiği katkıyı vereceğinden emin miyiz? rodrigues'i satalım? tamam, satalım. yerine konoplyanka'yı mı koyalım? olur, koyalım da... schalke devre arasında bırakmıyor adamı (?)

  şampiyonluk yarışının içindeyken, şampiyonluğun büyük ihtiyaç olduğu malumken, "oyuncu satmazsak batarız" gibi bir durum söz konusu değilken ara transfer dönemlerinde as oyuncuyu satmak pek mantıklı bir hamle değil. futbolcu satarak para kazanmak mı istiyoruz? sezon sonuna 4 ay kaldı bile.
 • 12
  en basit örneği atletico madrid hem futbolu satıp hem de başarılı olarak borç batağından kurtulmuştur. evet bizim ülkemiz ve takımlarımız için gerçekleştirmesi çok zor bir durumdur ama imkansız değildir. şampiyonlar ligi olmadan da bruma'ya 15 m euro verdiler. aynı şekilde ndiaye için konuşulan rakamlar malum... burda kritik olan bu futbolcuları daha ucuza alıp, daha iyi paralara satabilmek. tabii bu bir süreç ve açıkcası ben çok istesem de, taraftar baskısından dolayı gerçekleşmesini olası görmüyorum. he bide şunu söyliyim, futbolculara verilen bu maaşlarla kimi satarsan sat, kulübün ekonomisini düzeltemezsin.
 • 13
  bein sports'un maçları avrupada da yayınlaması bu gibi transferlerin önünü açmıştır. artık avrupa kupalarında oynamasak da futbolcularımızı sergileyebileceğimiz bir dönemdeyiz. her sene 3-4 futbolcuya 10-12 milyonluk yatırım yapabilirsek bir tanesinin satışından bile bu paranın 2-3 katını kazanma ihtimalimiz yüksek.

  denemeye değer bir plan. ben olsam mutlaka böyle bir düzen kurmak isterdim. getir güney amerika'dan, fransa'dan 20-23 yaş aralığında 4-5 oyuncu, en kötü birini satsan belirttiğim üzere kara geçersin.
 • 14
  doğru zamanda futbolcunuzu satarsanız problem yok. ama takım ip üstünde giderken, sezon ortasında en kritik futbolcunuzu 20 milyon €'ya satıp sezon sonu olası 60-70 milyon € gelirden olmayı göze almak ise ileri görüşlülük değil aksine tez canlılıktır.

  ortasını bulamadık bu işin. "paramı verdiler, ooo sat sat sat". ama sezon sonu "yeaa bi adam bulamadınız yerine, şampiyonluktan olduk". bilgisayar oyunu değil bu.

  bu tantana ndiaye için çıkartılıyor. şampiyon olursak önümüz dünya kupası. orada iyi oynarsa şu an teklif edildiği söylenen 20 milyon €'dan çok daha fazlasını koyarız kasaya. saçma sapan işlere lüzum yok. futbolcu ısrarla gitmek istemiyorsa göndermezsin.

  isteniyor ki porto, monaco, dortmund olunsun. bunları olmak içince önce portekiz, fransa ve almanya olacaksın. öyle havadan "para edeni satarım aga" dedin mi sezon sonu "lan bari uefa kupası'na kalaydık" dersin.

  atalarımızın bunun için çok güzel bir sözü vardır: "dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak"
 • 16
  eğer üst düzey liglerin (ingiltere, almanya, ispanya, italya vb) üst düzey takımlarından (manchester city, chelsea, bayern münchen, real madrid, barcelona, juventus) biri değilseniz kulüp ekonominizi büyütmek için mecbur olduğunuz tek yöntemdir.

  üst düzey lig olmayan ve bünyesinde üst düzey takım barındırmayan portekiz ligi bu konuda çok önemli bir örnektir.

  "biz yarışmacıyız topçu yetiştirmeyiz bizim işimiz bu değil" zırvalarından da artık yıldım. real madrid, barcelona, bayern münchen fabrika gibi futbolcu çıkartıyorlar ve yarışmacı değiller mi? benfica yarışmıyor mu? niye kendimizi böyle dev aynasında görüyoruz ısrarla?
 • 17
  pratikte nasıl olur bilemem ama benim hayalimde hep şu format vardır: her sene 5milyon dolar-euro-pound artık hangisi geçiyorsa ayıracaksın ve afrika pazarında genç oyuncu bakacaksın. her sene de 4-5-6 oyuncu transfer edeceksin. her beş oyuncudan biri tutsa ve avrupa’ya satsan güzel kardasın. kalanından 1-2-3 tanesini de markan sayesinde türkiye içine verebilirsin. böylece bir sistem oturtup sermayeni büyütüp daha güzel işlere imza atabilirsin.
 • 18
  kulübü kâra geçirmenin tek yoludur. öyle riva miva hikaye. böyle yapacaksın ki büyüyesin. ama öyle her teklife de oyuncu satılmaz. misal ndiaye, hani gündemde diye söylüyorum.

  şimdi bu adama şu an 20 verildi diyelim, yahu akıl var mantık var sezon sonu şampiyon olur, şampiyonlar ligine gidersek ve oyuncuyu iyice tanıtırsak büyük kulüplere, bu oyuncunun ederi 20 değil 30 olur. o sebeple, sırf kâr elde edecez diye yok pahasına oyuncu satılmamalı. ha mesela cenk gibi oyuncun olur o zaman tamam, ona daha fazla vermezler zaten. ama elden çıkarılacak oyuncu var, değerlenecek oyuncu var. biraz sabır da lazım.
 • 19
  doğru zamanda ve doğru bir planlamayla yapıldığında para kazanabilirsin. mesela biz şimdi ndiaye'yi 20'ye sattık ama yerini dolduramadık ve şampiyonluğu kaybettik. şimdi biz karda mıyız yoksa zararda mı?

  ayrıca bunu kulübün gelir kapısı haline getirebilmek için sağlam bir keşif ağı ve altyapı lazım. aksi halde çok nadiren gerçekleşir ve gelen para da çarçur olur gider.
 • 20
  bu isten para kazanabilmek icin mantik su olmali: diyelim, n'dyiaye'ye 20 milyon teklif geldi. satarsin. ama yerine koyacagin adamlarin zaten coktan bellidir. ya zaten kadrodadirlar, ya da onceden anlastigin isimlerdir. potansiyelli ve nispeten ucuza bitirdigin alternatiflerle doldurursun yerini. zamani gelince onu de satarsin.
  simdi biz n'dyiaye'yi satinca ne olacak peki? ya apar topar birilerini hemen takima kazandirmak icin kayseri'ye bursa'ya 8-10 milyonlari verecegiz. hem de ne olacagi belli olmayacak. ya da kimseyi bulamayacaklar kisa surede, medyada selcuk bizim evladimiz, zaten selcuk var haberleri gecmeye baslayacak. o yuzden bizim su anda, ozellikle de devre arasinda yapamayacagimiz eylemdir.