• 23251
  hayallerini erteliyor senelerdir...

  ben sadece bu son 2 sezon için konuşucam. hani bi hayaliniz vardır veya kafanıza bi şey koymuşsunuzdur ama kendinizde gerekli motivasyonu ve gücü bulamadağınız için sürekli ertelersiniz ya hocada da tam o durum var. “spora başlayacağım ama önümüzdeki ay” , “ev alıcam ama arabanın kredisi bitsin” gibi günlük hayatta kurulan basit cümlelerle erteliyor üstelik bu hayalleri. “ocak ayı bi gelsin...” 2 senedir ocak ayını beklememize rağmen oyun anlamında değişen bir şey yok hatta daha da kötüye gidiyoruz. kimse galatasaray’ın real madrid’e yenilmesine ses çıkarmıyor. galatasaray’ın oyun planı dahi olmamasına ve ruhsuz oynamasına ses çıkarıyor. 1-0’dan sonra galatasaray’ın geriye yattığını siz kaç kere gördünüz? hoca sonra çıkıp diyorki 90’da sürekli gol yiyoruz 1-1 bitiyor. o puanlar gitmese... ah o 90’da 1 gol yemesek... 45-60 dakika geriye yaslanan bir takımın -oyun planı olmayan ve doğaçlama oynayan- gol yememe imkanı neredeyse yok. bu futbolun acımasız gerçeği... üstelik sorun sadece 90’da gol yemek değil gol atamamak. galatasaray’ın pozisyon üretememesinden belli zaten bir oyun planına sadık oynamadığı. tek plan ömer’in half space içinden ceza sahasına atacağı paslar. evet tek plan bu...

  hoca bu takıma ffp’i ve galatasaray’ın mali yapısını bilmesine rağmen imza attı. her seferinde dile getiriyor ve makas açılıyor diyor. galatasaray’ın en pahalı kadrosu kurulmuşken üstelik. eğer makas açılıyorsa bahane üretimi yerine doğru tespit ve çözüm gerekir. kaç tane scout transferi yapıldı 2 sezon içerisinde? scout transferini de geçtim ben artık. ozan’dan gelen para neden dünyanın en profesyonellikten uzak adamı diagne’ye yatırıldı? ozan’dan gelen parayla en az 3 veya 4 sağlam scout transferi yapılırdı ve eminim mevcut oyuncuların çoğundan da iyi performans sergilerdi. makasın açılmaması isteniyorsa ilk önce kadro planlamasının doğru yönde yapılması ve paranın nereye akıtılacağının saptanması gerekiyor.

  ufak anektod:
  2017-2018 şampiyonlar ligi sezonu roma’nın teknik direktörü eusebio de francesco (yanlış hatırlamıyorsan) liverpool maçı öncesi basın mensuplarının salah’ı sorması üzerine bizim de cengiz ünderimiz var demişti. (barcelona maçından önce messi de sorulmuş olabilir) yani cengiz nere salah ve messi nere... bizde salah veya messi yok bu soruyu sormak size göre kolay da diyebilirdi...

  sonuç olarak, ne tespit ne çözüm var. ertelemekle geçiyor hep zaman. yarın daha iyi oynayacağız, bugünden memnunum...
 • 23252
  şampiyonlar liginde* gol atamama sorunumuzu elimizde cavani, neymar, icardi gibi isimler olmamasına bağlamış teknik direktör. peki anamızın liginde neden gol atamıyoruz sayın hocam elimizde stancu, yatabare, jahovic falan olmadığı için mi? takımın durumundan çok kendisinin hiçbir şekilde hata kabul etmeyip sürekli bahane üretmesi korkutuyor insanı. onyekuru falan gelince takım düzelmezse ''bu onyekuru da monaco'da 6 ayda futbolu unutmuş.'' haberlerine hazır olun.
 • 23253
  mac gunudur, sessim cikmayacak anlamina gelmez ne olursa olsun gunu kurtarma pe$inde olan hoca, severiz sayariz bilmem ne ancak selcuk inani oyuna alip 26 kasım 2019 galatasaray club brugge maçında gol yememize hem sebep olmu$ selcuk hemde belki de avrupa'dan tamamen bu sezon elenmemize sabep olmu$tur. neyse ne diyecektim netice ne olursa olsun fatih terim galatasaray efsanesidir tamam ancak hoca degi$ecegi yerde geriye gitti bunu gormek gormek gormek istemiyor.

  edit: fener medyasi, havuz medyasi, passat medyasi beni hic ilgilendirmiyor, beni ilgilendiren bizim kendimiz.
 • 23254
  eleştirilmesi haktır ama fenerli basının dolduruşuyla üstüne fazla gidiliyor. günlerdir terim eleştirilemiyor mottosuyla yerden yere vuruluyor. bu arada bir iki çatlak ses dışında ne ali koç ne ersun yanal için tek kelime laf edilmiyor. biz son iki senenin şampiyonuyuz. fener geçen sene küme düşüyordu. bu sene avrupa’da olmadığı halde aynı puanlardayız.
 • 23256
  11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı öncesi açıklamalarını dinleyip 10 aralık'ta oynanan şampiyonlar ligi maçlarını izledikten sonra, şampiyon yapsa bile seneye genç bir teknik direktör getirip takımı ona emanet etmesi gereken emekli olması gereken teknik direktör. mesela okan buruk'a kefil olsa, taraftar en azından 2 sene arkasında duracaktır. rijkaard çapsızına bile 1.5 sene dayandık.

  makas açıldı diyor, ama slavia prag, salzburg gibi maliyetsiz takımlar kafa kafaya oynuyor. hadi salzburg'u geçtim slavia prag'ın olduğu grupta sıfır çekerdik. eyyorlamam o kadar.
 • 23258
  11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı öncesi yapılan basın toplantısında gördüklerimden sonra kendisine acıdım.

  mevcut takıma ve oyuncu grubuna inanmadığı ve sağ salim devre arasına kendisini atmak için dualar ettiğini o kadar net hissettirdi ki yani acımamak elde değil.

  hatalarının olduğunu kendisi de biliyor. özellikle transferde. ffp nedeniyle eli kolu bağlı olsa da takım planlamasını hatalı yaptığını gördü.

  şu anda bu akşam rezil olmamak, bir rekor kırmamak için sahada olacağız. fatih terim'e akşamki maç öncesi istanbul'dayken "3-0 yenilgiyi kabul ediyorsanız paris'e gelmeyin" deseler, eminim kabul ederdi.

  düşünün uefa avrupa ligi iddiamız var, kazanırsak yüksek ihtimalle avrupa'da yolumuza devam edeceğiz ama fatih terim bitse de gitsek modunda.

  hiç hocadan görmediğimiz tarzda bir durumla karşı karşıyayız.

  dünyadan büyük hedefler için ffp varken tabii kiralık ve bonservisi elinde oyuncularla sneijder'li, drogba'lı takıma benzer bir takım kurmak istedi ama olmadı. gerek sakatlıklar ve gerekse oyuncuların performansının yetersiz oluşu, sahada bir oyun planımızın olmayışı ve dahası güçsüz oluşumuz, konsantrasyon kayıplarımız bizi son yılların en kötü galatasaray'ı ile karşılaştırdı.

  kendisi de toplantıda söyledi. "belki de kariyerimin en zor günlerini yaşıyorum" dedi.

  önce galatasaray ve tabii kendisi için tek dileğim şu süreci sağ salim atlatıp, ocak 2020'ye hasarsız gidebilmek.

  hataların en azından bir kısmını düzeltmek için biraz zamana ihtiyacımız var.

  yeni yılla birlikte konsantrasyonu da arttırır, kadrodaki defoları da halledebilirse mayıs 2020'de yine kazanan olacaktır.

  haydi hocam daha önce yaptın, yine yaparsın...
 • 23259
  fatih hoca ve galatasaray birlikte olduğu zaman vazgeçmek, umutsuzluğa düşmek gibi negatif durumlar pek yaşanmazdı. ancak son dönemde alınan sonuçlardan ziyade oynanan oyun nedeni ile futbol içinde olabilecek tüm negatif duyguları yüklenmiş durumdayız. takım her kıpırdanma emaresi gösterdiğinde bu yükleri atmaya hazırlanıyoruz ama bir türlü sürekli olarak yukarı doğru çıkışı sağlayamıyoruz. hep inişler çıkışlar, tatminsizlikler, maç sonları 3 puan kazanılmış da olsa ağzımında kötü bir tat. bunlardan sıyrılmak, kurtulmak kiminle mümkün deseler herhalde galatasaraylıların %99'u fatih terim der.

  hoca sıkıntılı, hoca mutsuz, hoca huzursuz. basın toplantılarındaki hallerinden, saha kenarındaki tavırlarından bunları anlamk için fatih hocamızı yakından tanımaya gerek yok. hocamızı hepimiz çok iyi biliyoruz. hataları ile sevapları ile o da bizden biri çünkü. içinde bulunduğumuz dönemde bu karamsar ortamdan çıkmak için bize geçen sene olduğu gibi ocak ayını işaret etti. ne kadar beni bu durum daha da mutsuz etse ve sorunların transfer döneminde değil, idman sahasında çözülmesini istesem de hocanın kararlarına güveniyorum. yaptığı hataları bence biliyor ve düzeltmek için bir şeyler yapma çabasında. umarım fatih hocamızla beraber bu ortamdan beraber çıkacağız ve mayıs ayında yine rerere rarara sesleri ile florya metin oktay tesislerinde şampiyonluk kutlayacağız.

  bu akşam oynanacak maçla ilgili olarak da sonuç ne olursa olsun kendisini eleştirmek bana çok anlamsız geliyor ve gelecek. çünkü ne taraftarlar ne oyuncular ne de fatih hoca bu maçı bir hedef maç olarak görmüyor. sadece oynanması zorunlu bir maç o kadar. sahada bir karakter koyar ve taraftarların beklediği mücadeleyi görürsek pozitif bir kazanım ile paris'ten döneriz. bu da bize yeter de artar bile sanırım.

  (bkz: 11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı)
 • 23264
  galatasaray efsanesidir. nasıl ki dara düştüğümüz sezonlarda terim imdat, yetiş diyorsak şimdi de tek ihtiyacımız olan kişidir. er geç takımımızı refaha kavuşturacak, yine kupaları kaldıracaktır.

  israrla yazıyorum, bir teknik adam her sene takımını şampiyon yapmak zorunda değildir. bir insan başarısız da olabilir, önemli olan istikrardır, devamlılıktır, iyi günde ve kötü günde birlikte olabilmektir, destek olmaktır.
 • 23265
  bu sezonki* basın toplantılarında sürekli 'bildiğiniz ve 'bilmediğiniz' problemle uğraşıyoruz' diyen teknik direktörümüz. ben özellikle şu 'bilmediklerimize' daha doğrusu bilemeyeceklerimize takılıyorum. acaba içerde neler oluyor? bildiğimiz fatih terim kazan kaldırma gibi bi durum olsa kafaları kopartır. yok oyuncu ödemeleriyle alakalı bir problem varsa ki seri, nzonzi, babel, falcao bu konularda oldukça hassaslardır, durumu toparlaması biraz zor olabilir.
 • 23266
  4 eylül 1953 doğumlu 66 yaşında olan teknik direktörümüz. vitrininde 8 türkiye ligi şampiyonluğu, 5 türkiye kupası şampiyonluğu, 3 türkiye süper kupası şampiyonluğu ve 1 uefa avrupa ligi şampiyonluğu bulunan efsanemiz.

  teknik ve taktik bilgisi en iyi sezonunda bile tartışılan, türkiye'de sevmeyeni seveninden çok olan, en küçük tökezlemesini dört gözle bekleyip üzerinden prim yapanları her fırsatta şah-mat yapan, konuşmadan sadece gözleri ve elleriyle her türlü hissini anlatabilen futbol dehası.

  sarı kırmızılı renklere adanmış bir hayat... taçsız kraldan sonra heykeli dikilmesi muhtemel insan.
 • 23267
  bundan yüz sene sonra bile hatırlanacak galatasaray efsanesi. fatih terim gitsin diyen arkadaşların galatasaray taraftarlığını geçtim galatasaray seyircisi bile olmadıklarını düşünüyorum. fatih terim herşeyi doğrumu yapıyor peki, bana görede taktik, teknik, oyuncu seçimlerinde bazı hatalar olabiliyor. fakat artıları eksileri den o kadar fazla ki gitsin demek bi çok artıyı silmek demek olur.
  taktik, teknik, oyuncu seçimlerindeki hatalardan bahsederek, öncelikle burdaki hataların bile birinci sorumlusu yönetim. fatih terimin takımlarını incelersek her zaman pivot santrafora ihtiyaç duymuştur. herzaman 4-3-3 oynamak istemiş bunu milli takımlarda da denemiş ama hiçbir zaman 4-3-3 ile iyi bir oyun elde edememiştir. örnegin euro 2008 de milli takımdaki ilk taktigi yine 4-3-3 mevlüt erdinç' i en ileri üçlünün soluna atıp uçta nihat' la başlayıp ilk maçı portekize 2-0 kaybetti. sonraki maçta isviçreye karşı aynı taktikle çıkıp ilk yarıyı 1-0 geride kapattı. ikinci yarı 4-4-2 ye dönerek maçı 2-1 e getirdi. o maçtan sonra sürekli 4-4-2 yi kullandı milli takimda.çok önemli başarılar elde etti. 2012 de galatasaraya geldiginde yine 4-3-3 le başlayıp en ilerde milan baroşu, orta saha üçlüsü selçuk, melo ebue. başakşehir bizi 2-0 yenince yine 4-4-2 ye döndü. forvet elmander-baroş(necati) yaparak kadıköyde şampiyonluk geldi. bu son geldiginde yaklaşık 2 senedir yine 4-3-3 ü deniyor. iki senedir oyun belirli bir seviyenin üzerine hiç çıkmadı. fatih terimin en önemli eksilerinden birisi inat.fakat 2 senedir 4-3-3 oynamasının inattan mı yoksa çaresizlikten mi kestiremiyorum. çünkü 2 yıldır fatih terimin takımında santrafor sayısı 2 yi geçmedi. birde diagne dışında pivot diyeceğimiz santraforu olmadı.(eren derdiyok u futbolcudan saymıyorum.)gomis çok iyi bir ceza sahası golcüsüydü fakat pivot değildi. aynı durum falcao içinde geçerli. eğerki ikinci yarı iyi bir pivot santrafor alınabilirse tekrardan 4-4-2 ye dönebilir. bugüne kadar istifa etsin diyen arkadaşlar galatasarayın 23. şampiyonluğu geldiğinde kutlamak için sokaklara çıkıp allah kerim fatih terim diye bagıracaklarındanda adım gibi eminim.
 • 23268
  ilk entrylerimden oldugu icin daha genel yazacagim. normalde gundeme yonelik yipratma meselelerine dair yazmam gerekir ancak bunlar sanirim yazar olduktan sonra daha etkili olacak.

  fatih terimin sahsi olarak basardiklarini bence idrak etmekte zorlaniyor insanlar. yani bu bilgiye cok kolay erisim saglanan bu zamanlarda bilmekle yasamanin, yani ingilizceleriyle knowledge ile experience kavramlarinin birbirine karistirildigini dusunuyorum.

  fatih terim turkiye gibi 80 milyonluk bir ulkenin en buyuk ve en goz onunde endustrilerinden birinde, en buyuk takiminin basina gecmis, yoneticileriyle, profesyonelleriyle, lisecileriyle vs. bir suru elementi idare etmis, yonetmis, ayni zamanda da ulkenin en iyi takiminda formayi sirtina gecirmis, artik ne istese yapabilecek durumda olan adamlari yonetip finalde uefa kupasi gibi avrupanin en prestijli ikinci kupasini, ki o zamanlar gercekten cok prestijliydi, ulkeye getirmistir.

  bunlar arasindan en kolayi gibi algilanan, 11 kurmak konusu bile dusundugum zaman bana korkutucu geliyor. mesela super taktikler var, bilinen ve bunlara gore 11 futbolcu sahaya sureceksin. sol beke yaziyorsun hakan unsali, ergun yedekte. sirf bunu yapmak bile meseleyken, bir de ergunu hep hazir tutup ondan da verim almalisin. ve bunu sabah aksam beraber oldugun bir toplulukla yapacaksin. bu bir avantaj gibi gorunse de bu bile isi zorlastiran meselelerden biri.

  her neyse anlatmak istedigim noktayi yeterince islediø bence. maalesef insan yargilamanin ve elestirmenin bir ucreti yok. yani bu tvye cikan yorumcularda bile yokken, sosyal medyadan yazabilen kimselerde hic yok. yani ulkemizde oturmamis bir kultur bu maalesef. dolayisiyla hosumuza gitmeyen sonuclarla gecen 2 haftada birini harcayabiliyoruz.

  (bkz: alex ferguson) kariyerini daha yakindan inceleyebilirsiniz. bu da agizlara sakiz olmus ancak aynisi takimimizda yasanacak olsa koltuk kirmalarla, stadyum yakmalarla gecirilecek bir donem olurmus diye dusunuyorum.

  uzun lafin kisasi, fatih terime basarilarindan oturu cok buyuk saygi duyuyorum ve takimin basinda oldugu muddetce de takima ve kendisine destegim devam edecek. zira ben bir taraftarim. isim desteklemek. her ne sart altinda olursa olsun. sadece emek vermeyeni, formaya saygisi olmayani istemem takimimda. ancak hocanin toplantilarini takip ettigim kadariyla hoca takimin basinda, emegini ortaya koyuyor. bize de desteklemek duser.
 • 23271
  bu sezon ligde yine şampiyon oluruz ve kendisi sözlükteki arkadaşlar tarafından başarılı kabul edilir.

  neymiş 2 sezondur şampiyon olmuşuz.

  şampiyonluk dediğin şey de öyle eze eze falan değil, biraz rakiplerin kötü olmasından, biraz bireysel oyuncu iteklemesi, biraz şans yardımı vs.

  yere batsın o şampiyonluklar, sanki şampiyon olunca galatasaray misyonu* tamamlanmış oluyor.

  olma arkadaşım, şampiyon olma yahu.
  maksadım şampiyonlar ligi falan da değil, avrupa ligi'ne katılalım orada ilerleyelim, bizim için başarı budur.

  kimse sampiyonlar ligi geliri falan demesin, oradan gelen parayı zaten falcao, nzonzi gibi yaşlılara gömüyorsun, her sene 5-6 yeyip dönüyorsun lige.
  rezalet.

  şimdi yine birileri gelir hocayı savunmak için tff, ali koç, dış güçler, paralel yapı vs der köşesine çekilir.

  2 değil 12 şampiyonluk da alsa bu fatih terim* ile yürümez.
  sene sonunda bırakırsın inşallah.

  (bkz: 11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı)
 • 23272
  hocam 3 senedir takımın başındasın, her seferinde "ocak'ı bekle, mayıs'ı bekle" bilmem ne. yahu şu kadroyu sen kurmadın mı? takımın neredeyse tamamı değişti 3 sene öncesine göre pes artık ya.

  hala selçuk denen adam şampiyonlar ligi maçında oynuyorsa dönüp bak bir aynaya. hep başkası suçlu. hep taraftar suçlu, başkan suçlu, tff suçlu. biraz sorumluluk al ya.

  (bkz: 11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı)
 • 23275
  ben artık fatih hocamın da bizdeki düşüncelerle maça çıktığını düşünüyorum. yenileceğiz ama fark yemeyelim, en azından beşiktaş’ın rekorunu kırmayalım. biz ne düşünüyorsak o kadarı var. maç önü açıklamaları, bahanelere sığınması ve bir tek bizden farklı olarak bizim kadar bile bence galibiyete inanmıyor ve oyuncularına güvenmiyor. iki metreye pas atamayan selçuk’u saymıyorum demek ki ondan ümidini kesmedi.