• 19551
  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçı sonrası basın toplantısının tamamını az önce dinleme fırsatım oldu.

  öncelikle ara transfer döneminde yönetim/hoca ilişkisine yönelik burada da dile getirdiğim bazı endişelerim hatta kanaatlerim vardı, bunların olmadığını veya ihmal edilebilir boyutta olduğunu net bir tavırla bize hissettirdi, burası çok önemli, hepimizin bildiği gibi kenetlenmiş bir galatasaray kadar büyük bir kuvvet yok ülke sporunda.

  maç sonu gerek rakip başkanın, gerek bindirilmiş kıta başka rakibin ve gerek spor kamuoyunun açıklamaları karşısında içimiz alevlendi, hoca bu konuda da gayet kısa ve çevik bir hamle ile hem bizlerin içini soğuttu, hem de taşı gediğine oturttu. burası da eksik kalmadı.

  bunların hepsinden daha önemlisi, yukarıda saydığımız tüm yeşil saha dışı gündeme rağmen, saha içini de ihmal etmeyen ve güncel durum ile ilgili güzel tespitlerin, öz eleştirilerin, gelecek ile ilgili de nelerin arzu edildiği ve hedeflendiğini içeren oldukça doyurucu bir içerik sunmuş hoca. benim için bu şundan çok önemli, bu kaotik ve bilinçli bir karşı taarruzun olduğu ortamda, yeşil sahaya ne kadar konsantre olduğumuz bizim gerçek farkımız. kendisinin açıklamaları içimi rahatlattı, hatta orta sahadaki defansif anlamda problemler konuşulurken, kısa vadede sonuçlandırdığımız atak sayısını artırma kısmı, bizlere çok ama çok güzel maçların habercisi.

  transferde hep kendisine yüklendim, açık açık da yazdım sen transfer yapma diye, şu an açıklamada ettiği teşekkürler ile burada da ideal bir işbirliğinin yakalandığı izlenimini de gayet net edindim, bu da çok önemliydi, ben bu ara transfer sezonu için kendisi hakkında yanıldım. performanstan bağımsız söylüyorum, oyuncu profili olarak geç de olsa başarılı kapatılan bir sezon oldu.

  bundan sonra kendine çok daha dikkat et hocam, en ufak fırsatta daha da üstüne gelecekler, ceza vermeye çalışacaklar, düşmemeliyiz bu tuzağa.

  kendisi açıkça beyan etmiştir, galatasaray üç kulvarda kupa için marşa kalkmıştır, dilerim çığ gibi ilerler ve tüm bu saha dşı kaotik gündemi altına alıp ezer geçer. kendi payıma son maç sonu açıklaması ile galatasaraylı fatih, beni inanılmaz duygulandırmış, heyecanlandırmış ve gururlandırmıştır.
 • 19554
  kafasındaki oynatmak istediği oyunu 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında biraz görebildik. hücumcu bekler. defanstaki 4 oyuncunun da topu iyi oyuna sokması. orta saha merkez oyuncuları ile kanat oyuncularının üçgenler kurup şut pozisyonu ve sıfırdan orta pozisyonu yaratması. içerde net bir golcünün olması. forvetin top indirme saklama ve pas yeteneğinin olması. takım baskıyı kurduğunda yenilecek kontra ataklar için hızlı ve fizikli stoperler ve derinde oynattığı orta saha oyuncusunun kontrayı büyümeden önlemesi gibi uzar gider.

  ama dikkat çekmek istediğim nokta hoca sezonun ilk yarısındaki açıklamasında ocak ve temmuz aylarını işaret etmişti. ilk operasyonu başarıyla yaptı. galatasaray forvetsizlikten kırılırken 3 stoper gönderip 3 stoper aldırdı. tamamen planlı işler bunlar. ikinci operasyonla makineyi oluşturacağını düşünüyorum. benim görüşüm şu yönde şu anki ilk 11de fernando ve onyekuru hocanın istediklerini yapamıyor. ayrıca onyekuru ve badou da kiralık zaten. luyindama transferi ile 5 milyon euro ekside başlayacağız. fernando, belhanda ve feghouliye iyi teklifler gelirse mesela 3üne toplam 25 milyon euro civarı hem maaş yüklerinden kurtulmak hem de scout transferi yapabilmek için fatih hocanın kabul edeceğini düşünüyorum. kadroya bakınca zaten olası gözden çıkarılacak futbolcular bunlar. sürpriz olabilecek durum marcao luyindama ve ya diagneye astronomik transfer teklifi gelebilir. o zaman planlar değişebilir.
 • 19555
  tff ile devlet ile tersleşmesinin sebebi kendisinin siyasi yapısından dolayı değildir. milli takımdan ayrılmasından dolayı da değildir. milli takımdan ayrılmasına kadar giden süreç adamlar tayfa ve terim gerginliği ile noktalansa da bu da esas sebep değil sadece faktörlerden birisidir. hatta belki de sadece bardağı taşıran damladır. aşağıda yazacağım kısa ve öz şeyler için yazılı kaynak sunamıyorum zira basın bu konuda susturulmuş durumda. dolayısıyla ne soru soran, ne de sorsa bile yazan var. ancak isterlerse moderasyona bilgiyi nasıl ve kimden aldığımı, hangi sıfatla aldığımı ve bilginin kaynağının bu konudaki yeterliliğini sunabilirim. takdir onların.

  fatih terim türkiye futbol direktörü olarak atandıktan sonra ilk basın toplantısında "altyapılarda antrenör ve sporcu ilişkilerine dikkat etmeliyiz" dedi. ne demek istedi? terim'in burada bahsettiği olay çocuk tacizleri ile ilgiliydi. tabi basınımız onu tam olarak anlamayınca terim tekrardan açık bir şekilde bunu söyledi. bunun üstüne komisyonlar kuruldu, raporlar hazırlandı. uzun uzun uğraşlar verildi. peki sonra ne oldu? aranızda bilen var mı ne olduğunu? hiç açıklandı mı o raporlar, kişiler? hayır. durum o kadar vahimdi ki komisyon artık iş yapamaz duruma geldi. ellerini attıkları her delikten pislik çıktı ve çıkmaya da devam edeceği belliydi. milyonun üstünde lisanslı sporcusu olan* ve her gün, her alanda çocuk tacizleri ile karşılaşıldığı bir ülkede spor çok mu temizdi de o çalışmalar bitti? son olarak, eğer bu raporlar açıklansaydı, çözüm aşamasına geçilseydi acaba "ülke ve ülke sporu iflas eder" miydi? bu benim cümlem değil.

  ilk paragrafta belirttiğim bilgileri moderasyona gizli kalmak kaydıyla verebilirim. ya da isterlerse girdiyi de silebilirler. öğrendiğim günden beridir içimi kemiren bu bilgiyi paylaşmam gerekiyordu artık. başlar yanmasın.
 • 19556
  yüzlerce tanımı olan imparator. *

  uğursuz ! *, sivri burun ayakkabı giyer, ayakkabının arkasına basar. iflas etti, ticaretten anlamaz, ne biliyorsa piontek öğretti, hoca olarak göreve başladığı ilk dönemde karl-heinz feldkamp'ın ekmeğini çok yedi, arada hollmann, saftig ve souness olduğu fark edilince souness'in ekmeğini yedi, egosu çok yüksek, mehmet ağar olmasa değil dört sene bir sene şampiyon olamazdı, çok ballı, türk futbolunun mafyası, yerli sevici, kabadayı, paragöz, teknik taktikten anlamaz, hagi'nin ekmeğini yedi, yabancı düşmanı, komisyoncu, çıban başı, aziz yıldırım ve fatih terim'in türk futbolundan temizlenmesi lazım, kaos futbolundan başka bir şey bilmez, tüm borçların sebebi, şenol güneş fatih terim'den 100 kat daha iyi hoca, çok şanslı, sadece baskılı oyun biliyor tek taktiği bu. (3. dönem galatasaray'dan ayrıldığı ilk maç; gözümüz futbola doydu, adam yetiştiremez, güce tapar, iyi kadrosu yoksa başarılı olamaz, parator, ahımız var, devre arasında gelmez, kadrosunu kendisi kuramazsa başarılı olamaz, transferden anlamaz, gazdan başka bir şey bilmez, yerli sevici, dayak yedi, selçuk hastası, adam dövdü, sinan düşmanı, sinan sevici, belhanda düşmanı, belhanda'nın manevi babası, yerli düşmanı vs vs.

  kendisi yaşayan en başarılı tc vatandaşıdır.

  başınız sağolsun hocam. allah her babaya sizin gibi bir evlat nasip etsin.
 • 19561
  (bkz: 14 şubat 2019 galatasaray benfica maçı)

  maç öncesi yapılan basın toplantısında daha çok yazın yapılacak planlamadan bahsetti. malum defans ve forvet için değişiklik yapıldı. şimdi de geriye kalan parçalar için bi transfer hazırlığı var. hem genç, hem ucuz hem de ileride değerlenecek şekilde.

  hazirana şampiyonlukla ulaşırsak önümüzdeki 3 4 sene çok değişik şeyler olabilir.
 • 19563
  14 şubat 2019 galatasaray benfica maçı öncesi yapılan basın toplantısında nevzat dindar; "fiziki yeterliliğin, baskılı oyunun belli bir sürede kaldığı; bu süre `14 şubat 2019 galatasaray benfica
  maçı`nda daha yukarı çekilebilir mi?" temalı bir soru sordu. fatih hoca ise oyun anlayışının hem iç sahada hem dış saha zevk alan ve zevk veren bir oyuna evrilmesi için çalıştıklarını söyledi. ayrıca fiziki yeterlilik için de oyuncu tiplerinin buna uygun olması gerekliliğinden bahsetti ve "ocak ayında yapılanmamızın bir kısmını gerçekleştirdik bir kısmını da haziranda gerçekleştirerek hedeflediğimiz noktaya ulaşacağız" dedi.

  hoca luyindama ve marcao ikilisini scout ekibiyle birlikte uzun yıllar takip ettiklerini söylemişti. umarım 19-20 sezonu yaz transfer dönemi için de bu ikilide olduğu gibi izlenilen, takip edilen ve oyun anlayışına uygun futbolcular belirlenmiştir.
 • 19564
  bu sene şampiyon olursa, seneye devrim niteliğinde bir takım kuracak olan teknik direktör.
  hoca kendi kurmadığı bir takıma gelmişti. ve o takımı yavaş yavaş dağıtıp kendi takımını, kendi oyun planını oynayabilecek bir takımı kurmaya başladı. son gelen transferlere ve trabzon maçına bakacak olursak. nasıl bir oyuncu ve nasıl bir oyun anlayışı aradığını görmüş olursunuz.
  (bkz: 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçı)
  (bkz: christian luyindama nekadio)
  (bkz: marcos do nascimento teixeira marcao)
  (bkz: mbaye diagne)
 • 19566
  canını sevdiğim. olgunluk döneminde daha bir mütevazi, bilge bir yapıya büründü. bu döneminde yaşamışlığı, çözüm üretme kabiliyeti, zihinsel ve bedensel sağlığı gibi mesleğinin en önemli eğrilerinden oluşan bir kesişim grafiğinde optimum seviyeye ulaşmış durumda. bu sebeple hem bugünün galatasaray'ını yarıştırıyor hem geleceğin galatasaray' ını organize etmeye çalışıyor. altyaş takımlarının güncel konumları gözönüne alınırsa ve genç oyuncular çok çalışarak ve sporcu ahlaklarını koruyarak istikrar sağlarlarsa bu organizasyon başarılı olacak. hocanın birikimleriyle üst seviyeye ulaşmış olan bahse konu özelliklerinin yanı sıra yaşına rağmen hala hırslı, coşkulu ve cesur yanı gerçekten çok güzel bir itici güç. manchester united için sir alex fergusonun' un taşıdığı değer ile kendisinin galatasarayımız için anlamını çok benzetmekteyim. umarım uzun zaman birlikte çalışılır ve başarılarımıza katkılar sunmaya devam eder.
 • 19567
  galatasaray genel kurulu'nda, fatih terim'i florya'daki odasıyla beraber taşınmaz olarak demirbaş defterine eklemeye yönelik bir öneri sunulsa sanırım kabul edilir.

  kendisi ile kazanırız kaybederiz. bu önemli değil. önemli olan kaybederken "bir sonraki sefere kazanırız" inancının taraftarta hissiyat olarak belirmesidir. ancak eğer uzun süreli bir planlamanın başarıya ulaşması isteniyorsa terim mutlaka içinde olmalı. ne yazık ki ülkemizde miras devralma gibi bir durum yok. eline yetkiyi alan herkes her şeyi kendisi yapmak istediği için öncekileri silip, en baştan başlıyor. amerika'yı yeniden keşfetmeye çalışmak gibi. sırf bu sebepten dolayı bile o planın nihayete erebilmesi için kaç yaşında olursa olsun, hangi sıfatla olduğu da önemsiz bir şekilde terim bu işin bir parçası olmalı. teknik direktör olur, üst akıl olur, başkan olur, çaycı olur. hiç fark etmez.
 • 19568
  rakipleri analiz etmeyen ve rakipler tarafından analiz esilince çok çabuk çözülen hocamız. benfica takımının neden as oyuncuları getirmediği açıkça belli oluyor. benim yedek oyuncularımın anadolu topçularından ne eksiği olacak ki demiştir ve ileride baskı kurup belhandayıda kitleyince galatasarayı saçma sapan top kullanmaya mahkum ederim demiştir. hocam ikinci yarı nasıl müdahalede bulunursun bilmiyorum ama önüne gelen takım bize baskı kurabiliyorken biz neden kuramıyoruz. bu yalancı pres, bu uyuşukluk, bu korkaklık neden.

  (bkz: 14 şubat 2019 galatasaray benfica maçı)
 • 19570
  (bkz: 14 şubat 2019 galatasaray benfica maçı)

  hocamın her türlü arkasındayım, biliyorum ki sene sonunda orta sahadaki çöplerden bizi kurtaracak.
  (bkz: #2621841)

  ancak maç sonu basın toplantısında şunları söylemene tahammül edemiyorum hocam.
  "rakibin ciddi bir pozisyonu yok, hakem oyuna müdahale etti, pozisyon bulduk değerlendiremedik, galatasaray baskın taraftı vs vs..."

  bok gibi oynayıp ezim ezim ezildiğimiz 6 kasım 2018 schalke 04 galatasaray maçı'ndan sonra ne dedi hatırlayın.
  "ilk yarı şampiyonlar ligi'ne uygun oynadık, burada böyle oynanıyor"

  böyle bir şey olmadı hocam, hepimiz izliyoruz işte, galatasaray kafası kesik horoz gibi şuursuz top oynuyor, tek bir hücum planımız yok.
  kötüyü kabullenmezsek değişimi başlatamayız.

  iyi değildik demeni bekliyorum hocam, lütfen sen de savunma şu oyunu.
 • 19571
  dengeli sağlam pres yapan bir takıma karşı olmadığı, işlemediği bariz belli olduğu halde maç boyunca 2 stoperle oyun kurmaya çalışan teknik direktör.

  arkadaşım olmuyor, yapamıyor adamlar yalnız kalıyorlar, pas yapamıyoruz. takımı az geri çek, geriden kur oyunu değil mi? arkadan top cıkaramayınca ileride 8 adam olması sana bir şey kazandırmıyor ki, gerçekten bugün sınıfta kaldı. büyük eksikleri olan takıma karşı bu kadar kötü bir oyun başka açıklaması yok.
 • 19573
  2018/19 sezonundaki galatasaray takiminin b planini gec a plani bile yok. takimin ne oynadigi belli degil. belhanda baski yediginde butun oyun sistemi cokuyor. rakip onde baski yapinca hicbir sekilde karsilik veremiyoruz. defansi hucuma baglayan net bir hat yok, orta saha cok zayif ve takimdan bagimsiz. futbolcularin birbirleriyle baglantilari inanilmaz derecede narin zira benfica gibi az biraz kafasi calisan bir rakip bu zayif baglantilara oynayarak daha zayif bir kadroyla kendi sahamizda bizi madara edebiliyor. (bkz: 14 şubat 2019 galatasaray benfica maçı)