• şimdi size eren derdiyok ile ilgili muhtemelen doğru çıkacak olan tahminimi anlatacağım. öncelikli olarak aşağıda bulunan alıntıyı bir okuyalım...

  --- alıntı ---

  basel'de dünyaya gelen derdiyok, şehrin küçük futbol takımlarından biri olan old boys'ta futbola başladı. 1994'te başladığı futbol kariyerini 2005'e kadar altyapılarda sürdüren futbolcu, 2005-06 sezonu ile birlikte a takıma yükseldi. 2. liga adı verilen isviçre beşinci seviye liginde 18 maçta 10 gol attı. kendini gösterdiği maç ise basel ile 22 ekim 2005'te oynadıkları schweizer cup maçı oldu. 6-1 yenildikleri maçta derdiyok takımının golü kaydeden ismiydi.

  --- alıntı ---

  via: http://www.wikizero.co/...kvRXJlbl9EZXJkaXlvaw

  belki hızlıca okuyup farketmediniz. "şehrin küçük futbol takımlarından biri olan old boys"... 1994 - 2005... 11 yıl...

  eren derdiyok 11 yıl boyunca şehrin küçük takımlarından herhangi birinin "alt yapısında" kalmış. kendisi 1988 doğumlu. yani 6 yaşından 17 yaşına kadar. sonrasında hala genç yaşlarda farkedilmemiş ve o "herhangi bir takımın" a takımına yükselmiş. 18 yaşına girdiğinde şansının yardımıyla (takımının basel ile eşleşmesini kastediyorum) kendini büyük bir takımın farketmesini sağlamış ve basel' e transfer olmuş.

  eren derdiyok alt yapı bilgisini, alt yapı organizasyonu pek de parlak olmayan küçük bir kulüpte alırken, fizik yapısının ona getirdiği avantajları sivriltecek keskin bilgi ve alışkanlıkları edinememiş. tam 18 yaşında, alıntıda belirtilen tesadüf yardımıyla*, yani hasbelkader, basel' in dikkatini çekmiş ve iştahını kabartmış. basel takımı - hala neredeyse her yıl sansasyon yaratan oyuncular ortaya çıkaran ve bu oyuncuları değerini bulduğunda elinden çıkaran bir futbol takımı (bkz: mohamed salah ghaly) (bkz: xherdan shaqiri) (bkz: ivan rakitic) - eren derdiyok' un fizik yapısının denemeye değer olduğunu görmüş ve transfermarkt' de dahi yazmayan bir meblağ karşılığında futbolcuyu takımının kadrosuna katmış.

  basel futbol takımı, yukarıda da belirttiğim gibi oyuncu parlatmayı becerebilen bir kulüp yapısı olması müsebbibi ile kendisini öncelikli olarak ülkenin üçüncü seviye liginde bulunan basel 2 takımına göndermiştir. yalnız eren bu lige büyük gelmişti. taktir edersiniz ki bu ligte eren' in fiziğiyle boy ölçüşebilecek futbolcular bulunmuyordu. eren yarım devrede, 17 maçta, 10 gol atarak basel' in a takımına terfi etti.

  bütün bunlar yarım sezon içerisinde olmuştu. old boys' da ilk kez bir a takımda lige başlayan eren derdiyok belki de 22 ekim 2005 tarihinde takımı 6-1 yenilirken atılan o 1 gol ile sezon sonu basel 2 takımına transfer olmuş. burada gösterdiği performans ile devre arasında basel takımına yükselmişti.

  sonradan oyuna girmekle başlamıştı basel a takımı kariyeri. akabinde geçen 2.5 yıl içerisinde takımın en dikkat çeken oyuncusuna dönüşmüş ve alman bayer leverkusen takımının da dikkatini çekmişti. bu sefer direk hedefleri olan bir takıma transfer olmuştu. burada yıllarca ilk 11' in değişilmez futbolcusu olarak mesleğini icra etti. kötü oynadığı söylenemezdi ancak patlama da yapamıyordu ve hoffenheim takımına satıldı eren derdiyok. ancak eren hoffenheim' da da yine çok kötü olmayan ancak beklenen patlamayı gerçekleştiremeyen bir performans sergilemiş ve sezon sonunda leverkusen' e tekrar kiralanmıştı. kiralık sezonu bittiğinde hoffeinheim' dan 2,5 m € bonservis bedeli karşılığında kasımpaşa' nın yolunu tutmuştu.

  yıllardır türkiye' de tanınan bilinen eren derdiyok gözümüzün önüne gelince "aslında çok iyi bir fiziği var, büyük takımların nasıl gözünden kaçtı bu transfer" şeklinde yorumlar yapılmasına sebep oluyordu ancak performansı yine çok dikkat çekici olamıyordu eren' in.

  eren kasımpaşa' daki 2 sezonun sonrasında jan olde riekerink önderliğindeki galatasaray' ımızın santrafor boşluğunu doldurmak üzere sessiz sedasız transfer olmuştu. bu transfere aşırı karşı çıkan da olmuştu, çok sevinen de. galatasaray' ımızın bir önceki santraforu * umut bulut' tu. karşı çıkanların sesi de pek yükselemiyordu haliyle. eren ilk maçında, ali sami yen arena' da, 0-0 devam eden karabükspor müsabakasında*, takımın kötü* futboluna karşın, maçı 1-0’ a getiren ve takımına çok önemli bir 3 puan kazandıran golü son dakikada ağlara göndermiş ve kendisine de çok uzun bir kredi yazdırmıştı.

  o golden sonra reikerink sezon ortasında kovulmuş, tudor sansasyonel bir biçimde takımın başına geçmiş ve sezon sonu bafetimbi gomis' i transfer ettirmişti. o sezon içerisinde de bu sefer tudor kovulmuş ve fatih terim takımın başına getirilmişti. eren yine beklenen patlamayı yapamamıştı ancak "terim gelene kadar" bu iki yıl içerisinde bruma ve gomis dışında herhangi bir oyuncu da istikrar dahi sağlayamamıştı.

  eren 30 yaşına geldiğinde henüz bir fatih terim ile çalışmamıştı. eren alt yapı eğitimini kötü bir takımda almış, avrupadaki 18-23 yaş arası futbolcuların gelişimini tamamladığı önemli takımlardan biri olan basel' de yalnızca 2.5 yıl kalabilmiş ve daha kalburüstü aynı zamanda yarışmacı olan bir takıma transfer olmuştu. 2.5 yıl alt yapısını eksik alan oyuncu için yeterli bir süre değildi. eren fizik yapısının ona ne kadar bir avantaj sağladığını "tam manasıyla" öğrenebileceği bir hocayla henüz ya çalışamamış yada gelişimini daha yüksek bir seviyeye çıkarabileceği (basel'deki 2.5 yıl sonrasında) ortamda bulamamıştı. bunu en iyi anlatan maç (bkz: 18 eylül 2018 galatasaray lokomotiv moskova maçı) oldu.

  şöyle ki eren ilk yarı da biraz silik görünen eren derdiyok devre arasında fatih terim' in ağzından "devre arasında tahmin ettiğiniz gibi bir süreç yaşadık" cümlesindeki tahmin edilen kısmından kendine düşeni alınca daha çok ortasahaya geldi ve fiziki avantajını kullanmaya başladı. maç sonunda eren' in ciddi bir tavırla "eksiklerim var" demesi mütevaziliğinden değildi, kendisine devre arasında "tahmin edebileceğiniz" gibi bir tonda anlatılmıştı bu. fatih hoca' nın da maç sonu eren' i övmesi, tamamen ikinci yarı bu "uyarılara" karşılık vermesi ve eren' in bu duruma üzüldüğünü görmesiydi.

  sözün özü; eren fizik yapısının avantajlarını yüzde yüz olarak kullanacağı şekilde futbol oynamıyor. oldukça iri olan bünyesini, ayakları yere sağlam basarak ve hacmini geniş tutarak, sırtı dönük bir biçimde top alıp saklamak için kullanacakken, kendini teknik bir futbolcu gibi küçülterek topu alıp dönmek istiyormuşçasına pozisyon alıyor. bunlar alışkanlıklardır. 30 yaşından sonra değiştirmesi çok da kolay olmayacaktır ancak ortada fatih terim gibi bir faktör var.

  eren bunca yıl erişkin bir birey olduğu* günden beri profesyonel futbol oynuyor. kimse yeteneksiz olduğunu söyleyemez. beri yandan övülecek kadar kendi kendini geliştirmediği de ortada. istatistiklerinde de yükselen bir grafik pek olmamış seneler içerisinde;

  yıllar takım maç (gol)
  2004-2006 bsc old boys 20 (14)
  2006-2009 basel 90 (25)
  2009-2012 leverkusen 112 (35)
  2012 hoffenheim 20 (1)
  2013-2014 leverkusen(kira)25 (1)
  2014-2016 kasımpaşa 39 (16)
  2016- galatasaray 73 (21)
  toplam 379 (123)

  21.030 dakikada 379 maç 123 gol 43 asist ..
  maç başına 55 dakika,
  170 dakikada 1 gol
  126 dakikada 1 gole etki etme

  ama toplamda kötü istatistikler de değil...

  bence hocam ile güzel bir ikili olup kariyerini tatlı bir şekilde, ani küçük bir yükseliş ve hafif bir inişle, bitirecektir.

  son olarak;

  kulüp içerisiden herhangi birinin* kendisini yok sayarak "devre arası transfer yapacağız" demesi en başta kendisini üzecek, sonrasında taraftarın kendisini yok saymaya başlamasını sağlayacaktır. bu da galatasaray' ımıza zarar verecektir. zaten söylendiği ve aksedildiği kadar kötü bir futbolcu değildir, potansiyeli hala bayer leverkusen' e transfer olduğu yerdedir. umarım bu sene herkesin yüzünü kara çıkartır. ve bunun anahtarı kendisinde...

  sakatlanmadan ve çok çalışarak gösterecek allahın izniyle...

  edit: eren’ in karabükspor maçında attığı ilk golü 1-0 mağlupken ve rövaşata ile attığını hatırlamıştım. hafızama güvenerek yazdığım bir bölümdü ancak yanılmışım. araştırmalıydım. bu hata için tüm sözlük okur ve yazarlarına özürlerimi kabul etmesini rica ediyorum.

  ayrıca bir çok yazar takımdaşım mesaj yoluyla hem güzel geri bildirimlerini hem de konuyla ilgili uyarılarını gönderdiler. kendilerine ayrı ayrı teşekkür ederim. sayıları oldukça fazla. bu yüzden isimlerini tek tek belirtemiyorum. entry’ i telefondan düzenliyorum. hiçbir ismi atlamak istemiyorum. affola.
 • sırasıyla takımdan herkesi yolluyoruz. çünkü çok paramız var. dün maicon'u yolladık mesela. bu sabah feghouli'yi yolluyorduk, öğlen tolga, ikindi selçuk, akşam da eren... kulübün önünde ffp yaptırımı var. muhtemelen sattığın kadar al diyecekler, bonservissiz veya kiralık futbolcular alacağız. muğdat'ı transfer etme durumumuz var ama bakıyorum herkes karşı... çünkü cengiz ünder'i alma imkanımız var ama biz canımız sıkıldığı için muğdat'ı alıyoruz. kusura bakmayın ama bu mantalite ile bir yere varamayız. daha şurda ocak ayı başında ben dahil hepimiz donk'a demediğimizi bırakmadık. sinan'ı yesek doymazdık. linnes için çoğumuz kararsızdı. ben mesela denayer için sağ bek daha iyi olur diyordum. tamam abi eren'i yollayalım ama yerine adam nasıl alacağız. paramız mı var? olsa bile kimseyi satmadan alamıyoruz. e rodrigues satılsa muhtemelen çoğumuz isyan edeceğiz. takıma acil olarak orta lazım ama bizim derdimiz eren'i yollamak. yapmayın etmeyin, böyle bu işin içinden çıkamayız.

  mevcut takımı koruyup, kiralık ve bonservissiz oyuncularla bu dönemi geçirmek zorundayız.
 • 27 ağustos galatasaray alanyaspor maçında henry onyekurunun gol pozisyonunda müsait olmasına rağmen kendisine ne emre, ne muğdat ne de henry pas attı.

  ancak henry’nin vuruşu ağlarla buluşunca ilk sevinenlerden biri de yine kendisi oldu.

  aynı pozisyon içinde bir de burak’ı düşünün. düşünemediniz değil mi?

  yetersizdir evet ama takımını, takım oyununu, takım olmayı da sevendir.

  edit: gelen mesaj üzerine takımın forveti eren olmalıdır anlamı da çıkan bir entry gibi olduğunu farkettim. uyari için favciye teşekkürler.

  eren ile sezonu tabi ki bitiremeyiz ancak kadroda olması gerektiğini ve ondan faydalanabileceğimizi düşünüyorum.
 • 14 eylül 2018 galatasaray kasımpaşa maçında attığı gol umurumda değil. aynı maçta onyekuru'nun sayılmayan golü öncesi yaptığı asistin asistini sürekli araması lazım. eren bu oyunu daha önce oynuyordu çünkü ve başarılı olup olmaması önemli değil, önemli olan o tür pozisyonları kovalaması, topsuz oyunda hareketli olması. bunları golden sonra morali yerine gelince yaptı. karakter olarak kendisini çok severim ama konsantrasyonunun anlık şeylere bağlı olmaması, sürekli maç içinde olması gerekiyor.
 • futbol kariyeri şu şekildedir:

  * 12 haziran 1988’de tunceli’den isviçre’ye göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak basel şehrinde dünyaya geliyor. futbola küçük yaşta, doğduğu şehir olan basel’de bsc old boys takımında başlıyor.

  * 1 temmuz 2005’de 17 yaşındayken bsc old boys a takımına yükseliyor.

  * 1 temmuz 2006’da fc basel kendisini u21 takımına alıyor ve 11 numaralı formayı veriyor. 1 ocak 2017’de fc basel’de a takıma yükseliyor ve 31 numaralı formayı alıyor.

  * 2006-2007 sezonunda fc basel formasıyla isviçre liginde 2’si ilk onbir olmak üzere 12 maça çıkıp, 313 dakika sahada kalıyor ve 1 gol atıyor. fc basel, ligde 36 maçta topladığı 74 puanla, 75 puan toplayan şampiyon fc zürich’in arkasında, ligi 2. sırada bitiriyor.

  * 2007-2008 sezonunda fc basel ile 14’ü ilk onbir olmak üzere 27 maça çıkıyor 1452 dakika sahada kalıp 7 gol atıyor. bu sırada isviçre u19 ve u21 takımlarında oynadıktan sonra, 6 şubat 2008’de 19 yaşındayken, londra’da ingiltere ile isviçre arasında oynanan hazırlık maçında 46. dakikada oyuna girerek ilk defa milli oluyor. 58. dakikada topla ilk buluşmasında golü buluyor ve skoru 1-1’e getirip ilk milli maçında ilk gol sevincini yaşıyor. ingiltere bu maçı 2-1 alıyor. fc basel ligin devamında 36 maçta topladığı 74 puanla, 2. sıradaki bsc young boys’un 4 puan önünde şampiyon oluyor ve eren kariyerindeki ilk lig şampiyonluğunu yaşıyor.

  * sezon bitiminde isviçre ve avusturya’nın ortaklaşa düzenlediği euro 2008 avrupa şampiyonasında isviçre milli takımının kadrosunda yer alıyor ve 12 numaralı formayı giyiyor. o zamanlar 20 yaşında olan eren, turnuvanın en genç futbolcusu oluyor. a grubunda isviçre’nin çek cumhuriyeti’ne 1-0 kaybettiği ilk maçta 84. dakikada oyuna dâhil oluyor. isviçre’nin türkiye’ye 2-1 kaybettiği 2. grup maçında 90 dakika oynuyor ve 1 asist yapıyor. portekiz’i 2-0 yendikleri üçüncü grup maçında da 90 dakika oynuyor ve 1 asist de o maçta yapıyor. isviçre 3 puanla grup sonuncusu olup eleniyor.

  * 2008-2009 sezonunda fc basel formasıyla 13’ü ilk onbir olmak üzere toplam 24 maçta, 1379 dakika sahada kalıp, 9 gol atıyor. 36 maçta 72 puan toplayan fc basel, 79 puanla şampiyon olan fc zürich ve 73 puanla 2. olan bsc young boys’un arkasında, ligi 3. sırada tamamlıyor.

  ayrıca o sezon fc basel ile ilk defa şampiyonlar liginde mücadele ediyor. 3’ü ilk onbir olmak üzere 5 maçta 270 dakika sahada kalan eren, 1 gol buluyor. c grubunda barcelona, sporting cp ve shakhtar donetsk ile mücadele eden fc basel, 1 puanla sonuncu olup eleniyor.

  * fc basel ve isviçre milli takımındaki performansıyla öne çıkan eren’i, içlerinde galatasaray’ın da olduğu avrupa kulüpleri transfer etmek istiyor. bundesliga ekibi bayer leverkusen, elini çabuk tutup 1 temmuz 2009’da 3.8 milyon euro transfer bedeliyle eren’i kadrosuna katıyor ve 4 yıllık imza attırıyor. eren, yeni kulübünde 19 numaralı formayı sırtına geçiriyor.

  * 2009-2010 sezonunda bayer leverkusen formasıyla bundesliga’da 32’si ilk onbir olmak üzere 33 maça çıkıyor ve 2615 dakika sahada kalıp, 12 gol buluyor. hatta 21 gol atan stefan kießling ile birlikte toplam 33 gole ulaşıp, ligde 65 gol bulan leverkusen’in gollerinin yarısını atıyorlar.

  bu sezon hem süre alma, hem de gol sayısı bakımından, eren’in kariyerindeki en verimli sezonlardan biri oluyor. 34 maçlık lig maratonunda 59 puan toplayan leverkusen; 70 puanlı bayern münchen, 65 puanlı schalke ve 61 puanlı werder bremen’in arkasında ligi 4. sırada tamamlıyor ve kıl payı şampiyonlar ligi fırsatını kaçırıyor.

  * sezon bitiminde güney afrika’da düzenlenen 2010 fifa dünya kupası finallerinde isviçre milli takımının kadrosunda yer alıp, 19 numaralı formayı sırtına geçiriyor. h grubunda, ispanya’yı 1-0 yendikleri ilk maça ilk onbirde başlayıp, 79 dakika sahada kalıyor. şili’ye 1-0 yenildikleri 2. grup maçında 68. dakikada oyuna dâhil oluyor. honduras ile 0-0 berabere kaldıkları son maçta ise 90 dakika oynuyor. grupta 4 puan toplayan isviçre, ispanya ve şili’nin ardından 3. olup eleniyor. eren, turnuvada gol ya da asist bulamıyor.

  * 2010-2011 sezonunda bayer leverkusen formasıyla 2. sezonunda, bundesliga’da 18 tanesi ilk onbir olmak üzere 32 maçta görev alıyor ve 1952 dakika sahada kalıp 6 gol buluyor. 34 maçlık ligde 68 puan toplayan leverkusen, 75 puanla şampiyon olan dortmund’un arkasında ligi 2. sırada tamamlayıp bir sonraki sezon uefa şampiyonlar ligine direkt katılma hakkı kazanıyor.

  * 2011-2012 sezonunda bayer leverkusen formasıyla 3. sezonunda, bundesliga’da 11 tanesi ilk onbir olmak üzere, toplam 25 maça çıkıp 1213 dakika sahada kalıyor ve 7 gol buluyor. leverkusen, 34 maçlık ligde 54 puan toplayıp ligi 5. sırada bitiriyor.

  ayrıca bu sezon leverkusen formasıyla şampiyonlar liginde mücadele eden eren, şampiyonlar liginde 2’si ilk onbir olmak üzere 7 maçta görev alıp, 203 dakika sahada kalıyor ve 2 gol atıyor. e grubunda chelsea, valencia ve genk ile mücadele eden leverkusen, 10 puan toplayıp, 11 puanlı chelsea’nin arkasından 2. olarak son 16 turuna kalıyor. son 16’da barcelona ile eşleşip, kendi evlerinde 3-1, deplasmanda da 7-1 mağlup olup eleniyorlar.

  * isviçre milli takımı, polonya ve ukrayna’nın ortaklaşa düzenlediği euro 2012 avrupa şampiyonasına katılma hakkı elde edemiyor ve eren böylelikle bir turnuvayı kaçırıyor. 26 mayıs 2012’de basel’de almanya ile oynanan ve isviçre’nin 5-3 kazandığı hazırlık maçında hat-trick yapıyor ve bu milli takım kariyerindeki ilk ve tek hat-trick oluyor.

  * 1 temmuz 2012 tarihinde, bir başka bundesliga kulübü hoffenheim, 5.5 milyon euro bonservis ödeyerek kendisini transfer edip 4 yıllık imza attırıyor. eren, yeni kulübü hoffenheim’da 11 numaralı formayı sırtına geçiriyor.

  * 2012-2013 sezonunda hoffenheim formasıyla bundesliga’da 6’sı ilk onbir olmak üzere 19 maça çıkıp, 784 dakika sahada kalıyor ve 1 gol buluyor. hoffenheim ile kötü bir sezon geçiriyor. ligde 34 maçta 31 puan toplayabilen hoffenheim, 16. sırayı alıp play-out oynamak zorunda kalıyor. play-out maçlarında kaiserslautern’i evlerinde 3-1, deplasmanda 2-1 yenip ligde kalmaya hak kazanıyorlar. eren, bu iki maçta da görev almıyor.

  * 30 ağustos 2013’de eski takımı bayer leverkusen, 500.000 euro kiralama bedeli ile eski futbolcusu eren’i kiralık olarak kadrosuna katıyor. eren, leverkusen’de 9 numaralı formayı sırtına geçiriyor.

  * 2013-2014 sezonunda, leverkusen forması ile bundesliga’da 4’ü ilk onbir olmak üzere 18 maça çıkıp, 1 gol buluyor ve toplam 517 dakika sahada kalıyor. ligde 34 maçta 61 puan toplayan leverkusen, 4. olup önümüzdeki sezon şampiyonlar liginde play-off turunda oynama hakkı kazanıyor.

  ayriyeten bu sezon, kariyerinde 3. defa şampiyonlar liginde mücedele ediyor. a grubunda manchester united, shakhtar donetsk ve real sociedad ile mücadele eden leverkusen, 10 puan toplayarak, 14 puanlı lider manchester united’ın arkasında 2. olarak son 16 turuna kalıyor. son 16 turunda karşılaştığı paris saint-germain’e kendi evinde 4-0 yenilen leverkusen, deplasmanda oynadığı maçı da 2-1 kaybediyor ve eleniyor. eren, şampiyonlar liginde takımının oynadığı 8 maçta, 1’i ilk onbirde olmak üzere 5 maça çıkıyor ve gol bulamıyor. 140 dakika sahada kalıyor.

  * 2014 yazında brezilya’da düzenlenen 2014 fifa dünya kupası finallerinde, e grubunda mücadele eden isviçre milli takımının kadrosuna, düşük performansı nedeniyle seçilemiyor ve 2012’nin ardından bir turnuvayı daha kaçırıyor.

  * bundesliga’da geçirdiği 2 kötü sezondan sonra gözden düşen eren, 1 temmuz 2014 tarihinde 2.50 milyon euro bonservis bedeliyle kasımpaşa’ya transfer oluyor ve 3 yıllık sözleşme imzalıyor. yeni kulübünde 9 numaralı formayı sırtına geçiriyor.

  * 2014-2015 sezonu öncesi hazırlık kampında 24 temmuz 2014 tarihinde çapraz bağ yırtılması nedeniyle kariyerindeki en büyük sakatlığı geçiriyor ve nisan ayına kadar yaklaşık 9 ay sahalardan uzak kalıyor. ligin bitimine bir ay kala sahalara dönen eren, kalan sürede 2’si ilk onbir ve 5’i sonradan olmak üzere 7 maçta forma giyip, 285 dakika sahada kalıyor ve 2 gol buluyor.

  kasımpaşa’daki ilk sezonunda önce shota arveladze, sonra önder özen ile çalışan eren, shota’nın yönettiği dönemi sakatlık nedeniyle kaçırıyor. lig sonunda 34 maçta 37 puan toplayan kasımpaşa, ligi 13. sırada tamamlıyor.

  * 2015-2016 sezonunda, kasımpaşa’daki 2. yılında teknik direktör rıza çalımbay ile çalışıyor. tüm sezon boyunca 24’ü ilk onbir, 7’si sonradan olmak üzere 31 maça çıkıp 2111 dakika sahada kalıyor ve 13 gol bulup, takımının en golcü oyuncusu oluyor. aynı zamanda kariyerinde bir sezonda ulaştığı en yüksek gol rakamına ulaşıyor. 34 lig maçında 50 puan toplayan kasımpaşa, ligi 51 puanla 6. olan galatasaray’ın 1 puan gerisinde 7. sırada tamamlıyor.

  * kasımpaşa’daki performansıyla 2 yıllık aranın ardından ekim 2015’de tekrar milli takıma yükselen eren, fransa’da düzenlenen 2016 avrupa şampiyonasında ülkesinin milli takımının kadrosunda kendine yer buluyor ve 19 numaralı formayı alıyor. a grubunda arnavutluk, romanya ve fransa ile mücadele eden isviçre, ilk maçta arnavutluk’u 1-0 ile geçiyor. daha sonra romanya ile 1-1, fransa ile 0-0 berabere kalıyorlar ve 5 puan toplayıp fransa’nın ardından 2. olarak gruptan çıkıyorlar. eren grup maçlarının hiçbirinde forma giymiyor. son 16 turunda polonya ile eşleşiyorlar. bu maçta polonya 1-0 önde giderken, eren 70. dakikada oyuna giriyor. isviçre daha sonra shaqiri ile beraberlik golünü bulup skoru 1-1’e taşıyor ve bu golün asistini eren yapıyor. maç önce uzatmalara, sonra da penaltılara kalıyor. penaltıları 5-4 kazanan polonya çeyrek finale yükselirken; eren, 2008 ve 2010’dan sonra kariyerinde katıldığı 3. ve son büyük turnuvaya da veda ediyor.

  * kasımpaşa’daki sözleşmesinin son yılına giren eren, forvet arayışındaki galatasaray’ın radarına giriyor. 5 ağustos 2016 tarihinde galatasaray 4 milyon euro bonservis bedeli ödeyerek eren’i kadrosuna katıp 3 yıllık sözleşme imzalıyor. eren, galatasaray’da da 9 numaralı formayı sırtına geçiriyor.

  * 2016-2017 sezonunda, galatasaray’daki ilk yılında önce jan olde riekerink, sonra igor tudor ile çalışan eren, sezon boyunca 18’i ilk onbir, 13’ü sonradan olmak üzere, 31 maçta 1666 dakika forma şansı bulup, 10 gol atıyor. 11 gollü bruma ve 10 gollü yasin öztekin ile beraber takımının en golcü 3 oyuncusundan biri oluyor. ayrıca futbol kariyerinin en güzel golünü bu sezonda atıyor*. galatasaray, 34 maçta topladığı 64 puanla ligi 4. sırada bitiriyor.

  * 2017-2018 sezonunda galatasaray'daki 2. sezonunda, yeni transfer bafetimbi gomis’in yedeği konumuna düşüyor. bu sezon önce igor tudor, sonra fatih terim ile çalışan eren, sezon boyunca 4’ü ilk onbir, 15’i sonradan olmak üzere, toplam 19 maçta 572 dakika süre buluyor ve 3 gol atıyor. 34 maçta 75 puan toplayan galatasaray, 72 puanlı fenerbahçe ve başakşehir ile 71 puanlı beşiktaş’ın önünde şampiyonluğa ulaşıyor ve eren, 2008’de basel ile yaşadığı isviçre şampiyonluğundan 10 yıl sonra, kariyerindeki 2. lig şampiyonluğuna ulaşıyor.

  ayrıca bu sezonun başında, 7 ekim 2017 tarihinde basel’de oynanan ve isviçre’nin 5-2 kazandığı 2018 dünya kupası elemeleri maçında 84. dakikada oyuna dahil oluyor ve milli formayı 60. ve son kez sırtına geçiriyor. 10 ekim 2017 tarihinde oynanan portekiz-isviçre eleme maçında da yedekler arasında yer alıyor ancak oyuna dahil olmuyor. o tarihten sonra bir daha milli takıma çağrılmayan eren, 29’u ilk onbirde olmak üzere, forma giydiği 60 milli maçta 11 gol , 10 asist istatistiğine ulaşıyor.

  * 2018-2019 sezonunda galatasaray’daki sözleşmesinin son yılına giren eren, bafetimbi gomis’in suudi arabistan’a satılması ve yerine forvet alınamaması nedeniyle takımının as forveti oluyor. fatih terim yönetiminde, sezonun ilk yarısında 11’i ilk onbir, 2’si sonradan olmak üzere 13 maçta forma giyip, 1026 dakika süre buluyor ve 7 gol atıyor. 6 gol atan henry onyekuru'nun önünde, takımının ilk yarıdaki en golcü oyuncusu oluyor.

  ayrıca bu sene kariyerinde 4. kez şampiyonlar liginde oynayan eren, galatasaray formasıyla d grubunda porto, schalke ve lokomotiv moskova ile mücadele ediyor. tamamı ilk onbir olmak üzere 6 maçın 4’ünde forma giyen ve 331 dakika sahada kalan eren, biri frikikten olmak üzere* 2 gol buluyor. galatasaray 1 galibiyet ve 1 beraberlikle 4 puan toplayıp, 16 puanlı porto ve 11 puanlı schalke’nin gerisinde grubu 3. sırada tamamlıyor ve uefa avrupa ligi son 32 turuna kalıyor. kariyerinde 10 tanesi ilk onbir olmak üzere 21 şampiyonlar ligi maçına çıkan eren, toplam 5 gol buluyor.

  * galatasaray formasıyla 2.5 sezonda toplam 63 lig maçına çıkıp 20 gol buluyor. 3 ocak 2019 tarihinde teknik direktör fatih terim; yaptığı açıklamada eren ve serdar aziz’in, sezon sonuna kadar olan kısımdaki kadro planlamamızda olmadığını belirtiyor. 23 aralık 2018 tarihinde oynanan ve penaltıdan 1 gol attığı galatasaray-sivasspor maçı, galatasaray formasıyla çıktığı son maç oluyor. bu maçta penaltıdan attığı gol; galatasaray’ımızın, türk telekom stadyumu’ndaki resmi maçlarda attığı 400. gol oluyor. 2018-2019 sezonunun 2. yarısını boşta geçiriyor.

  * galatasaray’la olan 3 yıllık sözleşmesi son bulan eren, 10 temmuz 2019 tarihinde bedelsiz olarak bir başka sarı-kırmızılı kulüp göztepe’ye transfer oluyor ve yeni kulübüyle 2+1 yıllık sözleşme imzalıyor. yeni kulübünde yine 9 numaralı formayı sırtına geçiriyor.

  * 31 yaşına kadar bonservisine toplam 16.30 milyon euro ödeniyor. isviçre liginde 63 maçta 17 gol, bundesliga’da 127 maçta 27 gol, süper ligde 101 maçta 35 gol, şampiyonlar liginde 21 maçta 5 gol, milli formayla 60 maçta 11 gol istatistiklerine ulaşıyor.
 • yaşanan bilgi kirliliği ardından net durum ortaya çıktı diyebilirim. transfer sürecinin gelişimi şu şekilde oluyor.

  ilk olarak oyuncu ile görüşülüp yıllık 2 milyon eurodan anlaşılıyor. oyuncu yönetim ile görüşüp galatasaray'a gitmek istediğini bildiriyor.

  (bkz: #1989251)

  bundan sonra ilk teklifimizi 2.5 milyon euro artı umut artı donk şeklinde yapıyoruz. kasımpaşa'nın dönüşü 4.5 milyon euro artı bu 2 oyuncu.

  (bkz: #1991827)

  umut bulut ve ryan donk'un yıllık ücretleri kasımpaşa'nın karşılayabileceğinin çok üzerinde. kısacası gönülsüzler. transfer bu noktada askıya alınıyor.

  manchester united mağlubiyeti ardından teknik heyet ile yönetim arasında yapılan telefon konuşması ile transferleri hızlandırmak zorunda olduklarına karar veriyorlar. sonrasında dursun aydın özbek turgay ciner ile kahvaltıda bir araya geliyor. ilk teklifimiz olan 2.5 milyon euro artı umut artı donk şartlarında anlaşma sağlıyor. dursun özbek oyuncuları kendisinin ikna edeceğini sorun olmadığını belirtiyor, el sıkışıp ayrılıyorlar. ancak yapılan görüşmede ne umut bulut ne de ryan donk gitmek istemediğini başkana bildiriyorlar. hatta bir daha galatasaray forması giyemezsiniz; gidin denmesine rağmen oyuncular ayrılmayacaklarını yönetime iletiyorlar.

  bu noktadan sonra (ki kap bildirimi yapılmış) kriz yaşanıyor. dün sabah saatlerindeki bu krizi çözmek için önce umut bulut ve donk'un yıllık ücretlerini galatasaray karşılasın formülü ortaya atılıyor fakat sonra bu kabul görmüyor. kasımpaşaspor 6 milyon eurodan açtığı kapıyı 4 milyon euroya düşürünce kriz çözülüp yeniden el sıkışılıyor.

  netice itibariyle eren derdiyok 3 yıllık sözleşmeye imza atacak.
 • aradığımız tüm özellikleri barındıran pivot santrafor.

  hırs
  https://gss.gs/3Q4.jpg

  yetenek
  https://gss.gs/LJ9.jpg

  fizik
  https://gss.gs/TX9.jpg

  kariyer
  https://gss.gs/Akp.jpg

  liderlik
  https://gss.gs/Wrs.jpg

  wesley sneijder'e saz çalmayı öğreten adamdan bahsediyorum. evet arkadaşlar aradığımız forveti buldum. hayırlara vesile olmasını diliyorum. hoca affet hoca tükendik...
 • açıkçası oynadığı futbolu hiç beğenmiyorum, ilk 11'de de görmek istemiyorum. hatta biraz ağır olacak ama fiziği ile futbolu arasındaki ilişkiyi eray işçan'ınki gibi görüyorum. yani çok iyi bir fiziği var, zannedersin tüm kafa toplarını alır ama hiçbirini alamıyor.

  ancak, adam yedek kalıyor ama surat asmıyor, hiç kimseye saygısızlık yapmıyor, üstüne 27 ağustos 2018 galatasaray alanyaspor maçında gördüğümüz üzere, genç oyunculara ciddi biçimde "abi"lik yapıyor. yunus'u arkasında zannedip, topu bırakması, yunus'a gidip sarılması, motive etmeyi çalışması vs.

  kısacası arkadaşlar, ben burak'ın takım arkadaşı gol attığında kendisine pas vermedi diye kızdığını, kendi gol atamadığı için gollere sevinmediğini hatırlıyorum. yani, yedekte oturursa somurtacak ve tepki verecek burak'ı görmektense, yetersiz bile olsa eren derdiyok'u izlemeyi tercih ederim.
 • umut bulut'un geçen sene 27 maçta ulaştığı istatistiklere 2016 - 2017 futbol sezonunda sadece 4 maçta çok yaklaşmıştır.

  umut bulut'un 2015 - 2016 futbol sezonu istatistikleri:

  oynadığı maç: 27
  attığı gol: 4
  toplam şut: 38
  isabetli şut: 18
  kilit pas: 17
  başarılı hava topu: 44

  eren derdiyok'un 2016 - 2017 futbol sezonu istatistikleri:

  oynadığı maç: 4
  attığı gol: 4
  toplam şut: 12
  isabetli şut: 6
  kilit pas: 7
  başarılı hava topu: 10