• 22316
  bir sonraki sezonun kadrosunu kurmak için şimdiden çalışmaya başlaması gereken takım. belli ki bu sezon da istikrarlı bir oyun ve yapıya kavuşamayacağız. yaş ortalaması ve maaş skalasının düşürülmesi gerekiyor. bunun nedenlerini de bugünden gözlemleyebiliyoruz hem bu sebeplerden dolayı oyuncu satamıyoruz hem de saha içinde dinamizmimiz çok düşük. oyuncuların yaşından ötürü geç form tutması da cabası. başarısızlık durumunda ekonomik anlamda sıkıntı çekecek olmamız da bir başka problem. bu yüzden şampiyon olsak da olmasak da ekonomik olarak sürdürülebilir bir kadroya ihtiyacımız var.

  kağıt üzerinde fena bir kadro gibi gözükmese de beklerin yaşları, muhtemelen ilk yarının sonlarına kadar form tutamayacak olmaları bizi özellikle oyun kurulumunda ve geriye dönüşlerde oldukça rahatsız edecek gibi. yine 33luk falcao'nun arkasına çıkan haberlere göre 30 yaşlarında bir orta saha daha bakıyoruz. fatih terim ocak ve temmuz aylarında kadroda ciddi bir yapılanmaya gideceğinden bahsetmişti şampiyonlar ligindeki başarısızlıktan sonra ancak ekonomik sebepler ve kadronun malum sebeplerinden ötürü istediğimiz yapıyı oluşturamadığımızı düşünüyorum.

  burda yapabileceğimiz iki seçenek var ilki bonservissiz oyunculara ciddi şekilde yönelmek ancak bu durumda hem vereceğiniz maaşı yükseltmek zorunda kalıyorsunuz hem de yine yaş ortalamasını düşürmek mümkün olmuyor.
  bu yüzden elimizde kalan tek seçenek alt yapıdaki yüksek potansiyelli oyuncular ve şuanki kadrodan verim alabileceğimiz oyuncular ile yola devam etmek. özellikle işık kaan, öğün çalışkan,abdussamed karnucu, süleyman luş, ferhan evren, atalay, mustafa kapı, yunus, ali yavuz, mutlu doğan, bilalli, firat güllü, erencan gibi oyuncular önümüzdeki sezon ihtiyacımız olan mevkilerde önceliklerimiz arasında olmalı.

  okan
  linnes, luyindama, marcao, süleyman luş*
  atalay* abdulsamed* mustafa kapı*
  yunus*, falcao, babel

  * isimler tabi ki değişebilir o günün performansına göre; genç düşük maliyetli transferler de yapılabilir ya da mesela emre mor'a yatırım yapılabilir ancak, başarı yakalamak adına genç oyunculara şans vermekten, isimsiz oyuncuları transfer etmekten çekinmememiz gerekiyor. gerekli zaman tanınır, başarı kavramı kupa kazanıp kazanmamaktan farklı bir noktaya evrilirse türkiye şartlarında daha gerçekçi ücretlere, toplam 20-22 milyon maaş bütçesi ile sürdürülebilir bir kadroya sahip olabiliriz.

  şampiyon olmayalım, şampiyonlar ligine gitmeyelim demiyorum ancak malum ffp kriterleri yüzünden önümüzdeki tek kurtuluşun bu olduğunu düşünüyorum. yoksa iki değil beş sene de geçse hala bir oyun anlayışı, istikrarlı bir yapı kuramamaktan şikayet etmeye devam ederiz. kısa aralıklarla sil baştan kadrolar kurmaya çalışırız.