• 16927
  başımızda daö yokmuşcasına biraz kadro kurayım dedim. :( öncelikle sezon icinde yaptığım hesaba : (bkz: #2119781)

  neler değişmiş bir bakalım. ve neler yapılması lazım.

  kilit oyuncu beş tane olmalı. iki tane kaldı. muslera ve sneijder. üç tane transfer yapmamız lazım. adı geçen transferlerin yapıldığını varsayalım. gomis, maicon ve belhanda transferleri olacak gibi. belhanda'nın maliyetine bir orta saha alınsaydı daha sağlam bir iskelet olurdu. yapılması düşünülen transferler:

  stoper
  kanat
  forvet

  ilk on bir seviyesinde on tane futbolcumuz olmalı. linnes, serdar, tolga, eren, rodrigues ve sinan bu seviyelerde sayılabilir. selçuk sayılamaz ama saymak zorundayım maalesef. görüldüğü üzere üç eksik var. bir stoper, en az bir orta saha ve bir tane de bek transferi olmalı. bu transfer döneminde çok fazla stoper olması sebebiyle stoper transfer edilmeyebilir. adı geçen clichy ve imbula, vainqueur gibi transferler iyi olur. ancak maliyeti de hesaba katmak gerekiyor. clichy bir üst seviyenin oyuncusu. maliyetli oyuncular çoğaldıkça rotasyonun kalitesi düşüyor. yapılması düşünülen transferler:

  bek
  orta saha

  böylelikle

  bir kaleci
  iki stoper
  iki bek
  üç orta saha
  bir on numara
  üç kanat
  iki forvet

  ile as takım şekillendi.

  adı geçen transferlerin yapilmasi halinde kaliteli bir stoper ve selçuk'un yerine bir orta saha alınırsa kısa vadede takımın eksiği kalmıyor. ancak bu transfer sezonu rotasyona girecek oyuncu almak yerine kadrodaki luzumsuzlari göndermek daha elzem. rotasyon oyuncusu olarak 8 oyuncu yeterli. bir tanesi kaleci olacak. bu sezon için cenk ile devam edilir. cenk, eray, semih, hakan, ahmet, koray, cavanda, carole, tarık, de jong, donk, umut, emrah ve yasin. adi aklıma gelmeyen de vardir elbette. çoğu rotasyon için yeterli kaliteye sahip değil. rotasyon için oyuncu transfer etmeden şişkinliğin azaltılması lazım. bu seviyedeki oyuncuların maaşları da düşürülmeli mümkünse. yoksa adı geçen transferlerle birlikte 65 milyon sınırı aşılabilir.

  üç kaleci
  altı stoper
  beş bek
  altı orta saha
  bir on numara
  bes kanat
  iki forvet

  28 oyuncu var. bu sayının 23'e düşmesi lazım. beş tane de genç oyuncu kadroya katılmalı gelecek için. ilk etapta iki stoper, bir bek, iki orta saha ve bir kanat ayrılmalı. ve bir on numara yedeği bulunmalı.

  hakan, koray, tarık, umut, donk ve emrah ilk adaylar. cavanda, de jong ve yasin kaliteyi düşürseler de onları göndermeden yerlerine oyuncu almamalıyız.

  genç oyuncu olarak da 2000 jenerasyonundan beş tanesini yavaş yavaş takıma adapte edersek bu konuda herhangi bir eksiğimiz yok.

  özetle, takımı çöplerinden kurtarıp adı geçen transferleri yaparsak bu sezon için yeterli olur. en önemlisi rotasyon seviyesindeki oyuncularin şişkin maaşlarından kurtulmak icap ediyor. fırsatım olursa maaş olarak da durumu yazmak istiyorum.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!