• 127
  2. fatih terim dönemine değil 3. fatih terim dönemine benziyor.

  yine üst üste 2. şampiyonluk. üçüncüsü için başlanan sezona kötü başlama. istenmeyen oyuncunun transferi sonrası kafalardaki sistemden vazgeçiş ve kaos...

  fatih hoca bu gelişinde 22 sene neden kalmadım diye kendime soruyorum demişti. ve eklemişti benimde hatalarım var elbet diye. bugün yine bir başkanla çatışma yaşanıyor. isimler değişiyor ama çatışma hiç bitmiyor.

  falcao transferini istemedi belli ki. bu konuda dedikodularda vardı.
  onun istediği diagne’nin satılması ve muhtemelen samatta’nın alınmasıydı. ama olmayacağı çok bariz belliydi. belhanda’ya istek vardı ama göndermedi.. kaynak yaratması lazımken bunu elinin tersi ile itti. ffp’deki bir takım için kötü hareketler bunlar.

  marcao için atalanta’nın teklifi doğru ise sonraki satıştan pay ile satılması gerekiyordu. bütçe yapmadan transfer yapamazsınız. elinizde yokken “o olsun, bu olsun ama bunlarda gitmesin” diyemezsiniz. sonunda zar zor ffp’de artıya geçtik ve bu yüzden maaş konusunda bir sıkıntı olmadığı için isimli, kariyerli falcao’ya gidilidi.

  ama hoca nasıl sneijder’i istemediyse falcao’yu da istemiyor.
  yani 3. dönemi daha çok benzeşiyor.
 • 131
  dördüncü fatih terim döneminin 2019 yılını, 2014 - 2015 futbol sezonunda hamza hamzaoğlu yönetiminde benzer şekilde üç kupalı bitirdiğimiz döneme benzetiyorum.
  neden diye soracak olursanız. o senede pek çok futbolcunun kullanım süresi dolmuş ve yollarımızı ayırmamız gerekiyordu. hamza hoca ne yaptı? "aman oyuncular küsmesin ben bunlarla idare ederim." diye düşündü. sonunda ne oldu takım patladı.

  2019 yılında fatih hocanın başında kazandığımız 3 kupada hocanın benzer bir yanılgıya düşmesine sebep verdiğini düşünüyorum.

  mariano ve nagatomo gibi yaşı artmış, fiziksel durumu sorunlu olan futbolcular ile bir sezonu daha çıkarabileceğini düşündü. bunun yanında takımın tempo anlamında en önemli isimlerinden martin linnes kadro dışı bırakıldı. henry onyekuru' da başka bir takıma transfer oldu. hocanın transfer ettiği nzonzi, seri, babel gibi futbolcular da temposuz olunca ortaya oldukça durağan bir takım ortaya çıkmış oldu.

  hocanın dördüncü döneminin ilk iki yılı kendi kadrosunu kurmakla geçirdi. şu an ise oldukça sorunlu bir takım yapısı mevcut. buradan bazı şeyleri döndürebilirler mi? açıkçası zor.

  sahada daha önce görmediğimiz bir şekilde hocasına inanmayan, güvenmeyen bir takım var. bu durum fatih terim takımlarında kolay kolay olmaz. tetikleyen şey belki kiralık futbolcu çokluğu belki de forma adaletine güvenilmemesi ya da daha temel sorunlar olabilir.

  hocanın kariyerinde kaos eksik olmaz. bundan beslenen bir yapısı var. yalnız bu sefer de durumu lehine çevirip takımına ipi göğüsletebilecek mi? yoksa istifa ile mi son bulacak merakla bekliyorum.
 • 132
  son 2 sezonda şampiyon da olsak başarısızdır.

  (bkz: 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçı)

  fatih terim hocam hâlâ maç sonunda "iyi oynadık" diyor.

  yahu son 5 maçını kazanamamış alanya takımı kendi evimizde bizi rezil rüsva etti.
  biz 7 şut çekmişiz, kalemizde tam 21 şut görmüşüz.
  tüm istatistiklerde ezmiş bizi rakip.

  puanı fernando muslera sayesinde aldık.
  hala kötü olduğumuzu kabullenmiyor hoca.

  şu maçı radyodan görme engelli vatandaş dinlese bizim berbat olduğumuzu anlar ama fatih hoca iyiydik diyor.
  demek ki biz başka maç izledik.

  hocanın kredisi sonsuz diyorlar şurada, eyvallah düzelteceğine inansak tüm krediler onun olsun.

  değişmenin emaresi, kötü olduğunu kabul etmektir.
  ama ben bir gün olsun hocanın "biz kötüyüz" dediğini hatırlamıyorum.

  son 3 senedir hiç güzel futbol oynadık mı?
  sizce önümüzdeki günlerde galatasaray düzelecek mi?

  bence hayır.
  o yüzden diyorum ki
  istifa da bir hizmettir

  bir an önce bitsin bu dönem...
 • 134
  maalesef ciddi derecede ikincisine benzeyen dönem. ikinci dönemde de sürekli oyuncular değişmiş ama kötü futbol değişmemişti.
  hocanın her seferinde bir sonraki transfer dönemini işaret etmesi, sorunu kendisi ve taktiğinde değil, futbolcularda aradığının kanıtı.
  yine de hocanın benim gözümde şampiyon olamama kredisi var. ama kötü oyunu inkari gercekten korku verici.
 • 135
  son 2 sezonda şampiyon olsak da başarısızmış! vay be bazı arkadaşların başarı kriteri gerçekten hayli yüksek. mircea lucescu, 2002 yılında şampiyon yapıp, 3. yıldızı aldırdığında aynı bu arkadaşlar gibi düşünen kişilerce gönderilmiş ama şampiyon olamadığımız her sezon keşke göndermeseydik denilmiş ve sürekli tekrar gelmesi için uğraşılmıştı.

  şampiyonlukların önemi, şampiyon olamadığınız sezonlarda anlaşılıyor. o zamanlar da bize iyi futbol oynatması yetmez, şampiyon olamadıktan sonra bir anlamı yok diyoruz. fatih terim'den bu dördüncü dönemi boyunca daha iyi futbol oynatan teknik direktörler olabilirdi ama uefa sınırlaması sürecinde fatih terim'den daha başarılı olan bir teknik direktör olmazdı bence.

  mevcut durum pek parlak değil ama fatih terim, "ocak ayında bir şeyleri çözeceğiz" diyorsa, taraftar tarafından ocak'a kadar beklenmeyecek kadar da mı kredisi yok?

  hep neden alex ferguson'umuz veya arsene wenger'imiz olamadı deniyor ya işte hep bu tatminsizlik yüzünden. onlar hep mi süper futbol oynattılar, hep mi başarılı oldular? mümkün mü bu? iniş ve çıkışlar olsa da önemli olan bir şekilde hep beraber bu sorunların üstesinden gelmek.

  inanıyorum, bu dönemde yaşacağımız daha çok güzel şeyler var...
 • 136
  görseller ile birlikte...

  https://bilardisimo.com/...nlanir-koskoca-mazi/

  ***

  4 aralık 2019 galatasaray tuzlaspor maçından sonrası, hocanın maç sonunda yaptığı basın toplantısındaki gibi geçmişe bir yolculuk yapalım diyorum. malum, mazisi başarılar ile dolu bir teknik direktörün geçmişe atıfta bulunması kadar normal bir şey yok.

  hocanın, 96-2000 yılları arasındaki 4 yıllık süreçte yaptığı şeyleri detaylı yazdığım bir kaç yazım var sözlükte. burada onu tekrar etmek yerine kim bu çilginlar, diye başlayayım söze. ssv ulm 1846 ile çılgın bir seri yakalayan ralf rangnick ve fatih terim bu iş yani gegenpressing adını alan, tamamen parselasyon ve alan daraltma üzerine kurulu pres oyununu oynayan ilk teknik direktörlerdi.

  hemen hemen aynı dönemde kötü gidişatıyla pekte şaşırtmayan mainz’ın başına geçen sonra bugünleri dahi çocuğu jürgen klopp’un akıl hocası olan 2013’de, 63 yaşında kaybettiğimiz wolfgang frank‘da benzer bir oyunun peşindeydi. almanya kökenli gibi duran ama aslında bir türk’ünde oynamak için çalıştığı bir oyunun 3 aktörüydüler o günlerde. tabi bu fikrin atası arrigo sacchi’dir. fatih terim, frank veya rangnick fark etmez, hepsi 4-4-2 üzerine pres oyunu kurgulayan sacchi’nin müridiydi. fatih terim 3’lü savunma sisteminin avrupa’daki en büyük ismi olan piontek’in yardımcılığını yapmıştı. yani 3’lü ve 4’lü oynamayı herkesten iyi bilen biriydi.

  wolfgang frank, mainz’ı düşmekten kurtarmış, ralf rangnick ise katıldığı bir futbol programında sarf ettiği cümleler yüzünden meslektaşları tarafından aforoz edilmişti. almanya’nın hazır olmadığı ama 2006’da benzer bir oyun ile yeniden doğacağı bu pres oyununu o günlerde mükemmelleştiren biri vardı. adı fatih terim

  98’den sonra özellikle kurduğu 3’lü orta saha ve hagi’nin serbest oynadığı 4-3-1-2 gibi duran 4-1-4-1 asimetrik diyebileceğimiz bir diziliş ile gegenpressing’i tam anlamıyla ilk kez uygulayan ve bunda başarılı olarak dünyanın en iyi takımı unvanını bir süre ele geçiren bir takım yarattı fatih terim. hocanın tuzlaspor maçında bahsettiği 20 sene önceki sistem tam olarak buydu..

  asıl soruyu sormamız gerekiyor ; bunu uygulayan ilk adamlardan biri olan fatih terim şu an bu oyundan neden vazgeçti?

  bu sorunun cevabını kimse bilmiyor. eminim fatih hocada bilmiyordur… ancak benim bir tahminim var. o da hocanın ikinci gelişindeki sıkıntılar. şu anda yaşadıkları ile paralel bir sıkıntı aslında. “target man’sizlik”…

  fatih terim yıllar içinde pres oyununu target man’siz oynamaya çalıştığı zamanlar oldu. 2008’de nihat ile milli takımda, 2011’de baros ile galatasaray’da denedi bunu. 3 hareketli ön oyuncu ile bunu oynamayı deneyen ilk isimde yine fatih terim’dir. ancak, 3 hareketli ön oyuncudan birinin false nine olması gerekiyordu. daha doğrusu tam bir 10 numara gibi hareket edecek bir forvet. komple forvet… bunu bulmak o dönemlerde çok zordu. ve tabi sistem işlemedi. ne nihat ile ne baros ile. bunu denemesindeki sebep ise hocanın bu oyunu oynayabilmesi için bir hakan şükür’e duyduğu ihtiyaçtı.

  bu tip özel bir oyuncuya bağımlı olmak galatasaray’a ikinci gelişinde ona büyük sıkıntılar çıkarmıştı. fiorentina’da target man’siz bir düzen işlemişti belki ama orada da bugünkü futbol piyasasında 100’er milyon euro’ya satabileceğin oyuncular vardı elinde ve temel altyapı eğitimleri tamdı. ayrıca, özverili bir pres hattı oluşturabilmişti bu oyuncular ile ama milan’da bu sorun haline geldi. ve sonunda başarısız oldu.

  bir target man’siz devamını getiremiyordunuz. elinizde bir target man’niz olsa bile. ali lukunku denemesi başarısızlıkla sonuçlanmış, psg’den gelen christian 11 maçta 3 gol atabilmiş, felipe pinto 20 maçta 1 gol ile katkı vermişti. 2002-2003 sezonunda. elinizde göreceli olarak target man vardı ama özel bir oyuncuya ihtiyacınız olduğu çok açıktı.

  77 puan ile 2002-2003 sezonunda yine şampiyon olabilirdi ama sadece 1 mağlubiyet alan beşiktaş 85 puan ile ipi göğüslemişti. bu ve sonraki sezon yaşanan (içinde 6-0’ın da olduğu) travma hocayı target man’siz bir oyuna itti. çünkü yukarıda belirttiğim gibi sadece uzun boylu, fiziksel olarak güçlü bir oyuncunun elinizde olması bir şey ifade etmiyordu. target man olarak görevlerini tam olarak yerine getirmeliydi. bu yüzden target man’siz oyun zaman zaman işledi zaman zaman işlemedi.

  nihayetinde 2011-12 sezonunun kinder sürpriz yumurtası haline dönüşen johan elmander çıktı sahneye. hocanın aradığı özel target man elindeydi. kıymetini bildi mi? bence hayır ancak 2011-12 sezonunda yaşanan özellikle ligin ikinci yarısındaki dominant oyununun temelinde yer alıyordu elmander. 4-5-2 geyikleri dönmeye başlamıştı. çünkü, elmander hem forvette bir fazla olmanızı sağlıyordu hemde orta sahaya yaptığı pres ile katkı veriyordu.

  bundan da vazgeçti hoca..

  çok değil yarım sezon sonra drogba – burak yılmaz forvet hattını kurdu. kalite olarak necati – elmander ikilisinden daha bitiriciydiler ancak necati -elmander ikilisinin yapabildiği bir çok şeyi yapamadılar. pres kalitesi düştü ve sneijder’in de takıma katılmasıyla birlikte tamamen bitti. takım 4-4-2 (altıgen)’den 4-3-3’e evrilmeye başladı. oradan da 4-1-4-1’e geçilecekti… hocanın 4-1-4-1’de kullandığı uçurtma ambrabat deneyi ile tutmadığı için bruma deneyine geçilmişti. ve artık takım halinde hareket eden yapı yine hocanın eliyle bireysel yetenekler üzerine kurulu bir düzene dönmüştü. galatasaray 2011-12’den sonra yatırımını 4-4-2 üzerine kursaydı, şu an bambaşka bir şey konuşuyor olurduk…

  bu kadar geçmiş yeterse şimdi birazda günümüzü konuşalım.

  fatih terim’in 1998’de başladığı sacchi prensiplerine kendinden bir yorum kattı. 4-4-2’nin temelinde yer alan aslında 4-4-2 (baklava)’nin yorumu ile iki net kanat beki ile onları birer orta saha kanat oyuncusu gibi kullanarak 2-5-3’e dönmeyi ve kaptırdığı her topu pres ile kazandığı için geride bıraktığı bir oyun kurabilen bir cengaver stoper ile oyuna hükmedebiliyordu.

  bugün ise bunu denemiyor. 4-1-4-1 ile aslında 2-5-3’e geçmeyi planlıyor. kenarlardaki hızlı kanat forvetleri kullanarak onlara hücumu değil savunmayı öğretmeyi seçiyor. çünkü düşüncesi şudur ;
  “bir oyuncuya hücumu öğretmek savunmayı öğretmekten daha zordur”…

  fakat, 2010’dan sonra bunu yapmak yani 4-1-4-1 üzerinden bir 2-5-3 oynamak çok mümkün değil. hele ki target man’siz.. çünkü, insanlar dizilişlerin önemsiz olduğunu düşünür. fakat 4-3-3 ile 4-1-4-1 arasındaki büyük alan parselleme farkının, farkında bile değiller… buna fatih hocada dahil.

  alan parsellemek için gereken oyuncu yükü 4-1-4-1 ve 4-3-3 gibi özel oyunlarda pek mümkün değil. bunun nedeni oyuncu kalitesi bu tip özel sistemlerde yüksek olmalı. oyuncu kalitesi yüksek olursa bunun için ekonomik olarak güçlü olmak gerekir. 2011-12 sezona 4-1-4-1 ile başlayan ama baros veya elmander ile bile yürümeyen sistemin (o günkü sorun kanat forvetlerinin olmamasıydı) değişimi şarttı. bunu da 4-4-2 ile yapabilirdi. bugün ise sistemi değiştirmek yerine oyuncuları değiştirmeyi düşünüyor.
  büyük hata!!

  hele ki target man’siz bir hem 2011’in başında yaşanan sorunları geri getirecek hemde 2002’de yaşanan problemlerin tekrar yaşanmasına neden olacak. galatasaray’ın rol modeli bir ralf rangnick takımı olması gerekiyor.

  https://gss.gs/WlL.jpeg

  salzburg’un 2012-13 sezonunda 110 gol atmış takımının altıgeni… bu kadroda mane, kanat forveti kampl ise oyun kurabilen sağ kanat oyuncusuydu. target man’siz bir oyun vardı sahada… bu takım bu arada fenerbahçe’ye şampiyonlar ligi ön elemesinde yenildi ve elendi. ancak sezonun kalanında ortaya çıkan tablo çok başkaydı. onyekuru’nun transferi sonrası onu mane gibi kullanmak, soraiano ile falcao’yu eşleştirip alan yerine bir target man bulmak kampl yerine de orada oyun kurulumuna yardım edecek ancak yeri geldiğinde de kanat forvetliğine soyunabilecek (bu kesinlikle feghouli veya babel değil) bir oyuncu ile lemina – seri tandemi iş görürdü fakat seri’nin hocanın gözüne giremediği, nzonzi’nin de iki stoperin arasına fazla gömüldüğünü düşünürsek…

  sezon öncesi yapılan büyük kadro mühendisliği hataları (hoca bu kadro mühendisliği lafını sevmez) bugünkü sonucu doğurmuş durumda. 3’lü bir orta saha yapısı (bu hem 4-3-1-2 olabilir hemde 4-3-3), beklerin bu haliyle yine hüsranla sonuçlanması mümkün… bu nedenle sezonu 4-4-2 altıgen ile bitirip gelecek sezon iki iyi bek ile 4-3-1-2’ye dönmek daha iyi bir seçenek gibi.

  tüm bunlar aslında geçmişte hocanın yaptıklarını tekrarlamasına bakıyor. birazda scoutların iyi çalışmasına ve öngörülerinin doğru çıkmasına…

  geçmişten o kadar bahsetmişken söylemeden geçmeyeceğim. 1998’den sonra oyunu sacchi’nin prensiplerinin dışına çıkartıp, sahayı bölüp, parselasyonu geliştirerek, suat kaya’yı, mascherano gibi kullanan bir teknik adam olan fatih terim’in bugün böyle yenilikler yapmak yerine tek bir düzende inat etmesi aklımın izah edebildiği bir şey değil. eylül 1996’da 4-0’lık fenerbahçe maçından sonra yaptığı ufak değişiklik ile sezonu belkide kurtaran, 98’de geçtiği düzen ile galatasaray’ın çehresini değiştiren bir teknik adamın bugün oyuna tek düze bakması büyük hayal kırıklığı.

  oysa elinde pres yapamasa bile en azından standart savunma prensiplerini yerine getirebilecek, yukarıdaki 2013-14 sezonundaki salzburg kadar hızlı olmasa da doğru yerleşebilecek bir takım varken 2,5 senedir işleri zora sokmaya çalışmasına anlam veremedim. kampl ile belhanda’nın benzer özelliklere sahip olduğunu ve kanatlarda daha fazla yarar sağladığını da söylememe gerek yok. engin baytar’ı kullandığı gibi kullanabileceği oyuncuları 4-1-4-1 gibi olmayacak bir dizilişle sahaya sürmesine anlam veremiyorum.

  neticede takımın bir saha parselasyon düzeni olmadığı için hem hücum ederken hem savunma yaparken zorlanmasına neden oluyor. elbette forvetsizlik önemli ancak doğru düzenle erencan’dan bile maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

  artık üçgen olan yere kare sokmaya çalışmayı bırakmak gerekiyor…
 • 137
  keşke bir mucize olsa da 11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçından sonra hoca kendi isteğiyle bırakıp bu gece son bulsa şu dönem.

  fatih terim gitsin, kim gelsin?
  şuraya uzun uzadıya yazdım, isteyen okur.
  (bkz: #2812747)

  bir an önce genç, mümkünse alman bir teknik adam bulup yapılanmaya başlamalıyız.

  kimsenin ligde şampiyonluk beklediği falan yok, zira 2 senedir şampiyon oluyoruz ama taraftar mutlu değil.
  çünkü bizim takımın kuruluş amacı türk olmayan takımları yenmek.

  3 senedir fatih terim ile avrupa'da rezil oluyoruz, o halde bir değişiklik şart.
  sürekli aynı şeyleri deneyip hüsrana uğruyoruz, buna bir yerde dur demek lazım.

  fatih terim giderse daha kötü oluruz diyen adamın matbaaya karşı çıkan osmanlı esnafından farkı yok gözümde.

  yeniliğe açık olmak lazım, fatih terim ile yürümediğini herkes gördü.

  (bkz: istifa da bir hizmettir)
 • 140
  başladığından beri galatasaray futbol takımı doğru dürüst top oynamamıştır. kazanılan 2 şampiyonluğun gözümde pek de önemi yoktur böyle bir durumda.

  ayrıca fatih terim'i istememek demek, hamzaoğlu veya prendelli'yi istemek anlamına gelmemektedir. dünyadaki tek hoca kendisi değil.

  edit: bir üstteki entry'ye ithafen yazmıştım, silinmiş o entry. tabi ki şampiyonlukları itibarsızlaştırmak gibi bir niyetim yok. hocanın geçmiş dönemlerine de saygım sonsuz, ancak bazen şampiyonluk her şey demek değildir.
 • 141
  bir şampiyonluk için bile fenerbahçe'nin başkanı ali koç'un neleri feda ettiğini görünce, iki şampiyonluğun bu kadar kolay itibarsızlaştırılmasını anlayamıyorum.

  bu dönemde gelen o iki şampiyonluk olmasaydı, ne mustafa cengiz ve yönetimi kalırdı ne de ekonomik olarak şu an debelenen fenerbahçe ve beşiktaş'tan bir farkımız olurdu.

  arda turan transferi gerçekleşirse ve bu büyük bir hataysa bile, fatih hocanın ne ilk ne de son hatası olacak ama galatasaray'ın avrupa'da markalaşmasına en büyük katkıyı yapmış, yaşayan efsanelerinden birini ve başarılarını bir kalemde silmek bu kadar kolay olmamalı.
 • 142
  muhtemelen o donem kendisi degil baska biriyle anlasmis olsak simdi hem 2 sampiyonluktan olmustuk, hem ozan kabaktan para kazanamamistik, hem de hala camiayi eski gunlerine ulastiracak bir teknik direktor arayisindaydik. ali koc bizim camiayi sindirmisti, pasifize ve fakir bir klup olarak yenidrn yapilanma cabalari icinde lig 3.lugu kovaliyorduk.

  futboldan ben de memnun degilim, ancak elestiricez derken bokunu cikarmayalim. o 2 sampiyonluk olmasa ekonomik olarak ne derece cökmüs olacaktik farkinda misiniz?
 • 143
  henüz 4 kupa kazanılan dönem. ayrıca alt yapıdan futbolcu çıkarıp sattığımız, kulübün her dönem kar ettiği, üstüne ffp‘ye rağmen yıldız diyebileceğimiz futbolcuların transfer edildiği ve aynı zamanda 50m€’nun üzerinde futbolcu satışının olduğu dönemdir. hem hocanın hem yönetimin söylediklerine göre yalnızca ozan kabak transferi teknik ekip dışında gerçekleşmiştir. devamı da gelecektir.
 • 144
  fatih terim benim nazarımda taraftarın gözünün içine baka baka demirören ile kader ortaklığı yaptığı gün bitti. pire için yorgan yaktı. ünal aysal ile kavga edip taraftarı üzdü. başkan olsam bir daha asla profesyonel görev vermezdim kendisine.

  ama bir defa tükürdüğümüzü yaladık. gerektiği yerde karakter sergileyemedik. takımın başına geldiğinden beri terim'e tek bir sevgi cümlesi kurmadım. övmedim.

  buna mukabil gerektiğinde eleştirdim. ama bazen sert cümleler kursam da eleştirilerimin yapıcı olmasına dikkat ettim.

  arda galatasaray'a gelirse net şekilde istifasını isterim. zira bu yeni bir tükürük yalamak ve galatasaray adına karaktersizlik örneği olacak. ama içerde ne döndüğünü bilmiyoruz. arda konusunun bir amacı olduğunu ve gerçekten geleceğini düşünmemeye başladım.

  onun dışında oynattığı futbolu eleştiriyorum. çok iyi bir kadroyla zayıf ve taktiksel defoları olan bir galatasaray izletiyor bize.

  ama fatih terim önemli bir figür. yönetim zor bir sınavdan geçiyor ve içerdeki hain sürüsüne karşı terim büyük bir koz. taraftar ile yönetimi birleştiren bir etken. ben terim giderse yönetimin de liseci, galatasaray'ı parsel parsel satmaya yeminli tayfaya karşı kaybedeceğine inaniyorum.

  o nedenle hem oynattığı futbol, hem de arda konusundaki tavrına yönelik eleştirilerin şimdilik * başarılı olması için yapması gerekenleri anlatan tavsiyeler seviyesinde olması gerektiğine inanıyorum. kimi zaman, özellikle başkanın lafının üzerine medyada laf söylediğinde kovulmayı hakettiğini düşünsem de acı gerçek bu. içerdeki hainler malesef galatasaray'ın en büyük düşmanı.
 • 145
  (bkz: galatasaray taraftarının neden bu kadar nankör olması)

  alin size eksi sozluk basligi gibi bkz.

  diger taraftarlardan zerre kadar farkimiz yok. rikerkreirink, tudor ve denizli gibi adamlarla sezon sonunu getirememeyi ozlemisiz demek ki. hic akillanmiyoruz. ulke futbolu ekonomik krizden gecerken 2 sampiyonluk almis, rakiplerine gore finansal olarak daha rahat bir pozisyona gelmissin ama yok ben guzel futbol istiyorum diye basariya laf at. allah belamizi vermez insallah.

  daha uzun yillar devam etmesi gereken donem.
 • 146
  başarılar ile geçen şimdilik 2 seneyi içerir. bizlere yaşattığı güzel anlar kötü anların kat ve kat üzerinde. galatasaray taraftarının beklentileri bitmez ve en büyük arzusu açık ara avrupa’da başarı. ancak yerel ligde kazandıklarımız asla ama asla küçümsenecek şeyler değil, kendi adıma konuşursam inanılmaz derecede mutlu 2 sene geçirdim. hocanın 2. dönemi hariç büyük bir yüzde ile mutluyduk ve mutluyuz.

  daha da uzun sürmesi dileği ile.
 • 149
  galatasaray'ı maddi olarak düzlüğe çıkarmaya başlayan ve çıkaracak olan dönem.

  1.5 yılda gelen 2 şampiyonluk olmasa o şampiyonlar ligi gelirleri de, naklen yayın gelirleri de, kombine/loca, reklam vb gelirler de olmayacaktı.

  bugün bizim borcumuz 200 m euro seviyesinde kalmışsa ve sürdürülebilir bir ekonomimiz varsa sportif başarı ve ucl gelirleri olmadan bunu yapamazdınız.

  2 yılda 70-80 m euro yalnızca ucl gelirimiz oldu bu dönem sayesinde.

  fenerbahçe 11 yıldır ucl göremiyor borcu 700 m euro olmuş.

  buradan anlayın durumu? net bir örnek var çünkü transferde neredeyse benzer paralar harcıyoruz.

  kaldı ki 2 şampiyonluk, 1 tr kupası ve 1 süper kupa geldi. 4 tane kupa.

  öyle anlamsız romantiklerle olmuyor bu işler.

  ha belki yanlış işleri de olmuştur hocanın, hatta daha da olacak gibi de duruyor ama aslolan galatasaray ise başarı ilk hedefimiz olmalı.

  şu ana kadar da hayal ettiğimizden bile iyisi oldu*