• 1
  ingiliz takımlarının şampiyonlar liginden ayrılıp kurmak istedikleri alternatif turnuva. detayına ilişkin çok bilgi yok. ama 20 takımlı bir ligden bahsediliyor ve listede gururumuz galatasarayımız da var.

  adımızın geçmesi bile "iyi ki galatasaraylıyım" dedirtiyor. bunca fecaate rağmen, bunca yıldır berbat yönetilmemize rağmen sahip olduğumuz şu prestije bakınca insan, "demek 5 sene doğru yönetilsek ortalığın anasını ağlatırmışız" diyor. ben diyorum şahen.

  not: ukdeyi yellow red kit kişisi 19 aralık 2014 saat 19:32 sularında vermiş. ayrıca "ünal aysal'ın zamanında galatasaray'ın da dahil olabileceğinden bahsettiği, ütopik olsa da kurulması uzun zamandır planlanan lig." gibisinden bir şeyler demiş.
 • 3
  muhtemelen basketboldaki euroleage'in futbola sirayet etmesidir. uefa başkanının karıştığı skandallar ve buyuk takimlara uluslararası arenayı kontrol etme kozuyla elde ettiği otoriteyi kullanarak verdiği cezaların bir sonucu olur bu olursa. wild card uygulaması olursa belli sayıda takıma a derecede kart verilir ve galatasaray'ın bu işi ortadoğu ve afrikada pazarlamak için en uygun takımlardan biri olduğunu yani galatasarayın pazardakı payını yöneticilerimizden daha çok bilen iş adamları sebebiyle bize teklof gelmesi ve bizim organizasyonda tutulmamız da çok olası.
 • 6
  2021 sezonundan itibaren hayat bulması planlanan yeni turnuva.

  16 takımlı ve tıpkı şampiyonlar liginde olduğu gibi grup + eleme maçlarından meydana gelmesi bekleniyor.

  başta bayern münich olmak üzere çoğu kulüp yetkilisi varlığını reddetse de football leaks belgelerinin aksini söylediği turnuvadır aynı zamanda.

  detaylı yazı için:

  https://panemetcircensestr.blogspot.com/...m-footballleaks.html

  edıt: link
 • 7
  açıkçası şimdiye kadar olmaması bana mantıksız geliyordu. gerçekleşir mi gerçekleşmez mi göreceğiz ama heyecanla takip edeceğim gelişmeleri.
  ünal aysal döneminde bizim de ismimiz geçiyordu bu turnuva için. hatta ünal aysal bu konuda fikirlerini bir zirvede belirtmişti. http://gss.gs/4ue
  açıkçası sıkıldım tineriyle, şikesiyle ve akbiliyle uğraşmaktan. varsın ki biz kurtulalım şu süper lig çukurdan artık fenerbahçe 59 öncesi şampiyonluğunu mu tescil ettirir. akbil hegemonya mı kurar umurumuzda olmasın.
  sürekli saçma sapan bir futbol ortamında olmaktan sıkıldım. gönül ister ki adaletin olmadığı sürekli eyyamın olduğu yozlaşmış bu ligden kurtulalım.
  hatta arttırıyorum bize fransız diyorlar ya gidelim fransa ligine 10 sene şampiyon olamayalım razıyım.
  gram gocunmam yeter ki kurtulalım. (bkz: derin galatasaray göreve) *
 • 10
  temelleri 1990’lara dayanir. 1998 yilinda ‘media partners’ isimli bir italyan sirketi (ne tesaduf ki sahibi berlusconi’nin 15 yillik bir eski calisanidir!) 16 buyuk kulube yanasarak ozetle “gelin ayri bir lig kurun ve yayin haklarinizi da bana verin, size sampiyonlar ligi gelirinizi 5 katini vaad ediyorum” demistir. media partners bu noktada sampiyonlar ligi gelirinin kulupler ve uefa arasindaki adaletsiz dagilimini koz olarak kullanmistir. kulupler de media partners’in bu teklifini koz olarak kullanarak, uefa’dan bazi finansal tavizler talep etmislerdir. aylarca suren muzakereler sonucunda nihayet 1998 yilinin sonunda uefa ve kulupler anlasmaya varmis, sampiyonlar ligi’nde hepimizin yakindan bildigi iki gruplu formata gecilerek daha cok mac yapilmasi saglanmistir. ayrica buyuk liglerin kuluplerine katilim icin bazi kolayliklar saglanmistir (simdiki ulke puani sisteminin bir benzeri). son olarak gelirlerdeki uefa payi da azaltilarak, kuluplere daha fazla kaynak aktarilmaya baslanmistir.

  2018 yilinda juventus ve avrupa kulupler birligi (eca) baskani andrea agnelli konuyu yine ortaya atmistir. devaminda ingiltere, italya ve fransa liglerinden tepki gelince konu simdilik rafa kalkmis gibi gozukse de, babalar tarafindan yeni tavizler icin koz olarak kullanilmaya devam edecegi ve zaman zaman isitilip gundeme getirilecegi muhakkaktir.
 • 11
  fifa ve 6 konfederasyonun hakkında açıklama yaptığı lig, henüz ortada bir şey yok ama durum bayağı ciddi ki açıklama yapmışlar.
  https://www.fifa.com/...e-six-confederations

  kısaca ''bu turnuva düzenlenirse fifa ve 6 konfederasyon tarafından tanınmayacak, bu turnuvada oynayacak tüm takım ve oyuncular uefa ve fifa organizasyonlarından men edilecek'' demişler.
 • 15
  --- alıntı ---

  'tarihi' kulüpler, kendi liglerinden katılım hakkı elde edemeseler dahi lige alınabilecek. (rmc sport)

  --- alıntı ---

  şampiyonlar ligi organizasyonunun ismini dahi görmezden gelip "dört ülkenin ilk dördü ligi" haline getiren uefa'nın, championship temsilcisi nottingham forest'ı her sene gruplarda oynatacağını ima eden bir habere konu olmuş hayali lig. buna inanmaya çalışırken birden irfan can kahveci'nin bonservisine 7 milyon euro ödendiğine de inanıverdim. girmeyin bu toplara arkadaşlar çok tehlikeli. ben girdim, pişmanım. *
 • 18
  --- alıntı ---

  avrupa süper ligi projesinin önüne geçmek isteyen uefa, şampiyonlar ligi'nde 2024 yılı itibarıyla revizyona gitmeyi düşünüyor.

  kulüp sayısı 36'ya yükseltilecek.

  'tarihi' kulüpler, kendi liglerinden katılım hakkı elde edemeseler dahi lige alınabilecek. (rmc sport)

  --- alıntı ---

  bahsedilen avrupa süperligi küme düşmenin olmadığı 4 büyük ligin elebaşlarının olduğu bir lig üzerine. finansmanı da yanlış hatırlamıyorsam bir amerikalı. klasik '' en güçlü kötüler ile en güçlü iyilerin savaşı '' tadında hollywood filmi. bol reklam ve yayın geliri elde etmek asıl amaçları zaten.

  uefa'nın amacı ise avrupa süperligi'ni insanlara unutturmak olsa da zaten şampiyonlar liginin kendisi avrupa süperligi olmuş durumda. barcelona, real madrid, city, liverpool, psg, juventus , munich, dortmund gibi kulüplerden başka son 8'e kalan külüp yok ki. çok nadir arada çıkıyor. istisnalar kaideyi bozmaz. zaten bitmiş bir düzen. kulüp sayısını yükseltmek yerine ajax, porto, benfica, galatasaray, atalanta, lyon, leipzig gibi kulüplerin bir nebze şans bulabileceği formata dönmeleri daha yararlarına olacaktır.

  not: tabi her koyun kendi bacağından asılır. tabi ki atalanta, leipzig düzgün formatlarla ve oyun ile yukarı çıkabiliyorlar ama ülkelerinin, liglerinin ve kulüplerin ekonomik durumu bundan bağımsız değil.

  bu sebeple birinci, ikinci torbadaki ekonomisi çok gelişmiş ve üst düzey oyuncuları olan takımları üçüncü, dördüncü torbadaki orta seviye ekonomisi ve nispeten daha alt düzey oyuncuları olan külüpleri tek gruba koyarak sürpriz şansını en aza indiriyorsun. bu yüzden de yukarıdaki takımların dışında bir takım olmuyor genelde.

  şahsi fikrim şu yönde : takım sayısını 40'a çıkarıp her torbayı kendi içinde yarıştırarak ilk 4'ü son 16'ya taşımak. madem bu torbalar başarı endeksiyle belirleniyor. bu yöntemle herkes kendi gücüne denk kulüplerle yarışarak daha adil bir ortamda rekabet edebilir. bu şekilde son 16'da bol sürprizli maçlar izleyebiliriz.
 • 19
  --- alıntı ---

  avrupa süper ligi projesinin önüne geçmek isteyen uefa, şampiyonlar ligi'nde 2024 yılı itibarıyla revizyona gitmeyi düşünüyor.

  kulüp sayısı 36'ya yükseltilecek.

  'tarihi' kulüpler, kendi liglerinden katılım hakkı elde edemeseler dahi lige alınabilecek. (rmc sport)

  --- alıntı ---

  futbolun endüstriyel bir ürüne evrilmesinden mütevellit; daha çok seyirci, daha çok izlenme ve daha çok para arzusuyla yapılan revize işlemi. tarihi kulüplerin elbette ki yeni kurulan başarılı takımlara nazaran daha fazla izleyicisi var. kapitalizmin gözünü seveyim. yoksa ülke puanı git gide düşerken takımlarımızın şampiyonlar liginde yer alması hayal olacaktı.