• 1
  2021 sezonundan itibaren hayat bulması planlanan yeni turnuva.

  16 takımlı ve tıpkı şampiyonlar liginde olduğu gibi grup + eleme maçlarından meydana gelmesi bekleniyor.

  başta bayern münich olmak üzere çoğu kulüp yetkilisi varlığını reddetse de football leaks belgelerinin aksini söylediği turnuvadır aynı zamanda.

  detaylı yazı için:

  https://panemetcircensestr.blogspot.com/...m-footballleaks.html

  edıt: link
 • 2
  açıkçası şimdiye kadar olmaması bana mantıksız geliyordu. gerçekleşir mi gerçekleşmez mi göreceğiz ama heyecanla takip edeceğim gelişmeleri.
  ünal aysal döneminde bizim de ismimiz geçiyordu bu turnuva için. hatta ünal aysal bu konuda fikirlerini bir zirvede belirtmişti. http://gss.gs/4ue
  açıkçası sıkıldım tineriyle, şikesiyle ve akbiliyle uğraşmaktan. varsın ki biz kurtulalım şu süper lig çukurdan artık fenerbahçe 59 öncesi şampiyonluğunu mu tescil ettirir. akbil hegemonya mı kurar umurumuzda olmasın.
  sürekli saçma sapan bir futbol ortamında olmaktan sıkıldım. gönül ister ki adaletin olmadığı sürekli eyyamın olduğu yozlaşmış bu ligden kurtulalım.
  hatta arttırıyorum bize fransız diyorlar ya gidelim fransa ligine 10 sene şampiyon olamayalım razıyım.
  gram gocunmam yeter ki kurtulalım. (bkz: derin galatasaray göreve) *
 • 3
  liverpool ve manchester united'ın başını çektiği avrupa'nın dev kulüplerinin kafasında oluşan yeni bir avrupa süper lig projesi.

  sky sports kaynaklı, kapalı lig usulü ve avrupa'daki en iyi 5 ligin büyüklerinin katılım sağlayacağı, basketboldaki euroleague mantığına benzer bir sızıntı gerçekleşmiş. iddiaya göre liverpool ve united, fifa ile abd menşeili finans kuruluşu jp morgan ile kontak halinde olarak yeni bir enternasyonel bir lig kurma amacıyla bir araya gelmiş.

  fifa'nın konuyla alakası ve konu hakkında bilgisi var. ingiltere'deki top 6 takım + bundesliga, serie a, la liga ve ligue 1 ekipleriyle de dirsek halinde olunmuş. muhatap takımların sürekli avrupa kupalarına katılan takımlar olduğunu söylemeye gerek yok. kurucu takımlar ise bahsettiğim iki ingiliz kulübü olacak gibi. ne zaman başlayacağı konusunda ise 2022 yılından sonrası işaret ediliyor.

  konuyla alakalı türkçe pek kaynak olmasa da, şöyle bir şey buldum, yazdıklarımın daha detaylı hali burada yer alıyor. ayrıca sky sports kaynak gösterilerek espn sitesinde de haber bulmak mümkün.

  böyle bir şey söz konusu olursa şu andaki mevcut avrupa kupaları epey zarar görür. bizim gibi alt klasmanda yer alan takım ve liglerin göreceği maddi manevi zarardan bahsetmeye gerek bile yok. kapalı devre lig zaten başlı başına saçma, rekabeti bitiren bir şey. zaten birkaç senedir büyük ligler ve takımlarıyla aramızdaki fark uçurum haline gelmişti (bkz: makasın açılması). kaldı ki son yıllarda shakhtar, porto, benfica, celtic, hatta 2012-2014 yılları arasındaki galatasaray gibi dönem dönem avrupa'da sesini duyuran kulüplerin de önünün tıkanmasına yol açar bu durum.

  https://indigodergisi.com/...avrupa-premier-ligi/

  bizim basında da fırat günayer değinmiş bu konuya.

  https://twitter.com/.../1319300553852264449
 • 4
  her ne kadar sky'ın son haberinde projeye liverpool ve manchester united'ın önayak olduğu yazılıp çizilse de bu muhabbet en azından beş altı senelik bir muhabbet ve mimarı da rummenigge ile andrea agnelli. zaten mantıken premier lig'e ait bir takım neden böyle bir avrupa süper ligi istesin ki? açayım ama önce iki infografik:

  https://gss.gs/Hlf.jpg

  görüldüğü üzere yayın haklarında premier lig; bundesliga, serie a ve ligue 1'i neredeyse iki buçuk, üçe katlamış... en yakın rakibi la liga'ya da hemen hemen 1 buçuk milyar avro fark atmış vaziyette. e bunun sonucunda da ne oluyor? ona da şuradan bakalım:

  https://gss.gs/4d4.jpg

  premier lig sonuncusu takım 103,9 milyon avro yayın geliri elde ederken serie a şampiyonu 85,3 milyon avro, bundesliga şampiyonu ise sadece 65,4 milyon avro kazanabiliyor yayın gelirinden. la liga şampiyonu bunlara nazaran çok iyi durumda ama o bile premier lig'de 6'ncı olan takımdan daha az gelir elde ediyor.

  hadi büyük takımların (real, barça, bayern, juve vs.) durumu dengeleyebilecek bin bir tane kapısı var ama asıl mevzu liglerin küçük takımları arasında dönüyor.

  la liga'nın sonuncusu: €40,3m
  bundesliga'nın sonuncusu: €25,4m
  serie a'nın sonuncusu: €36,5m

  yayın geliri elde ederken demin de söylediğim gibi premier lig'de sonuncu olan ekibe 103,9 milyon avro para akmış. hatta premier lig'e yeni çıkanlara da 100 milyon avro civarı bir para veriliyordu yanılmıyorsam.

  tüm bunları alt alta yazdığında şöyle bir şey ortaya çıkıyor... eğer birileri bu duruma çomak sokmazsa premier lig kulüpleri, ellerindeki maddi imkanlarla ve de bütün içeriklerinin ingilizce olması avantajıyla diğer ligleri böcek gibi ezecekler. zaten son yıllarda bunun örneklerini de görüyoruz. misal serie a'nın en iyi oyuncularından ve ligdeki her takımda banko oynayabilecek kalitedeki rodrigo de paul az kalsın leeds'e gidiyordu ki o leeds united ayağının tozuyla tam 106,78 milyon avroluk transfer yapmış bu yaz. veya bakıyorsun everton bir çırpıda james, allan, doucoure orta sahasını kurabilmiş. ha keza ligler arasındaki maaş farkları da inanılmaz. bu da ne büyüklükte olursa olsun diğer liglerden bir takımın herhangi bir premier lig oyuncusunu transfer etmesini çok zorlaştırıyor. ancak oyuncu çok isterse durum değişiyor. mesela united'dan €12m kazanan alexis sanchez'in sırf top oynamak istediği için inter'de €7m maaşı kabul etmesi gibi...

  hepsini geçtim, bize bakalım. almak için uğraştığımız (en azından öyle ümit ediyorum) ve hocanın hayalindeki kurgusunda çok önemli bir yere sahip olan seri şu an premier lig sonuncusu fulham'da kadroya bile giremiyor. ve bu adam henüz iki sene önce 30 milyon avroya alınmıştı. onu da geçtim şu an takımda hayat belirtisi gösteren birkaç isimden biri olan etebo, championship takımından kiralandı. işte ben buna makasın açılması diyorum. (evet, tabir bana ait.)

  e tabi bu olup bitenleri bayern ve juventus gibi kulüpler de görüyor. müstakil bir kuruluş olan eca yani avrupa kulüpler birliği'nde halef-selef ilişkisi içinde bulunan rummenigge ve agnelli'nin konuyla ilgili tonla açıklaması var. zayıf lig ve rekabetsizlik ikilisinin nasıl bir dezavantaj yarattığının farkındalar. yani şunu demek istiyorum; liverpool'un ya da city'nin hafta sonu oynadığı premier lig sonuncusu kulübün kadro değeri 200 milyon avroyu aşarken juventus 35 milyon avroluk crotone'yle, spezia'yla oynuyor. rolando maran gibi bir davul serie a'da halen hocalık yapabilirken, united ve chelsea bielsa'ya ya da ancelotti'ye karşı tez-antitez üretmek zorunda kalıyor. velhasıl parasızlık kalitesizliğe, kalitesizlik rekabetsizliğe, o da başarısızlığa ve albeni eksikliğine yol açıp bir kısır döngü oluşturuyor. (bu arada bu kısır döngüyle ilgili barça ve real'in herhangi bir rahatsızlığını ya da bunu kırmak için herhangi bir girişimini duymadım. liglerinin öldüğünü ve bunun da küçük takımların kalitesizliğinden kaynaklandığını göremeyecek kadar salaklar galiba.)

  peki premier lig de dahil yerel ligleri öldürecek (amaç o zaten) bu müstakbel avrupa süper ligi'nin zararları yok mu? var elbette. mesela atalanta gibi bir takımı böyle bir ligde asla göremeyiz. bu mevzu agnelli'ye sorulduğunda "atalanta'ya saygım büyük ama iyi bir sezon geçirdiler diye başarılı bir geçmişlerinin olmadığını göz ardı edip avrupa'nın en üst düzey organizasyonunda yer almalarına doğru diyebilir miyiz?" gibi dallamaca bir cevap verebiliyor.

  belki "unpopular opinion" yani türkçesiyle "hıncalizm" olacak biraz -o yüzden okuyanlar kızmasın- ama ben bu lige sırf bizim kalibremizdeki takımları mahvedeceği için karşı çıkan fikirlere katılmıyorum. bu lig kurulsa da kurulmasa da fark açılacak çünkü. ha kurulursa mevzubahis büyük kulüplerin (real, barça, bayern, liverpool, psg vs.) lehine açılacak, kurulmazsa ingiltere premier lig lehine açılacak. bkz: etebo veya seri örneği. son otuz yıla bakarsak trend hep büyük ligler ve büyük takımlar lehine gelişmiş zaten. şampiyonlar ligi formatında gidilen 39532 tane değişiklik de bunun göstergesi. mesela 1995-96 şampiyonlar ligi gruplarını şuraya bırakayım:

  https://gss.gs/1Z4.png

  şu takımların neredeyse yarısının artık turnuvaya katılması mucizevi olurdu. sıra bizim çapımızdaki (şahtar, dinamo kiev, sparta prag, olympiakos vs.) takımlara geldi. bu arada uefa ya da fifa'nın bu organizasyonu engellemesi de zor çünkü rummenigge diyor ki "uefa veyaeca çatısı altında böyle bir lig kurulacak..."

  bu durumda zenginlere "hayırlı olsun", fakirlere "geçmiş olsun" demek düşer bize de...
 • 5
  https://twitter.com/...119558535663625?s=19
  büyük ihtimalle yakında karşımıza gelecek olan 18 takımlı lig formatı. eğer kurulursa aşağıdaki takımların katılacağı kesin gibi. bunlara ek olarak tottenham ve diğer ülkelerden bir takım daha katılabilir.
  fifa başkanı infantino bu ligin kurulması için çalıştığı ve liverpool, manchester united ve özellikle real madrid in istekli olduğu söylenmiş.
  tabi infantino yalanlamış ve dünya kulüpler şampiyonasının gelişimiyle ilgilendiğini belirtmiş.
  yani anlayacağınız basketbolda ki gibi euroleague gibi bir format getirerek yerel ligleri tamamen etkisiz hale getirecekler. tabi ki bunun sebebi her zamanki gibi para. bu lig ile şampiyonlar ligi'nde dağıtılan 2 milyar euro yerine 5 milyar euro gelir alacaklar ve bu para 18 takım arasında paylaşılacak.
  bence bu lige diğer tüm takımların, yerel lig yöneticilerinin ve özellikle uefa nin karşı çıkması gerekiyor. yoksa bol bol gazozuna maçlar yaparız.

  ingiltere
  manchester united
  manchester city
  chelsea
  arsenal
  liverpool

  italya
  milan
  inter
  roma
  juventus

  ispanya
  real madrid
  barcelona
  atletico madrid

  fransa
  olimpik lyon
  psg

  almanya
  bayern münih
  borussia dortmund
 • 6
  fifa ve 6 konfederasyonun hakkında açıklama yaptığı lig, henüz ortada bir şey yok ama durum bayağı ciddi ki açıklama yapmışlar.
  https://www.fifa.com/...e-six-confederations

  kısaca ''bu turnuva düzenlenirse fifa ve 6 konfederasyon tarafından tanınmayacak, bu turnuvada oynayacak tüm takım ve oyuncular uefa ve fifa organizasyonlarından men edilecek'' demişler.
 • 8
  http://gss.gs/pbg

  iddiaya göre kuruluşu bugün ilan edilecek organizasyon. toplamda 12 ingiliz, ispanyol ve italyan kulübün kurucu olarak yer alacağı organizasyona başka kulüpleri de katma çalışmaları sürüyormuş. bu başka kulüpler paris saint germain ve bayern munchen oluyor.

  kurucu kulüplerin yeri garanti olacakmış. iddiaya göre bu ekipler real madrid, atletico madrid, barcelona, liverpool, manchester united, manchester city, arsenal, chelsea, tottenham, milan, inter ve juventus.

  uefa, fifa ve premier lig bu organizasyona şiddetle karşı çıkıyormuş. fifa, bu organizasyona katılacak tüm oyuncuları fifa organizasyonlarından men edeceğini açıklamış. premier lig yönetimi de bunun yaptırımları olabileceğine dair bir ikaz göndermiş kulüplere.

  bu seçkin organizasyon gerçekleşirse bizim için isler nasıl gelişecek, bunun üzerine düşünmemiz gerek. zirveden gittikçe uzaklaşıyoruz.
 • 9
  https://twitter.com/...802941010706433?s=20

  --- alıntı ---
  uefa, serie a, premier league ve la liga'dan ortak açıklama:

  avrupa süper ligi'ne katılma kararı alan kulüpler yerel ligler, uefa ve fıfa organizasyonlardan men edilecek.

  hem hukuki hem de sportif olmak üzere her düzeyde alabileceğimiz tüm önlemleri değerlendireceğiz.

  --- alıntı ---

  bu iş yatar bence. yerel ligler olmasa büyük takımların kendi aralarındaki maçlar bir süre sonra sıradanlaşacaktır.
 • 10
  https://twitter.com/...876467491184644?s=20

  --- alıntı ---
  ingiltere başbakanı boris johnson: "avrupa süper ligi futbola çok büyük zarar verebilir. bu durum yerel futbolun kalbini kurşunlayıp taraftarları endişelendirir."

  fransa cumhurbaşkanı macron: "fransız kulüplerini, avrupa süper ligi projesine katılmayı reddetmeye davet ediyorum."
  --- alıntı ---

  iş giderek ciddiye biniyor. hükümetler düzeyinde açıklama yapılıp ön alınmaya çalışıldığına göre bunun sonuçları her kesim için çok ağır olacak gibi görünüyor.

  yalnız demokrasinin canını yiyeyim. adamlarda rica minnet ret edin diye konuşuyorlar bizde ise malum adam ağzını açmadan kimse ben katılacağım bile diyemezdi*
 • 16
  işin ilginci, daily mirror az önce avrupa süper ligi’ne katıldığını açıklayan kulüplerin, olur da tekrar kendi liglerine geri dönmeye karar verirlerse işe en alttan başlayacaklarını iddaa etti. çarşı pazar karıştı resmen. büyük bir oyun dönüyor ama dur bakalım. şahsi fikrim, bu 12 kulübün cehenneme kadar yolu var. ne yaparlarsa yapsınlar, zamanla yerlerine elbet başka takımlar çıkacaktır. ayrıca bu kulüplerin hiçbir gerçek taraftarının bu işten mutlu olduklarını düşünmüyorum.

  https://twitter.com/...912126960476165?s=21
 • 17
  --- alıntı ---
  turnuva formatı:

  -takımlar 10'lu iki gruba ayrılacak ve buna göre çeyrek finaller belirlenecek.
  -dördüncü ve beşinci takımlar, kalan çeyrek final yerleri için play-off oynayacak.
  -çeyrek finaller itibarıyla iki ayaklı eleme sistemi kullanılacak.
  --- alıntı ---

  kaynak 1: https://www.twitter.com/.../1383912844677181441

  --- alıntı ---
  kurallar!

  - 20 takımlı lig, 10’lu iki grup, 15’i sabit kurucu üye, diğer 5 takım henüz netleşmedi.
  - maçlar hafta içinde oynanacak.
  - ağustos ayında başlangıç, mayıs ayı bitiş
  - ligde yer alan takımlar yerel organizasyonlarına devam edecek.
  --- alıntı ---

  kaynak 2: https://www.twitter.com/.../1383915292288438277
 • 18
  halihazırda zaten fazlasıyla endüstriyelleşmişken tabuta son çiviyi çakacak gibi görünen turnuva. açıklanmasına rağmen gerçekleşmesinin, en azından mevcut bahsedilen formatta gerçekleşmesinin mümkün olmadığını, uefa'yla para babalarının bir şekilde orta yolda anlaşacağını düşünüyorum/umuyorum.

  kulüpleri arapların, amerikalıların, rusların almaya başlamasıyla başlayan sürecin bu noktaya gelmesi çok üzücü. şimdi gözleri doymuyor, pastanın tamamını istiyorlar, olaya sadece maddi açıdan bakıyorlar. futbolu futbol yapan siz ve paranız değil; taraftarlar, sürpriz faktörü, yerel derbiler, takımların kültürleri.. gerçekleşmesi durumunda bekledikleri gibi olmayacak, ciddi boykotla ve yaptırımlarla karşılaşacaklarını düşünüyorum. futboldan yerelliği kaldırıp amerikanvari bir sistemle 3-5 kulübün tekeline alırsanız ne her hafta oynanacak o büyük maçların bir özelliği kalır, ne bu lig dışında futbol kalır, ne de uluslararası maçlar eskisi gibi olur. zengin parasına para katacak diye futbolu öldürmeyin.

  yerel ligleri bitirmek buralarda yetişen oyuncuların da artık yetişmemesi anlamına gelecektir. şu an takımlarında oynayan kaç oyuncuyu kendileri yetiştirmiş, kaçını o beğenmedikleri diğer küçük takımlardan transfer etmişler bir düşünsünler. psg ve bayern gerçekten katılmazlarsa cidden saygı duyacağım. umuyorum yerel ligler, uefa ve fifa katılan tüm şımarık takımlara ciddi yaptırımlar ve cezalar uygular. enough is enough!

  son olarak manu efsanelerinden gary neville de kendi kulübü başta olmak üzere bu ligi lanetlemiş, konuşmasını buraya bırakayım:
  https://mobile.twitter.com/.../1383833537095245825
 • 22
  ismi avrupa süper lig'i değil "süper lig" olan oluşum.

  https://thesuperleague.com/

  zor ihtimal ama dubai'den falan da takım katılırsa şaşırmayın. lakin 10 yıl içerisinde bir amerikan takımının katılacağına kesin gözüyle bakıyorum. zaten çok karlı bir pazar; zira agnelli şampiyonlar ligi finalini new york veya miami'de oynatmak istiyordu. ligin arkasındaki finansal fonlama da jp morgan'dan geldiğinden dolayı, pek uzak bir ihtimal sayılmaz.

  tamamen taraftar sayımız yüzünden katılacağımıza da imkan vermiyorum. para için kapalı modelde olacak bu ligde, herhangi bir maddi getirisi olmayacak takımı neden davet etsinler bizim gibi? 35 milyon taraftarımız var diye lafını geçiriyoruz ama kulübe taraftarın finansal açıdan ne kadar katkısı olabiliyor; belki bir kaç milyon tl'dir; bir de tl yani. porto, galatasaray, celtic vs gibi kulüpler davet alırsa tek sebebi muhtemelen bu ligi meşrulaştırmak olacaktır; yine de her yıl böyle 1 veya 2 kulüp alacaklarını düşünüyorum geri kalan spotları doldurduktan sonra, zira 15 kurucu, 5 de yıllık katılımcı diye formatı belirlenmiş durumda ligin.

  ayrıca tekrar edeyim; bu lig yerel liglerin alternatifi değil, şampiyonlar ligi'nin alternatifi. türkiye liginden çıkabilmek gibi bir durum yok yani.
 • 23
  anladığım kadarıyla bu yerel liglerin yerini alan bir lig değil, şampiyonlar liginin yerini alan bir turnuva. yani takımlar kendi liglerinde oynamaya devam edecek, bu turnuvanın maçları hafta içi oynanacak ve yerel liglerin değil şampiyonlar liginin yerini alacak. planladıkları o en azından. https://thesuperleague.com/

  bu ligin bence bizim payımızı arttır resti olduğunu düşünüyorum. ama bunu göz ardı edelim. şimdi türk taraftarlar kendi takımlarının bu lige katılmasını istiyor. herhangi bir türk kulübü katıldı diyelim. hangisi olduğu fark etmez. burada çok basit ve büyük bir problem var. yerli oyuncu problemi. uefa yaptığı açıklamada bu lige katılan oyuncuların kendi organizasyonlarında forma giyemeyeceğini açıkladı. buna resmi milli maçlar da dahil. yani oyunculara milli takım yolu kapanıyor.

  şimdi asıl can alıcı nokta şu:
  türkiye'de yerli-yabancı kuralı bu lige katılımı çok basit şekilde neredeyse imkansız kılıyor. yerli oyuncuları milli takımda forma giyme şansı olan kişiler olarak tanımlıyoruz. altyapıdan oyuncu zorunluluğu var. türk oyuncu oynatılmalı. ama uefa bize bu lige katılan oyuncu milli takımda oynayamaz diyor. bu lig kurulursa ve bir türk takımı katılırsa oluşacak kamuoyu tepkisini düşünebiliyor musunuz? yani ben inanmıyorum türk futbolcuların yeni lige katılan o takımda bırakılacağına. yani ben inanmıyorum bir türk futbolcunun o takımda kalırsa karşılaşacağı baskı ile kolaylıkla baş edeceğine, hatta tehdit edilmeyeceğine. hatta belki insanlar o takımı türk futbolunun/türk futbolcunun geleceğini karartmakla suçlayacak. mesela diyorum. bunun olmayacağını mı düşünüyorsunuz?

  bu bence bi rest, paylarının arttırılması yönünde. gerçekleşeceğini de düşünmüyorum ama gerçekleşirse türkiye gibi, sırbıstan gibi, iskoçya gibi futbolun çok daha "tutkulu" olduğu ve yine türkiye gibi yabancı kuralının uygulandığı yerlerden bu lige katılımların faydadan çok zarar getireceğini düşünüyorum.
 • 25
  --- alıntı ---

  bu arada bu ligi kuranlar, şampiyonluk sayılarını sayarken sıfırdan başlayacak. bilmem anlatabildim mi? bu ne ronaldo’nun ne de messi’nin (ya da şl’de tarih yazmış kimsenin) efsaneliğinden bir şey götürmeyecek bir de. başka bir organizasyon, bu kadar basit.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1384043509871570945

  tantanada araya kaynamasın sözlük yazarlarımızdan metemetemetemete yeni kurulan avrupa süper ligi üzerinden 2 cümle ile ayak üstü mala anlatır gibi anlatmış.