• 3
  her ne kadar taraftarın talebi dursun özbek yönetiminin ibra edilmemesi olsa da genel kurul kesinlikle ibra edecektir. daha önce polat yönetiminin ibra edilmemesi kulübü mahkeme köşelerine taşımış ve prestij olarak özellikle derneğe darbe vurmuştur. tabi ki ibra edilmesini istemeyiz ancak özellikle genel kurul bu konuda farklı düşünecek ancak önemli olanın ibra meselesi değil yapılan yanlış mali yatırımların hesabının sorulması ve bir sonraki seçime dursun özbek'in aday olma cesaretini gösterememesini sağlamaktır. galatasaray çok büyüktür ve mali zorlukların altından kalkabilir. yeter ki vizyonu düşük ve sadece kendisi için galatasaray'ı iflasa sürükleyen kişilerin barınması sağlanmasın. galatasaray, genel kurul'dan büyüktür.
 • 4
  elimizden geldiğince ulaşabileceğimiz tüm genel kurul üyelerine ulaşarak katılımı yüksek tutmak hedefinde olduğumuz olağan yıllık toplantımız.

  hazır milli maç arası bizim için bir fırsat olmalı diye düşünüyorum bu bağlamda. bu genel kurulun raporlarına da bir şekilde ulaşabildim, elimde mevcut.

  en önemli konuya gelecek olursak, denetim raporunun 3. bölümünde yer alan dursun özbek ve özbek turizm sanayi ve ticaret a.ş. hesap durumunu incelememiz gerektiğini düşünüyorum.

  --- alıntı ---

  b) sn. dursun özbek ve özbek turizm sanayi ve ticaret a.ş.’nin hesap durumu aşağıdaki gibidir.
  b.1. özbek turizm a.ş. lehine galatasaray spor kulübü derneği tarafından cari hesap alacağı karşılığı olarak 16.01.2018 tarihinde düzenlenen ve toplamı 91.422.932,46 tl olan senetlerin ayrıntıları şu şekildedir.

  • 7.102.900.00 usd karşılığı olarak 16.01.2018 tarihi itibarı ile düzenlenmiş 26.544.247,59 tl tutarında 30.01.2018 vadeli senet.
  • 12.694.942,89 eur karşılığı olarak 16.01.2018 tarihi itibarı ile düzenlenmiş 59.103.845,61 tl tutarında 30.01.2018 vadeli senet.
  • 5.774.839,26 tl tutarında 30.01.2018 vadeli senet.
  • yukarıda bahsi geçen senetler haricinde ayrıca toplam 517.000 tl’lık 6 adet kulübe ait müşteri çeklerini ciro edilerek alınmıştır.

  b.2. yukarıda bahsi geçen düzenlenmiş senetler ve alınmış müşteri çeklerinin içeriğinde dikkat çeken hususlar şunlardır:
  • özbek turizm a.ş. kulübümüze yukarıda belirtilen usd ve euro alacakları için fatura tarihlerindeki miktarlara göre, 3 yıl içinde toplam 7.831.258,93 tl faiz tahakkuk ettirmiştir. söz konusu faiz tutarının 5.759.761,97 tl’sı sn. dursun özbek tarafından makbuz mukabili bağışlanmıştır.
  • sn. dursun özbek’in vade farkına karşılık alacak bakiye 2.071.494,94 tl’dır. üç yıl içinde kulübe kestiği otel faturalarının bedeli ise 4.186.831,93 tl’dir. bu iki kaynaktan oluşan alacak tutarı toplam 6.258.326,87 tl’dır.
  • sn. dursun özbek ayrıca tüm bu alacaklarını garanti altına almak için kulübümüzün emlak konut a.ş.’den tahakkuk edecek alacakları üzerine 90.786.150 tl temlik koydurmuş ve galatasaray sportif a.ş.’deki kulübümüze ait 4.283.000 adet hisse senedi üzerine (işlem tarihi itibariyle değer: 27.753.840 tl) rehin işlemi ihdas etmiştir. bu işlemlere ilişkin kendisi tarafından ödenmesi gereken 911.427,79tl noter giderini de galatasaray spor kulübü derneği’ne fatura etmiş ve alacaklarına eklemiştir.

  --- alıntı ---

  şimdi, en sıkıntılı noktadan başlayalım;

  b2'de yer alan noktaları hatırlıyorsunuz değil mi? hani seçimi kaybettikten sonra ama devirden önce bir gece operasyonu yapılmıştı kulüpte, işte onun sonuçları bunlar. riva ihalesi sonucu 90.768.150 tl gelire temlik koydurmuş bir adamdan bahsediyoruz. galatasaray spor kulübü başkanlığı yapması bir tarafa, kendisi hani sürekli sürekli sürekli söylüyor "benim yiğenim can verdi galatasaray için" falan diyor, düşünün ki böyle bir adam kendi yaptığı hatalardan oluşan mali borcu cebinden karşılıyor, bunun karşılığında da senin geleceğine ipotek koyuyor.

  sadece bu da değil, 4.283.000 adet hisse senedi üzerine (işlem tarihi itibariyle değer: 27.753.840 tl) de rehin koyduruyor.

  daha da yetmezmiş gibi bu işlemlerin mali boyutu olan 911.427,79 tl'yi de kulübe fatura ediyor. yani onu da kulübün borcuna ekliyor.

  ama işte daha da var. bitmiyor ki.
  vade farkından alacak ekletiyor. otel faturalarından alacak ekletiyor. yahu takımın kampını kendi otellerine kendisi aldırmamış gibi bunları kulübe fatura ediyor, bunlardan vade farkı ekletiyor.

  şimdi, burada duralım daha derine gitmeden.
  yine denetim raporunun kapsam yani giriş kısmından bir alıntı yapacağım bu sefer;

  --- alıntı ---

  bilindiği üzere kurulumuz 20.01.2018 tarihinde seçilmiştir. denetlenen faaliyetlerin tamamı seçim tarihinden önce sonlanan döneme aittir. kurulumuz, 24.01.2018 tarihinde yapılan devir teslim töreni sonrası denetleme faaliyetine başlamıştır. kurulumuz, seçildiği dönem faaliyetlerinin yanı sıra, önceki dönem faaliyetlerini de kapsamına alarak örnekleme usulünü kullanmak suretiyle denetim yapmak zorunda kalmıştır. yeni yönetim kurulu görevi devraldığında, eski yönetim tarafından galatasaray spor kulübü derneğinin sadece 24.01.2018 tarihli 49 sahifeden oluşan muavin mizanı teslim edilmiştir. devir tarihi itibariyle kaç lira borç-alacak farkı olduğuna dair ne bir belge teslim edilmiş ne de bir açıklama yapılmıştır. sn. başkan mustafa cengiz tarafından masrafı şahsen karşılanmak suretiyle, ernst & young firmasına devir tarihindeki durumun tespitine ilişkin yerindelik (prosedürler) çalışması yaptırılmıştır.

  --- alıntı ---

  düşünün, yeni yönetimde denetim kurulunda olduğunuzu. göreve başlamışsınız ama önceki yönetimden size gelen bir şey yok ki? borç - alacak farkına dair belge bile size teslim edilmiyor, bunun hakkında açıklama da yapılmıyor.

  bir nokta da şu;

  --- alıntı ---

  d) 02.12.2017 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısı’nda revize bütçe kabul edilmesine rağmen yılın son 29 gününde bu ek bütçeyi de aşan harcamaların yapıldığı tespit edilmiştir.

  --- alıntı ---

  yani bütçeyi aşacağız diye düzenlemeye gidiliyor bu genel kurulda problem olmasın diye, revize bütçe kabul ediliyor ama bu bütçeyi de aşıyorsun harcamalarda.

  be o zaman kardeşim birisi sana çıkıp da "harcama" demiyor mu? doğru, demiyor.
  statüko'nun saflarına geçmeden önceki genel kurulda (yanlış hatırlamıyorsam eğer 2017 olması lazım) nazımcan angın güzel söylemişti "galatasaray'ın malı deniz, yemeyen domuz" diye. anlayış, bakış açısı, görüşünüz hep bu.
  ajandalı arkadaşlar. yarın öbür gün bize de fırsat gelir, bize de rant çıkar, biz de yeriz diye düşünüyorsunuz hepiniz. zaten bundan dolayı bu durumda değil miyiz biz kulüp olarak?

  okurken ben utanıyorum.
  kendisi yaparken utanmadı, inşallah kürsüye çıkıp savunurken utanır.
 • 5
  taraftarımızın şampiyonluk yürüyüşümüz nedeniyle * yeterli ilgi göstermediğini düşündüğüm yıllık toplantı.

  ancak bu seferki toplantının sıradan bir toplantı olmayacağı görünmekte. denetim raporunun önemli bir kısmını yine bu başlıkta bir önceki entry'mde paylaşmıştım. * bazı üyelerin de benim gibi düşündüklerini ve bu genel kurulun daha önceki bir çok genel kurula benzemeyeceğini söyledikleri görünmekte. bire bir sohbetlerimde de twitter'da takip ettiğim üyelerde de benzer söylemler görüyorum.

  ilgi gösterilmesi için aslında tam fırsatımız. milli maç arasından dolayı zaten yapacak bir şey yok.

  neden öncekiler gibi olmayacak derseniz eğer, içinde bulunduğumuz mart ayı divan toplantısında * sayın başkanımız mustafa cengiz'in dursun aydın özbek'e yaptığı son konuşmayı buraya eklemem ve hep birlikte incelememiz yeterli olacaktır.

  link: http://www.galatasaray.org/...si-gerceklesti/39115

  --- alıntı ---

  kendisinin rakamlarıyla ben mutabık değilim. 91 milyon tl’nin 7 milyon tl bağışladım dediği bölümü ki 3 aylık quarter vermiyorsun, o ise tek bir kalemde verdi sayın divan başkanımıza… 31.03.2017 tarihinden itibaren de faiz tahakkuk ettirmeye de devam etti. otel faturalına gelince… tabii ki ağırlamıştır ama biz o otel faturalarında kim, hangi gün, ne kadar kalmıştır görmek isterdik. ben suçlamıyorum. kendisinin bizzat ifade ettiği vaade farkı sözcüğünü faize çevirdi. bence kendisine yetki verilmemiş, bankalar ve finans kurumları dışında kimse üçüncü tarafa kendi şirketiniz borç verir ama faiz alamaz. bence alamaz. bu faizi aldığı anda başka bir kimliğe bürünür. ben merak ediyorum sevgili başkanım geçen aya kadar bunu bağışlamadı, neden şimdi bağışlıyor. suçlamıyorum. soruyorum. soruya yanıt verecek tabii ki. bütün bunlar olurken sayın divan başkanı; sayın başkanı tekrar uyardı, 20 aralık’ta seçim oldu. seçimden sonra yönetim kurulunu toplayıp akçalı işler yapamazsınız. yapmamanız gerekir. etikten söz etti. bağıştan söz etti. galatasaray değerlerinden söz etti. şiddetle katılıyorum. siz seçimi kaybettikten sonra bu senetleri, bu rehinleri, temlikleri düzenleyemezsiniz. bununla ilgili 22 ocak tarihli yönetim kurulu kararı alıp bunu 16 tarihine yazdıramazsınız. siz galatasaray’ın b grubu hisse senetlerini rehin edemezsiniz. temlik de edemesiniz. senet alabilirdiniz. sayın dursun özbek çoluğunun çocuğunun rızkını vermiştir. finansal kolaylık sağlamıştır. teşekkür ederim. bir fert olarak da galatasaraylı olarak da... ben kendisine dedim ne alacağın varsa al... dolar-euro bazında esasını kaybetme günah. ama siz bir bölüm bağış yapıp tekrar 5 milyon 700 bin tl’lik gecikme faizi ve ticaret kanunu açısından otel faturası yapamazsınız. 8 gün içinde vermeniz gerekiyor.

  --- alıntı ---

  dursun aydın özbek'in yaptıkları alıntıda çok ama çok net olarak görülüyor. usulsüzlük de görünüyor, "bağış yapacağım" lafı altında rehinleri, temlikleri alışı da görülüyor. 22 ocak 2018'de akşamın bir vakti stadda toplantı yapıp bu toplantıdan çıkan kararları 16 ocak 2018'e yazdırdığı da çok net görülüyor. yine "bağış yapacağım" lafının ardından tekrar 5 milyon 700 bin tl’lik gecikme faizi ile kulübe otel faturası gönderiyor.

  özellikle şu "seçimden sonra yönetim kurulunu toplayıp akçalı işler yapamazsınız." sözü resmen tüzüğün 1. maddesi olmalı, öyle bir söz.

  daha ne yapılsın, ne söylensin, ne gösterilsin bu adamın * ve yönetiminin ibra edilmemesi için bilmiyorum.

  not: sayın başkanımız mustafa cengiz konuşmasında seçim tarihini 20 aralık olarak vermiş (belki de bu şekilde siteye girildi, bilmiyorum doğrudan siteden alıntımdır) ancak olağanüstü seçimli genel kurulumuz 20 ocak 2018 tarihinde yapılmıştı.