• 2
  galatasaray futbol takımının artık denemesi gereken sistemdir. bu sistem için gerekli malzemenin olmadığı görüşüne katılmıyorum. kaldı ki oynadığımız ligi dikkate alırsak gayet deneyebiliriz. bu sistemin en önemli avantajı hem hücumda hem savunmada en az 7 oyuncuyla hazır bulunmak. evet orta 2'linin biraz fazlaca efor harcaması ve üretken olması gerekiyor. ama bu sorunu bekleri direkt oyuna sokarak ve ilerde 3 adet mobil forvet oyuncusu (santrfor değil, forvet) kullanarak bertaraf edebiliriz. şimdi mevcut takım için bir şablon koyup minik bir analiz kasalım.

  http://gss.gs/QVR.jpg

  şu 11'de;
  chedjou, serdar ve hakan 3'lüsü ile geriyi emniyete alıp beklerin çok daha özgüvenle ileri çıkmalarını sağlayabiliriz. serdar aralarında en genç ve hızlısı o yüzden ortada onun olması bence daha doğru. chedjou ve hakan topu oyuna sokmakta fena değiller. sağ ve sol stoperlerin bekler daha doğrusu kanatlar ileri çıktığında onların kademelerine girmeleri ve ters kanattan gelen toplarda serdar'ı tamamlamaları gerekiyor. elimizde bu işleri onlarda iyi yapacak başka da sağlam stoper yok zaten.

  linnes ve carole arkalarında böyle bir emniyet varken bence hücumda çok daha etkili olabilirler. carole için şerh koyuyorum ki o bölgeye bir küçük değineceğim.

  yazdığım orta sahayla, orta ikili için en önemli gereklerden biri olan ileri yönelik pas ihtiyacı karşılanabilir. zaten tolga dikine oynamasıyla, de jong'da diyagonal paslarıyla övülüyor. 90 dk boyunca git-gel yapamasalar da bu durumu da savunma-hücum hattı arasını mümkün mertebe kısa tutarak tolere edebiliriz. geriye, ileri 3'lünün sürekli gezerek rakip savunmayı dağıtması ve top rakipteyken orta sahaya yardımcı olması kalıyor. şimdi ufak notlar;

  1- chedjou devre arası gidecek diyorlar. onun yerini örneğin şu an kulüpsüz olan martin caceres ile doldurabiliriz. koray sakatlığını aştığında o da önemli bir alternatif olur.
  2- bence bizim sağ bekten ziyade hücum yönü kuvvetli, asist ortalaması yüksek bir sol kanat-beke ihtiyacımız var. ben linnes'e çok güveniyorum fakat carole hücum olarak bir türlü tatmin edici olamadı. ama carole bence bu şablon da çok başarılı bir sol stoper olur. hakan da onu yedekler.
  3- yine devre arası için tolga ile fiziksel olarak benzer özellikler taşıyan, ondan biraz daha teknik ve savunma özverisi olan birini bulmalıyız.
  4- maalesef sinan ona olan güvenimizi yerle bir etti. ki bence tam bu düzenin merkez forveti. ama madem o yatışta o vakit onun olmuşu podolski orada kullanılır. yasin idareten sağ kanat-forvette yer alsa da o bölgeye de bir takviye şart.

  velhasıl mevcut kadro kör-topal da olsa bu oyunu oynayabilir. devre arası sağlamından 4 takviye ile 3-4-3 hayal olmaktan çıkar. kaldı ki ne oynarsak oynayalım en az 4 transfere ihtiyacımız var zaten. bari bu sisteme yatırım yapmış olalım. sezon bittiğinde de takım ve oyun çek edilir, eksikler tamamlanır, alternatifler düşünülür.
 • 4
  2017 yılını bu şekilde bitirmemiz gerektiğini düşündüğüm diziliş. mariano sakat, sol bek sorunu sene başından beri başımızı ağrıtıyor.

  http://galatasaray11.com/kadro/basliksiz-35843

  şunu ben yapacaktım şimdi, başkası yapmış. transfer sezonunda yapılacak sol bek transferi ile birlikte o çok değişkenli dizilişlere dönebiliriz bence.
 • 5
  bu sene şampiyonlar liginde oynayacağımız önemli deplasmanlarda, kullanmamız gerektiğini düşündüğüm varyasyon.

  artık, bazı avrupa maçlarında reel düşünebilmeli ve "galatasaray defans yapmaz, yaptırır" romantizminden kurtulmalıyız. şampiyonlar liginde, deplasman beraberliklerinin öneminin farkında olarak sahaya çıkmalıyız.

  https://galatasaray11.com/50611

  forvete falcao hamlesiyle birlikte, gayet sağlam bir kadro olacağını düşünüyorum. öne geçtikten sonra da belhanda-ön libero değişikliği yapılarak kale önüne otobüs çekilebilir.
 • 6
  teknik direktör olsaydım, çalıştırdığım her takından ilk 5 hafta içerisinde kovulacağımın garantisi olurdu bu taktik.

  takımımızı mesela, aşağıdaki gibi oynatmadığım her maç sonrasında gece uyku tutmazdı beni. ha 3 yer 5 atarız, 5 atar 10 yeriz orasını bilemem ama kafamdaki ideal dizilim hep 3-4-3'tür benim.

  https://galatasaray11.com/eleven/54232

  düşünsenize;

  - top nzonzi'deyken marcao ve luyindama sağa ve sola açılacaklar.
  - seri ve lemina sırtları kaleye dönük top istemeye gelecekler orta saha ikilisi olarak.
  - beklerin taç çizgisine basacaklar ki oyun genişlesin.
  - orta stoperde nzonzi'nin 4 adet pas kanalı olacak. 2 yan stoper, 2 orta saha.
  - press etkiliyse şayet şişirdiğin noktada 3 adet hücumcu oyuncun topu takip edecek ki orta sahaları zaten senin orta saha oyuncularına press yapmakla meşgul oldukları için 3. alanda yeteri kadar boş alan bulabileceksin.
  - beklerin çizgiye inmek istediğinde babel ve andone ile verkaç yapacaklar. olmazsa çizgiye inmeden yapılacak ortada içeride bol alternatifin olacak.
  - sağdan yapılan ortada hücumcu sol bek, soldan yapılan ortada hücumcu sağ bek, arka direkte sürpriz oyuncu olarak yer bulacaklar.
  - savunmada 5'li olacaksın.
  - iki adet yardımcı forvetlerin savunmada kanatlara deplase olup alan kapatacaklar.

  işin garip tarafı, ilk kez orta saha ikilimiz bu denli güçlü ve topla haşır neşir. * melo - selçuk ikilisinden bile daha çok verim alabileceğimiz noktada, bir de arkalarına defansif özellikli bir orta saha koymanın mantığı yok diziliş olarak. nzonzi stoper olarak da topları keser nasılsa, illa ki dizilişte önde yer almak zorunda değil.

  babel ve andone, şutör oldukları kadar pasörler de ve bu avantajı kullanmamız çok iyi olur. falcao olmadan bu taktik hayal olurdu, öncelikle bunu belirtmem lazım çünkü bu sistemdeki adam, uçana kaçana yani her şeye vurma becerisi olan biri olmalı. 4'lü savunmada falcao'dan hücum press beklemek zorundayız ve bu falcao'dan yeteri kadar iyi yararlanamayacağımız anlamına gelir bana kalırsa.

  devre arasında, şayet avrupa'da devam ediyor olursak, ne pahasına olursa olsun hücumcu bir sağ bek ve hücumcu bir sol bek alsınlar bana kalırsa. işte o zaman hayat bayram olur benim açımdan.
 • 7
  https://galatasaray11.com/e/1vo5d71y
  mevcut takımımızın sağ bek ve sol bek sorunu, ayrıca her maç gördüğümüz dörtlü defansta verilen deli gibi açıklar sonrası dönülmesi gereken sistemdir.
  marcao-donk-luyindama üçlüsü gayet başarılı olur. sağ bek ve sol beklerimizin defansif katkılarının yetersiz olduğu nettir. bu taktik ile arkasını stoperler daha net kapatabilir.
  sağ bek (açık) kısmına emre kılınç yazdım ama orada etebo da olabilir. veya oğulcan dönüştürülebilir.
  sol bek tarafında saracchi, emre ve ömer. üçü de sol bek olarak yetersiz ama sol açık olarak enerjileri fena olmayan isimler. takım savunmasına da oyunu açma anlamında hücuma da katkı verebilecek isimler.
  ortada taylan ve gedson. zaten çok fazla seçenek de yok. bu iki isim de topu ileriye pas olarak da sürerek de taşıyabilirler.
  ileri üçlüde daha önce de gördüğümüz ve tecrübe ettiğimiz üzere kerem ve onyekuru birlikte çok iyi anlaşıyorlar.
  forvette net şekilde mohammed olmalı. her maç mücadelesini veriyor ve görüyoruz ki topu kendisine getirebilirsek net gol vuruşları ile skoru değiştirebiliyor.
  ama tüm bu diziliş vs konularından daha önemlisi. bu takımın artık 880 tane pas yapmaktan, mehteran takımı gibi hücum etmekten vazgeçmesi ve topu hızlıca ileriye taşıması lazım. bu takımın topu ileriye hızlı taşıması ve topu alacak boş alanlar yaratması lazım.
App Store'dan indirin Google Play'den alın