• 2
  beşiktaş'ta kırmızı kart gören oyuncular; zago, ibrahim üzülmez, ahmet yıldırım, ilhan mansız ve pancu'dur. kartların son ikisinde artık maç çığrından çıkmış vaziyette idi ve ilhan ile pancu ''hadi yiyorsa bizi de at'' der gibi hareketler yapmış ve kırmızı kartla cezalandırılmışlardı. hakem cem papila'nın suratında patlayan kartopu, kendisini durduramamış ve kartlar havada uçuşmaya devam etmişti.

  dipnot olarak ekleyelim, karşılaşma tatil edildiğinde skor 4-1 samsunspor lehine idi. beşiktaş, bu maça yanılmıyorsam en yakın rakibinin 8 puan önünde lider olarak çıkmış ve yaşanan büyük psikolojik yıkım neticesinde seri puan kayıplarına engel olamayarak sene sonunda şampiyonluğu fenerbahçe'ye kaptırmıştı.
 • 4
  kirmizi kartlarin hepsinin dogru oldugu mac. arkadan cift dalma, dirsek atma, kasitli tekme ne ararsan vardi. bu mactan sonra besiktas lehine nerdeyse her mac bir penalti verilmesine ragmen besiktas sampiyonlugu o senesi fenerbahce'ye kaptirdi. hele o senesi oynanan galatasaray-besiktas macinda besiktas lehine arka arkaya iki penalti verilmisti. cok enteresan bir sezondu.

  (bkz: futbol cok enteresan )
 • 5
  beşiktaş tarihinin en önemli dönemlerinden birini bitirmiş olan "devrim" niteliğindeki karşılaşma. buz gibi bir istanbul akşamında oynanmıştı. goller ve kartlardan sonra özellikle açık tribünlerden sahaya yağan kartopları, küfürler hatta bir kameranın önüne üst kattan sarkıtılan beşiktaş atkısı ile aklımda kalmıştır bu maç. bir de sonrasında ortaya çıkan "papila kartalın ......." tezahüratı ile...
 • 13
  maçın geniş özeti daha doğrusu hikayesi.

  http://alkislarlayasiyorum.com/...-besiktas-samsunspor

  ilk kırmızı doğru. zago düşen adama diz atmaya kalkmış.
  ikinci kırmızı deli ibo. doğruluğunu yazmaya gerek yok.
  üçüncü kırmızı ahmet yıldırım. çoğu kişi bunun haksız olduğunu söylemiş ancak pozisyon arkadan gösterilince görülüyor ki iyi bir tekme sallamış rakibe.*
  dördüncü kırmızı kart pancu. çoğu maçta gördüğümüz bir hareket ancak oyuncunun topu ayağından çıkartması kırmızı kartı getirmiş. sarı verilebilirmiş ancak kırmızı ağır karar değil.
  beşinci kırmızı kart ilhan mansız. ilk sarı kartını paylaştığım videoda göremiyoruz maalesef. ilk sarı kartın doğru olduğunu varsayarak ikinci sarıdan kırmızı doğru karar.

  kartlarda 5'te 5 hakem haklı. o tarihte yine maçın özetini izlemiştim. tamamını izleyenler daha iyi aydınlatırlar ancak benim bu özetten gördüğüm maçı beşiktaş sertleştiriyor hem de çok gereksiz yere. dakika daha 15'lerde kemikler kırılmaya başlanıyor.

  beşiktaş bundan bir önceki sezon* 100. yılında şampiyon olmuştu.
  yıllar sonra sinan engin 100. yıl şampiyonluğuyla ilgili bir söz söylüyor.
  http://www.youtube.com/watch?v=UiGpYNQkuTw

  bu maçta saha kenarında kim var? sinan engin. devre arası kavgada başrolde kim var? sinan engin.
  bir yıl önce aziz yıldırım destekli şampiyonluklarının diyetini kendileri bu şekilde ödemiştir ve 2003-2004 sezonu şampiyonu fenerbahçe olmuştur.
  futbol takımı oyuncularıyla içli dışlı bir adam ve gereksiz yere agresifleşip kırmızı kart gören 5 futbolcu.
  bu yüzden beşiktaşlılar çok açmazlar bu mevzuyu.
 • 14
  https://www.youtube.com/...tTmQ&app=desktop

  beşiktaş'ın yıllardır gelen mağduriyetinin başladığı zamana tekabül eder bu maç. verilen kırmızılar bir tarafa, bence ilhan ve giunti'nin daha evvelden atılması gerekliymiş.

  kartlar içerisinde 4 tanesinin doğru, yalnızca ahmet yıldırım'ın kırmızısının hakikaten ağır olduğunu düşünmekteyim. o sezonun ikinci yarısı ve haliyle fenerbahçe'nin şampiyonluğunun sorularla dolu olduğunu da söylemekle beraber, bu maçın böyle anılmasının sebebinin de başta sinan engin ve onun dolduruşa getirdiği beşiktaş futbolcuları olduğunu düşünüyorum. daha ilk yarıda bile hakemin atladığı kartlık pozisyonlar var zira. hatta zago, ikinci sarı kartı gördüğü yerde direkt kırmızıyı haketmiş bile.
 • 15
  https://www.youtube.com/watch?v=npEfgoCVEhE

  bazı beşiktaşlı futbolcuların lucescu'ya ve camiaya ihanet ettiği maç. bunun 2 şekilde olduğunu tahmin ediyorum. ya doğrudan satın alınmışlar ya da kandırılmışlar. ikisinde de sinan'ın başrolde olma ihtimali çok fazla. bu sıradan bir "hakem sertliğe müsamaha gösterdi bizi biçti" maçı değil. zaten tuğrul yenidoğan denen ağır beşiktaşlı herif bile videoya samsun'un ilk golünden önce 2 tane tartışmalı pozisyon koyabilmiş ki bunlar da muhtemelen samsunlu futbolcuların pancu'yu sindirme çabaları. klasik diş gösterme durumu. pancu, zago ve ibrahim üzülmez'in cinnet dolu hallerini özette görebilirsiniz. bileğe basmalar, yumruk atmalar, çift dalmalar gırla gidiyor. bu adamlara ne söylendi ne verildi bilemiyorum. ilhan mansız ise habire itiraz halinde ve sanırım bu maçtan sonra uzakdoğuya transfer oldu. yani o kanatta da var bir mevzu. neyse maça gelelim. bakın daha dakika 15 ve stadyumda 6 nisan 2013 galatasaray mersin idman yurdu maçının 55. dakika atmosferi var. tribünler öfkeli, tezahürat yapan yok, yükselen homurtular ve müthiş gergin bir atmosfer. hakem 20. dakikada ilk anonsu yapıyor. dakika 20, skor 1-1 ve iki takım da 11 kişi. bu ana kadar ne olmuşsa olmuş sonuçta lidersin ve kendi sahanda oynuyorsun. futbolcuların öfkesi bitmek bilmiyor ve maç sonunda da fatura cem papila'ya kesiliyor. beşiktaşlılar'ın iddialarına şu şekilde katılabilirim. evet o gün üzerlerine bir oyun oynandı ama bu oyunu oynayanlar en uygun koşulları buldu ve cem papila'yı kendine siper etti. neydi bu koşullar? öncelikle maçın inönü'de oynanması. beşiktaş taraftarına boşuna tinerciler demiyoruz. bunlar trabzonluların bir tık altı. hemen gaza gelmişler. maçtan kopmuşlar hakeme yüklenip futbolcuları gazlamışlar, daum'a kartopu atmışlar, lig tv kamerasının önünü kapatıp şansal'a küfür etmişler falan. eminim bu mallar bizim 2013'teki ordu ve mersin maçlarını yaşasalar sahaya inip şampiyonluktan ederlerdi takımı. iddia ediyorum bu samsun maçı deplasmanda olsaydı beşiktaşlı futbolcular hakeme içlerinden küfür edip maçı kazanır ve o sezon da rahat rahat şampiyon olurlardı. beşiktaş bu maçta büyük camia olamamanın ve ihanetin bedelini ödemiştir. gariban lucescu da zamanını bilemiyorum (yıllar sonra sanırım) şöyle bir açıklama yapmış: " kariyerinin sonuna gelen her futbolcudan korkarım, bunların neler yapacağını tahmin bile edemezsiniz". bu maçla alakalı mı onu da bilmiyorum ama adamcağızın futbolculardan ne kadar çektiği ortada. galatasaray kariyerlerinin sonuna gelen iki orospu çocuğu bücürün jardel'e yaptıkları da hafızamızda. allah'tan shaktar'a gitti de kendini kurtardı. yeniden bu maça gelirsek tam olarak aydınlanması için o günün aktörlerini sorgulamak lazım. belki bir gün çıkar ortaya. yoksa cem papila durup dururken sorumluluk aldı maçı katletti. yersen.
 • 16
  bu maçın, beşiktaşlıların iddia ettiği gibi, fenerbahçe'nin beşiktaş'ı şampiyonluktan etmek için kurguladığı komplonun ilk adımı olduğunu varsaysak dahi, beşiktaşlı futbolcuların maçı hükmen bitirme şovu yapma kisvesi altında "mevzu"yla zerre alakası olmayan samsunsporlu futbolcuları sakatlamaya yönelik kasti hareketler yaptığı efendice bir maç.

  topu eline alsa kırmızısını tertemiz biçimde görebilecek adamlar serkan'ın, celil'in, brezilyalı cesar'ın bileğine çift dalıp aziz yıldırım'a karşı tepki koyuyor sözde. bunu yapan öyle sokaktan geçen bir adam değil, futbolcu bir de. baştan ayağa cringe bir camia.

  ek: internette sezon hakkında videolar izlerken yolum haliyle 4 nisan 2004 galatasaray beşiktaş maçına düştü. çok muhabbeti geçmez internette de, eş dost arasında da; konusu açılınca efendilerin yaklaşık 8.3 saniye içinde boğuntuya getirdiği maçlardandır. halbuki o sezon için komplo teorisi üretilecekse bu maçtan ve 21 eylül 2003 galatasaray fenerbahçe maçından başlamak lazım gelir.
 • 18
  klasik beşiktaşlı abarmasına bakılmasın, son derece adil bir mücadele olmuştur. beşiktaşlı oyuncular maça futbol oynamaya değil kasaplık yapmaya çıkmış, hakem cem papila da futbol oyun kurallarını son derece uygulayarak bu aptalların beşini kırmızı kartla oyun dışı bırakmıştır.

  o sezonla ilgili sır perdesi hala aralanmadı. internette aziz yıldırım, sedat peker ve serdar bilgili'nin dahil olduğu farklı komplo teorileri mevcut ama olur da bir gün gerçekler su yüzüne çıkarsa; maçta forma giyen bazı beşiktaşlı oyuncuların canı çok fena yanar. benim tek bildiğim bu.
 • 19
  6 mart 2015 cuma günü, cem papila, bizim üniversiteye geldi. panel gibi bir programdı sanıyorum. kendisine bu maç soruldu. cem papila da kendisinin koyu beşiktaşlı olduğunu, fakültede öğrenciyken şekip mosturoğlu ile yumruk yumruğa kavga ettiğini ve beşiktaş'ı mağdur etmesi gibi bir durumun söz konusu dahi olamayacağını söyledi. o maçın gizlisinin saklısının olmadığını, beşiktaşlı futbolcuların paralarını alamadıkları için maçı sabote etme yoluna gittiklerini söyledi. beşiktaşlıların kendisine, "hadi beni at, beni atsana hoca'" gibi sözler söylediğini ve adeta kendilerini attırmak için can attıklarını söyledi. başka işler var yani bu maçta. cem papila'nın oğlu da benim sınıf arkadaşımdı. kendisi de babasının beşiktaşlı olduğunu, ona sorduğumda deklare etmişti. sözün özü tuhaf bir maçtı.
 • 20
  (bkz: tarihte bugün)

  2002-2003'te yüzüncü yılda şampiyon olan beşiktaş, bu maçı ve sezonu kaybeden ve 2004 şampiyonluğunu fener'e kaptıran bir beşiktaş. sinan engin'in kirli ilişkileri...

  beşiktaş yakın tarihinin en kırıcı maçı ve sezonu.

  hem lucescu'yu hem de sezonu bu maçla birlikte kaybetmişlerdi.

  kırmızı kartların çoğu doğruydu ama beşiktaşlılar fazla gergindi. domino etkisiyle tüm sezonu kaybettiler.
 • 21
  cem papila’nın yerden göğe kadar haklı olduğu, kaybetmeyi hazmedemeyen ezik beşiktaş taraftarının da hunharca papila’yı suçladığı maç idi.

  bjk'llerin birçoğu kulakdan duyma taraftar olduğundan, çoğu ile defalarca izlediğim ve her seferinde "ya ama şimdi bizim şerefli… rerererörörö" şeklinde sonlardırdığımız diyalokların özdesi maç idi.

  bu arada beşiktaş taraftarı bu algıyı gerçekten iyi yönetiyor biliyor musunuz ? ankaragücü maçında yaptıkları gibi. hala o maçta bize 8 gol gerektiğini sanan gerzekler var içlerinde.

  neyse siktir edin bu ezikleri şimdi; asıl söylemek istediğim; bu maçtaki kırılma luce’nin bjk ile olası bir seri yakalamasının önüne geçti, zira luce’nin bizim ligde çılgın attığı zamanlardı. sonrasında shaktar ile yaptıklarının 5’de 1’ini bjk ile yapsa baya canımızı sıkardı.
 • 22
  babam samsunsporludur. onunla izlemiş olduğum maçtır.
  hiç unutmam maçtan sonra serkan aykutisteseydik daha fazla atardık ancak ayıp olur diye top çevirdik gibi bir açıklama yapmıştı. hatta o top çevirme cem papilanın hakemliğini bitirmiş. kendisi en azından öyle dedi.
  https://m.yeniakit.com.tr/...t-itirafi-46214.html
  babama göre ise cem papila gelmiş geçmiş en cesur en iyi türk hakemi *
  düzenleme: bir iki tane imla düzeltmesi.
 • 23
  beşiktaş'ın ağlak takım gelişimini tamamladığı maçtır. bu maçtan sonra şımarık zengin çocuğunun kayırılma istediği, kayırılmayınca da haksızlık deyip zırladığı şekle bürünmüştür beşiktaş. dikkatinizi çekerim; bu maçtan sonra kayırılmadıkları maçlarda haksızlığa uğradıklarını iddia edip bir de "hakemlerden ve tff'den en çok canı yanan kulüp" algısı yaratmayı başardılar. 2017-2018 sezonunda babel rakibinin kafasına tabanla dalınca "kasti değil, görmüyor bile. kırmızı kart fazla" demiş bir kulüpten bahsediyoruz. bunu da geçtim aynı sezonda caner, mete kalkavan'a 30 saniyeden fazla küfür etti. fikret orman çıktı " caner özür diledi işte daha ne olsun. caner efendidir. her efendi beşiktaşlı gibi" falan deyip yine şımarık bir şekilde bunu haksızlık olarak gösterdiler. verilen ceza da sanki bir gecede caner'e özel eklenen kuraldan gelmiş gibi algı yarattılar.

  eh kulübü böyle yapanın taraftarının da tinere ve diğer uçucu maddelere yönelmesi kaçınılmaz tabi *
 • 25
  oynanan maçta kırmızı kartların hepsi doğru olmasına rağmen normal bir maç değildir. bir sezon önce şampiyonluk bizim elimizden alınarak beşiktaş'a verilmiş, beşiktaş'ta bir sonraki sezon 11 puan öndeyken şampiyonluğun fenerbahçe'ye verilmesine ses çıkarmamıştır. iki kırmızıdan atılmasına rağmen oyundan çıkmayan oyuncu yüzünden maçın tekrarlanması, o dönemde kadroda olmayan oyuncunun tekrar maçında oynaması, beşiktaş'a beş kırmızı kart çıkarılması ve beşiktaş'ın ciddi anlamda bir itiraz yerine sadece ağlama işi yapması. hepsi danışıklı dövüstur. terimin 2. dönemine denk gelir ve o iki sezon bana göre türk futbol tarihinin en pis sezonlaridir.