• 554
  diagne'den gelecek para ile orta sahaya yüksek profilli bir oyuncu yerine imbula gibi düşüşte olan ya da çok adı sanı duyulmamış daha ucuza alabileceğimiz bir oyuncuya yöneleceğimizi tahmin ediyorum. çünkü diagne'den gelen paranın bir kısmı ekside olduğumuz sattığın kadar ala giderken orta sahaya alınacak oyuncunun bonservisi, emre mor'un kiralama ücreti ve yedek kulübesine alınması düşünülen yerli orta saha ve defans oyuncusu için de kullanıcalacak. eğer olur da belhanda satılır banega yerine kar elde edilerek getirilirse belki o zaman işler değişebilir. ancak ben bunu çok olası görmüyorum.
 • 555
  falcao'dan evvel orta sahanın gelmesi gereken transfer dönemi. falcao kimdir, necidir belli. adam her dizilişte, her sistemde ileri ucu emanet edebileceğin çok özel bir oyuncu. takımın sistemi ne kadar iyi işlerse falcao'nun performansı da o kadar yüksek olur. yani şu ikinci orta saha bir gelsin, takıma katılsın falcao lig başlayınca gelse de sorun olmaz. falcao bugün gelsin yarın maça çıkar gol atar. öyle bir adam. orta sahanın geciktiği her gün ise zarar yazıyor bize.
 • 556
  gönül daha çok şey ister ama falcao, genç scout santrfor, (satılık veya kiralık ücret vermeden emre mor), banega/nainggolan ile kapatacağımız transfer sezonu. gönül mariano ve nagatomu'yu satıp yerine yeni oyuncular istiyor ama onlar fantezi olacak sanırım.

  yabancı genç scout yerine oraya sakat olmasına rağmen cenk tosun ile doldurabilsek o kadar güzel olur ki. orta sahaya bir yabancı hakkımız daha kalır.

  benim asıl istediğim oyuncu wanyama ama ona da sakat diyorlar. hatta kuşlara bile gitme durumu varmış. tottenham/comolli ilişkisinden dolayı.
 • 557
  ne kadar yazarım bilmiyorum ama öncelikle bir özet geçmek isterim:

  öncelikle para harcadığımız oyuncularla başlamak istedim. toplam bedel. 6.8mil€.
  christian luyindama 5mil€'yu verip kendisinin bonservisini alarak döneme aslında başlamıştık. açıklanma süreci uzun sürdü, zaten takıma uyumu ve taraftara kendini sevdirmesiyle çok mühim bir oyuncuydu. üstelik ileride yüksek bonservis değerleri kazandırabilecek bir oyuncu belki rekoru kendisi kırar bilemiyorum. hakkında hayırlısı.
  jean michael seri 1.5mil€ kiralama bedeli 18mil€ opsiyonuyla kadromuza kattık. kesinlikle ligin üstünde bir orta saha ama kampta izinli olması takımla çalışmalara geç başlaması gerekli yüklemenin kendisine yapılamamış olması bir soru işareti oluşturuyor, en azından ligin ilk 2-3 haftası için. kendisi çok değerli bir oyuncu ama inanılmaz hayaller kurup sonra üzülmeyelim beklentiyi kendi seviyesinde tutalım. takıma katılabilecek ve uyum yakalayabilecek en ideal orta sahalardan biri kendisi, umarım çok iyi değerlendiririz kendisini.
  valentine ozornwafor bu sene beni heyecanlandıran, gelecek seneler için iyi bir yatırım olan stoperimiz. maliyeti 300b€. tertemiz oyuncu aldık kesinlikle bonservisinden bir şeyler kazanacağız. takım ve geleceği için çok iyi bir transfer ama pişmesi, oynaması lazım. yurt dışına kiralanmasını canı gönülden isterim, oynatılmak şartıyla.

  gelelim bonservis bedeli ödenmeyen oyuncularımıza:

  ryan babel hazırlık kampında ve hazırlık maçlarında gördüğüm kadarıyla takımda bulunan en profesyonel oyuncu kendisi. kendisi oyun zekası olsun, pozisyon bilgisi olsun, teknik ve taktik özellikleri olsun en iyi transfer şu ana kadar bu sezon yapılan. takıma katıldığı için mutluyum.
  jimmy durmaz açık söylemek gerekirse daha önce izlediğim zaman takımda olmasını istediğim bir oyuncuydu. kendisini piyasası her zaman var 30 yaşında ve beklentimin üstünde bir yetenekle takıma katıldı. rotasyonla süre bulup iç saha maçlarında 11'de göreceğimizi düşündüğüm bir futbolcu. kulübe için çok önemli bir isim ayrıca.
  sener özbayrakli açıkçası kendisinin gelmesi sonucu mariano'nun gideceğini düşünüyordum ancak öyle olmadı. 29 yaşında henüz. sağ bek rotasyonu için iyi bir oyuncu. kendisine süre bulacaktır. mariano için ise ileriye atılabileceğini düşünüyorum. kulübeyi güçlendiren ve takıma rekabet katabilecek bir yapıya sahip en önemlisi saygılı bir futbolcu kendisi.
  adem büyük açıkçası kendisi her maça çok konsantre olan bir yapıya sahip elinden gelenin en iyisini yapmak istiyor ama bazen bu da ters tepiyor. bordo maçında attığı golle bana yeni bilal kısa'yı mı bulduk acaba dedirtti. kulübeye yapılan bir transfer olduğu için gayet mutluyum, hamlelerimizi güçlendiren bir kişi olacaktır. kilidi açmayı sağlayabilir.
  okan kocuk yedek kaleci eksikliğimizi doldurabileceğini düşünmekle beraber genç olmasından dolayı da mutluyum açıkçası. başarılı olmasını isterim. topu çelmek yerine tutmayı hedeflerse daha güvenli oynayacağını düşünüyorum. muslera'nın elle kontrollerinden bir şeyler kapar umarım.

  tam 8 transfer yapmışız şimdiye kadar bu da güçlü bir kulübe ve rotasyon demek. gelelim eksiklerden birine pır pır kanat oyuncumuz yok malesef e bu eksikliği nasıl kapatıyoruz emre mor ile. umarım emre takımda çok başarılı olur bonservisini alıp para kazandırarak takımdan ayrılır. çünkü kendisinden gelebilecek her kuruşa ihtiyacımız olacağı aşikar. al-parlat-sat sistemini benimsemeye devam etmeli mentalite edinmeliyiz, en azından mali açıdan düzlüğe çıkana dek.
  gelelim bir diğer ihtiyaç forvete, diagne taraftara küsmüş, taraftar diagneye artık bir çıkmazın içindeyiz. yönetim sağ olsun falcao falcao dedi artık falcao altı bu taraftarı kesmez malesef, umarım bir terslik çıkmadan imzalarız. geciken her gün hem takıma hem yönetime hem de taraftara zarar.
  diğer eksikliğimiz orta saha. seri ile oynayacak bir oyuncu henüz bulamadık hatta isim bile geçmiyor. benim gönlümden geçen diagne'nin satışı sonrası bonservisiyle gelecek bir scout transferi. oyunun iki tarafını oynayabilen bir oyuncu olmasını isterim ama takımın defansif anlamda eksiklerini giderebilecek bir oyuncu olması da takıma ekstra pozitif hava katar. %55-60 defans %45-40 ofans oynayıp pas oyununa dahil olsa bizim için yeter. gelelim bir diğer unsura yerli bir stopere ihtiyacımız olduğu maalesef ortada, marcao-luyindama ikilisi fazla güçlü kalıyorlar lige ve sarı kart görme yönünden biraz riskli bir durum bu. ceza olasılıkları ve hafif sakatlanmalar için yerli bir stoper rotasyona gerekiyor. ozan kabak gibi bir fırsat alt yapıya da denk gelecektir ama yine de rotasyona bir stoper katılması şart.

  genel hatlar olarak kulübe iyi yönlü etkilendi. yapılacak transferler gerçekleşene kadar hala eksiklerimiz bol. henry onyekuru yapılması istenen bir transfer çünkü pır pır oyuncu lig için her zaman bir avantaj ama emre morla bu da giderilebilir. onyekurunun takıma katılacağı varsa 25-30 ağustostan önce olacağını düşünmüyorum. yönetim geçen dönemden dersler almışa benziyor ve yüksek maliyetlerden kaçıyor(bkz: emre akbaba). yönetimimiz süreci iyi yönetti ve vedat için para bayılmadık, aynı süreci deniz türüç için yönetiyorlar bu da sevindirici. daha güçlü ve organize bir galatasaray olarak sezona girmek için eksikleri gidermek şart, eğer her şey çok iyi giderse mali yapımız da rahatlayacak ve rakiplerle aramızı açma şansımız artacaktır. güzel bir yaz transfer dönemi geçirdiğimiz aşikar.

  edit: imla
 • 558
  hala piyasada banega dilenen taraftarlar görüyorum, j.m.seri alındıktan sonra banega transferi çok anlamsız. banega da seri de merkez orta saha oyuncusudur. ikisinin de asıl görevi topun atağa çıkmasına yardımcı olmak, pas istasyonu olup "asistin asistini yapmak" ve tempoyu belirlemektir. seri hareketli versiyon ise banega göze daha hoş gelen ve statik versiyonudur. 2 tane asistin asistini yapan model oyuncuyla orta saha da skor gücü çok düşer.

  belhandanın yerine oyuncu alacaksan en az belhanda kadar mücadele eden ama daha skorer, şutu ve dikine driplingi olan bir oyuncu alırsın.belki biraz daha orta saha özellikli bir oyuncu istersin çünkü belhanda 3lü orta saha da oynayabilcek tarzda bir oyuncu değil normalde.seri ile birlikte ideal ikilide değil ama elimizdeki en iyi orta saha, satıp daha yaşlısını daha fazla maliyet yaratarak satın almazsın. serinin yanına nainggolanı alabilsek cuk otururdu mesela . belhanda kadar iyi asist yapamaz belki yada daha iyi çalım atamayabilir ama defans ve skor anlamında çağ atlardık.

  seri gibi box to box bir oyuncu alıyorsan orta sahadaki defans ve ofans sorumluluğunu farklı ölçülerde 3 oyuncuya dağıtmak için alırsın. bu tarz 3lü orta sahada her şey dengedir. her oyuncudan hem atak hem defansı belirli ölçülerde yapmasını beklersin. seri ortalama defansif katkı yapıp pas alışverişini ve tempoyu belirleyen oyuncu olur. dinamodur, çok çalışır ve çok koşar. yine yanına hareketli bir defansif merkez orta saha alırsın ki, takım savunmada yada atağa çıkarken hata yaparsa, defansif sigortan olur. neden önlibero değil de defansif merkez orta saha? çünkü sırf defans yapacak diye orta sahada pas oyununun da eksik kalamazsınız. çünkü defanstan top çıkartırken sadece seriye bağımlı kalmak istemezsin. çünkü nadir de olsa gelen gol yada asist pozisyonlarını orta sahanın sonuçlandırabilme kapasitesi olsun istersiniz. hazır kadro dışıyken mario lemina, wanyama gibi isimlere çökebilsek nainggolan ile birlikte cl standartlarının bile üstünde orta sahamız olurdu.

  10 numara yada ön libero ile oynayan kalmadı. orta saha oyuncularından beklenen hem defansı hemde ofansı yapabilmeleri. 6 numara bile top sürsün pas atsın sut çeksin isteniyor artık. aynı şekilde statik oynayan oyuncu çok nadir görebilirsiniz. toplu halde pres yapılıyor toplu halde defansta alanlar kapatılıyor. geçiş oyunlarını beceremezsek asla avrupa kulüplerini geçmeyi de beceremeyiz. dün bayern maçını* bir çoğumuz izlemiştir. adamlar 2.ci viteste fenere 5 tane salladılar 45 dakikada. turnuva prestijini zedelememek adına bir gol ikram edip geri pas yaptılar. müllerin sinsi gibi hala gol kovalıdığını görünce oyundan aldılar*. işin esprisi bir yana fenerbahçenin kötü yada iyi oynamasından ziyade oynatmadılar. o kadar iyi kadro mühendislikleri var ki geçiş oyunlarında hatasız oynuyorlar. her mevkide mevkinin gereklerini getiren oyuncular var. neymar gibi bir soytarı yerine coman var kanatta mesela. neymar belki comandan 10 kere yeteneklidir ama coman çalışkan, coman defansa yardım ediyor. coman mevkisinin gereklerini kusursuz yerine getiriyor. banega talisca yada cuellar istemekte bana böyle geliyor. kadroya tam anlamıyla uymasa da sırf cezbedici oldukları için alınsın istiyoruz.

  konu transfer olunca bizim kadro mühendisliklerimiz rakiplerimizden daha iyi olmak zorunda çünkü onlar neymarların taliscaların defolarını kapatabilecek kadar güçlü kadrolara sahipler biz değiliz. özellikle şampiyonlar liginde savunma ve kontra yapamayan, geçişleri ve presi beceremeyen, koşmayan hareketli oynamayan başarı adına hiç bir şey beklemesin.
 • 559
  taraftarlarımızın çok fena gazlandığı dönemdir.

  önce seri transferi ile zaten kimseye muhtaç olmadan bir gaza geldik. ardından yaşanan falcao süreci de buna eklendi. son günlerde hayırlı olsun, geldi geliyor, iş imzaya kaldı gibi söylemlerle de zirveye ulaştık. bu arada diagne'nin de satılmak üzere olduğuna ilişkin haberler katar basınında çıkmaya başladı. arada bir de emre mor transferi ile iyice morellendik. en son oğuz altay'ın önemli bir orta saha ile anlaştığımıza dair twiti tüyü dikti.

  hadi bakalım sonumuz hayrolsun.*
 • 561
  son yıllarda geçirdiğimiz en başarılı transfer dönemi. sanırım son günlere kalmadan transferi kapatacağız. bazı oyuncuları erkenden kampa yetiştirdik bu önemliydi bazılarını da yeni yeni alıyoruz. bu da demek oluyor ki son gün gece 12 ye kadar forvet transferi beklemeyeceğiz demektir.

  yönetim, teknik ekip, scout ekibi çok başarılı iş çıkarıyor. altında önemli bir çalışma olduğu belli. geçen sene ne kadar eleştirdiysek bu sene de bir o kadar takdir etmemiz gerekiyor. ben şahsım adına kafamız rahat bir transfer dönemi geçirdiğimiz için emeği geçenleri tebrik ediyorum.

  falcao ve bir de orta saha aldığımızda o zaman değmeyin keyfimize...
 • 562
  (bkz: #2717945)

  pır pır ve delici kanat sıkıntımızı emre mor ile çözdük, everton henry onyekuru'yu monacoya 15m€'ya gönderiyor. büyük ihtimalle yalan haber ama henry'den gelecek parayla diagne için teklif yapmışlar. diagne'den gelecek olası para için mutlaka orta saha transferi şart oğlu şart. forvet için de radamel falcao garcia'ya alternatif genç isim bulunması elzem bir durum.

  geriye bir bonservisiyle gelmesi gereken orta saha oyuncusu ve bir adet genç ve bonservisi bizde olan ekstra yedek forvet transferi kaldı. forvet işini daha sıkı tutmalıyız falcao sonrası boşluğa kesinlikle düşülmemeli. orta saha için de scout veya olgun bir transfer şart.
 • 563
  pek çok yazarımızın benimle aynı görüşlere sahip olduğunu görmekten mutluluk duyduğum transfer dönemi. özetle ben herkesin düşüncesine saygı duymakla birlikte forvet ihtiyacımız olduğunu düşünmüyordum. ben, her tür göğüs göğüse çarpışmayı bu sezon oynayacağımız nereden baksan en az 50+ maçı kaldıracak güç ve sertlikte bir orta saha düşlüyordum. bence hala 1 hatta 2 oyuncuya ihtiyaç duyduğumuz pozisyon orası. 1 yerli, 1 yabancı mı olur yoksa 2 yerli mi olur bilemeyeceğim ama olması gerektiğine inanıyorum.
 • 564
  geçtiğimiz seneye göre oldukça iyi bir transfer dönemi geçiriyoruz. babel, seri gibi kaliteli oyuncuları kadromuza kattık. geçtiğimiz sene çok sıkıntı çektiğimiz rotasyonumuzu ise jimmy, şener, adem gibi isimlerle güçlendirdik. pırpır kanat ihtiyacımız vardı onu ise onyekuru yerine emre mor’u alarak kapattık. an itibariyle takımda ihtiyaç olarak 1 ilk 11’e bir tane de rotasyona olmak üzere 2 orta saha gözüküyor. diagne’nin satışından gelecek parayı bence marcao/luyindama tarzı bir transferle orta saha alarak kullanmalıyız. yedek olarakta mehmet özcan kesinlikle biçilmiş kaftan. eğer bütün bu transferler bittikten sonra para kalırsa yedek bir türk stoper kadromuza katılabilir.
 • 566
  iyi başladığımız ancak yine sıvama moduna yavaştan yavaştan girdiğimiz transfer sezonu. jimmy, adem, babel ve şener gibi isimleri bonservissiz kadromuza erken kattık, ozornwafor yatırımını yaptık. seri yine transfer sezonunun ortasında hızlıca bitti, hatta inanamadık. o günden bu güne de hiç bir şey yapmadık. liglerin açılmasına iki hafta kaldı. ilk 11'e monte edilmesi beklenen forvet ve ortasaha transferleri birinci kampı kaçırdığı gibi ikinci kampı da kaçıracak.

  bir transfer sezonunda da transferler kamplara yetişsin başka bir şey istemiyorum.

  bunların yanında diagne satılamadı hala. mitrouglou beğenilmiyormuş, yollar ayrılacak deniyor, kendisi hala gönderilemedi. transfer sezonunun sonuna 1 ay, hatta daha az kaldı. yine son gün finalle çalışan üniversite öğrencisi gibi panik yapıp elimize yüzümüze bulaştıracağız gibi duruyor.

  erken konuşmamak lazım ama şu falcao işi bende inanılmaz bir tiksinti oluşturdu. biz bunun aynısını modeste ve alan carvalho transferlerinde de gördük. sneijder'i saymıyorum orada başka bir yönetim vardı.

  mental ve fiziksel olarak "profesyonel dünyanın umulmadık bariyerleri"ne hazırım. ya sen?
 • 570
  diagne'nin satılması, falcao transferi sonrası bizim için yeni başlayacak dönem. hala orta sahada ve savunmada eksikliğimiz var. diğer yandan mitroglu'nun gönderilmesi gündemde ve yerine birisini almak gerekecek. savunmaya yedek oyuncu takviyesi şart, orta sahayada ben iki transfer yapılması taraftarıyım. ayrıca fırsat transferi de düşünülecektir. hali hazırda 4-5 oyuncu daha kadroya katılacaktır ve 7-8 oyuncu gidecektir diye düşünüyorum.
 • 571
  oyunun defansif yonunu iyi oynayan bi ortasaha, forvet hattinin durumuna gore bir ya da iki transfer. geri kalani icin de galatasaray alt yapisi. gelecek sezon transfer yapmak icin de satmaya adam lazim. sampiyonlar ligi vitrinine koyabilecegimiz gerek transfer gerek alt yapi oyunculari lazim. kiralanan oyuncularda satin alma opsiyonu onemli. iki mac parlayan adam olsa 20 milyon euroyu cikarip veriyo adamlar.

  falcao transferi biraz herseyi masaya koymak olacagi icin biraz cekinceliyim o sebeple. iki sene sampiyonluk getirmesi lazim ki , iki sene sonra kadro yeniledigimizde kasada para olsun. tekrar finansal fair play batakligina gomulmeyelim
 • 572
  fernando yerine henüz transfer yok. yarın diagne'yi satsan onun üstüne bir de santraforun olmayacak.

  bi de yani diagne meselesi 'falcao olursa satarız' gibi bir şey de değil ki 'tamam abi diagne gidiyorsa falcao garantidir o zaman' diyebilelim.

  diagne'yi her türlü satma üzerine kurulmuştu zaten plan en başından.

  falcao'nun daha olup olmayacağı belli değil.

  umuyorum en kötü senaryo gerçekleşmez ve son güne kadar beklemeyiz yine transfer için.
 • 573
  2 transfer (forvet ve 6 numara) yapilip kapanacak gibi. belki genc bir yedek forvet daha olabilir. buradan tabiki diagne ve miroglu'nun gittiğini varsayıyorum.
  bu transferler sonrası kafamda su sekilde bir 11 var;
  muslera(okan)
  mariano(sener-linnes) luyindama(donk-ahmet-abdussamed) marcao(gokay-ozornwafor) nagatomo(omer b-emre t-linnes)

  6 numara(donk-selcuk-celil)

  seri(atalay) belhanda (jimmy-emre akbaba)

  feghouli(emre mor-jimmy-yunus) babel( geri gelirse onyekuru)

  forvet transfer(yedek forvet transfer)
  buradaki soru işareti, ozornwafor mu yoksa yedek forvet mi son yabancı olacak. eğer mariano giderse sorun ortadan kalkıyor.
 • 575
  gitmesi gerekenlerin gönderilmesine müteakip, bir forvet ve bir de box to box aldıktan sonra artık kapatılacak ve bence de kapatılması gereken sezondur. burada tek istisnam onyekuru'nun yeniden alınmasıdır.

  arkadaşlar hem gençler oynasın diyip hem de daha fazla da transfer yapmayalım artık. forvet yedeği mi yok? erencen, ali yavuz kol oynasın. yedek alacağımız oyuncu da zaten öyle üst düzey olmayacaktır. gençler de deli gibi falcao ile takılıp geliştirsinler kendilerini.

  ortasaha yedeği mustafa kapı olsun, atalay olsun, çekdar olsun.

  keşke her tecrübeli adam hagi gibi olsa. kendi elleriyle büyütse, öğretse gençlere herşeyi.