• 1
  her daim skoru değiştirebilen, sahada yürümeyen, oyuna hareketlik getiren, kötü günde takımı toparlamaya çalışan, oyun içinde takıma güven veren, oyun dışında ise takımı ateşleyen futbolculardır. yaş yönünden ufak olmaları hiçbir zaman dert değildir; çünkü yıldızlık no look pas atmakta değil karakterde bitmektedir. yeri geldiğinde de i'm not a star diyebilmektir.

  örnekleri için;
  (bkz: arda turan)
  (bkz: lionel messi)

  not: http://www.fifa.com/...9.html#turan+im+star
 • 4
  galatasaray'ın kesinlike 2010-2011 sezonunda ihtiyacı olmayan futbolcu tipidir. transfer transfer deniyor da arkadaşım takım zaten yıldız dolu ne yıldızı?

  kreatif futbolcu lazımmış, yıldız olmalıymış. bsg lan. takımda arda - kewell - baros - elano var. bu adamlar hem yıldız, hem de al sana yaratıcılık. kafayı mı yediniz, neyinize yetmiyor arda'nın pasları. bu takıma yıldız falan değil, cana gibi canavar savaşan adamlar lazım. rijkaard da bunu yapıyor. iyi bir takım oyunu oynatsın, sakatlıklara karşı önlemini alsın bana yeter. daha ne isteyeyim. başarı zaten arkasından gelir. yemişim yıldızını.
 • 5
  sistemler,varyasyonlar,saha içi dizilimleri,oyunun belirli bölümlerinde maçı lehine çevirecek oyun okuma, her teknik adamın günümüz futbolunda benzer nitelikte ama "domine futbol oynama" adına farklı yorumladığı bir kavramdır.ne kadar ünlü ve başarılı bir teknik adam olursan ol,dünyanın neresinde olursa olsun takımında bu tip futbolcuların varsa onun ayağına bakarsın.bunlar olmadan da olmuyor maalesef.milan'da ibrahimovic,real madrid'de ronaldo-higuain, barcelona'da messi,xavi, inter'de etoo, chelsea'de drogba-lampard örneklerinde olduğu gibi..bunlar iyi oynuyorsa klasik tabirle "maç kazandırır" kötüyse yapacak bir şeyinde pek yoktur.bunun türkiye'de ki şu an canlı örneğide galatasaray şu an maalesef.arda turan'ın eksikliğinin nasıl hissedildiği malum.mustafa sarp,servet,ayhan,serdar özkan'la bir yere kadar gidiyorsun işte..
 • 7
  böyle nitelendirilen futbolcuların transfer sürecinden o kadar iğreniyorum, o kadar midem bulanıyor ki anlatamam. gelmesinden 1 ay önce gazetelerde kendisini okuyoruz. eşi sorun oluyor. istanbul'a geliyor omuzlara alıyoruz. şimdi bir de twitter denen herkesin dünyanın en komik insanı olduğu bir yer var. ikna turlarına, tacizlere oradan devam ediyoruz. eşini buluyoruz, istanbul'u övüyoruz, biz istanbul'u överken rakip takım taraftarları istanbul'da hayat pahalı deyip vazgeçirmeye çalışıyor. yarraklık üzerine yarraklık.

  hayır bir de gelip faydalı olsalar gam yemeyeceğim. atatürk havaalanına bu sıfatla inen 10 topçu varsa, istisnasız 8'i kulübüne bir kürdan katkı vermeden gitti bu memleketten.

  seni ve transfer sürecini sevmiyorum yıldız futbolcu. eşinin de allah belasını versin.
 • 9
  artık galatasaray özelinde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz herhalde:
  yıldız futbolcu=faydasız futbolcu.

  taraftarın neredeyse tamamının istediği, gelmesi için türlü şebeklikler yaptığı, arabaların üstüne çıktığı, twittter'da hashtag kastığı, havaalanlarını yıktığı bu etikete sahip futbolcuların hemen hemen hepsi şu kulübe 3 kuruş katkı sağlayamadan gitti. aksine, taraftarın istemediği çoğu transfer de bu kulüpte başarılı oldu.

  geçen sezon sessiz sedasız gelen elmander..ben de dahil çoğu kişinin kasap ilan ettiği ujfalusi. 30 küsur yaşındaki necati..

  her kulübün bir yapısı vardır. geçen seneki(11/12) kadroya bakalım..semih, altyapıdan..emre, altyapıdan..engin baytar, çirkef, agresif, rakip taraftarların nefret ettiği, arıza ama yetenekli bir futbolcu. yapımıza uygun. melo da keza öyle. galatasaray'da bu tip çirkef ama yetenekli isimler hep olmuştur. elmander..hakan şükür ekolü. fedakar, ağır işçi..bunlar hep galatasaray'ın futbolcuları.

  ama sneijder galatasaray'ın futbolcusu değil. sneijder, kewell, elano, lincoln..bunların hepsi fenerbahçe transferi. sen hasan kabze'yle şampiyon olursun, fenerbahçe gider anelka'yı alır. ama ligin yıldızı gene 300 bin dolar'a oynayan çirkin ribery olur

  biz abartıyoruz bu yıldız transfer olayını, yıldız futbolcuları. zaten ülkecek bir yabancı hayranlığımız var ama bu bizim özelimizde eşeğin amına su kaçırma noktasına varıyor. çünkü karşı taraf yıllardır anelka'ları, ortega'ları getirmiş. sen hep yıldız isimlere öykünmüşsün. iç geçirmişsin. yıldız gelince de arabanın üstüne çıkmışsın, kanal çalışanları tek sıra halinde, sırtlarına formalar geçirip kapıda yıldız futbolcuyu karşılamış. büyüyorum sanmışsın ama aslında küçüldükçe küçülmüşsün..

  futbolcuda denge önemli bir özeliktir. ama futbol takımında denge daha önemlidir. takım olmak, 3 aşağı 5 yukarı herkesin aynı parayı aldığı, hiçbir futbolcunun korumayla gezmediği bir futbolcu kadrosuna sahip olmak..bunlar önemlidir.

  drogba ve sneijder çok çok iyi futbolcular. bunu benim dememe gerek yok. dünya kabul etmiş zaten. ama ikisi de olmasa hiçbir şey olmazdı. hatta daha iyi olurdu.
  anelka da iyi futbolcuydu ama nobre'nin fenerbahçe'ye verdiklerinin çeyreğini veremedi. bu akşam hem sneijder'i, hem drogba'yı gönder; necati'yi geri çağır..ikisinin yapacağı işi tek başına yapsın.

  van gaal samet aybaba'dan çok daha önemli bir teknik direktör di mi? dünyanın her yerinde tek bir cevabı var bu sorunun. sene başında ismi beşiktaş'la geçiyordu van gaal'in. o van gaal 6 ay önce türkiye'ye gelseydi bugün beşiktaş 8.ydi. sen samet aybaba'yla dalga geçtin, van gaal isimleri geçiyorken takımın başına samet'in geldiğini öğrenen beşiktaş taraftarı da dudak büktü. ama şunu unuttular: van gaal samet aybaba'dan çok daha isim sahibi bir teknik direktör olabilir ama şu beşiktaş için dünyanın en iyi teknik direktörü ''necip az alıyor maaşını arttırın, holosko fazla alıyor indirin'' diyen samet aybaba'dır. sen istediğin kadar gözleriyle, açıklamalarıyla, gülüşüyle dalga geç.. bu işin aslı budur. gözleri küçük ve kısık olduğu için belki kewell gibi güzel gülemez, van gaal kadar total futbol oynatamaz ama bu kendisinin beşiktaş için dünyanın en iyi teknik direktörü olduğu gerçeğini değiştirmez.

  umut bulut'a sneijder'in elini sıkmadığı için sallayan yeni nesil, yabancı hayranı şımarık taraftar! drogba'lı, sneijder'li bu takım senin takımın. kewell'la baros'u da çağır gene 8. olsunlar.
 • 10
  üzerinden uzun uzun çıkarım yapmaya, olayı yabancı hayranlığına bağlamaya gerek yoktur. lazım olan futbolcu tipidir. galatasaray özelinde konuşursak sorunun sneijder veya drogba olmadığı bellidir. bir takım için yıldız oyuncu her zaman gereklidir. hagi de yıldızdı, jardel de. üstelik bahsedilen oyuncuların son derece egosuz ve disiplinli isimler olması çabası. taraftarın hakkıdır desteklemek ve heyecanlanmak. insanlar drogba, sneijder derken burak, semih, selçuk inan da diyorlar. sapla samanı ayırmak lazım.
 • 12
  galatasaray'a fayda etmeyen oyuncu modeli örnekleri çoktur. yıldız oyuncu almadığında taraftar maça gitmez, alırsın oynatmadığında ağzına geleni saydırır. hiç unutmam geçen sezon* takım seriye bağlamış emin adımlarla şampiyonluğa gidiyor, en kritik maçlardan biri yanlış hatırlamıyorsam trabzon maçıydı tribünlerde bariz boşluklar vardı hatta fenerli arkadaşlarım arayıp dalga geçmişlerdi. demek istediğim taraftarın çoğunluğu takımın başarısından ziyade yabancı futbolcu hayranlığı yüzünden maçlara gidiyor. sanıyorlar ki elano, kewell, lincoln, baroş vs. takıma hiçbir şey katamadan paraları cukkalayıp ülkelerine dönenler galatasaray'ı çok seviyor.
 • 13
  dışarıda yenilen yemek. evde annen(burak yılmaz) aynısını yapıyor, kadının 3 yıldır sofraya koymadığı yemek kalmamış, yemeğin her türlüsünü yapmış ama sen gene gidip dışarıdaki pahalı ve pis yerlerden yiyor, o yemeği annenin yemeklerinin önüne koyuyorsun.

  aynı yemeği annnen yapsa yemezsin :(

  burak yılmaz son 3 yıldır her dakika gol atıyor. 3 yıldır izliyorum. adamın atmadığı gol şekli kalmadı. ama bugün taraftara sorsan 20 şubat 2013 galatasaray schalke 04 maçına tek forvet çıkacağız, sence kim olsun desen, %90'ı drogba der.

  niye? çünkü drogba yıldız futbolcu. doğru, drogba yıldız futbolcu da şimdiye dek galatasaray forması altında radu niculescu gibi oynamış. şu an burak'ı kesecek hiçbir görüntüsü yok. ve sen buna rağmen drogba diyorsun.

  dün nevzat dindar milliyet'te sneijder schalke maçında yok diye bir haber yaptı, yapmış..geldim sözlük'te sneijder başlığını okudum, fatih terim oynatmıyorsa gitsin temalı onlarca entry girilmiş.

  bir oyuncu oynadığı maçların şu ana kadar hiçbirinde oyuna ağırlığını koyamayacak ve kulüp tarihinin en önemli maçlarından birinde -bence haklı olarak- yedek kulübesinde oturacak ve sen o yıldız isme ilk 11'de forma vermeyen galatasaray'ın en efsanevi ismine sallayacaksın.

  bokunu yiyim al yıldızını da yanına ve juventus'a git. 1 aylık ithal bir galatasaraylı futbolcu için kulüp tarihinin en büyük yıldızına sallayacaksan sen git burdan. yıldızın da gitsin.

  rezil herifler.
 • 15
  bizim milletimiz kimse kusura bakmasın ama çok sığ düşünüyor yıldız futbolcularla ilgili. örneklemek gerekecek olursa yıldız futbolcuda tıpkı diğer futbolcular gibi takım oyuncusudur ona gerekli ortamı sağlayamazsan iş yapamaz. futbol bir takım oyunu bireysel bir spor değil. futbol severlerin büyük bir kısmı futbolun bireysel bir oyun gibi algılayıp ona göre yorum yapıyor. bu yorumların sonucunda bakarsan da yıldız futbolcumuz şişirilmiş balon oluyor. bu konuda en büyük haksızlıkta misimovice yapıldı onu sol açık oynatmanın ne kadar büyük bir hata olduğunu sneijderin sol açıktaki yetersizliğinden sonra gördük. hadi misimovic topçu değildi ama kimse bana sneijder topçu değil demesin o adamı kale alıp bir daha futbol tartışmam bile.

  özetlemek gerekirse yıldız futbolcu kullanmasını bilenin elinde vezir olur bilmeyenin elinde rezil olur. takımın yıldız futbolcuya göre şekillenmesi lazım yıldız futbolcunun güçlü yanlarını öne çıkartacak bir oyun şablonu lazım sen tutturursan şablonum bu diye dünya futbolunda harcayamayacağın adam yok.
 • 20
  bazen bir takıma çok büyük artılar katan, bazen de takımın dibine dinamit koyan futbolcu tipidir.

  misal wesley sneijder.

  bak melo bazen kötü oynuyorsa, takım 4-4-2 oynamıyorsa, hamit sakatken burak sağ kanatta oynamak zorunda kalıyorsa, selçuk eskisi kadar etkili oynayamıyorsa, umut adeta unutulduysa bunların hepsinin nedeni 30 milyon euro maliyetli sevgili yıldız futbolcumuzdur.

  atsan atılmaz, satsan satılmaz.
 • 21
  turkiye'ye gelince yari tanri muamelesi yapildigi icin bir sure sonra ne kadar profesyonel olursa olsun kucuk daglari ben yarattim tribine girip bazi maclarin bazi anlarinda goz boyayan etkili futbol oynamaktan baska birsey yapmayan oyunculardir genelde. turkiye ligi bir sure sonra onlar icin hicbirsey ifade etmez, takim icinde herseyi kendilerine hak gorurler, gittikce akilli ama ders calismayan haylaz ogrenci moduna girerler! tamam akillisin da arkadasim bana ne faydasi var denir en sonunda! kendilerini suclamiyorum. binlerce insanla havaalaninda karsilayip, takimda kaptandan da onde soz hakkini kendilerine verirsen, adam armanin da, takimin da, hocanin da ustune cikar!