• 1
  galatasaray'ın bu sezon yaşadığı en büyük sorunlardan biri. tüm sezon genelindeki yerli oyunculara baktığımızda;

  kaleciler: ufuk, aykut, emirhan
  defans: sabri, serkan, servet, gökhan, ali, çağlar, hakan
  orta saha: yekta, ayhan, barış, mustafa, musa, arda, emre, kazım, aydın, serdar
  forvet: mehmet, anıl, cem

  toplam 23oyuncu. yani bunların arasından bir takım oluşturulmak istense, oluşturuluyor. o derece bir yerli oyuncu sayısı vardı. * ki yabancı oyunculardan bağımsız bir kadro için çok ciddi bir rakam gerçekten.

  oyunculara genel olarak baktığımızda dişe dokunur 6 oyuncu var bana göre. sabri, servet, gökhan, yekta, arda ve kazım. (ki koca bir sezonu kaçırmış bir arda var ortada) diğer oyuncular arasında sahaya girip bir şeyler yapabilecek dediğim bir çağlar, bir de belli oranda mehmet var diyelim. (arda gibi çağlar içinde aynı şeyler geçerli) onun haricindeki oyunculara baktığımızda * külliyen zarar hepsi.

  bu adamların rakamı ise 10! bir futbol takımıda 10 tane boş adam olması rezalet bir olay. öyle ki yabancı oyuncularından da yeteri verimi alamıyorsun bu adamlar yüzünden. tek başlarına zarar verdikleri yetmiyormuş gibi, yanındakileri de etkliyorlar.

  böyle bakıldığında sezon başında sıkça eleştirilen bir elano, bir misimovic, bir cana daha iyi kullanılamaz mıydı sorusuda yanıt buluyor.

  tartışmasız kullanılırlardı. ki tüm bunlar yetmezmiş gibi sakatlığı dolayısıyla oynayamayan bir baros, bir kewell da istmeden de olsa bu adamların önlerini açmış oldular bir anlamda. insua olayını hiç saymıyorum zaten. karadeniz fıkrasından beter elemanın yaşadıkları. başa gelen antrenörlerden biri kiralık oyuncu istemiyorum der, diğeri yabancı oyuncu düşmanıdır. başkan'ı ayrı bir olay zaten. kısaca +1 kalitesiz yerli oyuncunun daha forma giymesine ortam yaratılıyor yine.

  bunların haricinde geriye kalan 4 oyuncu var. zapata, neill, pino ve stancu. bakıyorsun bu adamlardan 3'ü yeni gelmiş. dolayısıyla ne yapacakları muammaydı, ki hiçbiri yeteri seviyenin üstüne çıkamadı. * adam akıllı yararlanılan bir neill vardı, ona da nazar değdi sezon sonunda.

  işin kötü yanı sezon başından tüm bunların ayan beyan gözükmesiydi. senin yapacağın kemik kadroyu takımda tutup, yanlarını sağlam oyuncularla doldurmak iken; sen onları satıp / almayıp yerlerine 2.sınıf yerli oyuncularla dolduruyorsun. doğal olarak tüm bunlar birleşince tarihin en kötü sezonu kaçınılmaz oluyor.

  yeni yönetimin tek yapması gereken önce şu illeti düzeltmek. takımda 10 tane oyuncu kalır eyvallah ama, öncelikle bir şu 10 oyuncunun temizinden şutlanması gerekiyor. yoksa değil ''avrupa'da sürekli başarı'', edirne dışına çıkamaz takım.

  çıkar, çıkar ama yalnızca sezon başı kampına.
 • 2
  takımda ki kaliteleri şampiyonluğu doğrudan etkileyen en önemli faktördür.

  bayan voleybolda eda,seda sendeyse, bayan basketbolda nevriye,birsel takımındaysa, erkek voleybolda pasörün aslansa, erkek basketbolda koymuşssan takımına ömer onan'ı, predzlic'i, futbolda orta sahanda varsa ismi lazım değil orta saha, mehmet topuz gökhan gönül, ismi lazım değil kaleci sırtın yere gelmez kardeşim.

  dağıtmadığı kadrolarıyla yine ne yazık ki her dalda şampiyonluğun en büyük adayı fenerbahçedir. sen hala o yabancı bu yabancı koştur dur. yabancı oyuncu zaten bir noktada kaliteyi arttırır. önce yerli kaliteli oyunculara yöneleceksin. alabiliyor musun neslihan darnel'i, ersan ilyasova'yı, hasan ali kaldırım'ı, burutay'ı o zaman şampiyonluğa oynarsın işte.

  yine sokağa saçıldı paralar. allah sonumuzu hayır etsin...
 • 3
  imparatorun son demecinin dolaylı tümleci(u: "yerli oyunculara yöneleceğiz."), türk futbolunun geleceğinin de öznesidir.

  dünden beri kafamda olcanlar, hasan aliler, hamitler falan dönmeye başladı valla. emre ve semih ile canlanan yerli kalitesi bu isimlerle de tavan yapar ama bu futbolcuları ellerinde bulunduran kulüplerde hıyar değil açıkcası, açacaklar ağızlarını yine 5 milyon eurolardan 10 milyon eurolardan... fakat galatasarayın bu transferlerde bazı avantajları var bence bu sefer; ilki kesinlikle ve kesinlikle imparatorun başımızda olması*, ikincisi ise biz her ne kadar beğenmesek de her anadolu takımının kadrosunda görmek isteyeceği gökhan gibi, servet gibi aydın gibi bizde misyonunu tamamlamış ve fakat küçük takımlarda iş görebilecek oyuncuları takasta kullanabilme durumu. eskilerde önümüze gelene cafercan, özgürcan diyip duruyorduk ee tabii bu kapalı kutu isimler de prim yapmıyordu haliyle. şimdi şöyle bir düşünüyorum da; barışların, mustafaların kendine kulüp bulduğu bu ülkede iki milli stoperi ve aydını çok rahat çakarız biz anadolu kulüplerine ve yerli oyuncu transferinde de bir avantaj sağlayabiliriz. yukarıda da belirttiğim gibi olcan ve hasan ali gibi isimlerin takıma kazandırılması sola güç ve rekabet ortamı getirirken hamit gibi bir jokerin transferi ise nirvanamız olur. birde rierayı elden çıkartıp yaratıcı bir orta saha oyuncusu alırsak (bkz: andrei arshavin) çok afedersiniz ama ortalığın .mına koyarız!
 • 4
  gittikçe değere binendir.6+0+4 yabancı kuralısonrası, seneye 5+0+3'ün getirilmesi muhtemel, ve olur da buna şimdiden bir önlem alınmazsa sonucları gercekten felaket olabilir.

  peki şu an bir çırpıda akla gelen yerli oyuncular kimler ? bir ay sonra transfer sezonu başlayacak, yok onu getiremeyiz yok şu bu gelmez diye düşünmeden ilk aklıma gelen ve çok fazla katkı sağlayacağını düşündüğüm yerliler:

  - arda turan: şu an ilaç olur, rakiplere tokat olur. kör topal kanatsız hücuma çıktığımız düşünülürse elimizi çok kuvvetlendirir. bruma bir yanda kendisi bir yanda rahatlıkla 4 4 2 ya da 4 4 1 1 oynayabiliriz.

  - ömer toprak: ne yazık ki ihtiyactır, ne yapıp edip alınmalıdır.

  - ütopik, hayal, hayalden de öte ilkay gündogan: bir şey yazmıyorum, ama neticede türktür.*

  - nuri şahin'e net olarak sıcak bakmıyorum. tekrar 4 3 1 2 oynamasını takımın istemiyorum, bu yüzden orta sahanın ortasındaki ikili bence ne olursa olsun melo - selçuk olmalıdır.

  - yerli sağ/sol bek: anadolu takımlarından bir kaç isim ortaya atıldı, olur olmaz. konusulan isimlerin toplam 2 maçlarını 90 dakika izlemedim. özetten de topçu alınmaz. sol bekten zaten hiç ümidim yok belki bir sağ bek denenebilir.

  - mevlüt erdinc gereksizdir ve yetenekleri kısıtlı bir forvettir. bana kalırsa ciddi balondur.*

  - hakan çalhanoğlu: geleceği en parlak genç oyunculardan biri. almanya'da yetişti, büyük avantaj. toplara gerçekten dehset vuruyor. alınmalıdır, burda yavaş yavaş pişirilmelidir ve yıldız gibi parlatılmalıdır. ulan kimler geldi almanya'dan, bu çocuğa da 3 5 milyon euro rahatlıkla verilebilir.
  next hakan sükür serkan çalıkturkish dinamo barış özbek

  türkiye süper lig'den ise beğendiğim bir kaç oyuncu var, ancak çoğuna 5 ile 10 milyon euro arası fiyat çekilecektir. o yüzden bana kalırsa bulaşılmamalıdır.

  - okay yokuslu
  - adem büyük
  - aydın karabulut ve erkan zengin sudan ucuza gelip oturacaklarsa varım. dikiş tuttururlarsa engin baytar etkisi gösterirler, yok olmaz ise yol veririz. ama şu var ki sudan ucuza gelmezler .

  5 10 dakika içerisinde aklıma gelen ilk isimler bu şekilde, unuttugum çok değerli yerli oyuncular varsa daha sonra eklerim. kulübeye ve yerli rotasyonuna takviye şart!
 • 5
  kalitesinin artması rekabete bağlıdır. kaliteli yabancı kaliteli yerliyi, kaliteli yerli daha performanslı yabancı futbolcuyu getirir. örnek vermek gerekirse milan baros mehmet batdal'la forma savaşı verirse bu ancak kağıt üzerinde kalır. baros 10 maç üst üste gol atamasa da 11. maç oynayacağını bilir. eğer para için geldiyse de lincoln gibi deplasmana gitmez. oysa arda turan'la çekişen harry kewell forma için her şeyini verir. böylece takımda rekabet artar, oyuncuların performansı belli bir seviyenin altına düşmez. ha bir de, yerlilerin yabancılardan öğreneceği çok şey var, başı iş ahlakı çekiyor...
 • 7
  2017-2018 sezonu için herkesin gözden kaçırdığı detaydır. 4 altyapından yetişmiş 4 adet ise türkiyede altyapı görmüş oyuncunu kadronda bulundurmalısın. yakında bu kuraldan gol yeme riski olacak duruma gelebiliriz.

  başta yedek kaleci hakkı olmak üzere mümkünse altyapı biraz da yerli oyuncu konsantrasyonlu ilerlememiz gerekebilir. kulübe için şart kere şart. kalbur üstü gelecek vaad eden genç oyuncular bakılmalıdır.
 • 8
  atalay babacan, ozan kabak, yunus akgün, recep gül gibi isimler ısındırılarak kontenjan tamamlanır. beşiktaş iki sezondur 14-15 kişilik rotasyonlarla ligi götürüyor. fahiş fiyata yerli oyuncu almanın anlamı yok.

  öyle ya da böyle, serdar aziz, ahmet çalık, selçuk inan ilk 18 için direkt yazılacak olan türkiye'de yetişmiş oyuncular. bunlara yukarıdaki isimlerden birini ekleyince sıkıntı kalmıyor.

  belki bir türk kaleci alınabilir ama cenk'i gönderip de aynı maliyetle oyuncu almak saçmalık olur. yabancı bir genç kaleci olsun daha iyi. muslera maç içinde sakatlanırsa eray'la tamamlarız maçı. maç kaçıracak olursa da genç potansiyelli yabancı kalecimiz oynar. eray yine yedek olur.
 • 9
  her kuşu şeyaptık bi leylek kaldı'nın ete kemiğe bürünmüş halidir yerli sayısı derdi. daha tartışmasız 11 kişiyi yazamıyoruz kadroya. kaldı ki a takım listesinin 8'i bu şartlarda olmak zorunda. takım maksimum 28 kişiden oluştuğuna ve maç kadrosu 18 kişiden oluştuğuna göre en kötü bu 8 isim alt yapıdaki oyunculardan yazılır gider.

  edit: imla
 • 13
  en iyisi zaten ülkede durmayan (bkz: cengiz ünder) ülkede duranı da ülkedeki en kötü yabancıdan bile daha kötü olan yamyamlar grubu. geçen serdar gürler mi ne bir şey demişti. eğer yabancı sınırı olsaydı ben 1'e değil 7'ye giderdim alacağım maaş da artardı diye. çünkü yabancı sınırı yokken bu yamyamlar grubu daha az para kazanıyorlar.

  milliyetçi insanımdır ama bu türk futbolcular, bu türk teknik direktörler, bu türk yorumcular yemin ediyorum nefret ettirdiler kendilerinden. elin ganalısı senegallesini bu yamyamlara yüz kat tercih edecek duruma geldim. beni ve benim düşünenlere bu duruma sokanların da allah belasını versin.
 • 20
  çok büyük nefret topluyorlar şuanda.

  bu sezon herkesin futbol konusunda keyifli bir sezon geçirdiği aşikar. olası bir sınırlama sonrası bu keyif yerini yine sıkıcı ve kasvetli futbola bıraktığı anda oynayan tüm yerli oyuncular her maç ıslıklanır. normalde "olmaz bizim millet eyvallah der" diyordum ama milli takımdaki yerli oyunculara toplumun tutumunu bi düşününce çok da mantıksız gelmiyor. milli takım artık sıktı, yerli oyuncular toplumun gözünde kolay yoldan para kazanmak isteyen, kendilerini geliştirmek istemeyen insanlar olarak görülüyor.

  kısıtlama gelirse bence işleri daha kötü.

  düşünün bakalım kısıtlama geldi, galatasaray serdar gürler'i aldı. tek bir falsosu sonrası asar bu taraftar o adamı. keza diğer takımlarda da durum farklı olmaz.
 • 21
  2017 - 2018 futbol sezonu itibariyle turizmin kötü gidişini görüp "yurtdışına çıkış yasaklansın ki tatilciler mecburen yurtiçine gidebilsin" diyen çok fena zeki otel sahiplerine benzemektedirler..

  olm biraz feyz alın yabancılardan, neye dikkat ediyorlar, nasıl yaşıyorlar, konsantrasyonlarını nasıl koruyorlar vs.. 30 yaşınızdan önce disko - beach olayları yasak size, çalışın ve rekabet etmeyi öğrenin, hepimizi gururlandırın..

  bir de size arka çıkan medyadaki kalemlere malzeme vermeyin boşuna çünkü geçti o günler, bein sports buna izin vermeyecek ve gereksizce borçlanmış olacaksınız o kişilere..
 • 23
  2019-20 sezonunda kadromuzda bulunacak olanlarından memnun olduğum oyuncu grubu, süper lig'de mecburiyet.

  yabancı sınırı değil yerli zorunluluğu diye açıklamıştı mevcut kuralı fatih hoca, biz de yerli zorunluluğumuzu dolduruyoruz. hem de makul sözleşmelerle, bonservis ödemediğimiz hamlelerle ve kambur üstü oyuncularla. şener, yusuf, jimmy ve adem'den sonra en az iki yerli oyuncunun daha takıma katılacağını düşünüyorum.

  ligde iş görecek yerli oyuncu sayımız ne kadar fazla olursa o kadar esnekliğimiz olur. yabancı sınırlaması mı getirildi? senin zaten mevcut kadronda yeterli yerli oyuncu sayın fazla. yabancı kuralı aynı mı kaldı? yine de sen 14 yerli oyuncu bulundurmak mecburiyetindesin, onların da kaliteli olması elini güçlendirir. bu bakımdan transfer politikasının bu kısmını fazlasıyla beğendiğimi söylemeliyim, devamını da bekliyorum.
 • 24
  hepsine istisnasız çöp muamelesi yapmak tersine faşistliktir gözümde. kaldı ki bunu yapan arkadaşlarımızın sayısı da az degil.
  bunu söyleyen arkadaşlar bülent korkmazlara, hasan şaş lara ve ismini burada sayamadığım oyunculara da haksızlık ediyor futbol anlamında. uefa kupasını getiren kadronun ilk 11'inin 8'i türkiye cumhuriyeti vatandaşı idi.
  futbolcunun memleketi olmaz yabancısı yerlisi olmaz diyoruz. futbolcu futbolcudur.
  ben eminim ki cengiz under roma'ya degil de bize veya üç büyük kulüpten birine gitse ön yargı ile çöp muamelesi görürdü en başında.
  fakat bu dogru degil futbolcu milliyetinden bağımsız olarak değerlendirilmelidir. evet şu konuda haklısınız türk milleti olarak çalışmayı pek sevmeyiz işin kolayı varsa oraya kaçarız. azıcık ilgi görünce şımarırız falan. ama bu türk futbolcusunun degil türk milletinin genel özelliğidir. ha böyle olmayan insanlar da var. böyle olmayan futbolcular da var. cengiz gibi.
  şimdi kendinizi düşünün bir şirkete giriyorsunuz türksünüz diye kafadan yeteneksiz ve tembe adlediliyorsunuz. daha hiçbir şey yapmadığın göstermedigin halde. ne düşünürsünüz?
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!