• 277
  geçen sene forvet alınmadığı için yönetimi eleştiren. eleştirildiği için bilinçsiz ilan edilen. sezon başında forvetsiz kalmış. şampiyonlar liginde eren derdiyok ile imtihan edilmiş. tarihinin en kolay şampiyonlar ligi grubundan çıkamamış takımın taraftarıdır. takıma bir forvet bir orta saha alınınca ceplerine 1 kuruş parada girmez. vasat fetişisti değillerdir. padişahım çok yaşa demezler.
 • 279
  tüm takım taraftarlarının %90'ını oluşturan güruhtur. futbolla yakından ilgilenip de yangıncı olmayan taraftar yoktur. yangıncı taraftarın bir kısmı da hem takımı hem de eleştiren taraftarı eleştirir. şeklimiz budur.

  yabancı futbol forumlarında bile durum budur. özellikle sözlük, forum ve sosyal medyanın gelmesiyle yangıncılık her konuda var. bu konuların başını futbol çekiyor.

  altyapıdan çıkan 19 yaşındaki futbolcu linci yiyorsa; futbolcuların formdan düşmemesi gerek. rakibimiz alex'i ıslıklamıştı. kısacası bir ayağını kaydırırlar anlamazsın.
 • 282
  bi bitmediniz.
  çok ciddi kavram karmaşası yaşanan bir başka mevzu.

  yahu şunu kafanıza sokun artık takımın eksiklerini görüp transfer isteyen ve/veya yanlış transferlere isyan eden taraftar yangıncı taraftar değildir.
  nereden çıktı bu saçmalık ? şu sosyal medya denen yalan dolan ortamında yetişen tiplerden türedi tayfa yoksa yanlış olana internete dialup ile bağlanırken bile karşı çıkıyordu insanlar.

  bunların bayrak tutanlarındsn bir tanesi bana geçen sene "sonuçları görmeden bu kadar heyecanlanmayın" minvalinde konuştuğum için "koyunsun sen" diye mesaj atmıştı. gerçi mesaj kutumda çöp istemediğim için engelli listeme eklemiştim.

  bakın yangıncı taraftar tıpkı bir takım bjk taraftarının kendisine tinerci sıfatını layık görmesi gibi birşey yani utanılacakken gurur duyulacak hale getirilen bakış açısı. bir nevi sos-yal medya soytarılığı.

  bunlara sorsan tudor'u gönderen bunlar eee tudor'u getiren kim? açın bakın tivıtır orada adam gelsin diye kampanya yapan yine bu taraftar profili. sorsan mustafa denizli'ye gönderen yine bunlar yahu aklı başında hangi taraftar denizli'yi desteklemiş? en büyük bomba dursun özbek'i biz gönderdik yalanı. yahu sözlükte x bir nedenden ötürü ceza almadım ama sırf bunu diyenlere iki kelime edesim geliyor etsem pilot olurum.

  bunların derdi transfer şampiyonu olmak, tivitırda rakip takım taraftarına laf sokmaçlı etkileşimlere bulunmak.

  özetle bu kitle tüm zaferleri, doğruları, olumlu işleri üzerine alıp kendini eşsiz kar tanesi zanneden bir kitle. bunlara sorsan alisamiyen'i bile kulübü kurmaya bunların dedeleri zorlamıştır.

  herşeyi geçiyorum bunların galatasaray aşkının transfer dönemi ortaya çıkmasından işgillenmiyor mu kimse arkadaş. kulübün varını yoğunu satanlara, liseci tayfaya, riva ve florya soygunlarının olduğu dönemde kibrit yaktıklarını gören olmuş mu ? dursun'a sövüp 3 tane transfer yapınca susan taraftar profili yine bunlar.

  transfer dönemi onu isteriz bunu isteriz bu olmazsa gideriz... galatasaray seviyesine uygun değil, el alem x i alıyor biz y'yi alıyoruz dışında ne numaraları var? özür dilerim var. unuttum. diagne'ye, belhanda'ya sosyal medya üzerinden küfür edenler yine bunlar ve bu takım 1 sene şampiyon olmasın terim dahil alayına küfür edecek tipler yine bunlar olacak.

  ha bunu yaparken atacakları slogan hazır "galatasaraydan önemli kimse yok" tüketmekten başka bir halt bilmeyen insanların çoğu bu tanımlamanın içerisindedir.

  yemişim yönetimleri. babamın oğlu değil hiçbiri hatası yanlışı geçtim yetersiz ise gönderilir hiç problem değil ama bu yanar döner taraftar profili istedi diye çaycı bile değişmez. yarın bir uzay gemisi gelse bunların alayını götürse kimse bir şey kaybetmez.

  yangıncı taraftar profilini aklı başında, yanlış gördüğünde isyan eden insanlarla bir tutmak galatasaray taraftarına hakarettir.
 • 283
  genel havaya bakılırsa pik dönemleri başladı; gün itibariyle start verildi ve her geçen gün dozu artarak yangını harlamaya devam edecekler..
  hele bu süreçte puan kaybı gelirse, transferde yaprak kıpırdamama durumu da devam ederse ortaya çıkacak tabloyu düşünemiyorum..
  bizim taraftar malumunuz fb’ye benzemez, adamın bi tarafından kan alırlar.

  böyle olması iyi ya da kötü diye demiyorum, ama böyle olur; tespit yani bu.
 • 284
  terim biatçısı taraftardan evladır. transfer taraftarından ben de nefret ediyorum. ancak hazırlık maçlarında şunu gördük ki 6 numaraya mesih gökten inse bu takımı kurtaramaz. kabul edelim ki hoca artık ligde aslan avrupa'da kedi. avrupa futbolunun gittiği yeri idrak edemiyor. kafası kesik tavuk gibi pres yaptırmasını gegenpressing olarak adlandıran biatlı fanboylara aldanmayın. pragmatik olarak ligde daha iyisi olmadığı için ben de fatih hoca kalabildiği kadar takımın başında kalsın istiyorum. bu demek değil ki her şey güllük gülistanlık.
 • 285
  yangın çıkartmakta sonuna kadar haklı olan taraftardır. yarım sezon takımı forvetsiz bırakmış yönetime karışı yangın çıkartmasında ne yapsın. siz her sezon fenerbahçe’nin küme düşme potasında takılacağını, beşiktaş’ın şenol güneş-fikret orman çatışmasında takılı kalıp şampiyonluktan kopacağını, başakşehir’le her sezon şampiyonluk yarışı vereceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 18 takımlı lig tarihinde en düşük puanla şampiyon olmuş takımız arkadaşlar. kim geçen sezon bir iki maç harici ben bu takımın oynadığı futboldan keyif aldım diyorsa, o kişi futboldan zerre anlamıyordur.
 • 286
  hakkında baya bir kavram kargaşası yaşanan taraftar türüdür.

  bir taraftar takımını destekler ve başarılı olmasını ister. işler yolunda gitmiyorsa ise eleştiri getirir. eleştirmenin ayıp sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. aynı zamanda birini eleştiriyorsan onun düşmanı sanıldığın bir ülke.

  taraftar futbolun temel taşıdır, taraftar olmazsa futbol biter.net. futbol endüstriyelleşti artık, çok büyük paralar dönüyor. yayın geliri falan diyoruz ya, hah işte adı üstünde "yayın"... izleyecek kimse olmazsa yayın da olmaz, geliri de olmaz, turnuva da olmaz, şampiyonlar ligi de olmaz.

  hal ne kadar böyle olsa da özellikle türkiye genelinde taraftar da takıma muhtaç çünkü birçok insanın kaçış noktası,mutluluğu,belki de o haftaki ruh hali bir 90 dakikadan geçiyor. şimdi bu insanların işler istedikleri gibi gitmeyince eleştiri getirmeleri çok ama çok normal ayrıca doğru olan da bu bence. şimdi bu noktada galatasaray taraftarı diğer takım taraftarlarından ayrılıyor. en basit örnek ali koç-fenerbahçe ilişkisidir. ali koç'un geçen sezon yaşadığını galatasaray başında bir başkanın yaşadığını düşünün, hali ne olurdu acaba?. ancak hala fenerbahçeliler galatasaray'a sallamakla meşgul bu sıralar. biz de mi öyle olalım? ya da kendimizi öyle yaptıralım ?

  eleştiri çok faydalı eğer doğru anlarsan hayat kurtarır. ha eleştiriden kastım kesinlikle saçma sapan sallayan tipler değil, onlar bir tüketim hastası topluluk. geçen sene gomis satıldı, yerine transfer yapılmadı ve olanları hepimiz gördük. şampiyonlar liginde düştüğümüz durum ortadaydı. en az 9.5 milyon euro'luk bir gelirden mahrum kaldık ama sıfır çeksek bile bu kadar para alacağız doneleriyle savunuldu bu iş. bunun üzerine hepimiz eleştirdik. hah şimdi gelelim ikinci konuya, evet eleştirdik ama mustafa cengiz yönetimi karşıtı insanlar değildi kimse. kendi adıma da konuşayım, mustafa cengiz'e çok büyük destek veren biri olarak eleştirdim ama destek vermeye devam ettim çünkü iyi niyetlerinden şüphem yok ve hala da destekliyorum.

  gelelim günümüze, aynı senaryoları bir daha yaşıyoruz. fernando satıldı yerine kimseyi alamadık, üstüne alan-pato mevzusuna dönmüş bir falcao durumu var ortada. ligin başlangıcına 3 gün, en yakın şampiyonlar ligi maçımıza yaklaşık 5 hafta ve transfer döneminin kapanmasına 18 gün var. bu durumda eleştiri herkesin hakkıdır ve yapmalıdır da. çünkü geçen seneki hatalardan asla ders alınmamış. plan-programımız yok bu o kadar net görülüyor ki. ha ben hala destekliyorum ama eleştiriyorum da çünkü beğenmediğim işler de yapıyorlar. bu insanların en doğal hakkıdır. böyle yapan insanlara tepki göstermek de anlamsız çünkü herkesin ortak derdi galatasaray.

  son olarak da kimse firmino-salah transferi beklemiyor yönetimden. eminim ki burdaki insanların %90'ı fransa 2.liginden 500 bin euro'ya gelecek orta sahaya bile tamam olacak, geleceğe umutla bakacak. ancak belirsizlik ve ortada dolaşan isimler geçen senenin bir kopyası gibi olmaya devam ediyor.

  ffp ise dün ortaya çıkmadı, bu transfer dönemi başlamadan da biliyorduk. en kötü bonservisi oyuncuya ödetip, ona imza parası olarak ödemeni yaparsın. bu işler bir şekilde halledilir.
 • 287
  yangıncı taraftar şu an olan biten her şeyin,geçmiş dönem tecrübesiyle farkında olan taraftardır. hatırlayalım 2018 yazını. taraftar 3 ay forvet beklerken o sezon gol kralı olmuş gomis 6 m euro gibi bir bedelle satılmıştı. olsun demiştik yönetim yeni forvet alacakdır. modesteler vs konusuldu yazıldı çizildi. alanyaspor maçından sonra abdurrahim albayrak çıkıp 2 forvet kesin alacağız açıklamalarında bulunmuştu. transferin son günü geldiğinde yönetim basiretsizce bjkli wagner love teklif yaptı ama o transferde gerçekleşmeyince ömer bayramla transferi kapatmış olduk. peki bunun faturası ne olmuştu? şampiyonlar liginde nispeten kolay bir grup çeken galatasaray o grubu 3.bitirip yaklaşık 10 m euroluk bi geliri kaybetmişti. evet porto deplasmanı forvetsizlikden,içerdeki schalke maçı yine forvetsizlikden kazanılamadı. bakın sadece bir transfer nelere mal oldu bizim için. işte yangıncı taraftar bunların acı deneyimini yaşamış olan,yine yaşanmasından korkan galatasarayın menfaatini düşünen taraftardır. cuma günü lig maçın var ve 6 numara,forvet gibi önemli mevkiler sıkıntılı. şimdi bu taraftar yangıncılık yapmasında (ki bana göre bu yangıncılık değil kulüp menfaati için olumlu eleştiridir) ne yapsın ? korkarım ki geçen sezonunun tekrarını yaşayacağımız,hocamızın omuzlarına çok yük binilecek bir sezona giriş yapacağız. umarım her şey olumlu gider ve eksik bölgeleri kapayabiliriz.
 • 288
  gerçekleri görüp iyi analiz ederek göte göt demeyi bilen taraftar profili. iyi ki varlar.

  ne geçen seneki türkiye ligi bizi bekler ne de şampiyonlar ligi. geçen sene tek rakibimiz başakşehir' di. bu sene trabzonspor ve nihat özdemir destekli fenerbahçe' de katılacak yarışa. 3 kulvarda mücadele edeceğiz. üstüne şampiyonlar liginde geçen seneye göre daha zorlu gruba düşmemiz yüksek ihtimal. hoş geçen sene yangına müdahale etmeyen yönetim sayesinde tek galibiyet çıkarabilmiştik güldükleri gruptan.
 • 289
  sözlük özelinde yazıyorum bazı yazarlar sadece transfer için bu sözlüğe yazdığını düşünüyorum. adı yangıncımı olur, alevcimi olur bilmem.. ama çoğu fotoğrafa tam bakamıyor. sadece dedikleri olsun yeter.. kendimi bildim bileli galatasaray aşığıyım ve her dönemini iyi takip ederim hiçbir dönem transferde iyi olmadık bunun ne yönetim ile ne teknik heyet ile ilgisi var. galatasaray bir kültür yuvası okulundan dolayı galatasaray futbol takımının bir futbol kültürü yok olmadı. diğer rakiplerimizinde yok... bırakalım fatih terim bir futbol ekolumu yaratacak ne yapacak görelim 115. yılımızda oyuncu yerine oyun konuşmalıyız. 6-9 numaralar gelir geçer... geçen sene oynadığımız oyun ile bu sene oynayacağımız oyun aynımı olacak yada seneye hangi oyunu oynayacağız bunu tartışmalıyız. eğer yangın yerine çevireceksiniz bu sebeplerden dolayı çevirin.. biz ingilizler gibi toplu halde oynuyoruz sadece oynuyoruz. onlar bir ekol yaratmışlar 100 yılda onu satıyorlar. bizede alınacak 6 ile 9u satıyorlar.
 • 291
  ilk defa kendimi bu taraftarın arasında hissediyorum.
  çünkü olayın transfer olmadığını uzun süredir hissediyordum ama bardak benim için taştı. kim gelirse gelsin sistem değişmiyor, plansızlık devam ediyor.
  kötü oyuna çare bulamıyoruz.
  avrupa’da elin kıçı kırık dinamo zagrep’in in ıvır zıvırın bile 3 kuruşluk bütçesi ile oynadığı bir oyun şablonu var. biz ne oynuyoruz allah aşkına.
  ister falcao gelsin ister başkası bir şey değişmez.

  kimse süre falan bahsetmesin lütfen çekirdek kadromuzu nispeten koruduğumuz, şampiyon olarak bitirdiğimiz sezon sonunda bile insan oyunda biraz farklılık bekliyor.
  bildiğimiz tek şey yan pas, geri pas muslera taktiği.
 • 292
  yangıncı taraftar lig maçına 5 gün kala nerede 6 numara? nerede 9 numara? diye soran değildir. yangıncı taraftar, twitter duyumcularının gazına gelip, daha ortada birşey yokken, falcao geliyor hüleeyy diye ortalığı ayağa kaldırandır, 2. başkan falcaoyla fotoğraf çektirip üzerinden 4 gün geçmesine rağmen kap açıklaması gelmediğinde, yine ortalığı yakıp yıkandır, sabretmez, beklemez, adı üstünde, yangın çıkarır. o fotoğrafa rağmen falcao alınamazsa o zaman yak yık ortalığı. bu yangıncıların entrylerinin altları "pardon" editleriyle dolu.

  6 numara, 9 numara bir an önce alınmalı diyen gerçek taraftardır, o da ortalığı yakacaktır transfer penceresi kapandığında bu transferler yapılmazsa ama bekler, sabırlıdır, adam gibi eleştirir, ergen gibi bağırmaz. yoksa biliyoruz ne cengiz, ne albayrak ne de terim eleştirilemez değildir.

  yangıncı dostum, belki sen sakin kalıp "aboo paragöz gomis" diye ayağa kalkmasaydın, gelen bütün yabancıların bu ülkeye para için geldiğini idrak edip sakin kalsaydın, transferin kapanmasına 1 hafta kala gomis kara propagandası yapmasaydın, belki forvetsiz kamazdık he? ne dersin?
 • 293
  benim gibi 14 yıl şampiyonluk görmeden bu takımın peşinden giden taraftar için pek fazla anlamı olmayan taraftar profilidir. yaşamayanın bilmesi mümkün değildir. o nedenle günümüzde yaşadıklarımız; yazılanlar, çizilenler, en azından bana pek bir şey söylemiyor. sadece okurken biraz içim burkuluyor o kadar, sonra aklıma geliyor ve kendi kendime "iyi ki galatasaray'lıyım" diyorum.
 • 298
  takımdaki eksikleri görüp bunu dile getirenlere yanginci demek ayiptir. elestirel yaklasan taraftar yanginciysa mesela o zaman defansif orta sahamiz kim biri söylesin de bilelim. italya lig sondan ikincisinden nasil 4 yedik onu da izah etmeliler..
  donk'un sakat veya cezali ya da formsuz olması durumunda kimdir defansif orta sahamiz? diagne'yi psikolojik olarak bitiren taraftar simdi gelmis genel durumu elestirenlere yanginci diyor.
  en başından beri hizli ve enerjik bir defansif orta saha ile bu iş tamamdir demistik. cagne yanina da mitro yerine hizi ve yasi düzgün bir genco scout kesfi santrfor... ilk günden beri bunu söyleyene yanginci demek ne bileyim komik kaciyor.
 • 300
  sözlük genelinde kendi içimizde anlaşamadığımız kavramlardan sadece bir tanesi. genele yaydığımızda da beni en çok boğan konu. şimdi ''yangıncı taraftar'' kimdir? kime denir? o konuda bir mutabakata varmak lazım. ne zaman bu tanım ortaya çıkmıştır? aynı zamanda bu bir olumlama mıdır? olumsuzlama mı? o da net değil. kimisi başka bir yazarı-taraftarı-topluluğu hakaretamiz bir dille eleştirmek için kulllanırken, kimisi bunu bir nişane olarak taşımaktan gurur duyuyor.

  bu başlığın ilk entry si karakopek nickli yazar arkadaşımız tarafından oluşturulmuş. bu entry 2 yıl önce girilmiş ve bu tanım bir olumsuzlama olarak kullanılmış. bunun üzerinden gideceğim.

  ilk olarak bence de bu sıfat direk bir olumsuzlama. birinin bana tutup yangıncı taraftar demesi hoşuma gitmez. ama arkadaşlar el insaf yahu. sen takımının daha iyi olması için çözüm düşünen ve bu minvalde eleştiri yapan her insana, ''messi isterük'' kafasındaki adam muamelesi yaparsan orda bir dur derler. evet taraftarlık sabretmeyi gerektirir, bazen alınan ve alınacak kararlara güvenmen de gerekebilir. fakat yapıcı eleştirilere karşı bile ''aha geldi tipini sevdiğimin yangıncı tayfası'' demek çok basitçe değil mi sizce de?

  bakın bu takımın eksikleri var. bununla moral bozucu şeyler yazmak başka bir tavır, bu konuya parmak basıp şöyle olmalı demek başka. ben ortasahaya takviye yapmamızın şart olduğunu düşünüyorum ve bunu 2 farklı şekilde dile getirebilirim:

  1- '' yönetim zaten hangi transferi zamanında bitirebilmiş ki? ortasaha takviye diye bağırıyor ses yok seda yok, bu sene şamp. liginde içimizden geçecekler.''
  2- '' hazırlık maçlarında görüldüğü üzere ortasaha takviyesi şart. yoksa takımımız genel potansiyelinin altında kalacak. ''

  bak 2 yorum da gayet yüzeysel. peki bu yorumları yapan 2 adam da aynı mı? aynı sıfatı mı hakediyor? aynıysa, arkadaşlar taraftarlık olayını baya yanlış anlamışız ya biz özür dileriz. her şartta ''saldır cimbom, okey, let's go'' demeliyiz. başkanımız şikeden falan içeri girerse omuzlarda taşımalıyız. çünkü neden? çünkü öyle. maazallah yangıncı taraftar derler bize.

  hani deniliyor ya yangıncı taraftarlar midemi bulandırıyor diye, ota boka yangıncı taraftar yaftası yapıştıranlar benim daha çok midemi bulandırıyor. buradaki yazarların birçoğu yangıncı falan değil beyler, lütfen.