• 2676
  ülkedeki soyguncu oluşumun milyonlarca euronun döndüğü futbol sektörüne el atmayacağını zanneden naif arkadaşlar görüyorum.

  yabancı menajerler ve kulüpler ile komisyon ve haksız kazanç organizayonlarını düzenlemek son derece zor.halbuki yerli menajerler ve yerli kulüpler ile bu işleri yapmanız cok daha kolay, “burası türkiye!”.

  hiç öyle ülkenin ve futbolun geleceği için alınan kararlar gibi düşünmeyin. açıkçası bu insanların milli takım yada futbol gibi endişeleri yok, tek odak noktası var oda para. bu açıdan baktığınızda kararın ne kadarda mantıklı olduğunu görebilirsiniz. ekonomi teklediği için mamalanamayan kesimler arttı, bunlar safları sıklaştırma olanakları arttırma çabaları.

  not: bu entryde anlatılanlar tamamen hayal ürünürüdür.
 • 2677
  bundan böyle euro 2020 boyunca kerem aktürkoğlu'na 0 dakika süre tanıyan şenol güneş ve nihat özdemir'in "genç oyuncularımız yeterince oyantılmıyor" şeklinde bir cümle kurarak gündeme getirmesi halinde ağızlarına kürekle vurulması gereken konu.

  zaten beşiktaş'ın başındayken maçlara 11 yabancıyla çıkan şenol güneş'te birazcık yüz olsa bu konuda ağzını açamazdı. utanmazlar.
 • 2678
  20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı gösteriyor ki türk futbolcusu yerinin hazır garanti olduğunu düşündüğünde, adamcı antrenörleri olduğunda kendini yayar, futbol oynamaz. primini almış, menajeri doymuş, forması garanti neden zorlasınlar, maalesef spor ahlakı/etiğinden yoksunuz, bundan mütevellit kendini geliştirme gereği duyacak, aç hissedeceği şekilde serbest oyuncu politikasının devam etmesi gerekli hem milli hem kulüplerin iyiliği için, felsefesini sevdiğim sinsi de şimdi konuşsun.
 • 2679
  milli takıma insanların utancından ekrana bakamadığı bir top oynatıp, 3.2 milyon euro maaş alan şovmenin savuna savuna getirdiği yasak.

  ama işin trajikomik tarafı şu ; o yabancı sınırı gelsin diye yırtındığın ligde sene içerinde hali hazırda kalbur üstü performans gösteren kimseye niye 1 dakika süre vermiyorsun. hatta kadroya almıyorsun.

  adama sorarlar, ulan rezil herif madem ligde yerli oyuncu oynasın diye partizanlık yapıyorsun. neden altay bayındır, taylan antalyalı, kerem aktürkoğlu, halil akbunar, efecan karacan, salih uçan, rıdvan yılmaz 1 dakika süre almadı bu turnuvada.

  bütün sene galatasaray'ı tek başına sırtlayan taylan antalyalı yedekte beklerken onun mevkisinde asıl mevkisi stoper olan kaan ayhan oynuyor. ondan sonra maçın ilk 15 dakikasında 3 tane %100 gol şansı veriyoruz rakibe.

  (bkz: euro 2020)
 • 2680
  şenol güneş gibi hocaların takıntı haline getirdiği konu.

  halbuki; türkiye'de yabancı oyuncu sayısını düşürmek yerine, yerli hoca sayısına sınırlama getirilmesi daha isabetli bir karar olacaktır ve futbolumuzun gelişmesini sağlayacaktır.

  fatih terim başta olmak üzere 1 veya 2 isim dışında; süper lig seviyesinde takım çalıştırma kabiliyeti olan, avrupa'da da hedefi olan yerli hoca yok bu ülkede.
 • 2682
  kural sebebiyle ilk 11'de en az 3 oyuncu bulunması gerekiyor 2021-2022 sezonunda. taylan-kerem banko iki futbolcu. alınabilirse kaan ayhan da sağ bek ve stoper olarak oynaması sebebiyle banko üçüncü olur. emre kılınç - oğulcan çağlayan - aytaç kara ve tekrar kiralanması imkansıza yakın olsa da halil dervişoğlu rotasyon 4lüsü olur. savunma ve kanatlara yerli takviyesi yapılması elzem oluyor bu durumda. halil akbunar iddiaları doğruysa kanat rotasyonundaki yerli rotasyonlar yeterli olacaktır. ancak kaan ile beraber 1 veya 2 oyuncu daha kadroya katmamız lazım savunma bölgesi için.
 • 2686
  artik alistigimiz, sasirmadigimiz skandal bir kararla; "kanayan yaramiz, tum sorunlarimizin membagi olan yabanci oyuncu sayisinin" yine yeniden degistirilmesine sebep olan fikir babalari da, destekleyenleri de, hos gorenleri de turk futboluna ve turk milletine ihanet etmektedir. kuvvetle muhtemel, kuluplerimiz hem ekonomik hem de sportif olarak 2021-2022 sezonunu da cope atacaktir, bununla kalmayip les gibi futbolculara dokulan milyonlarla gelecek sezonlar da tehlikede olacaktir. umarim yakin gelecekte bu klasiklesen ucuz milliyetcilik oyunlarinin, siyasetin ve gerici zihniyetin igrenc bir sekilde her alana nufus etmesinin, o ya da bu sekilde bu islerden prim yapanlarin, hatalari hep baska yerlerde arayanlarin ve sacma sapan bahaneler ile gunu gecirenlerin devri kapanir. oyle bir hale geldik ki; yapilan hatalardan ders cikartmak, sorumluluk almak bir kenara, tum rezilliklerden sonra hemen birkac bahane bulup, artik mantiksizligi, islevsizligi kanitlanmis yabanci oyuncu sayisini ortaya atarak gundem degistiriyoruz. maalesef biz su hayatta en basit duygu olan utanmayi bile unuttuk.
 • 2687
  iktidara yakın türk futbolcu menajerlerinin para cukkalayamadıklarından dolayı vatan millet sakarya ve istiklal marşı bile bahane edilerek tekrardan getirilen kural.

  futbol ekonomisi gerçekten çok büyük. borçla harçla dönüyor ama iktidarın babasının hayrına statlar yapmadığını, kulüplere vergi indirimi kredi kullanımı vs sağlamadığını bilmek gerek. adamlar muhteşem bir şekilde sızdılar içeri.

  kimbilir kimler ekmek yiyecek yeni yabancı kuralından. elbet bunlar ortaya çıkacak. ama sesimiz çıkmadığı sürece, bu yapılanlar bize az bile.
 • 2688
  türkiye'de milli duyguları sömürmenin her zaman işe yaradığını gösteren kural.

  cumhuriyet döneminden bu yana ne zaman yenilikçi, ne zaman avrupai, ne zaman kültürü tümden değiştirecek ve yeni bir kültür inşası sağlayacak reform yapılsa alan fark etmeksizin düşünce tutuculuğu açısından muhafazakar olanlar değişime direnmeye başlarlar.

  yapacakları ilk şey de vatan, millet, bayrak ve din edebiyatıdır. herhangi bir bilimsel veri, herhangi bir done, çalışma, rapor ya da hiç bir bilgi parçacığı referans verilmemiş, düşünüş biçimi hakkında detay verilmeden alınmış ve verilmiş kararlar keyfiyetten öteye gidemez.

  sen ne kadar çabalarsan çabala yeni yabancı kuralını getirirken iki gün raporlarla hazırlanmış bilgi şöleni mahiyetinde bir sunum yap, yerine gelen müteahhit bir de öyle bakalım dendi denerek çamurlasın ve değiştirsin. karakterli duramayan futbol ikliminin sebep sonucudur bu. bir kez karara itiraz eden kulüpler birliği protesto için neyi beklemektedir anlamış değilim.
 • 2689
  tüm faturanın yabancılara kesildiğinin kanıtıdır. yeni kurala göre;
  2021-2022'de 8+6,
  2022-2023'te 7+5,
  2023-2024'te 6+4
  yabancı oyuncu olabilecek. euro 2020'de 0 çekmemizin, italya'ya rencide olmamızın, maç sayısı artmasına rağmen yayıncı kuruluşun %50 indirim isteyip yaptırmasının, bizim çocukların istenileni yansıtamamasının cezası sadece yabancı futbolcularımıza kesildi. bedel ödeyen bir onlar var, bir de kulüpler ve seyir zevki düşecek olan taraftarlar. gerisi pirüpak.
 • 2690
  yabancı sınırı başlığı yazdığımda buraya yönlendirdiğinden bu başlık altına yazıyorum.

  bir an önce yaş sınırı ile gelmesi gereken sistem. hiç kimse kusura bakmasın en akli futbol adamından en kötüsüne kadar; yabancı oyuncu sınırı genişletildiğinden beri transfere ve ithalata milletin gözü alıştırıldı ve sonuç olarak 30 yaş ortalamalı, fiziken bitmiş, çağın oldukça gerisinde kalmış takımlar ortaya çıktı. seneler önce 3 yabancı sayısı, yakın tarihte 6+8 gibi boktan sistemler varken bile takımlarımız avrupa'da daha başarılı olup daha kaliteli lig maçları izliyorduk.

  bu ülke çoktan oyuncu üretmeyi, kendi altyapısından çıkan futbolcuları oynatmayı unuttu, kimse oyuncu yetiştirmiyor, herkes dışarıdan hazır olanı almanın peşinde. ekonomisi batmayan hiçbir takım kendi çocuklarını sahaya atmayı düşünmüyor. ülkede bu hazıra konuculuk başını almış gidiyorken dışarıdan buna acilen müdahale edilmesi lazım. tabii mutlaka yaş sınırı da gelmeli, ilk 11'de şu kadar, maç kadrosunda bu kadar 25 yaş altı veya altyapıdan/ülkeden yetişmiş oyuncu zorunluğu gelmesi lazım. boka batmış türk futbolunu çıkarmanın ilk aşamalarından birisi.
 • 2691
  herhangi bir şekilde gelmemesi gereken sistem. adında "yabancı" olan hiçbir sınırı faydalı bulmuyorum.

  transferde belli yaşın üzerinde türk/yabancı oyuncu alma sınırı getirilebilir veya serbest bırakılıp maaş sınırı getirilebilir veya yaşın da içinde olduğu ama yaştan ibaret olmayan kriterler getirilip o kriterlere uymayan yerli/yabancı oyuncu transferi yasaklanabilir ama sadece yabancı sınırı değil.

  bir de misalen şöyle bir sıralama yapalım :
  y.ü.= yaş üstü
  30 y.ü. türk/yabancı sınırı> 30 y.ü. yabancı sınırı > yabancı sınırı

  burdaki sıralama sonuncusu olan kritersiz yabancı sınırı benim en katlanamayacağım uygulama. yani siz diyorsunuz ki sınırı kaldırınca kulüpler milyonluk dedeleri dolduruyor takımlara o zaman ben de sınır getiriyorum. e tamam da kulüpler 20 yaşında yabancıyı neden alamasın ? genç yabancının zararı ne ?

  böyle bodoslama sınır mı konulur, biraz detaylandırmasak mı ?

  edit: tabii başlık "yabancı oyuncu sayısı" gelmemesi gereken sistem ise "yabancı sınırı".
 • 2693
  türk futbolunu şahlandıracaktır. öyle bir şahlandıracak ki yabancı sayısı 6’ya düştüğünde modern altyapı tesisleri kendiliğinden kurulmaya başlayacak, u-19 gelişim takımlarımız sıcak havada play-off oynamayacak, her oyuncunun özel antrenörü ve beslenme uzmanı özel olacak, türkiyede teknik direktör lisansı almak kolaylaşıcak ve 20 teknik direktörlük hegomanyadan kurtulacağız. böylece yeni hocalar yetiştireceğiz bu yetiştirdiğimiz hocalar türk futbolcuları öyle bir geliştirecek kii şahlanacağız... ha bi de unutmadan söyleyeyim dünya kupası ve euro turnuvalarında artık 1 gollük grup sonuncusu ve turnuvanın en kötüsü olmayacağız çünkü 2 gol atıp en kötüsü olacağız.

  sinirlerimi hoplatan mantık çerçevesine sığmayan kuraldır.
 • 2695
  yabancı sınırı , gördüğüm kadarıyla, şuan büyük takım taraftarlarının önemli çoğunluğu ve yönetimlerinin tamamı tarafından istenmemekte. yani artık kamuoyunun bir şey görmesine veya tecrübe etmesine gerek yok bu zorla dayatılan bir kural ve yapılması gereken kulüplerin yaptıkları açıklamanın arkasında durması ve taraftarın da desteklemesi.

  yordu artık cidden, 22 yaşında morutan'ın, gedson'un gelme durumu varsa niye bu sınırlamadan ötürü gelmesin arkadaş ? kulüpleri bu şekilde kısıtlayıp zarar vererek mi türk oyuncu yetiştireceğiz bu mu bu işin yöntemi ?
 • 2696
  beşikteki çocuktan, ağaçtaki böcüğe kadar futbolun tüm katmanları itiraz etti. kulüpler birliği bildiri yayınladı, başkanlar canlı yayına çıktı, taraftar adak adadı, imza töreninde bir yerli futbolcuya laf sokuldu, bm devreye girdi, nasa konuşlandı, dünya sağlık örgütü reddetti.

  ama hala zeus heykeli gibi önümüzde durmakta.

  asıl trajedi ise oyun içi formasyon ve oyuncu değişikliklerinde yaşanacak.

  - aanholt kenardayken ömer çıkacak emre taşdemir girecek.
  - cicaldau, gedson, belki morutan kenardayken oyunu döndürmek için kılınç çıkacak akbaba girecek.
  - üçlü, beşli defansa, istediğin çift forvetli dizilişe dönemeyeceksin.

  daha saymayayım. bize ve hocaya sabırlar dilerim.
 • 2699
  inşallah eski kurala dönülür ve bir daha değiştirilmemek üzere konu kapanır. türk futbol kulüplerinin ekonomik olarak refaha çıkmalarının en önemli yolu oyuncu geliştirip satmaktan geçiyor bence. iyi araştırılmış kaliteli oyuncular bulunup avrupa'ya satılmalı ve süper lig de tıpkı portekiz, hollanda, belçika gibi liglerin olduğu "futbolcu yetiştiren lig" klasmanına girmeli. ortadoğu ligleri olmamalı hedef.