• 1
  türk işi yönetimler saçmalığının futboldaki yansıması olan durumdur.

  şimdi yabancı sınırına zaten baştan karşıyız da getirilmek istenen formüllerdeki + zırvası ayrı bir gerzeklik. misal 6+2+2, kardeşim kim tribünde otursun diye yabancı alır. ya da kulübedeki yabancı mesela. o daha büyük sıkıntı.

  örneğin sahadaki sağ bekimiz yerli ve sakatlandı, yedeği de yabancı. şimdi onu oyuna sokmak için mecburen sahadaki bir başka alakasız yabancıyı oyundan çıkarmak zorunda kalacağız. e tabi onun da yerine yerli birini sokmaya mecbur kalıyoruz. yani kulübedeki + x demek herhangi bir hamlede 2.bir değişiklik yapmayı büyük ölçüde zorunlu hale getiriyor. ulan bari kulübe için de + bilmem ne geriyorsun değişiklik sayısını da artırın.

  ya da düz bir sayı belirleyin bırakın oynatan oynatsın. her sakatlıkta garip garip formüller üretimesin. 7 yap hepsi oynayabilir olsun. veya 6 veya 8.

  şu + işini karıştırmayın.
 • 5
  yabancı futbolcu ya tamamen serbest bırakılmalı ya da bu günkü haliyle bırakılmalı. rekabet iyi sonuçlar verir ama bu beş yılda yeterince belli olmaz. en az 13 yıl geçmesi gerekir tam sonuçlarını görmek için. son zamanlarda yabancılarla rekabet etmek için kendini çok geliştiren yerli futbolculara rastlıyoruz. bunların sayısı daha da artsın ve çoğunluğa kavuşsun diyorsak en az yedi yıl daha bu uygulama devam etmeli.

  cengiz ünder, ozan kabak, cenk, okay, salih zeki vesair bu kural nedeniyle performanslarını yükseltip yurt dışına transfer yaptılar. biraz daha sabredelim çok faydasını göreceğiz bu ondört yabancı kuralının.

  yabancı oyuncu sınırlaması sadece yerli futbolcuların yayıp yatmasına neden oluyor. başka hiçbir getirisi olmuyor.