• geçtiğimiz hafta euroleague kasım ayı mvp'si seçilen 24 yaşındaki sırp all around guard.

  bu abimize dikkat çekmek istiyorum. son yıllarda ülkemize bu kadar dengeli oyun kuran, bu kadar çok yönlü ve aynı zamanda mental olarak bu kadar geri adım atmayıp sakin kalabilen başka bir skorer kısa gelmemişti. kısa dediğime de bakmayın siz, pozisyonu gereği böyle yazıyorum, yoksa arkadaşın boyu 197 cm civarlarında.

  futbol odaklı türk spor basınında pek yer almasa da avrupa medyası (özellikle balkan, baltık ve yunan medyaları) micic'in adını sıkça anıyor şu sıralar. bahsini ettiğim coğrafyalar için basketbolun ne kadar önemli bir kültür olduğunu düşünürsek bu çok da anormal olan bir şey değil aslında; ilginç olan şey, odağın yalnızca micic olması.

  efes sezon başında kendisini transfer ettiğinde asıl düşünce shane larkin'e yardımcı olacağıydı. larkin uçacak, micic de gerektiği anlarda larkin'e destek verecekti. realite ise tam tersi oldu. micic sezon başından beri hem türkiye erkekler basketbol liginde hem de euroleague'de öyle enfes istatistikler tutturup oyunu öyle domine ettiği maçlar oynadı (ve oynuyor) ki... sırp guard ergin hocayı* da şaşırtmış. hoca ligde oynadıkları son maçın* ardından kendisiyle alakalı şu cümleleri dillendirdi:

  "micic'in bu performansını beklemiyorduk. ona duyduğumuz güven ve oyun sistemimizin ona uyması, kendisini birinci oyun kurucu durumuna getirdi. larkin'in yaşadığı sakatlık ve formsuzluk da bunu etkiledi. bazı eksikleri var. maçın sonunda enteresan hatalar yaptı. çok agresif oynuyor. biz aslında micic'in verdiği katkıyı larkin'den bekliyorduk."

  tabii bu iş biraz da karşılıklı zira micic de mvp seçildiği günün sonrasında euroleague.net'e verdiği özel röportajda, "ergin ataman'dan büyük güven alıyorum..." demişti.

  parkede oyunun her alanında olabilen bu arkadaşın euroleague'de çıktığı 11 maçta yaptığı istatistikler şu şekilde: http://gss.gs/PiX.jpg (resim)

  büyük bir avantajı var aslında vasilije'nin; boyu. asıl pozisyonu pg olan bir guardın 197 cm'lik bir boya sahip oluşu kendisini özel kılan detaylardan biri. bunun yanında doğuş balbay fiziğine de sahip. bu hususlar sayesinde hem rakiplerine hücumda üstünlük kurabiliyor hem de savunmada 1, 2 ve gerektiğinde 3 numaranın karşısında durabiliyor.

  saha görüşü dillere destan olan bu büyük potansiyel abimiz aynı zamanda bir nba draft seçimi. 2014 nba draft günü 76ers tarafından 52. sırada seçilmiş. şu anki ritmiyle devam eder, ilk adım sonrası patlayıcılığını güçlendirir, zaman zaman maç içerisinde yaptığı top kayıplarının sayısını aşağı çeker ve 1on1 savunmasını daha bir caydırıcı hale dönüştürürse bambaşka bir seviyeye çıkacaktır. ayrıca bu gidişle nba yapar, avrupa'da kalmaz uzun süre.

  hanımlar beyler, vasilije micic.

  https://youtu.be/kKVWgCh5fWw
 • iki gün önce* olympiacos'a karşı şöyle bir şey yapan guard.

  https://twitter.com/.../1098656701887246336

  iki ay önce de yine olympiacos'a karşı bunun çok benzerini (iki tık altını) yapmıştı.

  https://twitter.com/.../1098932767499448321

  arkadaş yunan tokatlamayı seviyor belli ki. ayrıca üç adamın (biri pf, biri sf, biri pg) üstünden smaç vurabilen guard, vay amk.
 • https://twitter.com/.../1193932331167473665

  yaz transfer döneminde vasa'yı takımda tutmak anadolu efes'in yaptığı en akıllıca işti. damir mulaomerovic sonrası elit oyun kurucu boşluğuna düşen merter tesislerini ancak böyle bir adam tekrar yükseltebilirdi. shane larkin ülkeye gelmiş en nitelikli oyuncu muhtemelen, carlos arroyo'yla petar naumoski'nin de üstünde olabilir (?) fakat bir oyun kurucu değil. zaten bu sebepten dolayı vasa'yla birbirlerini kusursuzca tamamlıyorlar ya.

  görüntüye dönersem; kimse vasa'ya, "altyapıdaki çocuklara bir şeyler öğret" dememiştir (17 yıl önce böyle bir şey yoktu, değiştiğini sanmıyorum), altyapı antrenörleri gerekeni aktarıyor zaten o genç arkadaşlara. bu olay bir sırp basketbolcunun kendi inisiyatifi. "bana ne" diyebilirdi ama dememiş. böyle aidiyet duygusu hisseden, milliyeti fark etmeksizin bir şeyler vermeyi görev edinen sporculara korkunç saygı duyuyorum.
 • https://twitter.com/.../1230957224366952448

  dün* şöyle bir şey yapan yetenek abidesi.

  varyeteyi yaptığı esnada koltuktan kalkıp "oha!" çektim. ilk bakışta çok ahım şahım bir şey gibi görünmeyebilir. hatta sonu sayıyla bitmediği için burun da kıvrılabilir fakat vasa'nın icra ettiği şu şey sanattır. benzerini denemişliğim olmuştu, çokça kez de çuvallamıştım. her şeyden önce bir euroleague maçında baskı altında (greg monroe'nun fiziksel varlığı başlı başına mesajdı) bunu düşünebilmek ve korkusuzca uygulamak (işin ucunda batırmak da var) göt ister. imkanınız varsa ağır çekimde seyredin topu yere vuruş anını, çok daha anlaşılır olacaktır omuzdan çıkan o bilek olayı.
 • euroleague'in iptal kararı sonrası türk basketbol medyasında kendisinin ergin ataman'a laf çaktığı iddia edildi, bu yönde paylaşımlar yapıldı: "ergin ataman, bir düğmeye dokunarak normale dönebileceğini düşündü."

  https://www.hurriyet.com.tr/...ini-dusundu-41525169

  vasa'nın söylediği iddia edilen cümlenin kaynağı sırp mozzart sport'a verdiği röportaj:

  https://www.mozzartsport.com/...je-u-evroligi/358006

  görebildiğim kadarıyla ergin hocayla alakalı bir şey yok bu röportajda. öte yandan sırp sport klub'ın paylaşımı:

  http://sportklub.rs/...stavak-nerealan.html

  röportajda ergin hocayla alakalı dillendirdiği söylemi şu: "atamanova želja za titulom je ogromna i normalno je da je on zagovarao da se sezona nastavi.". yani demiş ki: "ataman'ın şampiyonluk arzusu çok büyüktü, bu yüzden sezonun devam edebileceği yönünde bir görüşe sahip olması mantıklı (normal).". hem ergin hocanın hem de vasa'nın menajerliğini yapan misko raznatovic de "belli ki çeviri konusunda yardıma ihtiyaç var" diyerek gece saatlerinde kişisel twitter hesabından bir açıklama paylaşmış:

  https://twitter.com/.../1265019749924298754

  görüldüğü üzere ortada ne dokunma veya dokundurma var, ne düğme var, ne laf çakma var ne de başka bir şey. twitter'da arama kısmına vasa'nın adını yazıp arattığınızda fenerbahçe ağırlıklı hesapların bu konuyu deştiğini göreceksiniz. tipik fenerbahçe politikası, başarısızsan başarılı olmak için çabalamak yerine rakibini zayıflatmayı dene, fazlasıyla aşinayız artık bu kafaya.

  vasa'nın efes'le 1 yıl daha kontratı var. nba yapması çok olası (hakları philly'de) olsa da kontratını tamamlayacağını düşünüyorum. ekürisi shane larkin'in de +1'i var, o da devam edip yarım kalan işi neticelendirsin.

  edit: kaynak düzeltmesi
 • bilinenin aksine ekürisi shane larkin ile enseye şaplak kıça parmak kıvamında kanka olan co-mvp. "bilinenin aksine" diyorum çünkü birçok basketbol takipçisi shane ile vasa'nın liderlik kavgası içerisinde olduğunu düşünüyor. oysa vasa'nın annesi vefat ettiğinde vasa'ya en büyük desteği shane'in verdiğini; vasa'nın bu sezon nba'e gitmemesinin 1 numaralı sebebinin shane ile yaptığı konuşma olduğunu çok fazla insan bilmez. bilhassa nba & shane konusunu biliyor idim fakat kaynak gösteremediğimden ötürü yazmamıştım. neyse ki bugün tivibu spor'da ümit avcı bunu dillendirmiş:

  https://www.pscp.tv/w/1nAKEAeOdLVKL (2. saatin 29. dakikasının 30. saniyesinden itibaren)