• 5
  anadolu efes'in metecan birsen, sertaç şanlı ve buğrahan tuncer'den sonraki dördüncü transferi. kontrat 2 yıllık (1+1 olacak şekilde, +1'lik opsiyon kulüpte).

  tofaş forması giydiği dönem tofaş'ın çok üzerinde bir adam olduğu belliydi (2 sezon önce) ki başarılı performansı sayesinde zalgiris kaunas'a transfer olmuştu. zalgiris'te de şahane bir süreç geçirdi; hem euroleague'de hem de ligde saras'ın parkedeki beyni rolünü üstlendi.

  geçen yazki transfer sezonuna rezalet hamlelerle giren efes şaşırtıyor. ergin hoca belli ki ağırlığını hissettiriyor.
 • 7
  geçtiğimiz hafta euroleague kasım ayı mvp'si seçilen 24 yaşındaki sırp all around guard.

  bu abimize dikkat çekmek istiyorum. son yıllarda ülkemize bu kadar dengeli oyun kuran, bu kadar çok yönlü ve aynı zamanda mental olarak bu kadar geri adım atmayıp sakin kalabilen başka bir skorer kısa gelmemişti. kısa dediğime de bakmayın siz, pozisyonu gereği böyle yazıyorum, yoksa arkadaşın boyu 197 cm civarlarında.

  futbol odaklı türk spor basınında pek yer almasa da avrupa medyası (özellikle balkan, baltık ve yunan medyaları) micic'in adını sıkça anıyor şu sıralar. bahsini ettiğim coğrafyalar için basketbolun ne kadar önemli bir kültür olduğunu düşünürsek bu çok da anormal olan bir şey değil aslında; ilginç olan şey, odağın yalnızca micic olması.

  efes sezon başında kendisini transfer ettiğinde asıl düşünce shane larkin'e yardımcı olacağıydı. larkin uçacak, micic de gerektiği anlarda larkin'e destek verecekti. realite ise tam tersi oldu. micic sezon başından beri hem türkiye erkekler basketbol liginde hem de euroleague'de öyle enfes istatistikler tutturup oyunu öyle domine ettiği maçlar oynadı (ve oynuyor) ki... sırp guard ergin hocayı* da şaşırtmış. hoca ligde oynadıkları son maçın* ardından kendisiyle alakalı şu cümleleri dillendirdi:

  "micic'in bu performansını beklemiyorduk. ona duyduğumuz güven ve oyun sistemimizin ona uyması, kendisini birinci oyun kurucu durumuna getirdi. larkin'in yaşadığı sakatlık ve formsuzluk da bunu etkiledi. bazı eksikleri var. maçın sonunda enteresan hatalar yaptı. çok agresif oynuyor. biz aslında micic'in verdiği katkıyı larkin'den bekliyorduk."

  tabii bu iş biraz da karşılıklı zira micic de mvp seçildiği günün sonrasında euroleague.net'e verdiği özel röportajda, "ergin ataman'dan büyük güven alıyorum..." demişti.

  parkede oyunun her alanında olabilen bu arkadaşın euroleague'de çıktığı 11 maçta yaptığı istatistikler şu şekilde: http://gss.gs/PiX.jpg (resim)

  büyük bir avantajı var aslında vasilije'nin; boyu. asıl pozisyonu pg olan bir guardın 197 cm'lik bir boya sahip oluşu kendisini özel kılan detaylardan biri. bunun yanında doğuş balbay fiziğine de sahip. bu hususlar sayesinde hem rakiplerine hücumda üstünlük kurabiliyor hem de savunmada 1, 2 ve gerektiğinde 3 numaranın karşısında durabiliyor.

  saha görüşü dillere destan olan bu büyük potansiyel abimiz aynı zamanda bir nba draft seçimi. 2014 nba draft günü 76ers tarafından 52. sırada seçilmiş. şu anki ritmiyle devam eder, ilk adım sonrası patlayıcılığını güçlendirir, zaman zaman maç içerisinde yaptığı top kayıplarının sayısını aşağı çeker ve 1on1 savunmasını daha bir caydırıcı hale dönüştürürse bambaşka bir seviyeye çıkacaktır. ayrıca bu gidişle nba yapar, avrupa'da kalmaz uzun süre.

  hanımlar beyler, vasilije micic.

  https://youtu.be/kKVWgCh5fWw