resim
Ünal Aysal
Görev:Başkan
Takım:-
Yaş:82
Uyruk:Türkiye
 • 1
  bugün * verdiği röportajda uzun uzun açıklamalarda bulunmuş. herhalde en önemlisi yönetimlerde ne zaman görev alacağı ile ilgili olan açıklaması.

  --- alinti ---
  38 yıldır yurtdışındayım. işlerimin başındayım. bugünkü iletişim imkanları sayesinde de kulübümün mali, idari, sportif her sorununu gündelik takip etme şansım var. ancak bugünkü şartlarım ve sorumluluklarım dolayısıyla 12 ay, 24 saat ilgi isteyen böyle bir göreve talip olamadım. biraz daha yaşlanıp şirketlerimdeki görevlerimden ayrılabileceğim zaman elbette kulübüme faydalı olabileceğim görev ne ise onu yüklenebilirim.
  --- alinti ---

  http://www.sabah.com.tr/.../12/10/kapici_olurum
 • 5
  '2002 yılında galatasaray kulüp başkanı ve yönetim kurulunun acil nitelikteki talebi üzerine, aig şirketine taahhüt edilmiş olan ve galatasaray sportif a.ş hisselerinin geri alınması için, 5 gün içinde ödenmediği takdirde 70 milyon dolarlık bir tazminatı içeren 23.5 milyon usd'lık bir meblağı ödeyerek bu hisseleri satın aldım'' diyen aysal, şunları kaydetti:

  ''kulüp ile yapılan anlaşmaya göre bu hisseler benden bedeli ödenerek bir yıl sonra geri alınacak idi. bu işlemi o zaman galatasaraylı olduğu için ve de galatasaray'ın menfaatlerini gözetmesi için bana başkanın önerdiği av. mehmet helvacı başkanlığında gene onun gibi kulüp üyesi olan galatasaraylı avukat arkadaşlarının hazırladığı kontrat bazında gerçekleştirdik ve kendisine de bir iki günlük bu çok kısa mesaisi için o günün şartlarında çok yüksek sayılabilecek bir avukatlık masrafı ödedik.

  bu anlaşmaya göre ne bir faiz ne de bir kar alımı talebimiz olmadı. kulüp bu hisseler karşılığı diğer bütün hissedarlara şirketin dağıtması gereken temettünün elimdeki hisselere tekabül edecek kısmının dışında başkaca bir ek avantaj önermedi. ancak bu işlemden sonra kulübün muhtelif diğer acil güncel ihtiyaçları için ve tamamen bu aig kontratı dışında ve buna ek olarak toplam yaklaşık 8 milyon usd civarı yönetimin talebi üzerine ve makbuz karşılığı tarafımdan muhtelif ödemeler yapıldı.

  kulüp bu hisseleri birinci yılın sonunda geri alamayacağını, bir yıl daha bu anlaşmanın uzatılmasını talep etti. ben de ne zaman isterseniz o zaman alabilirsiniz dedim ve ilave hiçbir şart koşmadım, faiz vs gibi ek, ağırlaştırıcı hiç bir talebim olmadı.''

  aradan 2,5 yıl geçtikten sonra ve galatasaray camiasının tam bilgilendirilememiş olması dolayısıyla verdiği yanlış tepkileri önlemek üzere, açık, şeffaf ihale formülüyle ve kulübün de onayladığı, bağımsız finans kuruluşları aracılığı ile bu hisselerin on farklı alıcıya satışını gerçekleştirme kararı aldığını ve neticede galatasaray'ın 23.5 milyon usd'ye satıp parasını almış olduğu hisseleri bu defa 34 milyon usd'ye borsada sattırıp tahsil edilen bedelin tamamını galatasaray kulübü'ne direkt ödettirdiğini anlatan aysal, şöyle devam etti:

  ''galatasaray kulübü, kasasından hiçbir şey çıkarmadan ve tamamı bu tahsil edilen paranın içinden karşılanmak üzere benim ödemiş olduğum rakamları ve bana olan diğer borçlarını ödedi. bu paralar içinde kontrattan kaynaklanan temettü gelirleri de dahildi.

  bu işlemden dolayı bana ödenen bu temettü gelirlerini teberru olarak kısmen galatasaray kürek şubesine, kısmen galatasaray adası'nın (kulübe iade ettiğim ve kullanmadığım) peşin kira bedelleri olarak iade ettim. netice olarak bütün camianın çok yakından izlediği bu işlem kulübümüzün cebinden bir tek kuruş çıkmadan ve tersine para kazandırılarak ve de 70 milyon dolarlık bir tazminat yükünden temizlenmiş olarak tamamlandı.''

  http://www.sporx.com/...m_source=haberlercom
 • 6
  milliyet.com.tr de böyle bir haber var. ne kadar doğru ne kadar yanlıştır bilemem. başkanlık için tek bir koşulum olabilir o da mali tabloyu net görmektir diyor. şimdi galatasaray'ın borcu fazlaysa, mali tablosu karanlıksa başkan adaylığından çekilecek mi?

  bize hiçbir şart öne sürmeyen, durum ve koşullar ne olursa olsun taşın altına elini sokacak başkan lazım.

  --- alıntı ---

  aysal aday olmak için bir koşulu olup olmadığının sorulması üzerine ise, “bir koşulum olabilir. böyle bir görev için tabloyu net görmeniz lazım. galatasaray’ın mali doneleri net değil. gerçekten ne kadar borcumuz, alacağımız var, bunu göremiyoruz” dedi.

  http://ekonomi.milliyet.com.tr/.../1371733/default.htm

  --- alıntı ---
 • 8
  değil yarım saat yarım gün konuşsa tv başından kalkmadan izleyeceğim müstakbel başkanımızdır. elbette elinde sihirli değnek yok, zaten kendisi de mantığıyla hareket eden ve bu durumda galatasaray'ı düştüğü yerden kaldırma sürecini en iyi yönetecek kişidir. tabi tek başına olmaz bu işler; iyi bir yönetim kadrosu kurulması gerekiyor. başkanımın yolu açık olsun. her zaman destekçisiyim.

  http://www.ntvspor.net/...lerinden-yaratacagiz
 • 11
  --- alıntı ---

  ünal aysal kimdir ?

  istanbul 1941 doğumlu olan ünal aysal, orta öğrenimini 1960 yılında mezun olduğu galatasaray lisesinde, yüksek öğrenimini de isviçre – neuchatel üniversitesi hukuk fakültesinde tamamladıktan sonra, istanbul üniversitesi hukuk fakültesinden de muadelet diplomasını aldı.
  galatasaray lisesinden mezun olduğu 1960 yılından itibaren, çalışma hayatına başlamış olan ünal aysal, 1970-72 yıllarında koç holding bünyesindeki ram dış ticaret şirketinde ihracat koordinatörü olarak görev yaptı.

  ünal aysal, 1973 yılı başında brüksel’deki bir firmanın ticaret müdürü olarak çalıştı. 1974 yılında da unit international’i kurdu. bu şirkette, ilk 10 yıllık dönemde demir çelik ve sanayi mamulleri satışı ve petrol swap işlemleri yaptıktan sonra, 1984 de petrolün yanı sıra, elektrik üretimi ve anahtar teslim santral inşa ve finansmanı projelerinde ihtisaslaştı.
  bu arada, türkiye ve iran’da elektrik santralleri kuran ünal aysal, daha sonra temiz enerji yatırımları ve madencilik faaliyetlerine yöneldi.
  ünal aysal, bu alandaki çalışma ve başarıları yanında turizm sektörü ile de ilgilendi; antalya kemer’de, biri 450, diğeri 370 odalı 5 yıldızlı oteller kurdu. ayrıca istanbul boğazda bir butik otel sahibidir.
  ünal aysal’ın, 1000 kişinin çalıştığı unit grubunun çatısını oluşturan 23 şirketin yönetim kurulu başkanı olarak yürüttüğü girişimlerden başka, bazı yatırımcı avrupa şirketlerinin yönetim kurullarında da faal üye olarak çalışmaktadır.
  ünal aysal 1999 yılında, türkiye’yi yurt dışında en iyi temsil eden iş adamlarından biri olarak, bakanlar kurulu kararı ile cumhurbaşkanı tarafından verilen yüksek liyakat madalyası ile onurlandırılmıştır.
  iktisadî araştırmalar vakfı, tez değerlendirme yarışmasının sponsorluğunu üstlenen ünal aysal’ı, her yıl bu amaçla yapmış olduğu katkılardan dolayı şeref üyeliğine seçmiştir.

  --- alıntı ---

  http://www.gs1905.org/...3%9Cnal+Aysal+Kimdir
 • 14
  teknik direktör adayı listesinin şöyle olduğunu tahmin ettiğim başkan adayımız :

  mircea lucescu
  fatih terim
  erik gerets

  en büyük referansım da şu :

  http://www.ligtv.com.tr/...r/?r=1&hid=90952

  sevin, sevmeyin; bu bahri havadır ne dese çıkıyor bizim camia ile ilgili. ayrıca adamlar aysal'a saygıdan isimlerin tamamını açıklamıyoruz diyorlar ama benim gibi ortalama iq sahibi olan bir insan bile rahatlıkla anlayabiliyor isimleri. ayrıca birini söylediler bile zaten.

  ne diyelim, perşembe günü gerekli açıklamaları yapacakmış zaten; bize de heyecanla beklemek düşüyor sadece..
 • 23
  --- alıntı ---

  galatasaray kulübü'nün 14 mayıs cumartesi günü gerçekleştirilecek olağanüstü genel kurulunda başkan adayları arasında yer alan ünal aysal, üyelerle bir araya geldi.

  seçim çalışmaları çerçevesinde sarı-kırmızılı kulübün kalamış tesisleri'nde verilen yemeğe yaklaşık bin üye katılırken, ünal aysal ve yönetim listesinde yer alan isimler de hazır bulundu. yemekte kısa bir konuşma yapan ünal aysal, ''bugün üyelerimizin gösterdiği ilgi bize güven ve huzur verdi. birlik beraberliğimizi dosta, düşmana, tüm türkiye'ye göstermek ilk hedefimizdir. kime oy verirseniz verin, seçime katılımınız çok önemli. hepimizin hedefi camiamızı yüceltmek'' dedi.

  önündeki 3 yılı galatasaray'a adadığını vurgulayan aysal, ''hayatım boyunca edindiğim tüm bilgim, birikimim ve hasletlerim, galatasaray'ın hizmetinde olacak. size vereceğim tek söz, hiçbir zaman başınızı önünüze eğmeyeceğiniz bir galatasaray bırakmak ve iyi bir emeklilik hak etmektir'' diye konuştu.

  "karanlık tablolar geçici"
  ünal aysal, basın mensuplarına açıklamalarda bulunurken de gelecek için umut veren bir tablo çizdi. ''bugün hava çok güzel, bundan sonraki tüm tablo böyle olacak. kimsenin sıkıntısı olmasın. galatasaray'daki karanlık tablolar geçici ve kısa sürelidir'' diyen aysal, şunları söyledi: ''geçmiş yönetimin bize çok dağınık bir tablo vereceğini de tahmin etmiyorum. ellerinden geleni yaptılar, bundan sonrasını da biz götüreceğiz. galatasaraylıların tek görevi var. seçimde oylarını doğru kullanmak. galatasaray'ın bugünkü sorunlarına çözüm getirebilecek, doğru profili seçmek. bu olduğu takdirde gerisi kolay olacaktır.''

  tüm başkan adaylarının şansının eşit olduğunu anlatan ünal aysal, ''arkadaşlarıma başarılar diliyorum. hepsi saygın insanlar, hepsini de çok seviyorum'' sözlerine karşın, mehmet helvacı ile aralarındaki gerginlik konusunda ise şöyle konuştu: ''ben bunu galatasaraylıların kararına bırakıyorum. galatasaraylıların sağ duyusunun, hiçbirimizin söyleminden daha zayıf olduğuna inanmıyorum. galatasaraylılar her şeyi görür, kendileri karar verir. bu konudaki mehmet helvacı'nın talihsiz ifadelerine katılıp katılmayacakları konusunda onları hakem tayin ediyorum.''

  aysal, seçilmesi halinde 3 yıllık dönemin ardından nasıl bir kulüp bırakmayı planladığı sorusuna ''ben galatasaray'ı, tarifesi belli, ray üzerine kendi başına yürüyebilen, kim başkan olursa olsun, başarı çizgisini değiştiremeyecek bir durumda bırak istiyorum'' yanıtını verdi. kulüp başkanı adnan polat ile yaptığı görüşmeye de değinen aysal, ''son derece dostane, medeni bir görüşme oldu. görev değişimi sırasında neler olabilir konusu konuşuldu. seçilmemiz halinde bize yardımcı olacağını vaat etti'' dedi. yönetime gelmeleri halinde ilk icraatlarının galatasaray'daki güven eksikliğini sıkı bir dayanışmaya çevirmek olacağını vurgulayan aysal, ''bunun için elimden gelen her şeyi yapacağım. galatasaraylılar müsterih olsunlar, önümüz açık. hiçbir sorunumuz olmadan bu zorlukları aşıp geçeceğiz. tabi ki futbol öncelikli. kulübün lokomotifi futbol. orada başarı olmazsa, başarısız sayılırız'' ifadelerini kullandı.

  "en zor soru"
  aysal, galatasaray'da takımın başına getirilecek teknik direktör konusunda hassasiyetle çalıştıklarını dile getirerek, kendi başarısının da buna bağlı olacağının altını çizdi. teknik direktörle ilgili yöneltilen bir soruyu, ''en zor soru'' diyerek söze başlayan aysal, ''galatasaray'da teknik direktör ve benim kaderim beraber gidecek. onun için bu konuda büyük bir dikkat ve hassasiyetle çalışıyoruz. kendi kaderimi tayin edeceğim, başarımı eline teslim edeceğim bir insanı takdir edersiniz ki, çok ince eleyip sık dokuyarak seçmek durumundayım. onun için bana biraz daha zaman tanımanızı rica ediyorum'' diye yanıtladı.

  transfer konusunda öncelikli olarak 3 adayın olduğunu ve başka isimlerin de bulunduğunu belirten ünal aysal, ''karar merci sadece biz değiliz. teknik direktörün de kararı burada rol oynayacak. şu anda kimseyle el sıkışamazsınız. yetkisi olmayan bir kurumsunuz. seçildikten sonra galatasaray ismi herkesi ikna etmeye yetecektir. önemli olan kararımızı doğru vermemiz ve ihtiyaçlara cevap verecek bir profili çizmemiz'' dedi.

  "arda gitmeye hazır değil"
  ünal aysal, futbol takımı kaptanı arda turan'ın, yurt dışına transferi konusunda, oyuncunun buna hazır olmadığını düşündüğünü söylerken, şöyle devam etti: ''galatasaray kişilerle devam etmiyor ve kişilere de bağlı değil. hepimiz yararlı olduğumuz müddetçe görev yaparız. arda da böyle. galatasaray'a yararlı olmak ve devam etmek istiyorsa devam edecektir. o bizim evladımız. biz onu isteriz ama karar arda'nındır. futbolcular da artistler gibidir. gönülsüz çalıştıkları zaman başarılı olamazlar. onu gönüllü çalışır hale getirmemiz lazım. bunu başaramazsak da kararına saygı duyarız. bana kalırsa arda şu anda gitmeye hazır değil. bugün giderse yazık olur. arda'yı biraz daha geliştirip, ondan sonra kapıyı ona açmamız gerekir. galatasaray olarak bu bizim de biraz mesuliyetimiz.''

  "bunlar günlük oyunlar"
  galatasaraylı futbolcular servet çetin ile cem sultan arasında yaşanan gerginlikle ilgili fikrinin sorulması üzerine aysal, ''bunlar, günlük olaylar. gençler spor yaparken birbirlerinin ayağına da basabilir. heyecanlarından ve daha iyisini yapma hevesinden doğuyor. ben o kadar önem vermiyorum böyle şeylere. tüm kulüplerde olacaktır bunlar. galatasaray'da daha az olması gerekir. ileriki günlerde arkadaşlarımız bu konularda daha dikkatli olacaklardır'' diye konuştu.

  aysal, galatasaray'ın gelecek sezon avrupa kupalarında mücadele edemeyecek olmasına karşın, yabancı takımlarla maçlar organize edeceklerini belirterek, şunları kaydetti: ''gelecek sezon galatasaray avrupa'da olacak. taraftarlar avrupa'da takımlarını izleyecek. bunu kendimiz yaratacağız. dışarıdaki büyük kulüpleri buraya getirip maçlar oynayacağız ve biz de gideceğiz. bu seneyi boş geçirme fikrimiz yok. bir sonraki sene de yurt dışı rakiplerle rahat mücadele etmek için, oyuncularımızı hazırlamaya mecburuz. bunun için de gerekenleri yapacağız.''

  --- alıntı ---

  kaynak:http://tr.eurosport.com/...o2780460/story.shtml
 • 25
  daha başkan adaylığı mevzu bahis değil iken hatırladığım ve araştırdığım kadarı ile aşağıdaki yazıyı alisamiyen.net de yazmıştım.
  tabi yazının tarihi 8 aralık 2010, o günden sonra köprünün altından çok sular aktı, çok şeyler yazıldı çizildi.

  --- alıntı ---

  sportif aş. nin %21.05 hissesi aig nin elinde iken özhan canaydın başkanlığındaki yönetim ünal aysal'dan hissleri geri almasını istedi.
  dönemin haberini de ekleyelim. herkes biliyor ama yazımız boş olmasın ; http://www.tumgazeteler.com/?a=1165316

  o dönemlerde ünal aysal'ın bilinen en büyük yardımıdır. ki ortada iddaa olarak kalmış ama camiada herkes tarafından konuşulmuş bir çok para yardımı daha olduğu bilinmektedir. mesela bir örnek verelim ; http://www.tumgazeteler.com/?a=1254323

  daha sonra ne oldu, ünal aysal %21.05 hisseyi 23.5 milyon dolara aig den aldı. o dönemde o parayı verip alabilecek birtek evet birtek galatasaraylı çıktı mı peki? hani diyorsunuz ya şöyle böyle para kazandı diyen. adnan polat nerdeydi? yiğit şardan neredeydi? başkaları neredeydi ?

  sonra ne yaşandı. özhan canaydın bu hisseleri ünal aysaldan geri alma taahütünde bulunmuştu. peki bunu yaptı mı. tabiki hayır.
  ünal aysal'ın bir çok kez özhan canaydınla bu konuyu görüştüğü ama sonuç alamadığı da biliniyor.en sonunda ünal aysal alacakları için klube ihtar çekti. zamanın haberini de verelim ; http://www.tumgazeteler.com/?a=1380582 peki ünal aysal klüpten ne kadar istedi 23.5 milyon dolarlık ana para ve 4.8 milyon dolarlık temettü alacağı ile birlikte toplam 28.3 milyon dolar.

  o günkü hisse değeri ne kadar dı peki 38 milyon dolar. bu adam keriz mi ? size göre galatasaraydan para kazanmış biri ya. o para kazanan kişi, ortada kazanabileceği 10 milyon dolardan feragat eden biri aslında. hemde kimse ortada yokken o parayı veren tek kişi.
  ünal aysal yine vazgeçmedi. tekrar toplantı yapıldı. dönemin gazete haberini de ekliyelim. http://www.tumgazeteler.com/?a=1429461
  o toplantıya hisselerden sorumlu yönetici mehmet helvaci keyfe keder geç geldi bunu biliyormusunuz. hani birleşmeyi ben yaptım diyen adam. bu forumdaki çoğu kişide bilmez. o toplantıda hisselerin geri alınmaması konusunda kafası karışık olan özhan canaydın'ı ikna ettiğide biliniyor. hani adnan polat ın başkan yardımcısı. mali açıdan mükemmel yöneten adnan polat'ın başkan yardımcısı !!!
  ha o dönemde adnan polat ne yapıyordu biliyormusunuz kampanya ile topladığı 2 milyon doları anlatıyordu. başka biri 21 milyon dolar verirken, kendisi hiç para verdi mi ??? yanıtını zaten biliyorsunuz.

  ve en sonunda ipler koptu ünal aysal ondan sonra elindeki %21.05 hisseyi 38 miyon dolara toplamda 14 ayrı yabancı fona sattı. hisselerin büyük bölümünü soros ve qvt almıştı ama daha sonra qvt tamamını topladı. dönemin haberini de verelim. belgesiz konuşmayalım değil mi http://arama.hurriyet.com.tr/...news.aspx?id=4220757

  --- alıntı ---
App Store'dan indirin Google Play'den alın