• 1
  milli maçlara olan ilginin azalması dolayısıyla uefa'nın geliştirdiği yeni projesi. hatta dün nyon'da yapılan görüşmelerde formatı ve takvimi onaylanmış.

  milli takımlar düzeyinde oynanacak turnuva 2018 yılındaa başlayacak. ayrıca 2 yılda bir düzenlenecek. maçlar hazırlık maçlarının oynandığı dönemde oynanacak ve avrupa şampiyonası ve dünya kupası elemeleri oynanmaya devam edecek.

  uluslar ligi eylül-kasım 2018 arasında oynanacak ve uefa'ya üye 54 ülke öncelikle dört küme oluşturacak. uefa ülkeler sıralamasına göre en iyi 12 takım a ligi'nde 4 gruba ayrılacak. sonraki 12 takım ise b ligi'ni oluşturacak. c ligi'nde 14 takım 3'er takımlı 2'şer gruba ayrılacak. son 16 ülke de d ligi'nde 4'er takımlı 4 grupta yer alacak. sonuçta grup liderleri terfi ederken, sonuncular düşecek.

  a kümesi: grup 1, 2, 3, 4 - her grupta üçer ülke
  b kümesi: grup 1, 2, 3, 4 - her grupta üçer ülke
  c kümesi: grup 1, 2 - her grupta dörder ülke, grup 3, 4 - her grupta üçer ülke
  d kümesi: grup 1, 2, 3, 4 - her grupta dörder ülke

  http://www.uefa.org/...20/37/2082037_w2.jpg

  ülkeler sadece gruplarındaki diğer ülkelerle içeride ve dışarıda olmak üzere ikişer kez karşılaşacak. gruplarında sonuncu olan dört ülke bir alt kümeye düşecek, aynı şekilde gruplarında birinci olan dört ülke bir üst kümeye yükselecek. a ligi'nin 4 grup birincisi haziran 2019'daki final-four'da uluslar ligi şampiyonluğu için yarı final ve final maçlarına çıkacak. yarı final maçları çift ayaklı, final maçı ise ise tek ayaklı ve tarafsız sahada oynanacak.

  uluslar ligi aynı zamanda avrupa futbol şampiyonası için de bir değişiklik getiriyor. avrupa şampiyonası elemeleri eskiden olduğu gibi yine 10 grupta oynanacak ve yine gruplarda ilk iki sırayı alan ülkeler avrupa şampiyonası finallerine katılmaya hak kazanacak. ama avrupa şampiyonası elemelerinde finallere kalacak son dört ülkeyi belirleyen play-off maçları, 2020 elemelerinden başlayarak oynanmayacak. son dört ülke uluslar ligi'nin dört kümesinden gelecek. bunlardan euro 2020'ye kalifiye olan varsa, grupta altındaki takım alınacak; o da finallerdeyse bir altındakine bakılacak.

  http://www.uefa.org/...20/46/2082046_w2.jpg

  kaynaklar:
  * http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Nations_League
  * http://www.uefa.com/.../newsid=2191264.html
  * http://www.tff.org/...286&ftxtID=21192
 • 2
  uefa'nın güzel bir projesi. lig usulü olması, heyecanın devamlı en üst seviyede olmasını sağlar. ülkelerin kendi klasındaki ülkelerle oynaması da seyircileri, sonucu önceden belli maçları izleme zahmetinden kurtarır.

  avrupa şampiyonasının devam etmesi ve ikisinin arasında organik bir bağ kurulmuş olması da güzel olmuş.

  2018'e kadar sıralamamız elbette değişir ama şu an 32. sıradayız ve 3. kümedeyiz. bu uygulama başlayana kadar ilk 24'ün içine girmeliyiz.

  en kısa zamanda milli takımın kötü niyetlilerin elinden kurtulması umuduyla...
 • 4
  --- alıntı ---
  uefa'nın 2018 yılında başlatmayı planladığı, 2018-2020 arası sürmesi düşünülen avrupa kupasına alternatif uygulama... ülkeler lig usulü a-b-c-d liglerine ayrılıyor, onlarda kendi aralarında 4 gruba ayrılıyor, sonra düşüyorlar çıkıyorlar felan, a ligindekilerde şampiyon olmak için ayrı bir turnuva yapıyor sanırım.

  bende football manager 2015 sayesinde haberdar oldum kendilerinden.

  ingilizce bilenler için uefa'nın sitesinde nedir ne değildir detaylı olarak açıklanmış. ingilizce bilmeyenlerde tabloları incelerlerse ligin işleyişi bakımından fikir sahibi olabilirler.
  http://www.uefa.com/.../newsid=2079553.html
  --- alıntı --- *

  bende fm 2016' da gördüm. kesinleşti mi bilmemekle beraber ilginç birşeye benziyor.
 • 11
  football manager oynarken sürekli bunun maçlarını oynardı milli takımlar. oyun sırasında milli takımlarla hemen hemen hiç ilgilenmediğim için de açıp nedir bu diye bakmadım. meğerse buymuş. bana sanki milli takımlar pek ciddiye almayacaklar ve yedek oyuncuları oynatacakları bir organizasyon olarak bakacaklar gibi geliyor nedense.
 • 15
  herşey iyi güzelde zor grup kolay grup olarak değişir işler. neye göre yerleşecek takımlar gruplara. şimid gruplarını 1. bitiren takımlar üste geçecek tamam da daha sonra kupa vs neye göre yapılacak. b ligi kupasının 1.si ne kazanacak. yoksa her ligin 1.leri alınıp toplama mı kupa yapılacak? kafamda deli sorular.
 • 16
  --- alıntı ---

  uluslar ligi, avrupa futbol şampiyonası'na 4 takıma katılım hakkı sağlayacak. 2020 avrupa futbol şampiyonası (euro 2020) elemeleri, yine 10 grupta oynanmaya devam edecek ve gruplarda ilk iki sırayı alan ülkeler finallere katılmaya hak kazanacak.

  24 ülkenin mücadele edeceği euro 2020 finallerine kalacak son 4 takım ise uluslar ligi'nden çıkacak.

  uefa uluslar ligi'ndeki a, b, c ve d liglerinde gruplarını lider bitiren takımlar kendi aralarında dörtlü final (yarı final, üçüncülük ve final maçları) oynayacak. liderler, euro 2020'ye elemeler sonucu katılım hakkı kazanmışsa söz konusu ligde onlardan sonra en yüksek puana sahip takımlar, dörtlü finale kalacak.

  a, b, c ve d liglerindeki dörtlü finallerin kazananları, euro 2020'ye katılım hakkı elde edecek.

  ülke sıralamalarına göre uefa üyesi 55 federasyonun milli takımlarının a, b, c ve d liglerine ayrıldığı organizasyonda, a ve b liglerinde yer alan 12'şer takım, dört grupta üçer ülke ile mücadele edecek. c liginde bir grupta üç ülke, diğer üç grupta dörder ülke boy gösterecek. d liginde ise dört grupta dörder ülke yer alacak. liglerinde aynı grupta yer alan takımlar, birbirleriyle deplasmanda ve evinde olmak üzere maçlara çıkacak.

  a ligi:

  a ligi'ndeki 12 takım arasında gruplarını ilk sırada tamamlayanlar, uefa uluslar ligi'nin şampiyonunu belirlemek için haziran 2019'daki dörtlü finalde mücadele edecek.

  gruplarını son sırada bitiren 4 ülke, 2020'de düzenlenecek uefa uluslar ligi'nde b grubu'na düşecek.

  a ligi'nden euro 2020 vizesi alacak takım ise mart 2020'deki dörtlü final sonucu belli olacak. elemeler sonucu euro 2020'ye katılım hakkı kazanamayan ülkeler arasında en yüksek puana sahip takımlar, dörtlü finalde mücadele edecek. şampiyon ekip, euro 2020'ye katılacak.

  b ligi:

  b ligi'ndeki gruplarında lider olan 4 ülke, a ligi'ne yükselecek. grup sonuncusu 4 ülke ise 2020'de oynanacak bir sonraki turnuva için c ligi'ne düşecek.

  b ligi'nde en çok puanı olan ve euro 2020'ye katılamayan 4 ülke ise mart 2020'de avrupa şampiyonası finallerine gidecek takımı belirlemek için play-off oynayacak.

  c ligi:

  c ligi'ndeki 15 takımın dağılımı, 1 grupta 3 ve 3 grupta dörder ekip olarak gerçekleşecek. dört grup birincisi, b ligi'ne yükselecek. grup sonuncusu olan 4 ülke, 2020'de düzenlenecek uefa uluslar ligi'nde d grubu'na düşecek.

  euro 2020'ye katılamayan en çok puana sahip 4 ülke, mart 2020'de avrupa şampiyonası finallerine gidecek takımı belirlemek için play-off oynayacak.

  d ligi:

  d ligi'ndeki 16 takım, dörderli 4 gruba ayrılacak. grup liderleri, c ligi'ne yükselecek.

  turnuva tarihleri

  birinci hafta: : 6-8 eylül 2018
  ikinci hafta: 9-11 eylül 2018
  üçüncü hafta: 11-13 ekim 2018
  dördüncü hafta: 14-16 ekim 2018
  beşinci hafta: 15-17 kasım 2018
  altıncı hafta:18–20 kasım 2018
  final kuraları: 2018 aralık'ın başında çekilecek
  finaller: 5-9 haziran 2019
  uefa euro 2020 dörtlü final kuraları: 22 kasım 2019
  uefa euro 2020 dörtlü finalleri: 26-31 mart 2020

  https://iasbh.tmgrup.com.tr/...7512.jpeg&mw=400 https://isbh.tmgrup.com.tr/...1516831257512.jpeg\" data-type="resim">

  --- alıntı ---

  çok garip bir formatı ve amacı var. anladığım kadarıyla 4 ligde bulunan 4 takım (a-b-c-d) euro 2020 için katılım hakkı elde edecek. bunun için bu 4 ayrı ligde bulunan 4 grup liderleri, kendi aralarında yarı final-üçüncülük-final maçları yapacak. işte bu final kazananı euro 2020 biletine sahip olacak.

  bu 4 takımın, normalde her zamanki gibi yapılan avrupa şampiyonası eleme gruplarından çıkıp, euro 2020'ye giden takımların dışında olması da başka bir anormallik. yani her zamanki eleme grubunda lider veya ikinci sırada bitirirsen, senin neden bu turnuvada bir amacın olsun? zaten garantiliyorsun avrupa şampiyonasına gidebilmeyi.

  bir de küme düşme, lig yükselme falan varmış. biz milli takım arasından illallah etmişiz, adamlar kalkıp bir de lig yapmış.

  tuhaf tuhaf şeyler.
 • 17
  başlamasını dört gözle beklediğim turnuva.

  uzun zamandır ilk kez milli takım maçları beni heyecanlandıracak sanırım. genç oyuncularımızın performanslarını dört gözle bekliyorum. şu an b grubunun en zayıf halkası olarak biz görünüyoruz.

  isveç ve rusya uluslararası tecrübeleri olan takımlar. rusya'nın tek dezavantajı kadrolarının yaşlı olması. hangi oyuncularla katılacaklar bu turnuvaya bilmiyorum lakin isveç'in de eski gücünde olduğunu düşünmüyorum.

  eğer b grubunu lider bitirirsek elemelere seri başı olarak katılacağız.
 • 23
  turkiye grupta ucuncu olursa bir sonraki turnuvada kendi seviyesinde, yani c ligindeki takimlarla mucadele edecek, sanirim olmasi gereken bu. zaten turkiye 24. siradaki takim olarak b ligine sonuncu olarak girdi. rusya ve isvec turkiye maclarina genc oyunculara tecrube kazandirilacak yari resmi hazirlik maci gozuyle bakmazsa turkiye icin ideali kendi seviyesindeki takimlarla oynamak icin bir alt lige dusmek olur.
 • 24
  formatın play-off ayağını basitçe açıklayacak olursak 4 seviyede de grup 1.leri kendi aralarında yarı final ve final maçları oynarak son katılan 4 takımı belirleyecek ama buradaki kritik ve başarılı nokta şu ki uefa uluslar ligi grup maçları, elemeler başlamadan bitecek. yani a grubunu biraz dışarıda bırakacak olursak diğer grup liderleri daha elemeler başlamadan 2 maçlık bir play-off yolunu garantilememiş olacak.

  tabii şu da var ki a grubunda birçok takım bu hakkı elemeler yoluyla otomatik olarak elde edecek. bunların yerini de 2.'ler 3.'ler ve gerekirse diğer gruplardan takımlar tamamlayacak. yani grubu 2. bile bitirsek muhtemelen play-off yolunu büyük ölçüde garantilemiş oluruz. tabii bu play-off yolu a grubu takımlarıyla açılırsa işimiz kolay olmaz. biraz da avrupa elemeleri kuralarına bağlı bir durum. ben en çok d grubundan turnuvaya gidecek takımı merak ediyorum.

  ben grubumuzun çok zor olduğunu düşünmüyorum. rusya dünya kupası'nda yaptıklarını bir kenara bırakırsak kupa öncesi oldukça kötü bir görüntü çiziyordu evlerinde kupa motivasyonuyla yaptıklarını tekrarlamaları kolay değil. isveç ise özellikle deplasmanlara tamamen savunma ağırlıklı çıkacaktır. evimizde 2 maçı da kazanabileceğimizi düşünüyorum.