• 102
  neden 20 kişi yazdığımızı anlayamadım. normalde yazabileceğimiz oyuncu sayısı bu yıl itibariyle 22'dir.
  acaba jimmy ve taylan antalyalı yazıldı da bir hata mı söz konusu...

  tr de yetişmiş oyuncu taylan tr de yetişti. kaldı ki ahmet'i ya da emre taşdemir'i yazardık hiç değilse. neden 2 oyuncu kontenjanı kullanılmadı?
 • 103
  18+2 kişilik oyuncu listesi ile başlayacağımız organizasyon sezonu.

  şampiyonlar ligi listesinin nasıl şekillenmesi gerektiğiyle ilgili bilgi uefa'nın resmi sitesinde aşağıdaki linkte açıklanmış.
  benim gibi konudan biraz uzak kalarak paslanmış olanların bilgilerini tazelemesi açısından bir nebze faydalı olduğunu düşünüyorum.

  https://www.uefa.com/.../newsid=2568290.html
 • 105
  22 oyuncu kaydetme hakkımız olan kadromuzda 4 tane turkiye’de yetişmiş oyuncu olması gerektiği için;

  okan koçuk
  selçuk inan
  adem büyük
  şener ozbayraklı dahil edilmiştir.

  edit: neden 22 kişilik hakkımız varken, 20 kişi yazdık diye soranlar olmuş.

  o mecburen boş bıraktığımız 2 kişilik kontejyana, altyapımızdan yetişmiş (15-21 yaş arası kadromuzda bulunmuş) isimleri yazmamız lazımdı.
  biz de o kontejyanı boş bıraktık.

  bir ekleme daha;

  atalay, mustafa kapı, yunus gibi isimleri istersek oynatabileceğiz.
 • 106
  bu sezon için kadromuzda sadece 2 kaleci göstermek de tuhaf görünüyor..

  muslera'nın bir sakatlık ya da ceza durumunda yedek kulübesinde kaleci olmayacak mı?
  acaba boş kalan 2 kişilik altyapı kontenjanına genç bir kaleci ekleriz diye mi düşünüldü bilemiyorum..

  edit: evet tahmin ettiğim gibi altyapıdan oyuncu eklemekte sıkıntı yokmuş.
 • 108
  donk, seri, nzonzi, lemina ve belhanda ile 5 ortasahası olan takımda jimmy ve linnes kadroya dahil edilmezken selçuk'un kadroya dahil edildiği turnuva. tek bir faydası bile olmayacağından herkesin emin olduğu selçuk kadroda fakat hazırlık maçlarında herkesin beğenisini kazanan jimmy yok. sol bek performansı yetersiz olan ömer ortasahada oynayabilmesi nedeniyle kadroda fakat buna ihtiyacımız yok zaten 6 ortasahamız var fakat linnes yok. ömer'in kadroda olması bile başlı başına selçuk'un faydasız olacağını hocanın da bildiğinin kanıtı. neden böyle yapıyorsun iki gözüm, başımın tacı can hocam, selçuk'un ne işi var bu takımda.
 • 111
  13-14 sezonuna benzetiyorum biraz. türkiye'nin reali olarak* sükse yaptığımızda gerek transferlerle gerek başarılarımızla camia daha çok başarıyı çekiyor adeta, arzuluyoruz. ve alıyoruz da. real de tam tersi başarısız oldukça, sükseli oyuncuları yaşlandıkça, gittikçe ve yerlerini istedikleri gibi dolduramadıkça, o kabuk değişimini sağlayamadıkça daha da çok başarısızlığı ve çalkantıyı beraberinde getirmiş görünüyor. en son itin tenasül uzvuna soktukları bale'den medet umuyorlardı :) kesinlikle vefa konusunda bizden aşağı kalır yanları yok hatta daha çok daha kötüler bu konuda.biz hatta iyi bile yönetiyoruz bu durumu verim alınacaksa alıyoruz alınmadığı yerde paketliyoruz :)

  neyse efendim demek istediğim biz de 13-14teki gibi sükse yapmış, o sinerjiyi yakalamış, süperstar oyuncularımızla özgüvenimiz tavan bir vaziyetteyiz. ama arada bir fark var. bence 13-14 juventusu bu realden iyi takımdı! tek tek oyuncu bazında süperstar diyebileceğimiz bir oyuncu pek yoktu ama conte eşliğinde sistemli, bir "takım"dı en azından. pogbasıyla, vidaliyle*...

  yine de zor tabi o dönem çok ekstra faktörler de vardı. adeta insan olmayan bir melo'dan bahsettik mesela :) veya ondaki winnerlık kimsede olmayan bir drogba. ve tabi ki wesley'nin buzda dansı... ama yine de umarım başı 13-14e benzesin de sonu benzemesin :(
 • 112
  taylan yerli ve ülkemizde yetismis bir oyuncuyken, temposu, gencligi, dinamizmi ortadayken selcuk inan'in kadroya yazilmasi tam anlamiyla skandaldir. bunu fatih hoca yerine baska bir teknik adam yapsa burasi yikiliyordu şimdi. selcuk neyi yapiyor da taylan yapamayacak bana bir kisi izah edebilir mi? bu çağ dışı adamdan, bu tembelden ve parasinda indirime gidildigi icin sahada kılıni kipirdatmayan bu yasli ruhlu oyuncudan bu takim kurtulamayacak mi? ilk 11'e de lemina yerine yazsin fatih hoca da! selcuk severler bu karari da savunsunlar oldu olacak.
  selcuk'un cl kadrosuna yazilmasi, genc oyuncularda bir umutsuzluk ve "ne yaparsak yapalim olmayacak" havası uyandirmaz mi? taylan'in psikolojisi ne olacak?
 • 115
  ah keske biraz araştirsaydiniz diyene kadar sampiyonlar ligi talimatnamesini indirip ah keske biraz okuyabilseydiniz. buraya kopyala yapistir yapiyorum ingilizce metni.
  oyuncu isim bildirimiyle ilgili bu maddelerin hic birinde "ülkesinin birinci ligi'nde de oynamalidir" yazmiyor. `15-21 yas araliginda, 3 yıl boyunca cl'deki takiminin ait oldugu ülkenin federasyonunun sorumlu oldugu ulusal organizasyonlarda forma giymis olmasi lazimdir `deniyor. taylan ptt + super lig'de toplam 3 yildan fazla forma giymis bir oyuncu.

  sampiyonlar ligi orijinal kural metni:

  ***
  44.02 no club may have more than 25 players on list a during the season. as a minimum, eight places are reserved exclusively for "locally trained players" and no
  club may have more than four "association-trained players" listed in these eight places on list a. list a must specify the players who qualify as being "locally trained", as well as whether they are "club-trained" or "association-trained". the
  possible combinations that enable clubs to comply with the list a requirements are set out in annex h.

  44.03 a "locally trained player" is either a "club-trained player" or an "association-trained player".

  44.04 a "club-trained player" is a player who, between the age of 15 (or the start of the season during which he turns 15) and 21 (or the end of the season during which
  he turns 21), and irrespective of his nationality and age, has been registered with his current club for a period, continuous or not, of three entire seasons (i.e. a period starting with the first official match of the relevant national championship
  and ending with the last official match of that relevant national championship) or of 36 months.

  44.05 an "association-trained player" is a player who, between the age of 15 (or the start of the season during which the player turns 15) and 21 (or the end of the
  season during which the player turns 21), and irrespective of his nationality and age, has been registered with a club or with other clubs affiliated to the same association as that of his current club for a period, continuous or not, of three
  entire seasons (i.e. a period starting with the first official match of the relevant national championship and ending with the last official match of that relevant national championship) or of 36 months. in the context of this paragraph, the
  season immediately preceding a player’s 15th birthday may be counted if his birthday is after the last match of the relevant national championship but before or on 30 june (winter championships) or 31 december (summer championships),
  and the season immediately following his 21st birthday may be counted if his birthday is on or after 1 july (winter championships) or 1 january (summer championships) but before the first match of the relevant national championship
  ***
 • 117
  selçuk'un listeye yazılmasının hiçbir makul ve mantıklı açıklamasının olmadığı sezondur. 5 orta saha varken selçuk yazılmış ama sadece 2 stoper var. madem bir orta saha daha yazılacaktı, neden taylan yok? çocuk daha yeni gelmiş. yaz kadroya, şevki artsın. ama yok. illa selçuk paşam olacak kadroda.

  ne yapacak allah aşkına selçuk? tecrübeymiş, peh. sonra "neden genç futbolcu yok" deniyor. nasıl olsun? sen selçuk'u kesmiyorsun yahu. jimmy'yi kestin, haydi tamam, mecburiyet. peki ya taylan? ahmet çalık? haydi ahmet çalık kazma. emre taşdemir'i sen aldın. o da yok. ama selçuk var. hem de orta saha eksik değil. emre de, ahmet de, taylan da türkiye'de yetişmiş oyuncu. yani selçuk ile aynı kontenjanı kaplayacaklar.

  kızıyorum böyle olduğunda. bir kalemde linnes'i sil ama her yerde selçuk. vefa filan değil bu, kusura bakmayın.
 • 118
  verdiğimiz oyuncu listesinin eleştirildigi turnuva.

  argüman : orta sahada eksik yok
  cevap: nzonzi seri lemina belhanda 3lu orta saha için yeterli mi?
  argüman : neden taylan değil selçuk?
  cevap: taylan '3 yıl' kuralına takılıyor.
  argüman: neden jimmy değil selçuk?
  cevap: jimmy 'homegrown' değil.
  argüman : neden emre taşdemir değil selçuk.
  cevap : sol bekte iki alternatif var zaten.
  argüman : neden ahmet değil selçuk?
  cevap:stoperde de eksiğiz ama yani şimdi ahmet girseydi de yukarıda selçuk yazdığımiz her yere ahmet yazarak aynı şekilde eleştirecektik. kötü ile kötünün kavgasını kaptan kazanmış.

  şimdi hocanın selçuk takıntısı olduğunu iddia eden insanların yaptığı sert eleştirilerin taca çıkışını izleyerek, kendilerinde bir anti selçuk takıntısı mi olduğunu gözlemleyecegiz.
 • 119
  uefa a listesine yazilan 25 oyuncunun 8 tanesinin "locally-trained" yani yerelde yetismis olmasi gerekiyor. bu 8 oyuncudan da en az 4 tanesi "club-trained" yani altyapidan cikmis olmasili. kalanlar ise "association-trained" yani bizim durumumuzda turkiye liglerinde yetismis olmak durumunda.

  turkiye liglerinde yetismis oyunclular icin bir de soyle diyor uefa; 15-21 yas arasinda toplam 3 sezon turkiye liglerinde futbol oynamis olmasi lazim. bakin burasi cok onemli, 3 yil turkiye'de oynamis olmasi yeterli. taylan bu sarti saglamasina ragmen selcuk'un listeye yazilma nedeni muhtemelen taylan antalyalı'dan daha tecrubeli oldugunun dusunulmesi. teknik ekibin tercihi yani.

  bu arada biz normalde 22 oyuncu bildirebiliyorduk bu sene ancak altyapidan cikan oyuncu kontenjanini dolduramadigimiz icin listemiz 20 oyuncuya dustu.

  daha fazla detay icin uefa'nin ilgili metnini kowalski su entrysinde paylasmis. (bkz: #2757553)
 • 120
  uefa, 15-21 yaş araliginda ulusal (mahalli olmayan) bir ligde 3 yıl forma sarti kosuyor. illa super lig kurali koymuyor. ortalikta gezen çeviriler yanlis. dogrusunu bu baslikta önceki entry'mde yaptim. orijinal metni de paylastim.
  taylan'in cl'de olmamasinin tek mantikli izahati var benim icin:
  ulkemiz liginde cl deplasmanı dönüşündeki maclarda taze güce ihtiyacimiz olacagi.
 • 121
  sadece, neden taylan antalyalı yerine selçuk inan var bunu eleştirebileceğimiz liste.

  geri kalan durumlar maalesef ffp yaptırımlarıyla doğru orantılı olduğu için, elimiz mahkum en kısıtlı imkanlarla organizasyona katılabiliyoruz.

  gönül isterdi ki kimse dışarıda kalmasın ama öyle olmuyor. maşallah bugün fc barcelona listesini açıklamış adamlar taraftarı bile eklemişler öyle bir liste.
 • 122
  bugün bir arkadaşımla grubumuz üzerine kafa yorduk ve bütün ihtimalleri değerlendirdik. maalesef ki fikstür yüzünden rakibimiz real madrid. çünkü rakip psg olursa, doğal olarak iş son maça kalacak ve adamların bizi yenip çıkma durumları varsa bizi orda yenerler. bu işin lamı cimi yok. bizim nasıl 6 sene önce juventus'u yenmemiz gerekiyorduysa ve bir şekilde yendiysek, psg'de bizi yener. yani hayal kurmaya gerek yok. beraberlik dahi bize yetse ben ordan bir puanı alacağımızı hiç düşünmüyorum. zaten hocanın takımları da bir puanı alma konusunda çok başarılı değil.

  2013-14 sezonunda grubumuzda süpürücü bir takım* vardı ve bu bizim işimizi baya bir kolaylaştırmıştı çünkü o dönem grubumuz belli olduğu ilk andan itibaren rakibimizin juventus olduğu açıktı. (aramızda real madrid'i saf dışı bırakıp juventus ile gruptan çıkarız diyen olmamıştır herhalde.)
  bu grupta da inşallah süpürücü takım psg olur. hatta 2. hafta bizi yenseler dahi hiç sıkıntı yok.

  aklımdaki plan, ilk hafta hem bizim hem de psg'nin kazanması. zaten adamlar evinde oynayacak ve kazanma olasılıkları yüksek. (ha biz 3 puan alamazsak gruptan çıkmayı unutun zaten) grup, eğer ki gs ve psg galibiyetleri ile başlarsa dua edelim ki psg seri yapsın. çünkü seri yapamazsa gruptan çıkmak için son maçı kazanması gerekecek ve bizimle oynuyor :(

  1. hafta puan durumu:

  psg 3
  gs 3
  real 0

  ikinci hafta real evinde brugge'u maalesef ki yener. gönül ister ki bizde psg'yi evimizde yenelim ama bence kaybetmek daha hayırlı olacak.

  2. hafta puan durumu:

  psg 6
  real 3
  gs 3

  üçüncü haftaya geldiğimizde grubun en kritik maçına çıkacağız bence. real'i bir şekilde evimizde yenmemiz lazım. bu işin başka oluru yok. dediğim senaryonun aksine ilk hafta real psg'yi yense ve 2. hafta sonunda 6 puan yapsa dahi bizim bir şekilde evimizde real'i yenmemiz gerekiyor. çünkü yenemezsek iş son maça kalacak. kurduğum senaryodan, asıl amacın işi son maça bırakmamak olduğunu anlamışsınızdır zaten. psg'de brugge deplasmanına gidiyor. zorlanacaklarını düşünüyorum ama bir şekilde kazanırlar.

  3. hafta puan durumu:

  psg 9
  gs 6
  real 3

  dördüncü haftaya geldiğimizde madrid deplasmanına gidiyoruz ve psg evinde brugge ile oynuyor. psg maçını konuşmaya bile gerek yok. lakin bizim maçımız yine çok önemli çünkü real'e 2'li averajı kaptırmamamız gerekiyor. yenilmek çok önemli değil ama muhakkak 2'li averajı lehimize çevirip çıkmamız lazım ordan. çünkü 2'li averaj lehimize şeklinde madrid'den dönersek 5. hafta real-psg maçı berabere bittiğinde, bize son hafta psg deplasmanında beraberlik yetecek. tabii 5. hafta istanbul'da brugge'u yenmemiz de lazım, ki o konuya girmeye gerek görmüyorum. (brugge'u evinde yenemezsen gruptan çıkamazsın zaten)

  4. hafta puan durumu:

  psg 12
  gs 6 *
  real 6

  5. hafta puan durumu:

  psg 13/15
  gs 9
  real 7/6

  ve son hafta. zaten yukarıda da açıkladığım için son haftadan beklentim anlaşılmıştır. eğer son haftaya
  13-9-7 veya 15-9-6 şeklinde girsek dahi (ben 13-9-7 şeklinde gireceğimizi düşünüyorum) real'e karşı ikili averajda önde olduğumuz için beraberlik yetecek. (psg ile oynayacağımız maç, fransızlar için formaliteden öte gitmeyeceği ve real'e nazaran bizim çıkmamızı isteyecekleri için ordan 1/3 puanı alıp grup ikincisi olarak istanbul'a dönmek çok uzak ihtimal değil)

  6. hafta puan durumu:

  psg 14
  gs 10
  real 10

  ve galatasaray'ımız ucl'de son 16'da ...

  not 1: bu senaryo beklentisi ilk haftalar sonucunda psg ve gs'nin kazanması sonucu oluşturulmuştur.

  not 2: ilk hafta kazanamazsak ve real kazanırsa gruptan çıkmamız imkansıza yakın.

  not 3: ilk hafta gs kazanır ve psg-real maçı berabere biterse, bu senaryo kısmen geçerli olabilir * çünkü bu sefer son haftaya;

  psg 11
  gs 9
  real 8

  şeklinde gireriz ve psg real'e karşı ikili averajda üstün ise 5. hafta sonunda gruptan çıkmayı garantiler ve son maç kendileri için sadece liderlik maçı haline gelir.* adamlar tabii ki lider olarak gruptan çıkmak isterler ama gruptan çıkmayı garantilemiş bir psg ile oynamak ile gruptan çıkmak için son maçı kazanmak zorunda olan psg ile oynamak arasında dağlar kadar fark var. ne demek istediğim umarım anlaşılmıştır, saygılar.

  edit: düzeltme
 • 124
  galatasaray futbol takımı'mızın herhangi bir taktik disiplini olmadığı için beni gerim gerim geriyor bu sezon.

  2018-19 sezonu gibi kolay rakipler yok, bu sene grup çok güçlü.
  rakipler kupayı almaya aday takımlardan oluşan koskoca psg ve real madrid.

  bizim takımla genellikle oyuncuların bireysel performansı iyi olduğunda maç kazanıyoruz; doğru taktikle sahaya çıkan bir takıma karşı ise hücumda pek bir şey üretemiyoruz.

  bakın dün oynanan ve norwich'in 3-2 kazandığı 14 eylül 2019 norwich city manchester city maçı'nı izleyenler görmüştür.

  teknik direktör daniel farke dünyanın en güçlü takımlarından olan city'e karşı nasıl oynaması gerektiğini çok güzel analiz etmiş ve buna uygun bir taktik disiplin ile sahaya çıkmış.

  city'nin oyun kurulumu defansta başlıyor, orta sahada ne kadar yetenekli olsalar da defans oyuncuları için aynı teknik yetenekten söz etmek pek mümkün değil.

  bunu analiz eden farke, city defanstan top çıkarırken hücumda 3 oyuncu ile oyun kurulmasına engel olmaya çalışmak için pas alanını daralttı.
  https://youtu.be/6ZLy_4Ghbj8?t=174

  bakın defans hata yapıyor ve 3. gol geliyor.

  city topla oynama yüzdesi ve pas isabeti yüksek bir takım, orta sahada ne kadar pres yaparsan yap topu kaybetmiyorlar.
  dolayısıyla top city orta sahasına geldiğinde ise norwich topu city'e bırakıp tam defans yapmaya başladı.

  boş alan bulamayan city hiç adeti olmadığı şekilde orta kafa gol ile skor bulmaya çalıştı.
  her ne kadar forvetleri kısa olsa da kun aguero ile ilk golü bu şekilde attılar.

  norwich teknik direktörü takımının kapasitesinin farkında, bakın şurada tam 9 kişi ceza sahası içinde savunma yapıyor.
  https://youtu.be/6ZLy_4Ghbj8?t=214

  topu kaptıkları zaman da kontratak ile golleri bulmaya çalıştılar.

  sonuç olarak 2.lig ayarındaki bu takım dünyanın en pahalı kadrosunu doğru taktik sayesinde yenmeyi başarıyor.

  galatasaray'ın mevcut haliyle ve taktiğiyle şu city takımını yenmesine imkan yok.

  biz 3 nisan 2013 real madrid galatasaray maçı'nda bernabeu deplasmanına hücum ağırlıklı çift forvetle çıkmış takımız, hey yavrum hey.
  (muslera, eboue, semih, dany, riera, melo, hamit, selcuk, sneijder, burak, drogba)

  kara murat'ın tek başına kale alması gibi, bu ne cesaret yarabbim; hem çift forvet hem de melo hariç defans yapma yeteneği zayıf orta saha ile.

  bilemiyorum arkadaşlar, 2019-2020 şampiyonlar ligi maçlarımız aklıma geldikçe karnıma kramplar giriyor.
  psg, real madrid gibi devlerle deplasmanda oynayacağız.

  düzgün taktiklerle sahaya çıkmamız lazım yoksa sonucu hüsran olur.
 • 125
  muhtemelen geçen seneki rekorumuzu kırıp 32takım içinde en az mesafe kat eden ve en temposuz 33.takım olmayı başaracağımız sezon olacaktır.
  statiklik ve topu ayağına bekleme konusunda geçen senenin bile gerisindeyiz, takım yaşı da arttı zaten..
  ee geçen sene 32. olmuştuk, matematik yalan söylemez.