• 54
  an itibariyle kura çekiminin ilk 2 torbası ajax hariç kesinleşmiş sezon.

  1.torba |

  liverpool
  chelsea
  barcelona
  man.city
  juventus
  bayern münih
  psg
  zenit

  2. torba |

  real madrid
  atletico madrid
  tottenham
  dortmund
  napoli
  shakhtar donetsk
  ajax (apoel'i eleyeceği varsayılmıştır)
  benfica

  porto, celtic, kopenhag ve d.kiev'in elenmesiyle hatlar biraz karıştı. torbalar arası geçişler şöyle :

  benfica 3 --> 2
  zagreb 4 --> 3 (rosenborg ile playoff oynayacak)
  l.moskova 4---> 3

  bu 16 takım arasında üstüne çıkabileceğimiz takım maalesef yok. ajax, benfica, shakhtar dışındaki 13 takım için hayal kurmaya bile gerek yok zaten. bahsettiğim 3'lü için ise daha çok fırın ekmek yememiz lazım. umarım yanılırım ve yapılmakta geç kalınmış transfer hamlelerinin yapılmasıyla farklı şeyler konuşuyor oluruz.

  not : 3. torbadan da bu seviye bir takım* çekme ihtimalimiz hiç de az değil.

  edit : 3. torbanım durumunu merak edenler için :

  8 takımın 6'sı garanti(ajax elenmeyecek diye varsayıyoruz) :

  lyon
  leverkusen
  salzburg
  valencia
  inter
  krasnodar/oly eşleşmesinin galibi

  kalan 2 boşluk için :

  zagreb turu geçerse kesin olarak 3'de.

  l. moskova %99 3'de.

  bizim 3.torba şansımız yok.
 • 56
  başakşehir'in elenmesinin ardından, elde edeceğimiz ekstra gelirler hakkında büyük bir bilgi kirliği var. aslında, bu tip konularda kulübün taraftarı bilgilendirmesi gerekiyor ama bu konuları anlayan/bilen, anlık takibini yapan kaç kişi var organizasyonun içerisinde, kim bilir...

  başakşehir'in elenmesinin parasal karşılığı, sağda solda uydurulduğu gibi 10-15m eurolar falan değil kesinlikle. tahmini olarak 3-3.5m euro civarı bir rakamdan söz edilebilir en fazla.

  cl'de 2019/20 sezonunda, geçen sezon olduğu gibi 4 ayrı kategoride ödül dağıtılıyor.

  para ödüllerinin ilki, katılan tüm takımlara verilen 15.25m euro. bunun için ayrılan 488m euro (toplam ödüllerin %25'i), gruplara kalma hakkını elde eden 32 takıma eşit olarak dağıtılıyor. eleme turlarında turnuva dışında kalmış bir takımın payını almak diye bir şey bu kategoride söz konusu değil.

  2. ödül, geçen sezon ilk kez uygulanan katsayı bonusu. burada toplamda 585m euroluk (toplam ödüllerin %30'u) bir rakam var, 32. sırada olan takım 1.108.000 euro ödüle hak kazanıyor. sıralamada her bir basamak 1.1m euro değerinde. yani, 32. takım 1.1m alırken, 31. sıradaki 2.2m euro, 30. sıradaki takım 3.3m euro diye gidiyor. 1. sırada olan takım -real madrid- 35.46m euro gibi bir pay alıyor bu havuzdan. burada kullanılan veri, takımların torba sıralamasını belirleyen 5 sezonluk katsayıdan farklı. son 10 yılı ve geçmiş şampiyonlukları içeren bambaşka bir sıralama bu.

  https://www.uefa.com/...s/revenue/index.html

  bu sezonki sıralamada, krasnodar'ın, olympiakos'u elemesine göre, sondan 10 ya da 11. olacağız. yani 11m ya da 12.1m ödüle hak kazanacağız. yine bu kategoride de, ön elemede elenen bir takımın payına çökmek gibi bir durum haliyle mümkün değil.

  3. kategori ödül, performans bonusları. yine toplamda 585m euroluk (toplam ödüllerin %30'u) bir rakam dağıtılıyor. grupta her galibiyet için yaklaşık 3m, beraberlikte 0.9m, gruptan çıkarsan da 9.5m euro ödüle hak kazanılıyor. ötesi de var elbette ama onlar bizi pek ilgilendirecek şeyler gibi gözükmüyor bir süre daha. (galibiyet primi normalde 2.7m euro ancak, berabere biten maçlarda dağıtılamayan 900bin euro toplanarak grup maçları sonrasında, galibiyet sayılarına göre takımlara paylaştırılıyor.)

  yine performans bonuslarında önceki 2 kategoride olduğu gibi, bir başka takımın payını almak diye bir şey teknik olarak olanaksız.

  4. ve son ödül, market pool adı verilen yayın gelirlerini paylaştırıldığı kategori ve başakşehir'in elenmesinin bize ekstra bir gelir yaratabileceği ilk ve tek alan burası. toplamda yaklaşık 292m euroluk (toplam ödüllerin%15'i) bir havuz var ve diğer kategorilere oranla çok daha karışık bir dağıtım yöntemi uygulanıyor. genelde, grup kuralarının çekileceği tarihlerde, bir önceki sezonun gelir dağılım tabloları yayınlanıyor ve net rakamları ancak burada görebiliyoruz. 18/19 sezonuna ait tablo henüz açıklanmadı mesela.

  19/20 sezonunda başakşehir'in elenmesinin getireceği artıyı bilmek, ancak 2020 yazında açıklanacak bu sezonun gelir dağılım tablosunu gördükten sonra mümkün. şu an için tahmini bazı hesaplamalar yapma şansımız var sadece.

  geçen sezonlarda, katsayı bonusu gibi bir uygulama yokken market pool yaklaşık %40'tan daha fazla bir paya sahipti. mesela, beşiktaş son 16'ya kaldığı sezonda 17m euro civarı bir gelir elde etti sadece bu kalemden. ancak toplam market pool 596m euro seviyesindeydi o yıl. diğer değişkenlerden bağımsız olarak aynı oranda (292m*0.0285)bir pay alacağımızı düşünürsek, bu yıl bu rakam 8-8.5m euro civarına denk geliyor ancak.

  ana hatlarıyla bu rakam, iki takımla katılım durumunda %55-%45 olarak paylaşılırken, tek takıma düşünce %90-%10 şeklinde paylaşılıyor. ön elemede herhangi bir aşamada elense bile %10 paya zaten hak kazanıyor diğer takım.

  özetle, başakşehir'in elenmesi ile bize kalacak ekstra ödül için, kabaca 8-8.5m euro civarındaki bir ödülün %35'inden (yaklaşık 3-3.5m euro civarı) söz edebiliriz en fazla, öyle 10m-15m euro gibi ekstra bir paranın başakşehir'in elenmesi ile gelmesi gibi bir durum akıl mantık dışı.
 • 57
  play-off eşleşmeleri ve kulüp puanları şu şekilde:

  galatasaray'ın puanı 22.500

  dinamo zagreb (29.500) - rosenborg (11.500): rosenborg turlarsa bizim altımızda yer alacak.
  cfr cluj (3.500) - slavia prag (21.500): kim turlarsa turlasın altımızda.
  bsc young boys (27.500) - kızılyıldız (16.750): kızılyıldız turlarsa altımızda.
  apoel (25.500) - ajax (70.500): ikisi de üstümüzde. ayrıca ajax turlarsa 2. torbada yer alacak.
  lask linz (6.250) - club brugge (39.500): lask linz turlarsa altımızda.
  olympiakos (44.000) - krasnodar (34.500): ikisi de üstümüzde.

  ayrıca direkt katılanlar arasında altımızda yer alan rb leipzig (22.000), atalanta (14.945) ve lille (11.699) var.

  rosenborg, kızılyıldız ve lask linz turlasa bile altımıza en fazla 7 takım alabiliyoruz ve 4. torbadan çıkamıyoruz.

  edit: ayrıca geçen senenin şampiyonlar liginde* 4. torbada yer alıp gruptan çıkabilen takım yok.
 • 58
  biraz pollyanacılık olacak fakat bizim için gayet iyi geçeceğini düşündüğüm sezon. fena bir kadromuz yok, bir altı numara gelirse bu kadro tamamlanır, falcao da pasta üzerindeki çilek olur. 11 ağustos 2019 fiorentina galatasaray maçına gerektiğinden fazla önem gösterdik bence. nihayetinde çok taktik çalışmaların yapılacağı bir aralık yoktu takım için. ekim'e kadar nispeten hazır olacağımız düşünüyorum, ligde de üst üste galibiyetler alırsak iyice moralleniriz. umarım bu dediklerim hayal olarak kalmaz, ben artık avrupa'da korkulan olmaya geri dönmek istiyorum.
 • 59
  bu sistemsizlik ve planlamayla yine bizim için kabus olacak dönem. bizim derdimiz, 6 numara ya da forvet değil. ne oynadığımızı ne oynayacağımızı bilmemek. bu hususta hiç bir dönem istenilen transferleri bitiremeyen yönetimlerin de suçu var. alan ve pato gibi sprinter hatta kanat forvet oynayabilen oyuncuları almak için başladığımız dönemi, kostas ve diagne ile bitirdik. ne kadar saçma sapan durumdayız kanıtlar biçimde.

  ne yazık ki katılacağımız son şampiyonlar ligi sezonlarında biri olabilir.
 • 60
  torbalar ve gelecek takımlar aşağı yukarı belli olmaya başladı.

  1. torbadan yine rus takımı zenit'i çekmek isteyeceğiz ama malesef geçen seneki şansın bu sefer yanımızda olacağını zannetmiyorum. zenit dışındaki takımların hepsi bizi içeride dışarıda yenecek güçteler malesef, kimi alırsak alalım bunu değiştiremeyiz. ha bazılarından içeride 1 puan kotarabiliriz belki. ama o kadar.

  2. torbadan ajax, shakhtar ve benfica dişimize göre, diğerleri zor. bunlardan birini mutlaka çekmeliyiz.

  3. torbadan inter gelmesin. valencia da gelmesin. diğerleri dişimize göre.

  geçen sene* çok ballı bir kura çektik ama takımda defolar vardı, forvet ve stoper transferi yapılmamıştı. yine de 4 puanla 3. olmaktan daha iyisini yapabilirdik ama sakatlıklar ve cezalar da peşimizi bırakmadı. lokomotiv moskova maçları hariç hiçbir maça as kadromuzla çıkamadık.

  bu sene takımda defolar olmamalı. falcao ve 6 numara gelirse ve rotasyonda kullanacağımız stoper ve forvet transferleri yapılırsa, geçen seneki kadrodan daha iyi olacağımız ve daha iyi mücadele edeceğimiz aşikar. hatta biraz kura şansıyla çıkarız bile. 3. olsak bile avrupa liginde geçen seneden daha ileri gidebiliriz.

  yeter artık bu sene biraz puan toplayalım. sıkıldım galatasaray'ı hep 4. torbada görmekten.