• 4
  18 takımlı ligde bile çoğu zaman 2 takımın düşmeyi haftalar öncesinden garantilediği düşünülürse, ideali 20 değil 16 takımdır diye düşünmekteyim. zira takım sayısı 20'ye çıktığı takdirde düşecek takımlar muhtemelen daha ligin ilk devresinde belli olacak ve alt sıralardaki çoğu takım iddiasız hale geldiğinden ligin keyfi iyice kaçacaktır. oysa takım sayısı 16'ya düşerse muhtemelen son haftalara kadar ilk 8 takımın avrupa'ya gitme derecesi kovaladığı, son 8 takımın ise düşmeme kavgası verdiği; dolayısıyla her takımın mücadele etmesi gereken bir hedefi olduğu daha keyifli bir lig elde edebiliriz. he amaç oynanacak maç sayısını artırmaksa türkiye kupası'nın formatını değiştirip yanına ingiltere ve fransa'daki gibi bir de lig kupası eklemek, play-out oynatmaya başlamak gibi farklı formatlar düşünülebilir. yalnız bu seçenekler içinde süper final asla olmamalı, onu da not düşelim.
 • 6
  yılda 4 maç fazla oynamak futbolcular için pek bişey değil aslında. ama bizim kulüplerimizde ligde 20 takımı kaldıracak ekonomik yapı yok bir kere.

  mesela balıkesir süper lige çıktı ama ekonomik şartlarından dolayı süper lig seviyesinde bir takım kuramadı ve geri düştü. 18 takımlı ligde bile her sene kadro kalitesi süper lig seviyesinden çok uzak 1 2 takım oluyorken sayıyı 20 ye çıkartmak çok akılcı bir hamle olmayacaktır.
 • 8
  16'ya düşürülmesi gerekiyor hocam, ne 20'si. türkiye kupası şampiyonunu saymazsak hepi topu ilk 4 takım katılabiliyor avrupa kupalarına. hadi bu sene olduğu gibi ilk 5 diyelim ona. e 3 takım da küme düşse, geri kalan 12 takımın en z yarısı son 8-9 maçı iddiasız oynar.

  muhtemelen düşecek 1-2 takımda son haftalara girildiğinde belli olacağından gazozuna maç sayısını artırmaktan başka bir işe yaramaz bu iş. ki böyle bir ortamda da satan satana durumuyla karşı karşıya kalmamız çok olası.
 • 13
  2021-2022 sezonundan itibaren ülkemizde gözlemlenecek olan süpersonik doğa olayı...

  sanırsın ilk 4 takımı şampiyonlar ligi'ne direkt gönderiyoruz, 5-6-7'yi de avrupa ligi'ne yolluyoruz... bu ligin oluru her daim 16 takımdı, 18 bile fazlaydı bu lige... sadece alt liglerdeki takım sayılarını bir üst ligin dinamiğine ayak uydurmak adına 20-22 takımlı yapmak da daha doğru olurdu; hatta büyük kulüplerin a2 takımlarını bu liglere monte etmek de altyapı adına sağlıklı sonuçlar getirebilirdi ama neyse olan oldu artık geçmiş olsun... gidenin ardından el salla...
 • 15
  yabancı sınırını 5'e çekmeye çalışıp başarılı olamayan takım elbiseli haydutların "türk futbolunun abide-i zürriyetini nasıl iğfal edebiliriz" diye düşüne düşüne bulduğu çözüm.

  bence de süper lig 20 takımlı olsun, yabancı sınırı da 5'e düşsün. maçlara seyirci olarak girmek için bilmemne bankasından kart almak zorunlu olsun, çocukların futbol oynayabileceği her yere bina dikilsin. türk futbolunu oynayacak ve izleyecek bir allahın kulu kalmayıncaya kadar bu politikalarda ısrar edilsin.

  allah razı olsun büyüklerimizden.
 • 16
  atanmış kukla tff başkanı nihat özdemir, süper ligin 18 takımlı olması gerektiğini söylemiş. hem de pandemi döneminde ligi 21 takıma çıkaran kurumun başkanı olarak söylüyor bunu. üstelik bir de 2020 avrupa şampiyonası öncesi yaptı bunu.

  kukla nihat’a sözüm yok. o papağan gibi kendisine fısıldananları söylüyor ve yapıyor. ancak ülke futbolu açısından süper ligin 20 takımlı olması gerektiği kanaatindeyim. nedenlerine gelirsek;

  1-iyi futbolcu yetiştirmenin en iyi yolu daha çok maç oynatmaktır. böylece hem futbolcular kendilerini geliştirir hem de genç futbolcular daha çok süre alma imkanına kavuşur. unutmayalım en iyi antreman maçtır.

  2-kış ayları hariç diğer aylarda üç günde bir maç, oyuncuların fizik, kondisyon ve mental gelişimlerine pozitif yansır. haftada bir maç daha kaliteli maç anlamına gelmez. çünkü oyuncu bir hafta boyunca antreman yapmak zorunda ve antremanlarda maç ritminin yakalanması imkansız. bu da oyuncularda atalete neden olur.

  3-daha fazla maç, daha fazla yayın, daha fazla para demektir. maçlar seyircili oynanmaya başladığında bunun farkı daha net görülecektir.

  hemen bütün majör ligler 20 takımlı ise başka arayışa girmenin gereği var mı? nüfusu az olan ülkelerin, daha az takımlı ligleri türkiye için asla ölçü olamaz.
 • 17
  yanlış olandır. doğrusu 16 takımdır. sadece ilk 4 avrupa'ya gidiyorken 20 tane takımı ligden tutmanın alemi yok. kabuk etmek gerekiyor ki ülkemizde iş ahlakı zayıf. iddiasız takım sayısının artması son haftaları şaibeli hale getirebilir. bu sezon bu durum pek yaşanmadı ama yine de bir geçiş sezonu olduğunu unutmamak lazım. neticede takımlar yeri geldi 15 günde 5 maç oynadı. böyle bir ortamda iddiasız takımların iddiasızlığından faydalanmak da zor.

  ya herkes burada bile şampiyonluk yolundaki rakiplerimizin, rakiplerinin düşme korkusu ya da avrupa iddiasi olsun diye hesap üstüne hesap yapıyorduk. yok kayseri yenilsin ki fener maçına düşmemek için çıksın, yok karagümrük böyle devam etsin ki beşiktaş maçına avrupa'ya gitmek için çıksın falan. hepimizin kanına işlemiş bu. iddiasız takımda bir şey beklemiyor kimse. o halde iddiasız takım sayısını olabildiğince azaltmak gerekiyor.
 • 18
  açıkçası ben kendi açımdan bakıyorum. bin tl üzeri bir yayın parası ödüyorum. yıllarca avrupa ligleri ve süper lig olarak izlediğimiz takım sayısı 3 ya da 5 tir. şampiyonlar ligi olacakta farklı takım izleyeceğiz diye heyecanlanırdık. imkanlar o kadardı. şimdi öyle değil her lig farklı platformda ve saçma paralar isteniyor. ben sadece iyi bir galatasaray' lı değilim, iyi bir futbol severimde. o bakımdan 20 takımlı olup beni futbola doyurması açısından ne kadar kalitesiz olsa bile çok mutluyum. yani milyon lira götüren futbolcular yoruluyormuş, dinlenemiyormuş, fikstür sıkıştırıyormuş bahaneleri olmadan çıkıp oynasınlar biz de futbola doyalım.
 • 19
  maddi açıdan mantıklı olmayan bir uygulama.

  türk futbol küresi, avrupa standartlarında rekabetçi düzeyde 20 takımı besleyebilecek kadar büyük bir maddi değer yaratamıyor. tarihi boyunca yaratamadı ve bundan sonra da yaratamayacak. birbirinden kötü takımları, kime hangi skor lazımsa o skorla biteceği günler öncesinden belli olan, zevksiz ve kısır maçlar oynasınlar diye yılda yüz sefer sahaya çıkarın isterseniz. yine dekoder satılmıyor. yine tribünler dolmuyor. yine lisanslı ürünler depolarda kalıyor. yine "taraftar menüleri", "kulübüne destek ol paketleri" şirketlerin en az satan ürünleri oluyor.

  ülkenin futbol iklimi zaten böyleyken bir de döviz kurları, yayıncı kuruluşun her sene indirim alması, pandemi gibi sebeplerle mevcutta yaratılan değer de sürekli azalıyor.

  pastamız küçülüyorken, biz dilim sayısını artırıyoruz kısacası.
 • 20
  mevcut şartlarda kalite düşürmekten başka bir işe yaramayandır.

  bana göre eski düzendeki 18 takım bile fazlayken siyasi sebeplerle küme düşmenin kalkması sonucu 20 takımlı süper lig düzenine geçmek durumunda kaldık. 18 bile fazlaydı diyorum çünkü bana göre ligimizin kaldıracağı maksimum takım sayısı 16'dır. nedenlerine gelecek olursak;

  en önemlisi yerli oyuncu havuzunun, yabancı sınırının esnek olduğu bu düzende bile bırakın 20'yi 18 takımı bile karşılayacak düzeyde olmayışı. ufak bir matematik hesabına girişmek gerekirse süper lig düzeyinde oynayan her kulüp "en az" 14 yerli oyuncuyu kadrosunda bulundurmak zorunda. kulüpler bu sayı tercihe göre artabilir fakat biz iyimser olup en az olan 14 yerli oyuncu üzerinden hesaplamayı yaparsak bu 280 yerli oyuncu demek. avrupa'da oynayan yerli oyuncularımızın da sayısının arttığı şu yıllarda kimse kimseyi kandırmasın bizim 280 tane en üst seviyede oynayabilecek yerli oyuncumuz yok, bu sezon 21 takımlı düzende kalite olarak "1. lig topçusu" diye tabir ettiğimiz tonla adamı da izledik zaten. yabancı sınırının zamanla kısıtlanacak olduğu da bir gerçek ve bu yerli oyuncu ihtiyacının 280'den 400'lü sayılara geleceği de ortada. hem yabancı sınırı getirip hem de takım sayısını arttırarak oluşturacakları oyuncu enflasyonu ancak ligin kalitesine zarar getirir hiçbir getirisi de olmaz.

  ayrıca ülke puanımız sebebiyle avrupa kupalarına az takım gönderiyoruz, 20 takımlı düzende bitime 5-6 hafta kala ne küme düşme ne de avrupa kupasına katılma iddiasını barındıramayan takımlar ortaya çıkıyor ve bu durum rekabeti düşürüyor, 16 takımdı durumda son haftalara düşme ya da avrupa'ya gitme konusunda iddia sahibi olarak giren takımların sayısı otomatik olarak artacaktır.

  bununla birlikte 20 takımlı bir ligde bu lige girmeye aday olan takımların oynadığı turnuva, yani tff 1. lig 22-24 takım bandında olmalı. 1. ligdeki göbekli veteranlarımız senede 40 küsür maçı hayatta kaldıramaz o iş de yaş.

  yani sözün özü nereden tutsan elde kalıyor, 18 bile fazlayken 20'ye çıkmak, üstüne bu da yetmezmiş gibi kademeli bir biçimde yabancı sınırı getirmek zaten bitmekte olan türk futbolunun köküne kibrit suyu dökmek demek. sonumuz hayrolsun...
 • 21
  takım sayısının lig kalitesine göre değil, ülkedeki takım yorgunluğuna göre belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. futbol takımı yoğunluğunda benzediğimiz ülkeler ingiltere, ispanya, fransa ve almanya. bu ülkelerden sadece almanya'nın ligi 18 takımlı ki bundesliga'nın rekabetçiliği de tartışılır.

  bırakın mücadeleci bir lig olalım. kalitemiz düşük belki ama bu tarz bir rekabetçilik kalitemizi de geliştirebilir. hatta arttırıyorum, ingiltere'deki gibi süper lig 20, alt ligler 24 takımlı olmalı. böylece genç futbolcular da gelişim yıllarından itibaren yoğun maç temposuna alışır ve ileri yıllarında üç kulvar artı milli takım yaparken rezil olmazlar.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!