• 1
  türkiye sendikalaşma ve örgütlenme konularını maalesef çok yanlış anlayan ve özümseyemen ülkelerden. geçen gün duşta * aklıma türk futbolunda böyle bir organizasyonun olup olmadığı ve işlevi konusu takıldı.

  öncelikle türk futbolunun oyuncu karakterleriyle ilgili genel görüşüm şudur: #1646916 .

  istisnalar ve birkaç güzel insan dışında belki de gereğinden fazla odaklandığımız futbol dünyasının çok fazla aklıselim ile işlemediğini ve kaliteli insan sayısının az olduğunu söyleyebiliriz herhalde. bu eksende de zaten herhangi bir kurumun sağlıklı işlemesini beklemek mantıksız olur. ancak benim aklıma takılan bu kadar oyuncu bazlı krizin skandalın yaşandığı bir ülkede böyle bir derneğin (ki varmış ve başkanı ayhan akbin'miş ve yedek üyelerinden biri de hamza hamzaoğlu'ymuş) bu kadar pasif oluşu. yani bir haber bile mi yapılmaz "tpfd'den açıklama" şeklinde?

  italya'da ispanya'da oyuncular bir araya gelip maçlara çıkmama kararı bile alabiliyorlar. bizdeki futbol alemi yapılanmasında ise kulüpçülük ve tribüne oynayan popülist yaklaşımlar egemen, bütünlük ve bilinç ise 0 (yazıyla sıfır).

  hazır yeri gelmişken şunu da söylemek isterim. önümüzdeki sezon yabancı sınır kalktığında birçok yerli oyuncu kontrat sıkıntısı yaşayacaktır. hiç şüphem yok ki önemli bir kısmı da maaşla ilgili olarak kulüpleri tarafından mağdur edilecektir. işte bu noktalarda bu derneğin belki de bir ortaya çıkma fırsatı ve toplumun işine yarayacak fikirler üretme durumu olabilir. yoksa sadece böyle boktan - bizim derneğe bir site yapalım kafasıyla hazırlanmış- web sitesi http://www.pfd.org.tr/ ve kimsenin haberinin dahi olmadığı sosyal medya hesaplarıyla vasıfsız bir biçimde devam ederler.
 • 8
  https://pbs.twimg.com/media/DMcIAbiXkAI-wXz.jpg

  hahahahha sabah 7'de kalkıyorlarmış, kıyamam. lan insanların çoğu 7'den erken kalkıyor zaten. listedeki her madde ayrı komik ve saçma.

  arkadaşlar gerçekten bu açıklamayı okuyunca çok ayıp ettiğimizi anladım. çok mahcubum.

  eleştirilerimizi eleştiren futbolculara da buradan sesleniyorum:
  siz entry girmek ne kadar zor biliyor musunuz?

  -eve geleceksin
  -bilgisayara gideceksin
  -laptopun kapağını kaldıracaksın
  -laptopun açma düğmesine elini götüreceksin
  -laptopun açma tuşuna basacaksın
  -açılana kadar bekleyeceksin
  -açılınca şifre isteyecek şifreyi hatırlamak için beynine enerji harcatacaksın
  -şifreyi hatırlayınca beyninden eline emir gitmesi için sinirler arası iletim için atp harcayacaksın
  -eline emir gidince uygulamak için atp harcayacaksın
  -şifreyi girdikten sonra bilgisayar kendine gelsin diye bekleyeceksin ki bu aşamada allah korusun susayıp da su içmen gerekir ki bu apayrı bir konu, onun da zorluklarını bir başka entryde anlatırım
  -bilgisayar kendine gelince gözlerinle masaüstünden tarayıcının nerede olduğunu bulmak için arayışta olacaksın
  -nerede olduğunu bulunca beyninden eline tıklama emri için atp harcanacak
  -emir eline ulaşınca uygulamak için atp harcanacak
  -bu süreçte birçok hücren hasar görecek birçok hücre elemanın ölecek. bunların tekrar yapımı için atp harcanacak
  -sonra tarayıcıya tıklayacaksın, bu sefer de adres girmen gerekecek
  -adresi hatırlamak için beynine atp harcatacaksın
  -adresi hatırlayınca yazma emrin eline iletilirken atp harcanacak
  -böyle düşünürken taa ortaokul/lise bilginden atp kelimesinin anlamını hatırlıyorsun
  -enerji harcamak yerine ne diyorduk ya diye düşünürken atp harcayacaksın
  -hah nerede kalmıştık sonra adresi yazmak için atp harcayacaksın
  -sonra adresi yazdıktan sonra hangi tuşa basıyorduk diye beynine soracaksın, hatırlamak için atp harcatacaksın
  -hatırlayınca entera bas bilgisi eline ulaşıncaya kadar atp harcanacak
  -eline emir ulaşınca emri uygulamak için atp harcanacak
  -meğersem bu sırada touchpadden boşluğa tıklamışsın fark etmeden, bu sefer de sövmek isteyeceksin
  -küfür kütüphanesine ulaşmak için beynin atp harcayacak
  -beynin küfür kütüphanesine ulaşınca aralarından seçmek için atp harcayacaksın
  -sonra tekrar adres çubuğuna tıklaman gerekecek. bu emri hatırlarken ve uygularken ayrı ayrı atp harcayacaksın(hadi yine iyisiniz futbolcular bakın kısa olsun diye iki maddeyi tek maddeye sığdırdım bu sefer)
  -yukarıda parantez içinde yazan şeyi akıl etmek için atp harcayacaksın
  -sonra sözlüğe gireceksin, hangi başlığa yazacağını bulmak için atp harcayacaksın
  -bulunca uygulamak için atp harcayacaksın
  -yazmak için atp harcayacaksın
  -göndermek için atp harcayacaksın

  yaa, utandınız di mi şimdi bizi eleştirdiğinize?!!!!!!!!
 • 10
  https://pbs.twimg.com/media/DMcIAbiXkAI-wXz.jpg

  senede en az 1 milyon tl kazanan adamların şöyle bir şey paylaşmasını hakikaten anlamsız buluyorum. adamın dünyası kurtulur 1 milyon tl ile yahu. sen 15-20 sene boyuca her sene bu parayı kazanacaksın. kendine bir mentör tut, gideceğin yere sevdiklerini de götür ki istersen çok rahat yaparsın olur biter amk. ayıp, şunu paylaşmaya utanır insan.

  daha milyonlarca asgari ücretliye değinmedim bile. maden ocakları çalışanları, çocuk işçiler, şudur budur.... of canım sıkıldı..
 • 11
  https://twitter.com/...s/920713477051830277

  (bkz: ne diyon la sen degisik?)

  ülkede aglama sirasi asla gelmeyecek iki meslek grubu var; 1-futbolcular, 2-politikacilar. gel gör ki bu iki meslek grubu mensuplari en cok aglayanlar.

  pasam bir de yazmis ki oraya " cok genc yasta hayata atilip, bir sürü psikolojik savas verip ayakta kalmayi becerebilmek demek." pardon. 10 yasinda torna atölyelerinde calismaya basliyordunuz degil mi siz? 3 kurus icin pisligin icinde calisiyordunuz degil mi?

  haklisiniz.

  kodumun yüzsüzleri.
 • 12
  https://pbs.twimg.com/media/DMcIAbiXkAI-wXz.jpg

  siktirsinler başka iş yapsınlar o zaman dedirten bir açıklamadır. olm siz mal mısınız? birçoğunuz senede yüzlerce bin tl/euro para kazanıyorsunuz, ailesinden uzak kalıyormuş paşalar. lan adam asgari ücret kazanıp bebeğini pazardan pazara görüyor, utanma olur insanda azıcık. yok efendim 30lu yaşlardan sonra ne yapacaklarını düşünüyorlarmış. lan aptal 30 yaşına gelmeden önce 30 yaştan sonrasını düşünsen en basitinden birçok ev almış olur, onlarla da torunlarını bile geçindirirsin. ben mi diyorum sana mal gibi lambolara dünyanın parasını ver diye? bin bmw'ye, mercedes'e. bin volkswagen'e, opel'e. sen cahil ve görgüsüzsen ben ne yapayım? bir de ben 3 kuruş para kazanırken onun da bir parçasını senin oynadığın kulübe harcıyorum a beyinsiz. ben ne yapayım o zaman? kime ağlayayım?

  bu metini hangi gerizekalı yazmış, gerçekten çok merak ediyorum.
 • 13
  kimse sizi zorla futbolcu yapmıyor. futbol oynamayı bırakarak sizde herkes gibi,

  -sabah 6 da kalkıp işe gidebilirsiniz.
  -2 metre kare ofis masasında dirseklerinizi çürütebilirsiniz.
  -pazar sabah kahvaltınızı ailenizle yapabilirsiniz.
  -2 haftalık izin hakkı kazanabilmek için bir sene çalışıp, sonra onu kullanmak istediğinizi söylemek için de müdürünüze kem küm edebilirsiniz.
  -her ay, maaşınızın euro dolar karşısında ne kadar eridiğini, bu maaşla bu ay sonunu çıkarabilir mıyım diye hesaplayabilirsiniz.
  -30 lu, 40 lı, 50 li yaşların hepsini acaba emekliliği görebilecek miyim diye, 60 lı, 70 li, 80 li yaşlarını da emeklilik param yetecek mi diye geçirebilirsiniz.

  tpfd olarak tüm bunlar sizin için ayrıcalık, eğlenceli, mutlu, güzel olarak gözüküyorsa, sandığınız gibi değil hiç birşey...

  futbolculuk, bizim bir ömür boyu çalışıp aldığımız emeklilik tazminatını, bir maç primiyle almak demektir.! başka da bişey dememize gerek yok şuan için..
 • 19
  https://pbs.twimg.com/media/DMcIAbiXkAI-wXz.jpg

  şunu yazarken hiç mi utanmadınız, hiç mi yüzünüz kızarmadı. hababam ahmet' in dediği gibi; anlayacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz.

  ama tabii hiçbir şey değişmeyecek çünkü sosyal medyadan falan yazıklar olsun demekle yetinecek insanlar. oysaki ilgiyi bir kesseler, kimse maçlara gitmese, futbol bir günde umursanmaz bir spor haline gelse görürüm ben bu metni yazanların nazik büzüklerini.
 • 20
  https://pbs.twimg.com/media/DMcIAbiXkAI-wXz.jpg

  http://www.pfd.org.tr/...turkiyede-futbol/551

  (bkz: çok komikmiş profesyonel kardeş)

  lan olm şunları ortalık yerlerde falan söylemeyin ha, dayak yersiniz.

  madde madde rencide edeceğim sizi şimdi siz kaşındınız amk,

  - 7'de kalkmak ne amk 7'de işte olması gerekenler var.

  - insanlar konteynerlarda, barakalarda, inşaatlarda, çadırlarda kalıyor aylarca, sonra da başka bir şantiyeye gidiyor

  - kardeşim diyeceğin adamı seçemiyorsan yapacak bir şey yok, kardeşlik kavramını ele ayağa düşürmeyin. kimse sizden sahada kavga etmenizi de istemiyor. ayrıca kavga ettiğin adamla, kaybettiğin maçtan 2 saat sonra yemek yiyenler de biz değiliz. neyin şovu amk?

  - çoğu insan pazarları da çalışıyor ya da izin günleri hafta içi. hafta içi evde ne çocuk olur ne çalışan eş. tek başına takılırsın bir çarşamba sabahı evde elinde çay bardağı.

  - sevdiklerinden uzakta aylarca, yıllara çalışanlar her meslekte var, üstelik aynı konforlu şartlar olmadan.

  - sevgilinle kavga etmek demiş amk şaka mı kajsdlkjagsdkjasdş lan anan, baban ölse 3 gün sonra işe bekleyen patronlar var.

  - 1000 lerce km yolu otobüsle gitmemiş kişi beyanı. mk uçakla 10 saatte okyanus geçiyorsun. istanbul-adana, ankara-muş otobusle kaç saat haberi yok adamın.

  - lan 1 hafta işini düzgün yapma işten kovuluyorsun zaten fabrikada, tarlada, sanayide, açsın aç amk, o saatten sonra yüzüne kimse bakmaz zaten.

  - aldığın yevmiye o gün, asgari ücret zaten sonraki maaş gününe kadar biter borçla devam ederdin.

  - 30'lu yaşlardan sonra o zamana kadar kazandığın ücreti düzgün yönetmişsen, ülke standardının çok üstünde yaşarsın zaten, futbolu bırakınca antrenörlük, yazarlık, yorumculuk gibi bir sürü yan dalı var. lan insnalar 30'unda hala işsiz bu 30'unda hala işsiz onlar ne yapacak?

  - hayatının en güzel günlerini mesaide geçiren insanlara, sabah 5'te evden çıkıp gece 22'de eve gelen adama bunu söyleme, ağır laf duyarsın.

  - ilk okuldan beri çalışan, ev geçindiren insanlar var ne diyorsun amk?

  - çok komikmiş admin kardeş :(

  bu adamlar ya ülke gerçeğinden habersiz ya da hiç dayak yememişler böyle saçma ajitasyonu da ilk kez gördüm.