• 1
  fenerbahçe'nin vedat muriqi ve muhtemel bir deniz türüç transferinde kullanacağı yol.

  kulübe 2-3 neyse veriyorsun. kalanını sponsor olarak tamamlıyorsun. böylece ffp delinmemiş oluyor. yani baksan kulüp bilançosu etkilenmiyor ama olmayacak transferler de çatır çatır oluyor.

  bunun önüne geçmenin tek yolu; avrupa kupalarına katılma şartı aranmaksızın her kulübün ffp'ye tabi olması.
 • 4
  vedat muriqi trandsferi ozelinde konusacak olursak yapilanin sikeden farkli bir yani yoktur. sen bize vedat'i ver biz senin klube sponsor destegi yaratalim!

  kamuoyunu yaniltmak icin galatasarayin onerdigine yakin bir miktari bonservis olarak gosterilmesi, kim oldugu ve degeri mechul birkac oyuncununda rizespora transferi icin sozlesmeye madde eklenmesi bence tamamen bir kamuoyuna yaniltma oyununun bir parcasi.

  sponsor destegi sozlesmede yer aliyor mu? yok..
  uefa'ya verilen bir bilgi var mi? yok..
  bu sponsorluk sadece rizespor klubune mi veriliyor yoksa kislere giden bir sey var mi? bilinmiyor..

  kanunen yasak olan birsey olmayabilir ama yapilan etik bir alisveris degildir.
 • 6
  yanlış bilmiyorsam ve anlamıyorsam emre akbaba transferi ve fenerbahçe'nin yaptıkları arasında fark var. emre'nin eski kulübü 4m istedi biz 3 verebiliriz dedik, alanyaspor'a nef sayesinde aradaki 1m ödendi. burada şöyle birşey var. her şey şeffaf ve bizim ffp dengemizde 4m eksi yazdı transfer. yani nef ile bizim anlaşmamız olan sponsorluktan 1m fazla almışız gibi oldu.

  fenebahçe'nin yaptığında ise böyle bir şeffaflık söz konusu değil. konuşulana göre adamlar isterlerse ffp'ye 3e aldık diyip aradaki farkı ali koç, koç holding sayesinde ffp'ye takılmadan rakibe sponsor gibi gözüküp holding, sponsorluk bünyesinden aktarabiliyor.

  bu iki durum arasında fark var. sapla samanı karıştırmamak lazım.
 • 7
  bonservisi elinde olan futbolcular için de kağıt üzerinde maaşının yarısını ffp'ye bildirip, yarısını sponsorluk ya da firma reklam bedeli olarak elden ödeme şeklinde yapılanı da vardır.

  yaptığı transferin detaylarını, kap'ta bile yayınlamaktan çekinen kulüplerin transferlerinde çokça göreceğiz bence bu yöntemi.
 • 8
  yapılmasında herhangi bir etik sorun olmayan transfer şeklidir. en yakın örneği olarak emre akbaba transferi gösterilebilir. galatasaray 3 milyon euro vermiş, nef'de 1 milyon euro destek olarak transfer toplam 4 milyon euro'ya tamamlanmıştır. kap'a da toplam miktar bildirilmiş dolayısıyla ffp açısından şeffaf bir şekilde bildirim sağlanmıştır.

  https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/704988

  eğer doğruysa ve fenerbahçe bu sponsorluk miktarı dahil bildirim yapmazsa muriqi olayında yapılan bu tarz bir transfer değildir. bu olayı sponsor desteği ile transfer yapma olarak göstermek, bu metoda hakarettir.

  çünkü ne kadar verildiği, kime verildiği belli olmayan ve ffp kurallarının açık ihlali olan bu yöntemin adı sponsor desteği ile transfer olamaz. adının ne olduğunu artık uefa değerlendirsin.
 • 9
  sponsor bu işten ne kazanır? neden bir transfere maddi destek verir bir şirket?

  (bkz: reklam)

  nef'in sahibi beyefendi zaten hem iyi galatasaraylı hem de sponsorluklar sayesinde çok güzel reklam yaptı, galatasaray taraftarının ekstra sempatisini kazandı vs.

  vedat muriqi transferinde kim sponsor olmuş abi? hani niye duymuyoruz ismini cismini, mal mı bu şirket de adını açıklamıyor?

  ali koç kendi şirketlerinden para aktarıyor, sonra adı sponsorluk oluyor?

  ffp etrafından dolaşmanın yeni adı.
 • 10
  uefa’nın inceleme sonunda toplam ödenen bonservis rakamına dahil edileceğinden ffp sınırlaması aşılırsa, cezayı vereceği durum..

  şike’de başlarına geldi, anlamadılar. sen türkiye’de sahtekarlık ve arkadan dolanmaları yutturursun ama yurtdışında cezayı yersin. eninde sonunda şampiyonlar ligine gitmekle bu çark döneceğine göre seni eşşşşek gibi adam ederler, düzene sokarlar.

  city ve psg gibi arap ( rus da olur) sermayesi ile yönetilen klüplerin önüne geçemezler yoksa. bunu da teftiş ediyorlar. sahiplerinin hissesinin olduğu ilişkilendirebilecek her işlem takip ediliyor.
  ha katar airways, ha yapı kredi/beko , aynı şey

  ayrıca fenerden alacaklı kurumlar da buna itiraz eder. “ madem böyle bir sponsorluk alabiliyorsun, kendine alda, bizim gecikmiş alacağı öde” derler..