• 4
  tek taraflı fesih : ne olduğunu anlamadan önce sözleşmenin ne olduğuna bakmak lazım. sözleşme iki tarafın birbiriyle uyuşan iradelerini açıklamalarıyla akdolunur. sona erene kadar da her iki tarafı bağlar. bir sözleşme doğal yollardan öngörülen amacın gerçekleşmesiyle, süresinin dolmasıyla, amacın imkansızlaşmasıyla veya yine tarafların karşılıklı mutabakatıyla sona erer. tek taraflı fesih ise bu yolların dışında bir tarafın diğer tarafın iradesini aramadan sözleşmeyi sona erdirmesidir. bu durumda diğer tarafın sözleşmede ve kanunda öngörülen başvuru hakları vardır. bütün hukuk düzenleri sözleşmenin feshinde kusursuz tarafın zarara uğramasına izin vermez ve korunmasını sağlar. kusurlu tarafı mahrum kalınan ve beklenen karları karşılamaya icbar eder. futbol açısından yansımasına bakılırsak eğer dany ile galatasaray alacaklara karşılık bonservisini vermek üzere el sıkışıp sözleşmeyi sona erdirdilerse bu bir tek taraflı fesih olmaz. tek taraflı fesih halinde galatasaray dany'nin sözleşmesinde yer alan tüm başarı primleri dahil her türlü ödemeyi yapmakla mükelleftir. misal şampiyonlar ligi şampiyonluğu için bir prim öngörüldüyse o prim bu ödemelere dahildir.

  yani tek taraflı fesih ne dany için, ne hamit için, ne selçuk için, ne de diğer bir futbolcu için kulübün altına imza attığı yükümlülüklerinden kurtulma yolu değildir. öyle olsa herşey çok ama çok kolay olurdu.
 • 5
  kağıt üzerinde çalışanın doğmuş ve doğabilecek tüm alacaklarının ödenmesi ile mümkün olur. doğru.
  ancak uygulamada büyük bir çoğunlukla, özellikle futbolda başvurulan yöntem, anlaşmalı fesih, kamuoyuna yansıması tek taraflı feshetmektir.

  neden?

  çünkü x oyuncunun gelecekte alacakları 5 birimse, siz oyuncu ile 3e anlaşırsanız, oyuncuya alacaklarından gayrikabil-i rücu vazgeçtiğine dair bir beyanname imzalatırsınız noter huzurunda, kap'a da "x oyuncuyla feshettim" dersiniz (misal bakınız dany'nin sözleşmesinin feshi: hâlâ teknik detay yok kap'ta, geleceğini de sanmıyorum bakalım görelim), sizin gelirlerinizden 5 birim düşer. daha da az vergi ödersiniz.

  veya mal gibi gerçekten tek taraflı feshedilir, eleman dava açar ve kazanır.

  futboldaki handikaplardan biri, sözleşmelerde ölçülebilir bir verim olmamasıdır. normal bir iş sözleşmesi daha net içerikli olur. özellikle toplu iş sözleşmelerini incelerseniz, görev tanımları, disiplin halleri, nispeten verim gibi konular bellidir.

  futbolda ise kötü oynadı diye oyuncunun sözleşmesini feshedemezsiniz örneğin. anca idmana gelmeyecek de, noter çağrılacak da, tespit edilecek de, ihtarname gönderilecek de, bunu birkaç defa tekrarlayacak da falan filan...

  benim uzun süredir aklımda olan bir konu bu.
  kulüpler bu sıkıntıyı aşmak için genelde maç başı sözleşmeleri kullanırlar. ki verimsizliğin ölçülmesiyle ilgili hukuki bir altyapı bulunmadığı için en mantıklı yöntem budur.

  velhasıl kelam, "arkadaşım seni takımda düşünmüyoruz, senin kulüp bulacağın falan da yok. gel anlaşalım, sen de kurtul biz de kurtulalım" demeli galatasaray.
  demez tabi.
  rüya benimkisi.
  yani piyasa "tek taraflı fesih" bilsin sorun yok.

  tarih itibariyle eray işcan, yekta kurtuluş, umut gündoğan, umut bulut, selçuk inan, burak yılmaz, sabri sarıoğlu, tarık çamdal, blerim dzemaili, furkan özçal, olcan adın, lucas ontivero, sercan yıldırım, hamit altıntop gibi isimler için kullanılırsa, bu isimlerin her biri için 2 forma birden almazsam namerdim. aç gezerim ama psikolojim rahatlar.
  atladığım biri varsa düzenlemeyle ekleyelim.

  not: haklı gerekçelerle diğer giriler silindiğinden formata uygun olarak girmeye çalıştım.
 • 6
  kap hukuki bir platformdur.
  dolayısıyla kap'ta yapılan açıklamalar hukuki gerçeği yansıtmalı ve yatırımcıyı kandırmamalıdır.
  galatasaray kap'a yaptığı bildirimde oyuncunun sözleşmesini tek taraflı feshettiğini bildirdiyse bu bildirim hukuki anlamda gerçek bir tek taraflı feshi ifade etmelidir. yoksa kulüp ceza yer.
  yok eğer oyuncunun sözleşmesi alacaklarına karşılık feshedilip bonservisi verildiyse bu bir anlaşmadır ve kap'a da bu şekilde yansıması gerekir.
  yani şirketlerin ekonomik hareketleri vergi bildirimlerinde, kap bildirimlerinde, resmi defterlerde kavram kargaşasına açık değildir.

  kaldı ki tek taraflı fesih biraz daha teknik ayrıntıya inecek olursak aslında bozucu yenilik doğuran bir beyan olup, karşı tarafın imza atması, notere gitmesi işin niteliğine aykırıdır.

  ben dany ile bir anlaşma olduğunu düşünmüyorum. çünkü kap bildirimi o şekilde değil.
  adamın alacaklarını talep hakkı vardır. ancak bu talep hakkını kullanmama hakkı da vardır. tamamen kendi iradesindedir. eğer bu iradeyi engelleyecek bir imza attıysa galatasaray kulübüne, artık bir anlaşmadan bahsedebiliriz ancak, dolayısıyla kap'a yapılan tek taraflı fesih bildirimi gerçeği yansıtmayacağından yatırımcıyı yanıltıcı içeriğe sahip demektir.

  bildirim aynen şu şekilde:

  --- alıntı ---

  profesyonel futbolcumuz dany achille nounkeu tchounkeu ile sözleşmemiz tek taraflı olarak feshedilmiştir. kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."

  --- alıntı ---
 • 11
  ancak ve ancak sozlesmeyi fesih icin kanunun ongordugu veya taraflarin onceden anlastigi hususlarin gerceklesmesi halinde dogan bir haktir. bunun en tipik ornekleri futbolcu icin kulubun odeme yapmamasi haliyken, kulup icinse futbolcunun antremanlara veya maclara gelmemesi gibi durumlardir. futbolcu kotu oynadi veya kirmizi kart gordu diye feshedemiyorsunuz haliyle sozlesmesini.
 • 19
  böyle böyle eridi galatasaray. hala daha aynı tarzda transferlerin kapısında yatıyorlar. ben bu duruma tek diyebileceğim aptallık, başka bir şey değil. galatasaray'a kapağı atan tüm sülalesinin geleceğini ilk günden kurtarıyor. 1 ocak 2014'ten beri hiç transfer yapmasaydık ve kimseyi göndermeseydik. en az bu kadar başarı yakalardık, zaten son üç sezonda 1 kere şampiyon olabildik, son iki şampiyonlar liginde rezil olduk. ve en az 150-200 milyon euro daha az borcumuz olurdu. bir kaç tane kulübün sembolü haline gelmiş futbolcumuz da olurdu. galatasaray'ın malı deniz, yemeyen domuz oldu.
 • 20
  futbolcu alacaklarını ödemezseniz size açılacak dava sonucu gelir tablosunda size resmen zarar yazacak durumdur.

  --- alıntı ---

  galatasaray sportif’in eski profesyonel futbolcusu olcan adın, profesyonel futbolcu transfer sözleşmesinin galatasaray sportif tarafından haksız feshi sebebiyle tff uyuşmazlık çözüm kurulu nezdinde açtığı davada toplam 6.249.860 tl ve 2.000.000 avro tutarında tazminat talep etmiştir. tff tarafından galatasaray sportif’in olcan adın’a 10.025.647 tl asıl alacak ve 819.445 tl diğer giderler olmak üzere toplam 10.845.092 tl tazminat ödenmesine karar verilmiştir. dava ile ilgili süreç devam etmekte olup; galatasaray sportif, hukuk danışmanlarından aldığı görüşler doğrultusunda konsolide finansal tablolarında 10.845.092 tl tutarında karşılık ayırmıştır.

  --- alıntı ---

  bu açıklama galatasaray sportif a.ş.'nin 2016 yıl sonu kap raporunda yayınlanmış. muhasebe kurallarına göre ayırdığınız karşılık kadar gelir tablonuza gider yazmak zorundasınız.

  galatasaray uefa ile ffp pazarlığı yaparken net zarar pazarlığı yapıyor.. 2016 yıl sonu mali verilerine göre bu tip karşılıklar yüzünden zarar 13,5 mn tl artmış.. dolayısıyla özkaynaklar da 13,5 mn tl daha azalmış..

  gerçekten olacak iş değil.. futbolcu ile anlaşıp parasını baştan versen ya da taksitlendirsen, zarar kısmında hiç bir ilave almayacakken sen ilave zarar yazıp bir de uefa nezdinde zora giriyorsun..

  galatasaray gerçekten çok kötü yönetildiğine bir kanıt daha.. umarım yeni yönetim bu tarz aptallıklar yapmaz..