• 10
  m.united-m.city maçında 75.000.- seyirci, bizim ligimizde 9 maçta toplam 73.000.- seyirci.

  kaynak:lig tv.

  bütün ligimiz tek bir ingiliz ya da alman ligi maçındaki seyirci sayısına ulaşamıyor. içler acısı bir durum. bunun iki önemli nedeni var;

  1-oynanan futbol kalitesinin çok düşük olması, faullü oyuna ve dolayısıyla kasaplığa prim verilmesi.

  2-pasolig ve deyircisiz maç cezaları.

  bu sorunları çözmeden aşırı seyirci artışı beklenmesi beyhudedir.
 • 12
  fatih terim'e göre galatasaray taraftarının adıdır.
  hoca kendini taraftardan da büyük görmeye başladı. kulübün efsanesiyken onu oraya getirenleri küçük görmeye başladı. senin egondan büyük galatasaray taraftarı var hocam kendine gel. belhanda için yılların biriktirdiği saygıyı sevgiyi çöpe atacaksın. umarım sakin kafayla düşünür de ne saçmaladığının farkına varır, bu "seyirciyi" de karşısına almaz. seni seviyoruz ama galatasaray'ı senden daha çok seviyoruz.
 • 15
  bizde olmayan insan topluluğu. sadece bu rezalet futbolu seyretmek için stada giden varsa gelsin söylesin özür dileyip galatasaray sözlüğe bir entri daha girmeyeceğim. bizim inanılmaz büyük bir taraftar kitlemiz var ve bu kitle sadece takımının kazandığını hocanın deyimiyle kazanmak için uğraştığını görmek için o stada gidiyor. biz de sahaya koyulan yüreği gördüğümüzde " netice ne olursa olsun, siz bizim gönlümüzde hep kazandınız" demeyi biliriz. ama milyonlarca galatasaray taraftarının gözünde kutsal olan metin oktay' ın hagi' nin giydiği formayı zerrece haketmeyen, haketmek için en ufak çaba göstermeyen şahsiyetsizleri de kapı dışarı etmesini en iyi bu taraftar bilir. hocamız, canımız fatih terim bu kulübün belki de en büyük efsanesi olabilir. ancak bizi biz yapan en önemli özellik şudur; her zaman kazanmayı istemek. hoca ve taraftar arasındaki kimyanın bu kadar iyi olmasının bir numaralı sebebi de bu. gel gelelim zerrece kazanma hırsı olmayan bir adam üzerinden bu taraftara ayar çekmeye çalışmak fatih terim dahil kimsenin haddine değildir. bir galatasaray taraftarı olarak ben, galatasaray için bırak fatih terim' i, babamı bile karşıma alırım. bu yüzden herkes haddini bilecek! nasıl ki fatih terim galatasaray için " eleman" sıfatı yakıştırılamayacak kadar değerliyse, galatasaray taraftarı da seyirci sıfatı yakıştırılamayacak kadar değerlidir. kimse kusra bakmasın, ben yıllarca deplasman deplasman dolaşırken aklımda futbol seyretmek falan yoktu. ulan hepiniz mükemmelsiniz , bir biz adam olamadık gözünüzde. bir ruhsuz için her fırsatta arkanda duran taraftarı tefe koydun ya hoca, sana da yazıklar olsun!
 • 16
  ben değilim. değilim vallahi billahi değilim. amcam gibi sevdiğim fatih hocam elini vicdanına koysun da söylesin, bu takımın maçları futbol seyretmek isteyen adam tarafından seyredilir mi?

  ceza gibi lan, yeminle eziyet çekiyorum televizyon başında. sahada kabız bir futbol, başı kesik tavuk gibi orta yapan bekler, kifayetsiz bir on numara. muslera'nın kurtarışları hariç sahada futbol namına güzel hiçbir şey olmuyor. neden seyredeyim?

  çünkü, -keşke sözlükte büyük harf olsaydı- seyretmezsem duramıyorum. rakip ataktayken önümden biri geçerse topu takip edemediğim için gol yiyeceğiz sanıyorum ben. meslek icabı çok yol yapan biriyim. direksiyonun önünde, kadranların üstünde bombeli bir alan var ya; kaydırmaz telefon tutucu serdim oraya, telefonu oraya koyup şehirlerarası yolda maç seyrediyorum digiturkplay'den.

  futbol aşığı falan değilim. öyle olsam evimde turkcell tv+'ın full versiyonu var. açarım premier ligi, korum göbeğime biramı, -yine büyük harfle- seyrederim. galatasaray'a aşığım ben, 2012'de kadıköy'de altıpastan yapılan kafa vuruşunu çizgiden çıkardığımızda kalp krizi geçiriyordum daha 22 yaşında.
 • 17
  seyirci stada gelip reaksiyon veren insana denmez. seyirci gelip maçını izleyip, telefonu ile fotoğraf çekenlere denir. seyirci kimin iyi kimin kötü oynadığını bilmediğinden oyuncu çıkarken ıslıklamaz. taraftar ise her maçı dikkatle izlediğinden kimi ıslıklayıp kimi alkışlayacağını iyi bilir.
 • 20
  her galatasaray ve milli takım dönemini olaylar ile sonlandıran fatih terim'in 4. dönemindeki kozu haline gelmiş öğe. bir önceki büyülü sözcük eleman idi.

  galatasaray tarihinin en değerli kadrosu elinde istediklerini yapamayınca bir çıkış yolu arıyor. yönetime sallıyor; yönetim "arkandayız" açıklaması yapıyor, futbolcuya sallıyor; futbolcular "o bizim babamız" diyor. baktı ayrılmasına sebep olacak bir neden yok "dur bakayım şu belhanda'da aylarca ısrar edeyim, belki bir ekmek çıkar" diye düşündü. taraftar kendi içinde tartıştı, biri diğerini susturdu aylarca dayandı ama sonunda patladı. belhanda'nın taraftara küfür ederek çıktığı bir maç sonu hemen yapıştırdı seyirci kozunu. evet aranan bahane sonunda bulundu. seyirci. çünkü seyirci adam olsa real madrid maçını kesin çevirirdik. 130 milyon euroluk kadronun 3 aydır futbol oynamamasının sorumlusu bulunmuştu.

  benim tahminim fatih terim artık buradan yürüyecek. bir sonraki hamlesi de önümüzdeki maçlarda prensleri mariano, belhanda, nagatomo, babel yerine "alın amk madem" diyerek hiçbir taktik vermeden şener özbayraklı, taylan antalyalı, ömer bayramve jimmy durmaz'ı sürüp takımın berbat oyununu bizlere izlettirecek. yine aylarca dayanacağız ama ıslıklanma sırasının kendisine geldiği gün istiklal marşı ve kapanış.
 • 22
  karda, kışta, en zor koşullarda tuttuğu takıma destek olanlara söylenmesini geçtim, sırf bu sezon galatasaray'in maçlarını televizyonun başında izleyenlere bile seyirci denmesi haksızlık olur.

  soruyorum size, hiçbir seyirci ne oynadığı belli olmayan hiç mi hiç keyif vermeyen bir takımı sürekli izleyebilir mi? gider manchester city'i veya liverpool'u izler ama galatasaray'i izlemez. 5 ekim 2019 gençlerbirliği galatasaray maçına 90 dakika katlanabilenler ancak taraftar olabilir.

  fatih hocayı bir anlık kırgınlık ve kızgınlık ile söylediği için anlayabiliyorum ama iki sezonluk iç saha performansımızda en büyük pay da "seyirci"lere ait. iç saha dominasyonu da yok olursa fatih terim bile olsanız tutunacak bir dalınız kalmaz.
 • 25
  belhanda'yı süperlig'in dandik bir maçında değil de, real madrid'e* karşı tüm dünyanın gözü önünde ıslıklayarak piyasasını mahfeden seyircidir.

  belhanda'yı beğenmiyor, takımda istemiyorsun. olabilir.
  galatasaray satmadan alamıyor. belhanda 8-12 milyon eu bandında piyasası olan ve ilgi uyandıran bir futbolcu.

  naaptın şimdi? adamı istenmeyen futbolcu haline getirdin. tüm dünya çıkarken hangi ruh halinde çıktığını gördü. galatasaray'ın oyuncuyu ederine satma şansını yok ettin.

  taraftarlık mı bu? takımını mı düşünmüş oldun? takımına iyilik mi yapmış oldun. ben söyliyim, belhanda bu sezon satılmaz. sırf şu ıslık yüzünden galatasaray belhanda'yı satamaz ve sen de takımda görmeye devam edersin.

  ayrıca merak ediyorum galatasaray'da kim iyi oynuyor. muslera ve nzonzi dışında herkes dökülüyor. sebebi belli. suç oyuncularda değil. tekrar söylüyorum sergen yalçın bu kadroya taş gibi futbol oynatır. fatih terim görünüşe göre egosuna yenildi. şu pozisyon yaratamayıp gani gani pozisyon verdiğimiz garip tek forvetli sisteminden vazgeçmiyor. sonra basın açıklamasına çıkıp takımı maçın ilk yarısında bulduğu gol pozisyonları ile savunuyor. e arkadaş sezon başından beri ilk kez gol pozisyonu buluyorsun. maç sonunda da takımı bununla savunuyorsun. neden maçın ikinci devresinde eski tas eski hamam deyip oyunu real madrid'in kucağına atacak değişikliği yapıyorsun?

  galatasaray'ın ihtiyacı olan tek şey aklı başında bir teknik adam. bu teknik adam kendini toparlarsa fatih terim de olabilir bir başkası da... 4-4-2 oynadığı taktirde bu takım tüm taraftarı mutlu edecek futbolu sahaya koyar. seyirci kendine taraftar densin istiyorsa doğru teşhisi koyup galatasaray için faydalı tepkiyi vermeli.