• fenerbahçe'ye transferi sadece bir kaç özel sebeple açıklanabilir. kim bilir belki de ince ince dokunmuş bir planın parçasıdır.

  (bkz: komplo teorisi)

  halen okumaya devam ediyorsanız, tamamen hayal ürünü olan içeriği linkteki parçayı dinleyerek ve içecek bir şey alarak okumanızı öneriyorum.
  https://youtu.be/QR4Hjx7-QKw  
  ***
  operation lionheart- aşama 1-lionhearth (aslanyürek)-25.01.2019
  ***
  takvim yaprakları 23 aralık 2018'i göstermektedir. takım sivasspor maçı için florya'dan arena'ya doğru yola çıkmıştır. fatih terim sabahtan beri keyifsiz gözüken serdar aziz'in yanına gelir, "hayırdır serdar, durgunsun" diye sorar. serdar da "hocam, midem çok rahatsız. yener * hocayla konuştum, maça çıkabilirim. bilginiz olsun." der. terim ise serdar'ın sırtını sıvazlar "dert etme evlat. sen kendine dikkat et. bugün stoper sıkıntımız yok." diye oyuncusunu rahatlatır, öndeki koltuğuna geçer ve derin düşüncelere dalar.
  ***
  sıkıntılı geçen 2018-2019 sezonunun ilk yarısı 23 aralık 2018 galatasaray sivasspor maçında alınan 4-2'lik galibiyetle sonlanmıştır. bitiş düdüğüyle beraber herkes rahatlar. gelecek takviyelerle şampiyonluk hesabı yapılmaya başlanır. yüzler gülüyordur. ama bir kişi hariç. terim, serdar ile olan diyaloğundan sonra hiç kimseyle konuşmamış, adeta sessizliğe gömülmüştür. çünkü imparator'un aklında başka bir planı daha vardır ve maçın bitişiyle beraber uygulamaya koyar. operation lionheart resmen başlamıştır.
  ***
  maçtan sonra tüm oyuncular hazırlanıp, vedalaşıp, evlerinin yolunu tutarken, hoca serdar aziz'i odasına çağırtır ve hemen söze girer. "yanlış hatırlamıyorsam, bu gece yurtdışına tatile gidiyordun." serdar başıyla onay vermekle yetinir. hoca devam eder: "serdar senden isteyeceğim şeyi kabul etmezsen anlarım çünkü bu kolay bir yol olmayacak." serdar şaşırmıştır ama "dinliyorum" diyerek kulak kesilir hocasına. "serdar biz 21 kere şampiyon olduk, bu sene buna 1 şampiyonluk daha ekleyebiliriz, bundan sonra da şampiyon olmaya devam edeceğiz. ama senin için biçtiğim yol farklı. sen bu ve bundan sonraki şampiyonluklarda bizimle beraber olamayacaksın." der. serdar hemen çıkışır "neden? hayır!". hoca susmasını işaret eder ve "senin için çok daha özel bir görevim var. kimine göre şampiyonluklardan çok daha kıymetli çok daha anlamlı. bunu başarabilecek tek kişi de sensin." der imparator ve duraklar. kısa bir süre sessizliğin ardından terim keskin bakışlarını serdar'a yöneltir ve çok net bir ses tonuyla serdar'a görevini söyler. "sen... sen fenerbahçe'yi küme düşüreceksin!"
  ***
  serdar yaklaşık iki dakika boyunca hocasına bakakalmış, sözlerine anlam vermeye çalışmıştır. sonunda da sadece "nasıl?" diyebilmiştir. fatih hoca devam eder: "ezeli rakibimiz tarihinde ilk defa bu kadar dibe vurdu. ligin ilk yarısını 17. sırada kapadı. bu tarihi bir fırsat, böyle bir şans bir daha kimsenin eline geçmeyecek. senden fenerbahçe'ye transfer olmanı, orada yapacağın kritik hatalarla kümeye düşmelerini sağlamanı istiyorum." serdar :"ama hocam, bana en son transfer teklifi yapacak kulüp belki de fenerbahçe. galatasaray'ın sözleşmeli oyuncusuna hangi cesaretle ulaşacaklar?" diye sorar hemen. hoca da "buraya kadar konuştuklarımızda sorun yok diyor isen planın kalanını da açıklıyorum." der. serdar hocadan devam etmesini ister.
  ***
  imparator uzun uzun fenerbahçe'nin yaşadığı stoper problemlerinden ve devre arasında kesin 2 stoper alacaklarından emin olduğundan bahseder. ligdeki durumlarından dolayı, ezeli rakiplerinin ciğerini sökmek gibi bir fırsatı kaçırmayacağını anlatır. bilmiş bir sırıtışla "senin gibi simge oyuncularımızdan birini satış listesine koyduğumuz an kapımızı ilk çalacak kulüp olacaklar, sana garanti ediyorum." der. "ama bunun için sırasıyla ve çok dikkatli şekilde yapmamız gereken hamleler var. senden yarın sabah maldivlere gider gitmez sosyal medyada fotoğrafını paylaşmanı isteyeceğim. ama hayır bu çok bariz olur. sen paylaşma eşin paylaşsın. evet evet eşin paylaşmalı. ben, seni maça rahatsız olduğunu iddia edip çıkmadığın ve ardından tatile gittiğin için kadro dışı bırakacağım. sen hemen tatilini yarıda kesip geleceksin, profesyonelliğini elden bırakmayacaksın. önce sana tüm kapıları kesin olarak kapatacağız. ardından seni kötü göstermeyen, sadece çalışma ilkelerimizin farklı olduğuna dair bir video yayınlayacağım. böylece senin itibarın düşmemiş olacak. daha sonra alacakların olduğunu iddia edip, takımdan ayrılmanda kolaylık göstereceğimizden bahsedeceğiz sık sık. senin için bize 5m euro verip elimizi rahatlatmak istemezler. o yüzden seni çok cüzi bir bonservis bedeli ile alacaklarını hissettireceğiz. ligin dibinde ezeli rakibin as stoperini sudan ucuza alma fırsatını kimseye bırakmayacaklarından eminim. bunu kendi taraftarlarını kenetlemek için yapmak zorundalar. bundan sonrası da senin işin. tekmeye kafa koyacaksın, hırslı olacaksın ama kırılma anlarında öyle basit hatalar yapacaksın ki kimse senden şüphe duymayacak. ligin dibini boylamalarını sağlayacaksın. bir daha ne bu konuda ne de başka bir konu ile ilgili hiç görüşmeyeceğiz. seni protesto edecekler, sana hakaret edecekler. bu yol zorlu bir yol." diyerek sözlerini bitirir imparator. konuşma sırası serdardadır ama serdar uzun süre düşünür. bazı konularda kendini ikna edemediği mimiklerinden belli olmaktadır. kafasını sallar, cıklar ama en sonunda "peki tamam hocam, bana çizdiğin yol bu ise tamam." der ve çıkar odadan.
  ***
  operation lionheart-aşama 2-alone in the darkness (karanlıkta tek başına)-09.02.2019
  müzik önerisi: https://youtu.be/xSi5YJLegy8
  ***
  transfer dönemi boyunca fenerbahçe'nin bonservis vermeme inadı transferi bitme noktasına getirir. serdar son blöfünü oynayarak kulübümde kalacağım açıklaması yapar. 28 ocak 2019 fenerbahçe yeni malatyaspor maçında alınan galibiyet fenerbahçe'yi bir anda düşme potasından yukarı atar, fenerbahçe rahatlatmaya başlamıştır. tren kaçmak üzeredir.
  ***
  bu sırada boğazın diğer tarafında mbaye diagne, kostas mitroğlu, christian luyindama nekadio çığlıkları atılıyor, şampiyonluk yeminleri ediliyordu. galatasaray'da yüzler transferin son günü gülmeye başlamıştı. yine bir kişi hariç. imparator'un transfer talepleri yerine gelmişti ama ince ince dokuduğu plan suya düşmek üzeredir. ertesi gün transferin son günü gelmekteydi, zaman dardı. serdar bedelsiz gönderilebilirdi ama bu hem çok bariz olacak, hem de taraftar tepkisine neden olacaktı. bir çare bulmak lazımdı. terim derin düşünceler içinde ofisine geçerken, abdürrahim albayrak telefonda hararetle birisiyle konuşmaktadır.
  ***
  kapı açalır açılmaz "serdar bonservisini kendisi aldı hocam." diye girer içeri abdürrahim albayrak. çok mutsuzdur. "hocam alacaklarını bıraktı, üstüne de 800bin euro cebinden verdi fenerbahçe'ye gitmek için. ne yaptık biz bu adama? nedir bu anlamsız gitme isteği? saraçoğlu'na girdi az önce. kahraman gibi karşılanıyor." imparator hiç renk vermez ama midesinde kelebekler uçuşmaktadır. nihayet beklediği haber gelmiştir. "aferin serdar. aferin sana. bu kadarını düşünememiştim." der içinden. operation lionheart'ın ikinci aşamasına resmen geçilmiştir artık. en zor kısım geride kalmıştı. acaba gerçekten öyle miydi?
  ***
  serdar halk kahramanı gibi karşılanır fenerbahçe cephesince. ertesi gün 1 şubat fenerbahçe göztepe maçı vardır. herkese çiçek dağıtmaktadır. ilk iş olarak instagramdaki galatasaraylı fotoğraflarını siler. sosyal medyada galatasaraylılar anında üstüne gelir. hakaretler, küfürler bini bir para. ama gerçeğin ne olduğunu bir o bir de imparator bilmektedir. bunların başına geleceği en baştan bellidir zaten. ilk hedefi fenerbahçe'nin üst üste iki galibiyet alıp morallenmesini engellemektir. ısınırken taraftarın galatasaray'a küfürlü tezahuratına göz yumar, çok zor gelir ama fenerbahçe armasını öper. üzerine düşen herşeyi yapar forma şansı bulmak için. ama bu şans kendisine verilmez. fenerbahçe 2-0lık bir galibiyet alırken, düşme potası geride kalmış, serdar'ın nihai görevi zora girmiştir. ilk 11e girmek zorundadır.
  ***
  maçtan sonra serdar'a iyi haber sadık'tan gelir. jerome'un yaptığı insanlık dışı faul sadık'ı dinlenmeye gönderirken, ilk 11 kapılarını serdar'a açmıştır. bütün hafta en gayretli en çalışkan isim olmuştur. zaten hocasıyla yaptığı anlaşma buydu. "hiç renk verme, kimse şüphe etmemeli" aklından hep bunu geçirir.
  ***
  6 şubat sabahı serdar talat terim'in vefat haberini alır. hemen telefona sarılır: "hocam başın sağolsun". tüm camia serdar'ı nankörlükle suçlamıştır ama kimse bilmez serdar ilk arayanlardandır.
  ***
  imza töreninde sadık'ın "bursaspor'da galatasaray'da oynadın. şimdi daha büyük camiadasın" ile başlayan sorusuna "ulan küme düşüyorsunuz, ben sırf bundan bir şekilde yırtmayın diye buradayım. ne daha büyük camiası ahmak" dememek için içi içini yer ama diyemez. "galatasaray'ın en hızlısı kimdi? kimse jailson'u yakalayamadı?" sorusunu ise "ben" diye cevaplamak ister. o gün jailson'un boynunu parmaklarından nasıl kurtardığını anlatmak ister. ama anlatamaz. yalandan bir gülücük kondurur suratına. bir yandan da düşünmeden edemez. "hocam beni ne gereksiz bir camiaya gönderdin. beni ne ile sınıyorsun."
  ***
  8 şubat 2019 kayserispor fenerbahçe maçı gelir çatar. forma çantada değildir. bu dönemde evren adeta serdar'a çalışmaktadır ama bu sefer kendi yolunu kendisi açmak gerekir. havaalanına doğru yola çıkarken ceplerinde iki şey vardır. bir cebinde umut, diğer cebinde enterogermina*. uçakta hemen skrtel'in yanına geçer. yalandan sohbete başlar. takımda en sevilenlerden biri olduğu için kimse yadırgamaz. dakikalarca konuşurlar. hatta o kadar dalmışlardır ki konuşmaya hostes'in verdiği meyve suyunu skrtel'e uzatırken, skrtel farkına bile varmaz serdar'ın gömleğinin kolundan yuvarlanan hapları.
  ***
  soyunma odasındaki sessizliği ersun yanal hışımla içeri girerek bozar. "serdar al formanı, skrtel'in midesi bozulmuş, ilk defa böyle bir şey yaşadığını iddia ediyor. sanırım hava değişikliğinden etkilendi. büyük talihsizlik". serdar başıyla tamam işaretini verdikten sonra formasını giyip koridordan sahaya doğru ilerlemeye başlar. yüzünde anlamsız bir tebessüm "kusura bakma martin, bunu yapmak zorundaydım." sahaya girmeden önce son gördüğü şey televizyondaki alt yazıdır. "son dakika skrtel bağırsak enfeksiyonu sebebiyle kadrodan çıkarıldı, yerine serdar aziz ilk 11de".
  ***
  maç çok sert başlamıştır. serdar aziz'in planı bellidir. hocasının sözleri kulaklarına gelir :"serdar tekmeye kafa koyacaksın, her topa atlayacaksın ama en kritik zamanı bekleyeceksin. kimse senden şüphe etmemeli." dakikalar ilerlemektedir. iki takımında net bir atağı yoktur. bir pozisyonda şamil, mehmet ekici'nin bileklerine basmıştır. sinirlerine hakim olamaz kendi kendine söylenir "aptal şamil, bütün işi berbat edeceksin." var'dan gelecek uyarıyı beklemeye koyulur. pozisyon kırmızı olabilirdi ama uyarı gelmez. evren yine serdar'ın yanındadır. tolgay arslan cebinde sarı kartıyla halen sert müdehaleler yapmaya devam etmektedir. hakem 1-2 tanesini es geçti ama tolgay'a ikinci sarı eli kulağında diye düşünür. pozisyonsuz geçen ilk yarının uzatma dakikalarında serdar'ı sevince boğan hareket gelir. soldado yediği sarı kart sonrası hakeme küfreder. direk kırımızı. fenerbahçe 10 kişi. hakeme itiraz etmeye ilk serdar koşar. hocasının sesi yine kulağında "kisme şüphelenmemeli".
  ***
  ikinci yarıya serdar kuş gibi rahat çıkmıştır. ama kayserispor adeta zeka sınırlarını zorluyor, gol atmamak için direniyordur. bu işi yine kendi halletmesi gerekeceğinden endişelenmeye başlar. kendi kendine söylenir "aptal mensah, bu kaçıncı şutun 30 metreden. ceza sahası bomboş", "deniz türüç hiç bir işe yaramazsın. içeri bir top atsanız gol gelecek ama hala çizgide salakça hareketler". beklediği fırsat 72. dakikada gelir. içeri kesilen bir top. topa vurmamak üzere hamle yapar ama o da ne rakip forvet kravetz'in eli omzunda. "salak" diyebilir sadece kendi kendine "sana vurman için tüm imkanı sağladım ama yine de faul yapıyorsun". pozisyonun devamı gol olur ama var'dan iptal edileceğinden emindir. hakeme koşar hemen. gol iptal olur ama serdar çok göz önündedir artık tek kozunu oynamıştır. "kimse şüphelenmemeli" yine o ses. dakikalar ilerler. bu sefer imdadına ersun yanal yetişir. 82. dakikada fenerbahçe son değişikliğini yapar ve zaten 10 kişi olan takım artık müdahaleye kapalıdır. ilk gelen hava topuna hunharca çıkar serdar. sonrasında kulağını tutarak kendini yere atar. kenara gelir. fenerbahçe sahada 9 kişidir. "hadi der içinden, hadi 1 tane yuvarlayın." kayserispor'un gol atacağı yoktur. oyuna dahil olur. bir önceki pozisyondan dolayı sözde sakatlanmıştır. "son bir şans daha, yapacağım bir hatada, az önce sakatlandığım için ersun yanal'a yükleneceklerdir. oyuncu değişikliği hakkını doldurmasa beni çıkarması gerekecekti." diye düşünür. dakika 87 yine bir hava topu. bu sefer kravetz'e faul yapma şansı bile vermeyecektir. serdar topa hiç yükselmez bile. kravetz çok net bir vuruşla golü yazar. 1-0. çaresizlik içinde yerde yatarken aklında tek bir söz belirir. "nihayet"
  ***
  soyunma odasına ilerlerken koridora çevredeki televizyonlardan sesler gelmektedir. tüm yorumcular hakem alper ulusoy ve teknik direktör ersun yanal'a fatura kesmiştir. 2 gol yediren serdar'ın adını kimse anmaz bile. kimse zerre kadar şüphe duymamıştır.
  ***
  bütün takım giyinmiş, otobüse binmek üzere soyunma odasından çıkmıştır. yarı karanlık soyunma odasında tek başınadır serdar ve nihayet derin bir oh çekmiştir. bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştir. rahatlamıştır, kendi kendine gülümsemeye başlar. tam o an soyunma odasında yankılanan buz gibi bir ses ürpermesine neden olur. "çok şüphe uyandırıyorsun." serdar'ın tüm rahatlığı yerini korkuya bırakmıştır. "yakalandım, olamaz" diye geçirir içinden ama korkuyla sadece "kim var orada" diye bağırmıştır karanlığa. buz gibi ses odada tekrar yankılanır. "galatasaray'ın kaptan adayı bir günün sabahında kadro dışı bırakılıp, kendi cebinden bonservis ödeyerek fenerbahçe'ye geliyor ve ilk maçında 2 gole sebep oluyor. tebrikler gerçekten hiç şüphe çekmedin." serdar dehşete düşer. dili tutulmuştur adeta. başına neler gelebileceğini düşünmekten kendini alamaz. karanlıktaki ses konuşmaya devam eder. "çok aptalca bir plan. gerçekten çok aptalca. ama kabul etmek zorundayım almanya alt yapısında yetişmiş bir futbolcunun devre arasında soyunma odasına dürüm söyleyebileceğine inanmak kadar aptalca değil." soyunma odasının karanlık köşesinde başından beri sessizce oturan bir siluet belirir. tolgay arslan kahkahalarla serdar'a gülmektedir. " ne sandın? küme düşürme fırsatının bir tek senin elinde olduğunu mu düşündün yoksa? evet bugün en az senin kadar zorladım ama kırmızıyı maç sonunda görebildim. bu da bir şey değil mi?"
  ***
  operation lionheart devam edecek.
 • --- alıntı ---

  mide bulantısı sebebiyle dünkü sivasspor maçının kadrosundan çıkarılan serdar aziz, eşiyle maldivler'de.
  --- alıntı ---

  istanbul atatürk havalimanı kalkış 02:10
  maldivler velana havalimanı varış 12.10
  23 aralık 2018 galatasaray sivasspor maçında oynasaydı da, yine aynı uçakla uçmuş olacaktı. muhtemelen çok önceden yapılmış bir tatil planı... 2017-2018 sezonunun ikinci yarısında kırık elmacık kemiği ile oynamış bir futbolcu için biraz ağır olmuş.
 • dün de yazmıştım.

  24 ocak 2019 fenerbahçe ümraniyespor maçında skrtel kırmızı kart görünce en az 2 mac fener'in stoper rotasyonu neudstader ve sadık'tan oluşacak.

  bu iki maç da evlerinde oynayacakları malatya ve göztepe maçı.

  baskılı da oynamaya calissalar, gol bulup kapanmaya da calissalar her iki takım da kadikoy'de şans bulacaktır.

  skrtel gibi son haftalarda fener'in en iyi oyuncusunun olmaması baskı altındaki takımı daha da kötü etkileyecektir.

  bu sebeple serdar aziz'i bir an önce rotasyona dahil etmeli fener.

  o zaman istediğimiz bonservisi almadan hiçbir anlaşmayı kabul etmeyecegiz.

  bu saatten sonra alacakları her adam riskli.

  kaldı ki zaman da kalmadı.

  biz gerekirse tarik'i yıllarca kenarda oturttugumuz gibi serdar'i da 6 ay kenarda oturtmalıyiz.

  çünkü kazanılacak olan daha fazla. bazen rakibinin hanesine yazilamayan arti, senin hesabındaki artıdan daha önemlidir.

  savaşta kural yoktur.

  ------

  ekleme: (bkz: yangıncı taraftar/#2596542)

  taraftar baskısıyla kendisinin yok pahasına rakibe gitmesi önlenmistir.

  oynayip hakkı olan alacakları zaten ödenecek. 6 ay için de kadro dışı kaldığı için terim affetmez 1 m euro vereceğiz.

  ama malımızı koruduk. fener'i bu zor zamanda güçlendirmedik.

  yaza da satilsa bile ffp için gerekli maddi kaynak için bonservisi gelir olur.

  yanlis basladi ama tam da olmasi gerektiği gibi oldu.

  teşekkürler büyük galatasaray taraftarı, bir rezilliğe daha mani olduk.
 • kendisi benim kaptanımdır. 23 kasım 2018 galatasaray konyaspor maçında taraftarın hissettiği tepkiyi fiziksel hale dökmüştür. çok da iyi sezon geçiriyor, o formaya da çok yakışıyor. senin emeğini çalanlar bu gece yastıklarına kafalarına rahat rahat koyacaklar.

  edit:

  galatasaray'ın hakkı o maçta çatır çatır yenmiştir ama senin hakkındaki düşüncelerimi de sen çatır çatır yedirttin bana. kaptanlık derken sen güldün senin hakkını yiyenlerle beraber. entry kendi kendini patlatmış oldu böylece.
 • 21. şampiyonluğu elde ettiğimiz 17/18 sezonunda 34 maçın sadece 2 tanesini kart cezalısı olduğu için kaçırmış oyuncu. geri kalan 32 maçta da kadrodaydı. sakatlıktan dolayı ligde maç kaçırmadı kendisi.

  5 maç üstüste oynadı taraftar gaza geldi falan diye yalan yanlış bilgi içeren abuk subuk espriler şakalar yapmanın anlamı yok.
 • alınacak para ve bıraktığı alacak toplam 3.5-4 milyon euro'ları buluyorsa yollanmasında problem olmayan futbolcu. bence de fenere gitmese iyi olurdu ama lazio'yu reddetmiş adam işte amk, oynamamak falan sikinde değil belli ki. yoksa kariyer hedefi olan adam lazio'yu duyar duymaz roma uçağına atlardı. gitmeyeceğini bile bile elde tutmaktansa eh işte dedirtecek bir paraya yollanması gayet normal. fener küme düşecekse yine düşer zaten, serdar tek başına tutup da feneri pezevenklerin elinden alacak bir adam değil.
 • ben de bunu anlamam. sanki fotolari kaldirinca gecmisinden silebiliyormussun gibi. ne guzel anilarin olmus, muhtemelen de kariyererinde bir daha sampiyonluk alamayacaksin. neden anilarini silmeyi tercih edersin ki.

  fenerbahceyle bol bol basarisizlik, bol bol sakatlik ve bol bol maddi kazanc diliyorum.

  not: sakatlik dilerken ufak tefek seyler, bilegi hafif burkulabilir ne bileyim midesi bulanir mac kacirir falan gibi seyler. yoksa kimsenin canında degiliz tabiki:)
 • çok ilginç bir oyuncu. ne zaman zor duruma düşeceği bir maç olsa öncesinde mutlaka sakatlanıyor. yada maça çıktı kötü oynuyor hemen sakatlanıyor. kesinlikle o ezilen, aciz görüntüyü vermiyor, vermek istemiyor. açıkçası ben doktorları sakatım diye kandırabileceğine de pek inanmıyorum. ancak sakatlanması gerektiğini düşündüğü anda sakatlanabilmesi gerçekten çok önemli bir meziyet. fatih hoca da bu meziyetini fark edince çalışmama kararı aldı kendisiyle muhtemelen.
 • galatasaray a ait olmanın ne anlama geldiğini yeni yeni anlamış oyuncudur. 99 depreminde deprem sabahı galatasaraylı hiçbir yabancı futbolcu bile istanbuldan kaçmamış deprem sabahı tüm aile floryada sahanın ortasında buluşmuştur. yok öyle ben sakatım deyip maldivlere falan kaçmalar. galatasaray gevşekliğe gelmez biraz ağır olmak lazım.
 • bahsedildiği gibi alacaklarına karşılık sözleşmesi fesh edilip, fenerbahçe'ye gidişinin önü açılacaksa boşuna o koltukları işgal etmeyin.

  serdar aziz fiyaskosu > forvet transferi fiyaskosu

  olur.

  beşiktaş bizden iyi durumda mı ki, tolgay arslan'ı kenarda oturtuyor ama sözleşmesini fesh etmiyor. fener bizden iyi durumda mı ki? ozan tufan'ı kenarda oturtuyor ama bize, beşiktaş'a vermiyor.

  14 m euro para şu an kasada, sen de vereceksin alacaklarını, oturtacaksın kenarda.

  talibi olan buyursun alsın, 1.5 sene daha kontratı var, 1,5 yıl top oynamasın futbol hayatı biter zaten.

  menajeri de s.ke s.ke bonservis verecek kulüp bulacak bu süreçte.

  bu adamı en büyük rakibine bedavaya peşkeş çekersen, kimse mali durumu düşündüğünüzü bize anlatamaz. birazcık kulüp aklınız olsun, sermayeden yiyerek kar edilmez.
 • dünya futbol tarihinde ilk defa antremanı yarıda bırakan futbolcu olduğu için vurun yiğitler vurun daha ölmedi. hem de arka değil ön adelesinde sertleşme olmuş hemen sözleşmesini fesh edip kimyasal hadım ile f tipi kapalı bir yere gömmeliyiz.

  sözlüğümüzdeki bazı garip davranışları -ki sanırım can sıkıntısı- ortaya çıkaran geçen sezonun * galatasaray takımındaki en iyi stoperi.
 • öncelikle haberi çıkaran gazetecilerin sicilinin kötü olması nedeniyle yalan haber olduğuna ya da bu haberin fenerbahçe-beşiktaş medyasının galatasaray’ı karıştırmak için yayıldığına inanmıyorum. aynı şekilde, yönetimin serdar’ı satmak istediği için serdar’ı kötülemek amacıyla bu haberlerin yapıldığını da düşünmüyorum. tüm bunların geçmişte örneklerini görmüş olmamız, her olayda aynı refleksle işin içinde galatasaray taraftarına karşı bir kumpas aramamızı gerektirmiyor.

  önümüzde kesin olan bilgiler var. serdar, son maçta otobüsle maça gelmesine rağmen kendisini iyi hissetmediğini söylediği için oynamadı. kulüp doktoru tarafından da kadrodan çıktığı doğrulandı. ertesi gün, serdar’ın eşi maldivlerden fotoğraf paylaşınca serdar’ın maç sonrasında uçağa binip tatile gittiğini öğrendik.

  istanbul-maldivler seferi 8 saat sürüyor. eğer kendisini kadrodan çıkartacak kadar ağır bir ishali varsa, onun yerinde hiç kimse maçtan hemen sonra 8 saat uçağa binmezdi, uçuşu birkaç gün ertelerdi. tatil ve uçuşun önceden ayarlandığının söylenmesi ise çok daha büyük bir sıkıntıyı gösteriyor. hayatını futboldan kazanan, galatasaray gibi büyük bir kulüpte, rekabetçi bir takımda oynayan bir futbolcu, tatilini ayarlarken maç gecesini seçmemeli. fikstür belli değilse, o akşam maç olabileceği ihtimali olsa bile o geceyi seçmemeli. futbolcular da insan, birkaç saat sonra 8 saat uçup eşiyle birlikte maldivlerde tatile gidecek adam maça zor konsantre olur. ya maç gecesi uzun bir uçuş yapması zor olacağından seyahatin gününü değiştirmeli ki zaten ishal olmuşsa da aynısını yapmalıydı, ya da hiçbir mazeret göstermeden çıkıp oynamalı. bu iki durum, serdar’ın durumunun çok ağır olmadığını ve seyahatini ayarlamasından itibaren bu tatilini galatasaray’ın önüne koymuş olduğunu düşündürüyor ki bunu anlamak yılların tecrübesi fatih terim için zaten hiç zor olmaz.

  futbolcuların boş zamanlarında tatile gitmesini, hatta gece çıkıp geç saatlere kadar içerek eğlenmesine bile karşı değilim. ancak ishal olduğunu söyleyip maçtan kaçtıktan hemen sonra herkesin gözüne sokarcasına eşiyle maldivlerden fotoğraf paylaşması hiç hoş karşılanacak bir davranış değil.

  olayın kahramanı serdar aziz olunca işler daha çetrefilli hale geliyor.

  bu serdar’ın ilk ishal vukuatı değil. geçen sene igor tudor’un sonrasında kovulacağı 17 aralık 2017 yeni malatyaspor galatasaray maçı’nda da ishal olduğunu söyleyerek oynamamıştı. iyi niyetle belki strese bağlı bağırsak sorunları yaşıyor olabilir diye düşünebiliriz ancak serdar’ın sicili medikal olarak tesbit edilemeyecek bahaneleri öne sürüp son dakikada kadrodan ya da maç içerisinde oyundan çıkmasıyla dolu. bunu yalnızca serdar değil, çoğu futbolcu kendisini iyi hissetmediği ya da oynamak istemediği dönemlerde yapar, futbolun içindeki herkes de bilir. bir savunma oyuncusu bunu yaptığında ise konsantrasyon ya da motivasyon sorunu nedeniyle maçta rezil olmak yerine hiç oynamamayı tercih ettiğini düşünürüm.

  öncelikle serdar’ın son zamanlarda milli takımdan şüpheli kaçışlarını sayalım. birçok kişi bunu fatih terim-federasyon kavgasına bağlıyor ama bu durum çok daha eskiden başlamıştı. 6 ekim 2017 türkiye izlanda maçı öncesinde son dakikada kadrodan çıktı, nedeni açıklanmadı. 27 mart 2018 karadağ türkiye maçı kadrosundan çıktı, 3 gün sonra dönüp ligde oynadı. 17 kasım 2018 türkiye isveç maçı’nda ısınırken sakatlandığını söyleyip maça çıkmadı, 20 kasım 2018 ukrayna türkiye maçı’nda da oynamadı, 3 gün sonra dönüp ligde oynadı. demek ki oynamak istemediği maçlardan önce bahane öne sürme alışkanlığı var ama milli takım olunca kimse fazla üzerinde durmadı.

  galatasaray’da ise sıkça maç içerisinde oyundan çıktığını gördük. 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı’nın başında 2-3 pozisyonda sıkıntılı duruma düştükten sonra sakatlanıp oyundan çıkmıştı, ben serdar’ı tanıdığım için sakatlığına inanmadığımı, konsantrasyonunu kaybettiği için oyundan çıkmak istediğini düşündüğümü söylemiştim. daha sonra kulüp doktorları önemli bir sorunu olmadığını söylemesine rağmen bir sonraki maçta yedek oturtulmuştu. benzer şekilde 18 şubat 2018 kasımpaşa galatasaray maçı’nın ilk yarısının sonunda penaltıya sebep olmuş, maçın devre arasında sakatlığı nedeniyle oyundan çıkmıştı, iki gün sonra sağlam şekilde antrenmanlara çıktı, yine üzerinde durulmadı. bunlardan başka birçok benzer örneğin daha olduğunu da hatırlıyorum.

  bu sezon ise 19 ekim 2018 galatasaray bursaspor maçı’nın başında sakatlanıp oyundan çıktı, bir sonraki hafta yine bir malatya deplasmanı olan 28 ekim 2018 yeni malatyaspor galatasaray maçı'nda sakatlığı nedeniyle oynamak istemedi, bunun üzerine fatih terim bir karar alıp tüm sakat oyuncuların malatya deplasmanına götürülmesini istedi, sonrasında ise ''bazı futbolcular''ın bu durumdan şikayet ettiği ve sakat haldeyken uçak ve otobüs yolculuğuna karşı çıktığı konuşuldu. eğer varsa krizin bu dönemde başlamış olabileceğini tahmin ediyorum.

  serdar aziz, takımdaki en beğendiğim futbolculardan birisi. bu sezon çok iyi oynadığı maçlar oldu, galatasaray'a yakıştığını da düşünüyorum, uzun yıllar takımımızda kalmasını isterim ve eğer giderse gerçekten üzülürüm, yerini de doldurmamız çok zor olur. ancak tüm bu olayları üst üste koyunca, fatih terim ne karar verirse versin kabullenirim.
 • yıl : 1999
  teknik direktör : fatih terim
  kadro dışı kalan oyuncu : bülent korkmaz

  1999-2000 sezonu öncesinde kadro dışı bırakılan bülent korkmaz, kendisini transfer etmek isteyen tüm klüpleri reddederek zorla galatasaray'da kalır. fatih terim sezonun ilerleyen maçlarında cesur yürek'i affeder ve formasını geri alır. sezon sonunda türk futbol tarihinde o güne dek kazanılmış en büyük kupa bülent korkmaz'ın ellerinde sıcak bir kopenhag gecesinde yükselir. sadece iki ay sonra türk futbol tarihinde kazanılmış en büyük kupa da cesur yürek'in ellerinde bir real madrid maçı sonrasında yükselecektir.

  yıl : 2019
  teknik direktör : fatih terim
  kadro dışı kalan oyuncu : serdar aziz

  hayat, neden olmasın?