• 2676
  oyunu okuma kalitesi en fazla güvenç kurtar kadar olan artık vasat olan teknik direktör. bazı insanlar yaş aldıkça kendi doğruları ve prensipleri olan bir şema oluşur kafasında özellikle subay emeklilerinde sıkça görülen bir durumdur bir de üstüne trabzon inadı da eklenince durum daha da vahimleşiyor. umarım milli takımımızın yeni hocası olmaz.
 • 2682
  milli takım başarısı, sadece ve sadece 2000 de uefa yı alan galatasaray kadrosunun iskeleti olan futbolcular sayesinde oldu. beşiktaş ile başarıları, nispeten kötü galatasaray ve fenerbahçe'ye karşı, fikret orman'ın talisca ve etrafına kurduğu iyi kadro ile aldı. şimdi paralar suyunu çekti, fark yaratacak oyuncular yaşlandı ya da para alamayınca kaçtı. yani takke düştü kel göründü. eskiden iyi niyetliydi ama şampiyonluklar onu zehirledi ve beşiktaş bünyesinde cirkef bir insana dönüştü. saçma aforizmaları ve felsefe yaptığı konuşmaları da artık baydı. bana göre sinsi bir insan. rüzgar kendine doğru esip, yelekeni şişirip hızlandırınca farklı, tersine dönünce alttan alttan ortalığı karıştıran zayıf bir karakter. hak ettiği teneke yıl sonu bağlanacak totosuna da, inşallah luce sonrası milli takım başına geçmez. bende oyumu okan buruk ya da sergen yalçın gibi nispeten daha genç hocalardan yana kullanıyorum.
 • 2684
  25 şubat 2019 beşiktaş fenerbahçe maçı ile bizim oynadığımız 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı kesinlikle karşılaştırılmamalıdır. ve bu sebepten dolayı; şenol güneş'in fenerbahçe'ye karşı 3-0 dan 3-3'e gelen sonuç ile maçı vermesiyle; fatih hoca'nın fenarbahçe'ye karşı 2-0'dan 2-2'ye gelen sonuçla maçı vermesinin aynı kefeye koyulmasını kesinlikle yanlış buluyorum. bir kere içeriye ilk yarıdan 3-0 gitmek ile, 51. dakikada maçın 2-0 olması aynı şeyler değildir. rehavete kapılıp, kapılmamayı ayıran ince çizgi var orada... ayrıca galatasaray maçı için konuşursak; forveti olmayan, rotasyonu dar, sakatlıkların baş gösterdiği, içinde şampiyonlar ligi maçlarını da barındıran 3 kulvarda oynayan galatasaray'ın kondisyon probleminden ötürü geriye yaslanması ve oyunu tutmasına rağmen; tescilli fenerli fırat aydınus'un olmayan penaltı, yanlış taç kullandırması sonucu gelen 2 golün neticesinde ve bize vermediği penaltı yüzünden, maçı verdiğimiz de unutulmasın. sadece sonuca direk etki etmesinden ziyade, 2-0'dan sonra bütün takdir haklarını fenerbahçe'den yana kullanmasıyla da fenerbahçe'yi oyunun içinde tutmuştur. ama beşiktaş maçına bakarsak, bana göre hakemlik hiçbir durum olmamıştır. bülent yıldırım arada faulleri kaçırsa da, her iki tarafa da bu konuda hatalı kararları olmuştur. yani bizim maçtaki tek taraflı bir kıyım söz konusu olmamıştır. ayrıca beşiktaş maçının 3-0'dan 3-3'e gelmesinin en büyük sorumlusu yaptığı - yapmadığı değişikliklerle ve o zamanki galatasaray ile aynı sorunları olmamalarına rağmen takımı ikinci yarıda geriye çeken şenol güneş olmuştur. oynadıkları fenerbahçe maçının istatiklerine bakarsanız, zaten ilk yarıda 3-0 gibi bir skoru da hak etmediğini görürsünüz. attıkları goller de biri olmayan duran top, biri penaltı, diğeri de kaptırılan toptan sonra burak yılmaz'ın ekstra çabasıyla gelmiştir ysni öyle organize sayılacak ataktan gol gelmemiştir. son haftalarda öyle ahım şahım futbol oynamamalarına, bu maçın ilk yarısı da dahil ekstra gollü sonuçlar almalarına rağmen ki - yine oynadıkları futbol üzerinden bu sözlükte çokça fatih hoca eleştirileri döndüğünü biliyorum. - sonunda beşiktaş çekirgesinin bu kez sıçrayamadığını görmüş olduk. sonuçlarının psikolojik olarak ileri de ağır olacağını düşünüyorum. evet fatih hocamıza formsuz diyoruz ama şenol güneş'e formsuz demek iltifat kalır bence. kafasında beşiktaş'ı bitirmiş olduğunu düşünüyorum.

  sonuçta yine bakarsak; şenol güneş, türkiye liginin dinamiklerini iyi bilen bir teknik direktördür. her ne kadar kabul etmeseler de, senelerdir kıytırık şerefli 3. olabilen, her kupada iddiasız, derbiler de ezilen takımlarına, taraftarlarının ve camiasının hak etmedikleri şekilde, ciddi denilebilecek ve bence uzunca bir süre bir daha ulaşamayacakları başarıların gelmesini sağlamıştır.
  esas suçlu olarak; ilk geldiğinde feda diyerek, sonradan güçlenince kendini bir bok sanan ve kulübü hortumlayan başkanları fikret forrest'i gösterebilirim. tabi ki tüpçüden sonra bize göre normal sayılabilecek ve defalarca gerçekleştirdiğimiz başarılar geldiği için bu görgüsüz tinerci topluluğu, şerefli kulüplerinde(!) dönen dolapları defalarca görmezden geldiler. ama şenol güneş şerefli beşiktaş'larını(!) bırakıp gittikten sonra, gerçeklerin acı bir şekilde daha fazla ortaya çıkacağını düşünüyorum. beşiktaş'ın gittikçe yaşlanan ve kiralık futbolcularla beslenen kadrosunu öyle ya da böyle bir şekilde senelerce potada tutmayı başardı. velhasıl kelam, ümit özat'ın da dediği gibi; ciddi şekilde kafayı fenerbahçe ile bozmuş, türk futbolunun yaşayan iyi sayılabilecek bence 2-3 hocasından biridir. milli takım meselesine gelirsek; beşiktaş sonrası gelen değişim ile türkiye liginden çekilmesiyle daha çok imkanla rahatlayacak bir şenol güneş'in milli takım için iyi olabileceğini düşünüyorum. lucescu ile küsülen milli takımı yeniden halk ile barıştırabilir. ama buna rağmen; milli takımın başına geçtiği takdirde tek tek bazı maçlarda efsane sayılacak başarılar gelse de, uzun vadede ekstra bir katkı vereceğini düşünmüyorum. yani şenol güneş ile milli takımın büyük bir kupa kaldırabileceğini düşünmüyorum.
 • 2685
  25 şubat 2019 beşiktaş fenerbahçe maçı baz alınarak, devrinin kapandığı neden düşünülüyor anlamıyorum. şenol güneş her zaman bu tür maçlarda korkak bir teknik direktör olmuştur. 2002 dünya kupası yarı finalinde brezilya'ya karşı oynattığı korkak futbol neyse, dünde onu oynattı. tudor'lu galatasaray'a karşı en az 5 atması gereken malum maçta, yine aynı korkaklığı ve basiretsizliğimiz sebebiyle maç 3-0 zar zor bitti. o maçta da tudor daha radikal olabilseydi, ayda es kaza bir gol bulsaydık aynı şekilde o maçta dönebilirdi. velhasılı kelam bu adam budur ve bu özelliği asla değişmeyecek.
 • 2687
  25 şubat 2019 beşiktaş fenerbahçe maçı ile kesinlikle yaş haddi sebebiyle emekli edilmesi gereken teknik direktör. milli takıma gidişinin neden bizler için bir lütuf sayıldığını da anlayabilmiş değilim. kendisinin milli oyuncularla da sıkı bir ilişkisi olduğunu falan da sanmıyorum. bizim ve fenerbahçe'nin yokluğunda, zaten güçlü olan beşiktaş kadrosuyla 2 sene boyunca yaşadığı şampiyonluk neden şu an ki rezil performansının önüne geçiyor onu da anlamış değilim. çok garip takıntıları, çok garip bir sistemi ve futbolcular da bir o kadar garip ilişkisi olan bir adam.

  66 yaşında, formsuz, oyunu okumayan, her daim hakem diye ağlayan, 3 kuruşluk aklıyla mesaj vermeye çalışan*, 3-0'dan kendi evinde bağıra bağıra maç verecek kadar kör olmuş bir adam yerine milli takımın başında 40 kere okan buruk'u, aykut kocaman'ı tercih ederim.

  ama başta dediğim gibi asıl sinirimi bozan şey tff'nin bir halt varmış gibi peşinden koşması ve sık sık karşımıza gelen "şenol güneş milli takımda", "perşembe imzalıyor", "hayır takımımın başındayım", "iki takımı aynı anda çalıştırmam", "bundan sonra sadece milli takımda çalışırım", "tazminatı tff verecek", "tff ile bjk pazarlık halinde" tarzı haberler. ne bu tantana kardeşim. uzat sözleşmeni beşiktaşla ne haliniz varsa görün, adam mı yok koskoca milli takıma. ne bu yeni gelin edaları?
 • 2688
  kendi sahasında 3-0’dan 3-3’e maç veren beşiktaş’ın teknik direktörü.

  arkadaşlar olayın en güzel yanı ney biliyor musunuz?

  2018 yılı ocak aylarıydı. galatasaray tudor ile sıkıntılı günler geçiriyor bir yandan da yönetim mayısta koltuğu kaptırmamak için erken seçim kararı alıyordu. bu süreçte iki başkan adayının da kozu “fatih terim”di. onu takımın başına getirmek. bu söylentiler varken sosyal medyada bir çok platformda beşiktaşlı taraftarlar şu yorumlarda birleşiyordu;

  “şenol güneş’in olduğu lige fatih terim gelmez, gelemez. hele ki devre arasında hiç gelmez. hem de şampiyonlar liginde namağlup gruptan çıkan tarihimizin en iyi kadrolarından birinin karşısına çıkmaya cesareti yetmez.”

  o kadar çok gülüyorum ki bu hallerine.

  belki bu başlık yeri değil ama çok büyüksün be imparator...
 • 2691
  türkiye milli futbol takımının yeni teknik direktörüdür. federasyondan yapılan açıklamaya göre:

  --- alıntı ---

  tff yönetim kurulumuz, a milli takımlar teknik direktörlüğü görevi için sayın şenol güneş ile 1 haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 2020 avrupa futbol şampiyonası ve 2022 dünya kupası'nı kapsayacak şekilde 4 yıllık anlaşma sağlamıştır.

  sayın şenol güneş ile yapılan bu anlaşmanın türk futbolu için hayırlı olmasını dileriz.

  --- alıntı ---
 • 2692
  2 sene dünyanın en iyi teknik direktörü olup şu aralar tü kaka yapılarak milli takımın yeni teknik direktörü yapılan trabzon'lu spor adamı.
  umarım başarılı olur. elindeki jenerasyon çok umut vaat ediyor.
  kendisininde dediği gibi istanbul'un havasından mı suyundan mı insanı bozuyor demişti. beşiktaş kariyeri öncesinde sevdiğim saygı duyduğum bir insan ve teknik direktördü. ancak öyle kişiliksiz bir beşiktaş kariyeri geçirmiştir ki, 2002 yılındaki duygulara bir türlü geri dönemiyorum maalesef.
  edit: yabancı sınırınında kendisinin gelmesiyle revize edileceği kesin.
 • 2696
  beşiktaş'ta son 2 yılda rezilleri oynayan bir teknik direktör nasıl oluyor da milli takımın başına geçebiliyor çok enteresan?

  kaldı ki bu adam net şekilde fenerbahçe kompleksli ve düşmanı diyelim hatta. milli takım hocasının kucaklayıcı olması gerekmez mi?

  kafamda deli sorular...

  neyse beşiktaş sezona da resmen havlu atmış oldu, en azından 28. haftada inönü'de ibfk'yı zorlasaydınız be kardeşim?

  (bkz: hoş geldin dediklerinizi güle güle gönderdik)
 • 2699
  milli takımın yeni teknik direktörü. kendisi hakkında merak ettiğim bir tek soru var ; niçin 2017 yılında milli takım orada burada teknik direktör arıyorken milli göreve icabet etmedi? sezon yeni başlamışken iki takım ağır gelecekti tabii. o zaman bir soru daha akla geliyor; fatih hocanın ve galatasaray'ın suçu günahı neydi?