• kendisi gibi karaktere sahip çok fazla insan kalmamıştır yeryüzünde. şu sıralar formsuz bir dönemden geçtiği için, insanlar tarafından sık sık eleştirilmektedir, diğer yandan en büyük rakibi lewis hamilton ise, başarılı bir dönemde olduğu için her yerde övülmektedir. ancak, sporu biraz yakından takip eden, basın toplantısı izleyen, takip eden herkes vettel'in ne kadar alçakgönüllü, takım aidiyeti yüksek, enerjili ve mizah gücüne sahip biri olduğunu görebilir.

  sebastian vettel, instagram kullanmayan kendi halinde bir öğrenci profili. hatta bir gazeteci, onu "cebinde 10 $'la güney amerika turu yapmaya çalışan bir öğrenci" diye nitelemişti.

  bu adam kariyerinin en formsuz dönemini yaşamasına rağmen ortalıkta gülücükler saçarak dolaşabilen bir karakter. asla takımını eleştirmediği gibi, hiçbir durumda da başka etkenleri öne sürmüyor. lewis hamilton gibi psikolojik bir makine karşısında baskıyı yenemediği zamanlar yaşadı, bu sene buna bir de charles leclerc etkeni katıldı. bunu aşarsa yeniden şampiyonluk görüp, idolü michael schumacher'in rekorlarının ezeli rakibi tarafından kırılmasını engelleyebilir.

  michael schumacher demişken, kendisi bile italyan takımda zor zamanlar geçirmiş, şampiyonluğa en çok yaklaştığı anda ayağını kırmış ama oradan geri dönüp dominasyon kurmayı başarmıştır. vettel'in de yaşadığı buna benzer bir durum işte, hatta kendisinin "schumacher sağlıklı olsaydı ona takım politikaları hakkında fazlasıyla danışırdım" gibi bir açıklaması mevcut. ferrari çok gelenekçi bir yapıya sahip, bunun yanında beklentiler çok yüksek ama ingiliz birileri takıma dahil olmadıkça takım strateji aklını ve farkındalığını kaybedebiliyor. keza schumacher'in şampiyonluklarında da, italyan mühendislerin becerisine ek olarak, jean todt'un yöneticiliği, ross brawn'ın (kendisi şu an f1 strateji grubunun başındadır) taktiksel dehası, ve rory byrne'ın tasarım fikirleri öne çıkmıştır. hatta aynı byrne, ferrari'nin son şampiyonluğunda da danışman olarak rol almıştır. benzer bir akıl grubu takıma dahil olmadıkça, tifosilerin bir sezondan maksimum verimi çıkartması pek mümkün değil, özellikle de mercedes gibi çok iyi yönetilen bir rakip karşısında.

  niki lauda'nın ferrari'deki ilk testinden bir enstantane takımın yönetiliş biçimini gösteriyor aslında:
  https://www.youtube.com/watch?v=Z38qfEdlaO4

  özetle, vettel genç yıllarında sürekli kazanmayı öğrendi, bu da onun gelişimini kısıtlayan bir etkendi. ferrari günleri başladığında tekrar gelişim sürecine girdi ancak son iki yılda baskı altında hatalar yaptı, takımdan de yeterli desteği alamadı ve form olarak düşüşte. yeniden kendini bulabilecek mi göreceğiz, ancak nefret kusulacak biri değil. yeteneksiz biri hiç değil,

  sebastian vettel ve lewis hamilton'un kıyaslandığı geniş kapsamlı bir yazı okumak isterseniz:
  https://www.socratesdergi.com/...s-hamilton-rekabeti/

  vettel'in komik anlarından bazı kesitler izlemek isterseniz:
  https://youtu.be/wGi6OTfHoIo

  vettel'in ilk galibiyeti sonrası duyguları ve james allison'un kendisini schumacher'le kıyasladığı bir video:
  https://www.youtube.com/watch?v=uhEsZuTPE3o

  vettel'in karakteriyle ilgili birkaç müthiş an:
  https://www.youtube.com/watch?v=7IlCKefLT18
  https://twitter.com/.../1056672824742547458
  https://www.sportvideos.tv/...his-mechanic-a-hand/

  kendisinin istanbul park'ta webber'le yaptığı kazadan sonra ilginç bir anısı:
  https://twitter.com/.../1032290578879406081

  edit: formsuz sürüşüne formula 1 2019 bahreyn grand prix'sinde devam edip spinlerine bir yenisini daha ekledi, ama genç leclerc tarafından ezilmesine rağmen olgunluğundan ödün vermemiştir.
 • tarihin en komik radyo konuşmasına imza atmıştır:

  vettel: "bacaklarımın arasında anlam veremediğim oynak bir şey var. ayaklarımın oralarda zıplayıp duruyor."

  yarış mühendisi: "ehehee, tamam. anlaşıldı."

  vettel: " bacaklarımın arası derken... eğer sizin düşündüğünüz şey olsaydı bundan gurur duyardım. ama değil." dedi.

  https://twitter.com/F1/status/1060972127006863360

  daha sonra kokpitte ufak bir vida bulundu ve konu kapandı.
 • dun sıralama turlarında raikkonen'in en hızlı turu atıp pole'ü almasından sonra takım radyosundan teknikerlerine "daha sonra görüşelim" demesinden belliydi bir halt yiyeceği. nitekim bugün italya 2018'de start sonrası şampiyonadaki rakibi hamilton'u arkasında tutması gerekirken raikonen'i geçmeye çalışırken savunmasını düşürüp hamilton'a geçildi ve spin atarak son sıraya düştü. dolaylı olarak hamilton'ın yarışı kazanmasına ve kimi'nin ikinciliğe razı olmasına neden oldu. kendisini hem hamilton hem de kimi tebrik etmeli. bir şampiyona bir yaris ve bir salaklıkla ancak böyle bok edilebilirdi.
 • hamilton'dan bağımsız olarak bulunduğu yere tırnaklarını kazıyarak yükselmiştir. 2008 yılında monza'da yağmurlu hafta sonunda torro rosso'ya tarihinin ilk ve son pole artı yarış zaferini getirmiştir. hatta sezon boyunca redbull pilotları coulthard ve webber'den daha fazla puan toplamayı başarmış ve böylece redbull'a bir sonraki sezon için terfi etmiştir.

  hikayenin buradan sonraki kısmında vettel'in şansı inanılmaz boyutta dönüyor. 2009 sezonu ile birlikte değişen kurallar sonrası orta sınıf redbull takımı kural değişikliklerini iyi analiz ediyorlar ve üst sınıf bir araç yapıyorlar. o sezona kadar baskın araca sahip mclaren ve ferrari ise redbull'un 2014 kural değişikliklerine kadar gerisinde kalıyorlar. vettel ise 2010'dan 2013'e kadar 4 sezon üst üste şampiyon oluyor. burada ekstra bir şans olayı redbull 2008 yılı için mclaren'den olaylı bir şekilde ayrılan alonso ile görüşüyor ve fernando bu teklifi geri çeviriyor. hatta alonso redbull için o günlerde bir meşrubat takımıydı diyor.

  2014'te ise değişen kurallar sonrası mercedes tarihin en baskın aracını tasarlıyor ve hamilton bu sefer şampiyonlukları seyrediyoruz. vettel 2015'te alonso'dan boşalan ferri koltuğuna oturuyor ama bir türlü mercedes'in bu yükselişine engel olamıyor. bugün vettel'in bu kadar eleştiri alma sebebi yerine geldiği alonso, zamanında vettelli redbull'a karşı şampiyonluk şansını sonuna kadar zorlayabildi ve ferrari o zamanlar en hızlı üçüncü araçtı hatta dördüncü... vettel geldiğinden beri ferrari mercedes'e en yakın araç. son iki sezondur şuan ki ferrari mercedes'ten daha iyi olduğu pistlerde vettel saçma puanlar kaybederek şampiyonluğu kaybetmenin dışında sonuna kadar bile götüremedi.
 • formula 1 2019 rusya grand prix‘de takımın komutlarını yerine getirmediği için eleştirilen pilot. ben öyle düşünmüyorum. seb zaten charles’ı geçirmeyeceğini söylemedi.

  geçecekse beni yakalamalı dedi ki, haklı. yavaşlayıp geçmesine izin verse orta hamur başlayan mercedes’lerin arayı kapatıp pit’te öne geçmesini sağlayabilirlerdi. en iyisini yaptı. charles’ın onu yakalaması gerekiyordu.

  ferrari asıl kahpeliği lastiklerin bittiğini söyleyen vettel’i iki tur daha yarışta tutarak yaptı. zaten adam akıllı pit de yapamadılar ki adam tur tamamlayamadan yarış dışı kaldı. yine 1-2 bitirecekleri bir yarıştı ama olmadı. üzüldüm :(
 • formula 1 2019 rusya grand prix sonrası hemen yola çıktığım için yarış içinde yaptıklarıyla ilgili şahsi görüşümü belirtmek istiyorum.

  yarış sonrası bizzat kendi ağzıyla leclerc ile yarış öncesinde anlaşma yapıldığını zaten açıkladı. arka arkaya start alacakları için leclerc düz bir kalkışla arkasındaki vettel'e bir hava koridoru oluşturacak ve 1-2 şeklinde yarışı kontrol altına alacaklardı. binotto da maç sonrası röportajında bunu aynen dile getirdi.

  peki startta ne oldu? vettel kalkış anında hamilton'ı geçti ilk virajdan sonra da leclerc'i geçti. fakat leclerc'i geçerken leclerc'in neredeyse hiç karşılık vermediğini görüyoruz. yarışın henüz 2. turunda iki pilot arasında 1 saniyelik fark varken telsizden vettel'e yerini vermesi söylendi ve vettel'in cevabı arkadakilerle farkı biraz açalım, 2 tur sonra yapalım şeklinde oldu.

  sonra vettel üst üste çok hızlı turlar attı ve leclerc ile farkı giderek açtı. telsizden de yerimi vereceksem bana yaklaşsın şeklinde bir beyanda bulundu. şakşakçılarının çıkış noktası buradan geliyor işte. neymiş efendim leclerc için kenara mı çeksin adam??? diyorlar..

  önceki hafta singapur'daki yarışı hatırlayalım. leclerc 1.49'larla turlar atarken en büyük amaç lastik aşınmasına engel olmak ve arkadaki araçların pit stratejisi ile öne geçmesine engel olmaktı. ferrari her ne kadar güncelleme ile yere basma gücünü dolayısıyla da viraj hızını yükseltmiş olsa da hala lastik kullanımı konusunda mercedes'in çok gerisinde.

  şimdi bugünkü yarışa dönelim. özellikle üçüncü sektörde yavaş kalan ve lastik kullanımını korumak zorunda olan ferrariler için vettel'in sürüşü mü yolsa leclerc'in sürüşü mü daha doğruydu? rakipler belli ki çok uzun bir süre pistte kalmayı hedeflerken siz de mümkün olabildiği kadar yarışı kontrol altında tutup olabildiğince pistte kalmaya çalışırsınız. leclerc de tam olarak onu yapıyordu.

  leclerc pite girdikten sonra vettel attığı 2 turda tur başına 1.5 saniye fark yedi hamilton'dan. bu hale nasıl geldi acaba? leclerc pit öncesi hala hamilton'dan daha iyi turlar atarken vettel'in o kadar rezil turlar atmasının tek sebebi lastikleri korumadan sırf leclerc'e yer vermemek için bir tarafını yırtma çabasıydı. pit sonrası leclerc'in onu geçmesi kadar doğal bir şey de yoktu çünkü daha bir hafta önce hepimiz pit duvarının bilerek vettel'i öne geçirdiğini gördük. geçen hafta vettel pitteyken leclerc daha hızlı tur atsaymış falan, geçin bunları. pilotlar talimatları dinliyor ve push demekle olacak bir şey değil bu. geçen hafta tüm dünya biliyor ki galibiyet vettel'e hediye edilmişti.

  bu hafta hem yarış startında hem de sonrasındaki gelişmelerden dolayı leclerc pit duvarı kararıyla öne geçecek şekilde içeri çağrıldı ve vettel pitinden sonra liderliğe yükseldi. sonra da vettel motor arızası yaşayarak yarış dışı kaldı. ferrari en son ne zaman motor arızası ile yarış dışı kalmış bir baksın komplocular. sonra v12 motor istiyorum diye artistlenmeler falan filan. v12 motorlar olsa vettel bu yeteneksizlikle george russell'ın bile gerisinde kalırdı. 2017 yılında tüm dünyanın gözü önünde her açıdan çok daha üstün bir araçla şampiyonluğu hamilton'a kaybetmiş bir adamdan bahsediyoruz ne v12'si ne cart curtu..

  önceki hafta leclerc'in elindeki yarışı al takım arkadaşına ver, bu hafta yarış öncesi yapılan anlaşmaya uyma sonra leclerc hakkını arayınca aovvvv. daha geçen hafta kimse takımdan büyük değildir açıklamasını yapan kişi bu hafta işi bireysele döküyorsa ortada sadece ve sadece tahammülsüzlük var demektir.

  ha bir de leclerc o kadar iyiyse bottas'ı bile neden geçemedi diyenler var ki onlarla f1 konuşmak bile gereksiz.
 • yani eleştirilecek pek çok noktası var ama son 3-4 yarıştır ciddi anlamda toparladı. monza'da yaptığı amatör hatadan sonra önce singapur'da lider oldu, sonra rusya'da 1. sırada devam ederken pit ekibinin oyunuyla 2. sıraya geriledi (sonra da dnf oldu zaten), son yarışta da pole alıp, erken çıkış sebebiyle 2. oldu (yılların kurdu raikkonen de bu tür bir hata yaptı önceki yarış).
  nereden bakarsak bakalım formunda hafif bir toparlanma olduğu kesin.

  tabi bu toparlanma ferrari'nin yaptığı aoredinamik güncellemeler sayesinde oldu demek hem doğru hem yanlış. vettel'in sürüş stilinde redbull yılları önemli bir rol oynadığı için aerodinamik ve şasi olarak güçlü araçlarda daha rahat ediyor. keza ferrari'nin son güncellemesiyle beraber aracın aerodinamik kapasitesi arttığı için artık o blokaj ve arkadan kaymaları çok daha az yaşıyor ve bu sayede kendini daha rahat hissediyor.
  zaten bu sayede sıralama turlarında bir ara takım arkadaşından 0.5 sn fark yerken artık neredeyse kafa kafaya dereceler çıkartıyorlar. yani singapur'daki güncelleme vettel'e leclerc'den daha fazla yaradı. hatta bence vettel mercedes için yarışsa çok daha başarılı olur.

  tüm bunları göz önüne aldığımızda vettel bugün kazanabilir miydi diye sorarsak bence cevabı hayır. mercedes hala yarış temposu olarak oldukça önde (bu sayede de erken pit stop veya tek pit stop gibi bin bir çeşit strateji ile öne geçebilirdi). bunu leclerc'in yarışta önünün açık olduğunda bile hızlı tur zamanları atamadığından anlayabiliriz.

  tüm bunları söylerken vettel'in hala eski formunda olmadığının farkındayım ama tamamen bitik olmadığını da belirtmek gerek ben açıkçası hamilton'ın çok daha üstün bir pilot olduğunu düşünüyorum).

  umarım formunu tekrar artırıp o eski neşeli günlerine dönebilir, grazie ragazzi.

  not:mclarenspor.
 • 2012 malezya gp'de hrt sürücüsü narain karthikeyan'a tur bindirirken kaza yapınca orta parmağı çekmiş ergen ruhlu şampiyon.
  http://h9.abload.de/img/untitled-1n0k4e13xkv.gif

  sürücülerden biri %100 suçlu diyemeyeceğim bir kazada vettel'in tepkisi aşırı geldi bana. sonuçta kendisi de az buz hatalar yapmadı geçtiğimiz senelerde. aklıma gelen ilk iki örnek 2010 belçika gp'de button'u geçmeye çalışırken biçmesi ve en ünlü vukuatı olan 2010 türkiye gp'de takım arkadaşı webber'e çarpması olayı. diğer yarışlarda,sıralama turlarında veya antrenmanlarda akla gelmedik irili ufaklı daha birçok hata da yapmıştır ve yapacaktır da.

  http://www.youtube.com/watch?v=okelnRKQSAk - 2010 belçika gp *
  http://www.youtube.com/watch?v=vx9zIQvrdZU - 2010 türkiye gp *
  http://www.youtube.com/watch?v=nqVGEO0Yp9k - 2012 malezya gp

  ayrıca iddialara göre* “as in real life, there are a few cucumbers on the road."* demiş kendisine çarpıp lastiğini patlatan narain karthikeyan için. bana daha çok bizden biri google translate'te çevirip nete yaymış gibi geldi. tam bizlik cümle çünkü. gerçi sonradan araştırınca http://www.thef1times.com/community/display/00542 * gibi birkaç haber de bulmak mümkün. twitter'da da https://twitter.com/#!/search/few%20cucumbers şeklinde aratınca epey bir sonuç çıkıyor karşımıza.

  edit: vettel'in orta parmak videosunun ropörtaj kısmında üstteki sözün çok benzeri bir cümle var. cucumber yerini idiot'a bırakmış. bence cucumber olayını kesin inci sözlük yapmıştır. *
  http://www.youtube.com/...&feature=related

  edit2: youtube link savaşları vol. 1523.. link değişti. vbesen'e teşekkürler.
 • formula 1 2017 belçika grand prixinde yarışın bitimine 13 tur kala güvenlik aracı piste girdi ve bütün araçlar aynı anda pit yaptı. ferrari elindeki sıfır set ultra yumuşak lastikleri takarken mercedesler 15 tur kullanılmış yumuşak lastikleri takmak zorunda kaldılar.

  piatin mersedes aerodinamiği için daha uygun olması vs gibi durumları bir kenara bırakırsak bu kadar büyük bir lastik avantajına rağmen (her tur yarım saniye fark atacak bir lastik avantajı hem de) hamilton'ı geçememiştir. hatta geçmeyi bırak ilk denemeden sonra hamilton arabanın suyunu çıkararak vettel'i yaklaştırmamıştır bile.

  çok uzun yıllardan beri ferrarileri tutan birisi olarak söylüyorum ki hamilton vettel'den çok daha iyi bir pilottur.