• 78
  formula 1 2019 japonya grand prix hakkında f1 yorumcularından sürekli duyduğum ferrari'nin singapur yarışı ile birlikte getirdiği güncellemenin ne kadar gerçekçi olduğunu gösterecek olan pist olduğu idi. cuma günü yokları oynayan devamında sıralama turunda mercedes'e havlu attıran bu takım resmen mercedes'in yaptığı hız saklama taktiği ile mercedes'i avladı.

  şimdi sezon başında mercedes hakkında son yılların en dominant aracının üretildiği konuşuluyordu ve rakipsiz oldukları dile getiriyorlardı. sezonun sonuna doğru bakıldığında aslında bunun sebebi mercedes değil ferrari olduğu ortaya çıktı. o bahsettikleri acayip dengeli, maksimum performans veren dedikleri araç avusturya yarışında motor patlayacak diye gaza basamadılar. belçika - italya - singapur - rusya ve japonya da pole alamadılar ve en önemlisi yukarıda bahsettiğim gibi aracın ne olduğunu anlatan japonya pistinde ferrari'den tokat yediler.

  şöyle bir toparlarsak downforce konusunu bir kenara bırakarak başlayan ferrari sezonun yarısından sonra downforce ile ilgilendiği kadar sezon başında ilgilense şuan leclerc mi vettel mi şampiyon olacak diye konuşuluyordu. bu arada sezonun ilk yarısında yokları oynayan ferrari, bahreyn - kanada ve avusturya yarışlarını da kazanabilirdi. bahreyn - kanada - belçika - italya - singapur - rusya - japonya kazandıkları pole pozisyonları toplamda 7 yaptıkları 17 yarış içerisinde. genel tabloya bakınca kısaca ferrari mercedes'e bir şampiyonluk hediye etmiş durumda. mercedes'in de en iyi yaptığı iş eline geçen fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek.
 • 79
  2010'lu yıllar ferrari için akreple yelkovan gibi geçti. en iyi pilot'a sahipken(alonso) araç ve yönetim(domenicali) berbattı. şampiyon olacak araç varken pilot(vettel,raikonen) yetersizdi.
  son üç sezondur ben ferrari araçlarını başarılı buluyorum. 2017 yılında mercedes'ten çok geride değillerdi. 2018'de ise çok iyilerdi ancak sezonun ikinci yarısı güncelleme yaptıktan sonra redbull'un bile gerisine düştüler. bu sezona başlarken takım patronluğunda arrivabene, binotto değişikliği sonrası sezonun ilk yarısı redbull'dan da yavaşlarken gelen güncelleme sonrasında mercedes'ten iyi konumdalar.
  2017 yılında alonso olsa belki yine şampiyon olamazlardı ancak son yarışa kadar giderlerdi. emin olduğum kısım 2018 aracında alonso ile mercedes hegomanyasını bitirirlerdi. alonso ferrari yıllarında her zaman aracın üstüne çıktı ve takımla uyumu mükemmeldi.
 • 80
  formula 1 2019 meksika grand prix'ini kaybetmek için ekstra bir şeyler yapması gereken ve bunu da başarabilen takım. aracına bu kadar uygun bir pistte ilk 2 sıradan başlanan yarışı nasıl 2 ve 4. sırada bitirebilirsiniz ya şaka mısınız siz ya?

  leclerc neden bu kadar erken pite girip çift pit stop yaptı? resmen redbull'un oyununa gelip albon'un peşine takıldılar. hadi bir nane yediniz, ulan bari 2. pitstopta lastiği doğru düzgün takın be.

  teknik ekibinde fatih terim mi çalışıyor acaba? bu nasıl taktik kardeşim?