• 1
  fenerbahçe'nin elenmesinin bu konuda bize taş çatlasın 3-4 milyon euro katkısı olmuştur.

  bu konuyla ilgili sağda solda gerçeklikten uzak bir sürü rakam dolaşıyor. ben de bildiğim kadarıyla toparlayayım dedim. yanlış bildiğim varsa, yazar arkadaşlar düzeltebilirler.

  önümüzdeki sezon için komple dağılım şu şekilde:

  https://www.uefa.com/.../newsid=2562033.html

  öncelikle, ülkeye ayrılmış katılım bedeli diye bir şey yok. uefa, şampiyonlar ligi gruplarına katılan 32 takımın hepsine 15,25'er milyon euro katılım payı ödüyor. ülkeden kaç takımın katıldığı ile hiçbir alakası yok; yani fenerbahçe de katılsaydı 15,25m onlara, 15,25m de bize vereceklerdi. şimdi sadece bize verecekler 15,25 milyon euro. yani değişen bir şey yok.

  fenerbahçe'nin elenmesinin bize getirisi market pool'dan alacağımız gelirin artacak olması. yani yayın havuzundan alacağımız paranın. belli bir yayın havuzu var; ülkelere de oradan belli paylar veriliyor. sonra bu pay, o ülkelerden katılan takımlara paylaştırılıyor.

  burada şampiyon takım olarak bizim payımız %60. eğer fenerbahçe katılsaydı onlara da %40 kalacaktı. katılamadıkları için onlara %10'luk teselli ikramiyesi verip eve yolluyoruz* (ön eleme oynayanlara da bu miktarı veriyor çünkü uefa) ve bizim payımız %90'a çıkmış oluyor. yani bize katkısı %30 oluyor fenerbahçe'nin elenmesinin.

  örnek olması için beşiktaş'ın son iki sezonda market pool'dan aldıkları paraya bakalım: 17 ve 22 milyon euro. bakın bunlar sadece yayın gelirlerinden aldıkları. yani gruptan çıkamadıkları 16/17 sene bile 17 milyon euro almışlar.

  16/17 market pool dağılımını şuradaki market pool sütunundan görebilirsiniz:

  https://www.uefa.com/...2511221_DOWNLOAD.pdf

  fakat şöyle bir problemimiz var: yukarıda da gördüğünüz gibi market pool o zamanlar 580 milyon euro imiş. geçtiğimiz sezon ise bundan daha azdı sanırım ama 500 milyon euro civarındaydı yine.

  ancak uefa önümüzdeki sezon için market pool'u toplam 292 milyon euro'ya düşürmüş. bjk'nin yukarıdaki örnekte yüzde 3 civarında bir pay aldığına bakarsak bizim de alacağımız para 10 milyon euro'yu bile bulmayacak gibi. %3 derken de iyimser bir tahmin ile söylüyorum. türkiye'nin payının %1.5 falan olduğu yıllar da var. yani fenerbahçe'nin elenmesinin yayın geliri açısından bize katkısı 3-4 milyon euro olacak maksimum. o tüm şakalar komiklikler, sponsor falan demeler 3-4 milyon euro için hep. hatta bence o kadar bile olmayacak.

  pozitif bir olay ekleyelim:. uefa'nın yeni uygulaması sayesinde kulüpler tarihlerindeki kupalara ve avrupa'daki son 10 yıl performanslarına göre sıralanacak ve oradan da pay alacaklar. o havuzun toplamı 585 milyon euro gibi hayvani bir rakam. ( en üst linkteki coefficient ranking diye geçen bölüm) buradan en az 6-7 milyon euro alacağız. bu sıralamaya şuradan ulaşabilirsiniz:

  https://www.uefa.com/...s/revenue/index.html

  buradaki şampiyonlar ligi dışında kalmış takımları çıkarırsanız 25 civarı bir sırada oluyoruz sanırım. ayrıca malesef genel sırlamada da bjk'ye geçilmişiz.

  yani 15m euro katılım payı, 6-7m euro coefficient bonus diyelim; 7-8m euro da (malesef) market pool'dan alacağız gibi. totalde 25-30m civarı oluyor. grupta alınacak her galibiyet 2.7m, her beraberlik 900k getirecek. gruptan falan çıkarsak bayağı artar elbette.
 • 3
  türkiye'deki yayın haklarından doğan payın henüz belirsiz olması nedeniyle uefa'nın belirlediği sabit gelirler dışında kalan yayın gelirlerimiz henüz belli değildir. ancak bu bedel her zaman artarak devam etmektedir. geçen sezon beşiktaş sadece yayın haklarından 22 milyon euro kazandı. bir önceki sezon ise 17,4 milyon euro kazandı yaklaşık. bizim de makul bir artış ile yaklaşık 30 milyon euro gibi bir yayın geliri elde etmemiz muhtemeldir. bu tahmin de olası en düşük tahmindir bu arada. bu nedenle fenerbahçe'nin elenmesi bize 3-4 milyon euro'dan daha fazla bir gelir sağladığımız kesin. tek sorun parayı şampiyonlar ligine girer girmez almıyoruz. sezon bittikten sonra kasamıza giriyor.

  (bkz: 2018-2019 sezonu)
 • 6
  para dağıtım sistemi, geçtiğimiz yıllara göre ciddi anlamda değişmiş durumdadır. fenerbahçe'nin elenmesiyle ilgili yapılan goygoy bir yana, kasamıza girecek minimum miktar 34 m€(15,25 m€ ayak bastı + 8-9 m€ market pool + 10-13 m€ coefficient bonus(eleme oynayan benfica ve psv şampiyonlar ligine katılırsa 10 m€, her ikisi de elenirse 13 m€ alacağız). alınacak galibiyet, beraberlik, gruptan çıkma gibi ekstra gelirleri, maç günü bilet satışı, store gelirleri de hesaba katılırsa geçen seneki şampiyonluğun önemi çok net ortaya çıkmış oluyor.
 • 7
  farklı başlıklarda farklı bilgiler var. 2018-19 sezonu için naçizane basit bir özet yapmak isterim.

  kaynağı baştan belirtmekte fayda var.

  kaynak: uefa
  ( https://www.uefa.com/.../newsid=2562024.html )

  şampiyonlar ligi'nde play off turunda elenen takımlar 5'er m eur alacak. fenerbahçe gibi play off turuna gelemeden elenenlere bu aşamada bir ödeme yok.

  gruplara kalan takımlara meşhur tabirimiz ayak bastı ücreti 15,25 m eur.

  galibiyet başına 2,7 m, beraberlik başına 0,9 m eur prim.
  son 16'ya kalma primi: 9,5 m eur.
  çeyrek finale kalan takımlara 10,5 m eur.
  yarı final için: 12 m eur.
  finale kalan takımlara: 15 m eur.
  şampiyona: 4 m eur.

  süper kupaya katılım primi: 3,5 m eur.
  süper kupa galibine: 1 m eur.

  uefa'nın bu sene çıkardığı son 10 yıllık kulüp başarı sıralaması primlerinde durumumuz şu:

  biz son 10 yıl başarı sıralamasında 41. sıradayız. gruplara katılacak 32 takım arasında ise 21. sıradayız. ajax-kiev play off eşleşmesinden birisi geldiğinde kesin olarak 22.'liğe yerleşiyoruz. diğer play off maçlarına göre ya 22. kalacağız ya da 24.'lüğe gerileyeceğiz. bu da bu kısımdan bize min. 10 m eur, maksimum 12 m eur geleceğini gösterir. ayrıca güzel bir detay var. şampiyonlar ligi, şampiyon kulüpler kupası, uefa kupası, uefa avrupa ligi, kupa galipleri kupası ünvanı bulunan takımlara ekstra bonus verilecek lakin bunun bedeli belirtilmemiş.

  yayın gelirleri:

  burada dağıtılacak toplam ödül 292 m eur. her ülkenin federasyonu ile yapılan anlaşmaya bağlı olarak, ayrıca kulüplerin turnuvada oynayacağı maç sayısına bağlı olarak belirli katsayılarla dağıtılacak. yani mebla belli değil. kesin olan şu ki, şampiyon olarak ve ülkesinden giden tek takım olarak türkiye'ye ayrılan paranın %90'ına çökeceğiz. neden %100 değil? 3. ön eleme turunda elenen fenerbahçe'ye yayın gelirlerinden %10'luk bir teselli ikramiyesi verilecek. dolayısıyla öngörüm bize yayın gelirleri kaleminden, gruptan çıkamasak dahi 7-8 m eur para gelecektir.

  dolayısıyla şu an kesin gelirler toplamı: 15,25 m ayak bastı parası+yaklaşık 12 m sıralama ve uefa kupası ünvanı+8 m yayın geliri desek=35 m eur banko para eder. grup aşamasında inşallah toplayacağımız puanlar ve tur atlamamız halinde primler ise bunun üzerine eklenecektir.
 • 10
  twitter'dan takip edenler bilir, futbol ekonomisinde bayağı bilgili olan şu hesap da bu konuda detay paylaşmış, onu da ekleyeyim dedim.

  https://twitter.com/.../1029679642964369409

  ben daha önce (bkz: #2481595) şurada yazarken son 10 yıla bağlı ödül parasını az hesaplamışım, şu an 10milyon euro imiş. eğer üzerimizdekilerden elenen olursa artacak.

  ancak market pool'dan alacağımız toplam para 4,8 milyon euro olarak hesaplanmış, şaka gibi. benim beklediğimden de az. böylelikle sıfır çeksek bile alacağımız total para 30milyon euro oluyor. hayırlısı olsun.
 • 15
  https://www.youtube.com/watch?v=qJy26YZ-J-0

  şu video'da tam hatırlamamakla birlikte 55. dakikadan itibaren geçen ve geçen gece uğur karakullukçu'nun da bahsettiği bir gelir ikilemi var.

  uğur'un bahsettiği şey, bu zamana dek yayın geliri + ayak bastı parası + maç başı geliri. ancak başkan burada bugüne dek verilmemiş ve yeni dağtılmaya başlanacak olan 9.97 milyon euro'dan* bahsediyor. zannediyorum bu rakamla birlikte 50 milyon euro'yu buluyor galatasaray'ın toplam marketing geliri. sanıyorum uğur burada bu konuyu atlamış, ki zaten yeni verilmeye başlanmış. hatta geçtiğimiz gece uefa tarafından bir yazı geldiğini söylüyor mustafa cengiz.

  eğer bilmediğim/bilmediğimiz herhangi bir değişiklik varsa bu yazım geçerliliğini kaybeder.

  https://www.uefa.com/...efarankings/revenue/

  bir de açıklama buldum

  --- alıntı ---

  coefficient ranking (€585m)
  a new ranking has been introduced on the basis of performances over a ten-year period. in addition to coefficient points accumulated during this period, this ranking includes bonus points for winning the uefa champions league/european champion clubs

  --- alıntı ---

  başkanın bahsettiği o katsayı sıralaması ise burada. linkteki tabloda 10 yıllık katsayı sıralamasında athletic bilbao'nun ardından 79.000 puanla 41. sıradayız.

  her ne olursa olsun, uefa'nın açıkladığı gelir kalemlerini bir şekilde sitesinde detaylıca vermesi gerekiyordu. o zaman akıllarda bir soru işareti kalıyor haliyle. yani siz, daha önce verilmeyen ve geçtiğimiz gece verilmeye başlandığını iddia ettiğiniz o gelir kalemini sadece başkanın ağzından öğreniyorsunuz. başkan dışında da herhangi bir yerde duyamadık. bu konunun irdelenmesi gerekiyor. hiç sanmıyorum, ancak hiçbir zaman elde edemeyeceğimiz bir gelir olabilir bu. ya başkan yanıldı, orada bir karışıklık yaptı; ya da bir bilgi dezenformasyonu var ortada.

  bu herkesin bildiği ve bugüne dek verilmiş olan ayak bastı parası + performans primleri: https://www.uefa.com/.../newsid=2562024.html

  kısaca şöyle yazayım:

  €15.25m ayak bastı parası (bu parayı almış olmamız lazım, zira kuralar çekildi)

  €2.7m galibiyet

  €900k beraberlik

  €9.5m per club son 16'ya kalma (gruptan çıkma)
  €10.5m çeyrek final
  €12m yarı final
  €15m final
  €4m şampiyon

  €585m ise başkanın bahsettiği 9.97 milyon euro'luk gelirin geleceği toplam para. bizim payımıza düşen bu. işte bu gelir kaleminde muallakta kalıyoruz.

  €292m ise marketing pool. yani yayın haklarından gelecek meblağ. buradan ise ne kadar alacağımız uefa'nın sitesinde yazmıyor. top 50 milyon euro'luk bir gelir elde ediyorsak eğer, mantıken buradan 25 milyon euro civarı bir para bekliyoruz demektir. ancak buradan gelecek miktar farklı ise ya da net bir yazı varsa lütfen beni bilgilendirin.
 • 17
  marketing pool geliri muhtemelen takımların verdiği katma değer bazında dağılacağından, en en en iyi ihtimalle 9.2 m euro civarı (292/32) para kazanıyor olacağız.

  elbette uefa salak değil, marketing geliri de bu şekilde bakkal hesabı ile verilecek bir gelir değildir. tam kırılımını bilmiyorum ama başarı primi benzeri, kademe bazlı bir sistem yapılacak (gruplara kalanlara 3 (96) 16 turuna çıkanlara + 5 (80) çeyrek + 5 (40) yarı final +7 (28) finale kalanlara da kalan 40 küsür paylaştırılabilir 10/30 şeklinde. zaten sene başında da konuşulmuştu; eskiden en büyük gelir kalemi olan marketing pool gelirinin bu sene yarı yarıya düşürüldüğü; yani coefficient payından alacağımız para = geçen senelerde marketing pooldan alınan para diyebiliriz kendi adımıza.

  ben prize pool’a baktığım zaman 55 bulamıyorum; 20-25, hadi 30 belki. öte yandan 4 galibiyet alıp üst tura çıkarsak 25 m euro civarı (10.7 + 9,5 + 5) para alıyoruz; zaten mevcut grubumuz göz önüne alındığında forvet alınmamasına kızma sebebim de, alabileceğimizi düşündüğüm bu parayı alamamamız kaynaklı.
 • 18
  gazetecilerimizin çoğu dünya basınından bir haber olup, haber çevirilerini sağ tıkla sayfayı türkçe'ye çevir şekli çevirilerle elde ettiği için ortaya çıkan bilgi kirliliği son derece normal. başkanımıza hiç galibiyet alamasak bile bize şampiyonlar liginden 55 milyon euro civarında bir para gelecek bilgisini veren kişi ise hayal dünyasında yaşıyor.

  uefa mart ayında yeni gelir sistemi hakkında duyurusunu yaptı, artık büyük ve geçmişi başarılarla dolu takımlar küçük takımlara göre daha fazla gelir elde edecek çünkü geçtiğimiz dönem marketing pool gelirinin tamamı tüm takımların havuzdaki paylarıyla doğru orantılı olarak dağıtılıyordu ve türkiye'nin havuz payı % 3,43'dü. bu dönem marketing pool gelirinin 292 milyon euro'ya düştüğünü ve türkiye'nin havuzdaki payının da düşeceğini bildiğimiz için bize yayın geliri olarak 25-30 milyon euro gibi miktarların gelmesi imkansız oluyor. ikinci gelir payı coefficient rankings yani gruplara kalan 32 takımın son 10 yıldaki avrupa kupası maçlarında elde ettiği başarıları göre dağıtılacak olan para. toplamda 585 milyon euro başarı kat sayısına göre dağıtılacak ve biz şuanda 24. sıradayız yani bir diğer ifadeyle sondan 9. sıradayız. üçüncü gelir payı katılım paraları, bu miktar herkese sabit olarak 15,25 milyon euro olarak dağıtılıyor. grup aşamasından itibaren ise performansa bağlı olarak gelir kazanma ihtimalimiz var ki bu gelirler; galibiyet için 2,7 milyon euro, beraberlik için 900 bin euro, son 16 için 9,5 milyon euro, çeyrek final için 10,5 milyon euro, yarı final için 12 milyon euro, finale çıkan takımlar için 14 milyon euro ve şampiyon için 2 milyon euro daha. grup aşamasından sonraki maçlarda da galibiyet ve beraberlik primleri verilmeye devam ediyor.

  uefa tarafından açıklanan rakamlar ortadayken bizim şuan için almaya hak kazandığımız kesin miktar 30 milyon euro, bundan sonrası tamamen grup aşamasındaki ve olursa sonrasındaki performansımıza bağlı olarak artacak veya sabit kalacak. bizim bu sene için geçerli olan anlaşmamıza göre bu gelirlerin bir kısmından 2 milyon euro kesilecek. o yüzden 55 milyon euro ve daha üstü seviyesinde bir gelir elde edebilmemiz için grupta neredeyse bütün maçları kazanıp üst tura çıkmaya ve son 16 turunda birazcık kursa şansına sahip olup olursa çeyrek final aşamasını görmeye ihtiyacımız var. bütün bunların ötesinde ise bizim galatasaray futbol kulübü olarak bu gelir kalemlerinden mahrum kalmayıp şampiyonlar ligindeki rakiplerimizle aramızdaki makasın iyice açılmasına izin vermemek için her sene şampiyonlar ligine katılmamız şart.
 • 19
  2018-19 sezonunda kulübümüz için 34 m eur olmuştur.

  https://twitter.com/...814943676841984?s=21

  --- alıntı ---

  uefa şampiyonlar ligi'nden elenen galatasaray, toplamda 34,2 milyon euroluk gelir elde etti. galatasaray, turnuvaya katılım, performans ve yayın-pazarlama-piyasa havuzundan toplam 34,2 milyon euro kazandı.

  de marke sports

  --- alıntı ---

  sayı çok mantıklı. hesaplarımız bu yöndeydi.

  bir bu kadarından daha kendi kendimizi mahrum ettiğimiz gelir. neyse önümüze bakmak zorundayız. 34 milyon euro bu yoklukta ve rakiplerin hali ortadayken güzel para.

  tam bir gelir cenneti şampiyonlar ligi. 2018-19 sezonunda 4 puan ile elenmemize rağmen temiz para.
 • 21
  ahmet nur çebi az önce canlı yayında beşiktaş jimnastik kulübü'nün tüm gelirlerinin temlikli olduğunu, kulübün neredeyse iflasın eşiğine geldiğini anlattı.

  buradan kurtulmanın tek yolu da bağış kampanyası imiş.

  allah mustafa cengiz başkanımdan ve şampiyonluk+şampiyonlar ligi gelirlerinin baş rolü fatih terim hocamızdan razı olsun, bunu bir kez daha idrak ettim.

  inşallah 2019-20 sezonu sonunda tekrar şampiyon olup şu sıcak parayı yine kasamıza koyarız.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!