• 1
  önümüzdeki sezon kadrodaki forvet ikilimiz olacak olan oyuncular.

  abdürrahim albayrak'ın en son a spor' a yaptığı "illa diagne'yi satacağız diye bir kaide yok. değerini bulması lazım. hocamız onay vermeden asla bir şey yapmayız." açıklaması bunun en büyük dayanağı.

  mariano, yunus akgün ve alex telles'ten gelecek pay gibi ücretlerle eksi bakiye'yi artı ya geçirip maliyetleri çıkarırsak, falcao, schneiderlin(kiralık), topal, emre mor(kiralık) ve ertuğrul gibi kelepir transferlerle dönemi kapatıp şampiyonluğun en büyük adayı olabiliriz.
 • 3
  fatih hoca çift forvet sistemini her zaman uygulamayı sever ancak hocanın bu ikiliyi birlikte planlayacağını hiç sanmıyorum. tabii ki evimizde ki bazı maçlarda birlikte olabilir, sonuca ulaşmak kolaylaşabilir de ancak hayal edilen oyun planında bize hiçbir şekilde fayda sağlayamayacak ikilidir.

  hocanın sevdiği hücum ikililerini hatırlarsak, birini direkt santrafor özellikli diğerini ise orta saha özellikli yada mücadele gücü yüksek hücumcu olarak düşünülebiliriz. geçmişte kullanılan ve başarılı örneklemeleri necati, elmander gibi isimler üzerinden hatırlayabiliriz. öncesinde ise arif, hasan şaş ve bazı bazı dönemlerde hagi bu şekilde kullanıldı. zaman zaman ümit davala bile öne sürüldü. hagi tabii ki serbest adam ve belli bir kalıbın içine sokulamayacak yapıda birisi ancak örneğin leeds deplasmanını hatırlarsak, çok üst düzey maçlarda kendisi bu şekilde kaymalar yapabiliyordu. bu dönemlerde hepimiz tarafından kabul edilmiş, gol kaçırsa da yanlış pas verse de kabulümüz olan ana santraforlara(hakan, baros) sahiptik. bu dönemlerde yan rol olan oyuncularımız hep çok üst düzey performans verdi. maçlarda belirleyici ve fark yaratan oyuncular oldular. zaman zaman kendilerine ana santrafor rolleri de verildi.

  yakın dönemde ise bu durumu umut, burak ve drogba üçlüsünde yaşadık. drogba gelmeden önce ana santraforlarımız olan burak ve umut'u önceki dönemlerde ki santraforlarımız da yaptığımızın tersine hiç bir zaman kabul etmedik ve bizden biri olarak görmedik. bence drogba'nın gelmesinde ki sebeplerden biri de buydu. antrenmana katılması bile yeterli katkıyı sağlayacak drogba'yı satın alma fırsatınız doğmuşsa bunu reddetme şansınız olamaz. bu arada tekrardan drogba'nın gelmesinde en ufak katkısı bile bulunan herkese tekrardan teşekkür ederim.

  tekrardan umut, burak ve drogba üçlüsüne dönersek, bu üçlü üzerinde hoca biraz daha farklı bir planlama yaptı. drogba ana santrafor olarak planlanırken yardımcı rolleri bizler tarafından net kabul görmemiş burak ve umut'a verdi. burak - drogba ikilisi yapı ve geçmişleri bakımından bu falcao- diagne tanımı ile çok benzer durumda, hatta burak'ın geçmişinde sağ açık oynamışlığı var. yani orta saha özellikleri belli bir düzeyde artı olarak düşünülebilir. ancak hocanın tercihlerinde hiç kimsenin şans vermediği mücadele gücü yüksek olan umut daha çok öne çıktı. hoca seviyenin yükseldiği maçlarda umut'u sağ açık olarak kullanmayı tercih etti. burak ise hep daha çok koşmalı, sağ açık oynamayı kabul etmeli gibi sorunlar ile ön plandaydı. tabii o sene burak'ın şampiyonalar ligi performansı göz ardı edilemez. ancak o performansın ana bölümünü drogba gelmeden önce gösterdiğini de unutmayalım. burak'ın drogba ile birlikte büyük düşüş yaşadı. bir önceki sene şampiyonalar liginde sekiz gol atan burak, ertesi sene yanlış hatırlamıyorsam sıfır çekmişti. beraber oynadıklarında koşularını bile genelde aynı yöne yaptıklarını, aynı hava topuna çıktıklarını hatırlıyorum. tabii ki drogba ile aynı topa çıkarsan vuran kişi hep drogba olacaktır.

  yani hoca son dönemde ortada bir ikili yerine total üçlü planlıyor, özellikle yeni dönem babel'i üstüne basarak istemesi de bu sebepten. eğer ki elimizde diagne - mitroglu ve falcao üçlüsü olursa bence hocanın ikilisi babel - falcao olur:)

  diagne - falcao ikilisi bizim total oyun yapımıza ve hayal ettiğimiz geleceğe götürebilecek ikili asla değildir. ancak ikisi de tek olarak bizim yolumuza büyük katkı sağlayacak potansiyele sahiptir. falcao için bence zaten söze gerek yok. diagne de takımda kalırsa hoca illaki kendisinden en üst düzey verimi alacaktır. bu durumda ikisi birbiri ile aynı katkıyı verir sonucu kesinlikle çıkmasın, falcao kaleye bakmadan gol atıyor. adam ezberlemiş nereden nasıl vurulur, bambaşka bir düzeyden bahsediyoruz. diagne ise penaltı da dense öyle yada böyle de dense otuz gol atmış adam, bir şekilde altı aylıkta olsa katkısını verecektir. ancak ikisinin birlikte kadroda olması, bu dönem için fazla lükstür ve hiç gerek yoktur.
 • 8
  üçüncü alternatif ryan babel ile zorda kalındığında adem büyük ve erencan yardımcı ikilisi ile son yılların en iyi forvet rotasyonunu oluşturabilecek ikili.

  2018/2019 eren / diagne kostas
  2017/2018 gomis eren
  2016/2017 podolski eren

  daha öncesinde de 2012/2013 sezonunun ikinci yarısındaki meşhur drogba burak elmander umut ve 2013/2014 sezonu drogba burak umut rotasyonuna kadar, burak umut podolski pandev kombinasyonları var.
 • 14
  trezeguet ve emre kılınç'ı da alıp sağlı sollu maç başı 30 orta yaparsak en az 2 gol attırabilecek ikili. 2 tane de penaltı yaptırırlar.

  sonra penaltıları atmak için diagne topu falcao'nun elinden alır, terim "falcao'ya bırak" der, o deli bırakmaz, sonra penaltıyı kaçırır, sonra puan kaybederiz.

  diagne kadro dışı kalır.

  falcao da 2 maç sonra sakatlanır...

  radamel falcao öldü
  mbaye diagne öldü

  işte ben adem büyük karşınızdayım!

  https://gss.gs/iNe.jpg

  :(