• 3
  2000 li yıllardan itibaren popülerliğini kaybeden fifa'nın bir daha asla o popülariteyi geri kazanamayacağı karşılamadır. bir kere oynanabilirlik berbat. oyuncu yüzleri paketten çıkmış gibi. yapay zeka çok geride ve bir süreklilik yok. süreklilikten kastım örneğin orta sahadan bir gol atıyosunuz henry ile ve ardından gol sevincinin introsu giriyor. siz golü ortasahadan atmışsınız ancak introda henry sevinmeye ceza sahasının sağ çaprazından başlıyor. bu olay fifa 2004'ten beri böyle. şutlara gelirsek hiç gerçekçi değil, inanılmaz pozisyonlarda inanılmaz goller atılıyor. yani inanılmaz derken olmadık, saçma sapan bir yerden. paslar desen beş senedir aynı. orta açmak desen sağ taraftan deniyorsun örneğin, illaki sol yön tuşuna basıcaksın. yoksa topu oyuncu auta gönderiyor dimdirek.

  pes'e gelirsek, pes 3'den itibaren yoğun şekilde oynarım bu oyunu. ondan öncesinde sensible soccer'da oynamıştım tabi ancak pes 3'den itibaren bağlı bir şekilde oynuyorum. açıkça birşey itiraf edeyim, pes 3'ün o bilgisayardaki yavaş yavaş, ağır ağır oynayan versiyonu bile fifa 2009'dan iyidir. hele ki pes 6... dünyaya böyle bir oyun gelmedi arkadaş. bu nasıl gerçekçilik. bu nasıl bir oynanabilirlik. hep yeni versiyonların bu oyun* üzerine yapılmasını istemişimdir. o kadar güzel bir oyun. üç sene geçti ve hala bilgisayarımda yüklü. paslar harika, şutlar müthiş. havadan ara pası tam ayarında. yerden ara pası tam ayarında. ortalar desen gerçekten ayırt edemezsin. grafikler konusunda oyuncu yüzleri müthiş ancak genel grafik olarak yetersiz. yani canlılık yok. karanlık gibi. bu da oyun motorunun biraz eski olmasından kaynaklanıyor. keşke eski oyun motorlarıyla daha güzel grafikler ortaya çıksa. çünkü yeni oyun motorları grafikleri ciddi şekilde etkiliyor, keskinleştiriyor. ancak pes 2009'da bunu konami minimum seviyeye çekmeyi bilmiş. eminim pes 2010'da sezona erken bir giriş yapıcaz. o kadar gerçekçi olacak eminim.

  edit: pes'de oynanabilirlik, yapay zeka, oyundaki süreklilik olaylarına girmemişim. iyiki girmemişim yoksa fifa için kötü olacaktı.
  *

  neyse puanlamaya geçelim. fifa'ya 90 dönemi oyunları için sıfır vermiyorum. hem burdaki fifacılarda kızmasın.
  fifa 2
  pes 9
 • 10
  fifa = pes

  çünkü ikisini de oynamıyorum.

  editli not : sadece merakımdan, vallahi merakımdan soruyorum. bunu ofsaytlayan arkadaş neden ofsaytladı. sebebini mesaj olarak yazarsa sevinirim. nerede yanlış yaptığımı merak ettim.

  editli not2: sormaya gerek yok gerçi. adam espri yaptığımız anlamamış. illa :), swh, cart curt mu koyalım sonuna? ilkokul çocuğu gibisiniz her kimseniz, yaptığımızı açıklamak gerek size.

  (bkz: hadi bakalım alican git arkadaşlarınla oyna sen)
 • 11
  fifa world cup 2010 oyununa kadar, pes 2010'daki saçmalıkalra rağmen pes>fifa formülü söz konusuydu ama fifa world cup 2010'la beraber fifa bayağı bir öne geçmiştir. yeni oyunda fanatiklerinden olduğum pes buyuk bir adım atmazsa tarih olacaktır. bir dönem daha geçmişin anısına alınır oynanır sonra yerinde saymaya devam ederse biter...
 • 12
  1999-2009 arası tartışılmaz bir pes üstünlüğü söz konusuydu. 2009 ve 2010'da fifa öne geçti. peki bu hep böylemi gider? niye böyle gitsin ki? fifa tam 9 sene bekledi. hedef imleçleriyle kullanılan frikikler, yazı tabanlı kornerler, orta sahadan atılan goller, türlü çeşit saçmalıklarla pes'in karşısında afedersiniz taşakoğlanı oldu. ama yeni jenerasyona iyi hazırlanmış olacak ki, yeni nesil konsollarla birlikte liderliği ele geçirdi. gerçi bizim memleket oyun konusunda da tutuculuk yapıyor ve önyargının dibiine vurarak fifa'ya bir şans verip gerçekleri göremiyor ama, herşey ortada. gelecekte ne olur, göreceğiz.

  mantığımı dinleyip fifa oynasamda onca seneden sonra kalbim hala pes iledir.*
 • 13
  dün international superstar soccer deluxe oynadım. bilenler bilir ki bu oyun pes serisinin atası , olayların başladığı versiyondur. sega mega drive zamanı yapmış oldukları bu oyunu emülatör vasıtası ile oynadığımda yaklaşık 5 saat önce oynadığım pes 2010 oyunundan daha fazla zevk alıyorsam bu iş biraz garip demektir.

  söylemek istediğim şu; konami mükemmel bir atılım yaptı ve dikkatli oyuncuları 1998 sonrası kendi yanına çekti. özellikle 2001 yılı ve çıkarmış oldukları winning eleven 4 tam bir efsane olmuştu. önce sega , sonra ps 1 ve en son olarak ps 2 alanlarını parselledikleri yıllar sonrası ps 3 olayı ortaya çıktığında inanılmaz bir düşüş yaşadı konami. hadi 1998 yılında winning oynamayan , henüz keşmetmemiş olanlar olabilir ama 2001 sonrası artan winning fanatikleri fifa krallığını sallamaya başlamıştı. ve ne olduysa ps 3 sonrası oldu. giderilmeyen bug'lar , saçma sapan mantıksal hatalar ve sırf "oyun" olduğu için bilerek yapılan kolaylıklar. hani yaklaşık 5 yıldır fifa oynamadığım için bir şey söyleyemem ama pes gerçekten rezalet durumda ve söylenenlere kalırsa ps 3 platformu pes için mezar oldu.

  şu an şunu düşünüyorum , fifa yıllar yılı durduğu yerde bu işin ekmeğini yedi ve yenilikler getiren winning onların bu gidişini durdurdu. şimdi ise tam tersi bir durum olarak winning durduğu yerde ekmek yiyor ve fifa yaptığı yenilikler sayesinde öne geçmiş durumda. akıllı ol pes , indirirler adamı.
 • 14
  fifa'nın konsolda degil pc'de de ustun oldugu karsılastırma.

  konsolda fifa eziyor dedikten sonra pc'de 2010'da bile pes ustun diyen kisi pc'de hic fifa 10 oynamamıstır, bu kadar net.

  cıktıgı gun orjinal aldım fifa 10'u pc'ye.. catır catır oynuyorum aylardır.. uykusuz gecen gecelerin, alınan hazların haddi hesabı yok.. pes 2010 denen ucubeyi de oynadım pc'de, 1 gun surdu bilgisayarımdan kaldırmam, fifa ise aylardır bir kere bile canımı sıkmadı.. kollarla aslanlar gibi multiplayer oynanıyor, son derece de zevkli.. konsoldakinden tek farkı grafik.. onun dısında oynanabilirlik buyuk oranda aynı..

  yeni nesil grafikci oldu oldu.. 6-7 sene evveline kadar grafik hic aranmaz, sadece oynanabilirlik aranırdı oyunlarda.. takmıslar bir grafiktir gidiyor.. golleri grafik atmıyor oyunda, oynanabilirlik atıyor..

  pc'deki fifa'nın konsoldakinden tek farkı grafiktir, konsolda pes'i ezen, pc'de de cok rahat eziyor.. on yargılardan kurtulalım, fifa'yı da bir sure oynayalım pc'de ve o zaman karar verelim.. fifa'yı 10dk degil 2-3 saat oynayalım, o zaman konusalım..
 • 18
  pes, tam bir messi yalakası oyundur. messi dışında oyunun hiçbirşeyi özenli yapılmamıştır. saçma sapan top sürmelerden tutun da, top kayıplarının aldığı gülünç hale kadar.

  fifa ise yıllardır atari oyunu görünümünden sıyrılamadı bilgisayar platformu için, 2007'i zevkle oynadığımı hatırlıyorum en son. bana göre büyük geliştirmeler yapılamadı hiç bir alanda.

  gel gör ki yapacak birşey yok, arkadaş ortamında ikisi de çılgınlar gibi oynanıyor.
 • 23
  yemişim oyun editorlerini. playstation cafeye girdiğimde adama oyunla ilgili bir şey demeden pes cd'sini getiriyorsa, her yıl "pes çıksa da oynasak" diye bekliyorsam olay bitmiştir.

  bu arada söyleyeyim. oyunlarla yaklaşık 5-6 sene içiçeydim. özellikle futbol simülasyonu oyunlarında baya yamalar yapmışlığım vardır. takip eden biriyim yani. o oyun editorlerinin hepsi 10 küsür senedir easports ile al gülüm ver gülüm çalıştığı için konami diyecek halları yok heral. konami'nin pesi ortada yokken ea sports o dergilere tonla para bayılıyordu.
 • 25
  memlekette önyargı ve ezber her konuda olduğu gibi bu konudada hüküm sürüyor. anormal derecede bir ön yargı var fifa'ya karşı. ya hiç denenmiyor, yada beğenmemeye şartlanarak bir 5 dakika bakılıp "yok olmamış." diye geçiliyor. tüm dünya fifa derken ufkunuzu açın biraz artık arkadaşlar. herkes saf bir ülke gençleri olarak siz akıllısınız ha? detaylı inceleme yazmak lazım ama laf anlanmayacağı için uğraşmıyorum, ama halihazırda pes fifa'nın yanında hakikaten birhayli zayıf kalıyor, oyungezercilerin söylediği gibi, eskiden pes oynadıktan sonra fifa oynayınca ne hissediyorsak, şimdi fifa'dan pes'e geçince aynısını hissediyoruz. biz dediğim, önyargıyla yaklaşmayan güruh tabi.

  rumuz: 2001-2009 yılları arası iss/winning eleven/pes oynayan bir yazar. 2009'da pes oynamam hataydı, bende ön yargılı davrandım kabul ediyorum.

  edit: entry elbette konsol için yazılmıştır. pc için şartlar farklı, biliyorum.