• 9
  (bkz: #2457507)

  bir erkek, karşı cinsle olan sevişme arzusunu "gol atmak" betimlemesinden daha kibar, daha zararsız nasıl anlatabilir? bunun cevabını vermesi gereken yazar. eğer bu arzuyu asıl fiili kullanarak anlatırsak, bu kelime zaten bir küfür, bu fiili herkes biliyor, hani üç harfli olan. zaten bu fiili kullanmadan betimlemek değil mi amaç? ne denmeli mesela daha kibar? mercimeği fırına vermek? halkayı boynuna takmak? sex yapmak mı diyelim mesela? ingilizce olursa daha kibar olur diye düşünüp. bu açıdan bakarsak zaten, nasıl betimlersek betimleyelim, çağrıştırdığı şey aynı. o yüzden yazarın verdiği tepkiyi abartılı buluyorum. dünyanın her ülkesinde, her dilinde mevcut olan kavramlar bunlar. yani bizim toplumumuza has birşey değil.

  herneyse, şimdi örneklerle bakalım hangisi daha kibar, daha az iğrenç. bir tarafta takmak, sokmak, çakmak, itelemek, düdüklemek. (onlarca daha sayabilirim) diğer tarafta gol atmak. karar sizlerin.* konu kadınları korumaksa eğer, aynı şeyler, bazen daha fazlaları erkeklere de yapılıyor.

  diyorsanız ki hiç konuşmayalım bu konuları, sevişmek ayıptır, anlatması daha da ayıptır, o zaman geçmiş olsun diliyorum böyle düşünenlere.
 • 10
  (bkz: #2457507)

  11 ay aradan sonra kendisi hakkında bir kaç kelam etmek için giriş yaptım sözlüğe. söz konusu girisi aslında ülkedeki asıl bölünmeye dokunuyor, zihniyet bölünmesi. evet bu ülkedeki bölünme ne kürt-türk ne de seküler-muhafazakar bölünmesidir. asıl ayrışma zihniyet ayrışmasıdır ve şahane girisine konu olan durum bu ayrışmanın minör bir örneğidir.

  kendisine teşekkür etmek istiyorum zira bir çok kişinin, ben de dahil, zihninden geçip dile getir(e)mediği tepkiyi ortaya koymuştur. doğru olan da budur. zihniyet kolay değişen bir şey değil evet ama karıncanın ağzıyla yangına su taşıması misali tarafımız belli olsun noktasında önemli.

  kimseyi yargılamıyorum hatta bu tarz söylemlere sahip olan insanların bir çoğunun kötü niyetli olduğunu da düşünmüyorum ama birileri doğruları ve yanlış yaklaşımları söylemezse birileri de bunu fark edip düzeltemez, tam da bu yüzden teşekkür ediyorum kendisine.

  ne var bunda bu kadar abartılacak diyeceksiniz fakat bu ve bunun gibi yüzlerce şeyin birleşimidir medeniyet.
 • 11
  (bkz: #2457507)

  haklı bir tepki vermiştir. on entryden sekizinde tartışmaya yönelik değil doğrudan kavga etmeye niyetlenen ifadeler zikrediliyor. çok uzağa gitmeye gerek yok. bugün girilen entrylere bakınca rastlamamak mümkün değil. bu, sözlüğün değil; milletimizin genel bir sorunu maalesef. ben de monşer değilim. çocukluğum kenar mahallerde ve köylerde geçti. ister istemez benim ifadelerimde çarpıklık oluyor. kendi kendimi düzeltmeye çalışıyorum. bu durum kullandığım ifadeleri doğrulamaz. kendisine teşekkür ediyorum.
 • 12
  öncelikle yazdığımdan dolayı, sözlükteki insanların bir kısmı “cinsellik düşmanı” olarak gördü beni ve yobaz biri olarak zihinlerinde tasarladılar. diğer bir yazar kesimi de farklı bir uç noktaya gitti, elitist olduğumu düşündü. çok basit bir şey yazdım aslında. eşinize, sevgilinize, yatak arkadaşınıza (nasıl tanımlamak isterseniz), meta muamelesi yapmayın. bir madde/cisim olarak görmeyin; bir insan bir değer olarak görün. sevişmek fiilini kullanın mesela, birlikte olduk deyin, aşk yaşadık deyin, seks yaptık deyin; nasıl isterseniz. “topu kaleye soktuk” demeyin mesela. ne erkeğin cinsel organıyla bir futbol topu arasında benzerlik kurun, ne bir kadının cinsel organını kaleyle özdeşleştirin.
  beğenmiyor musunuz bu görüşümü, umurunuzda olmasın. gündelik hayatta “soktuk, çaktık, koyduk, yerleştirdik” vb. meşrebinize göre istediğinizi söyleyin. kimseye engel olan yok. ama benim de, kendi fikrimi yazmama bir engel yok. beğenmeyenleri, saygıyla karşı çıkanları ayrı tutuyorum ama kimlerin asıl ağırına gitti yazdığım onu da gelen mesajlardan anladım. gündelik hayatta eğitimleriyle, bilgi birikimleriyle, işleriyle kendilerine bir statü elde edemeyenler, çıktıkları/yattıkları kız sayılarıyla kendilerini bir yerlere konumlandırmak istiyorlar. çevrelerinde olan aynı tip insanlardan da aldıkları övgülerle gaza geliyorlar. özgüven eksikliklerini de bununla kapatıyorlar. “ne var ya, biz yatakta neler söylüyoruz, neler yapıyoruz; senin kimsen yok galiba; abinden öğren kızları ” şeklinde gevşek tutumlar bundan kaynaklı. onlara da üzülüyorum, çok yazık ama burası bir spor kulübüne dair sözlük olduğu için konuyu uzatmayacağım.
 • 13
  benim girdiğim bir entry hakkında bir eleştiri yazdığı için öncelikle teşekkür ederim ama ; okuduğu entry zaten yazarların düşüncelerinden çok duygularını dile getirdiği bir başlıktır, o yüzden yazdığım entrye bu kadar hassas yaklaşması şaşırtmıştır. onun dışında, anladığım kadarıyla da bu abim/arkadaşım hayatında küfretmeyen, her insana insan olduğu için değer veren bir yazardır, kendisini rahatsız ettiğim için özür dilerim.
  şimdi, gelelim seksizm konusuna... bu konuda hayatımda hep eleştirildim ama "gol atmak" yazdığım için eleştirileceğimi asla düşünmezdim. "gol atmak" kalıp olarak hepimizin hayatında zaman zaman kullandığı bir kalıptır. aynı mantıktan yola çıkarsak "kız tavlamak" , "zamparalık etmek" , "çapkınlık yapmak" vs. gibi kalıplar kadın erkek ilişkilerindeki diğer seksist kalıplardır, hatta biraz ağzımızı bozarsak neler neler çıkar* ve eminim ki hayatınızda dönem dönem bu kalıpları kullandınız.
  son olarak da yazısında seksizm konusu dışında bir ifadeye kafam takıldı. karşı cinsle herhangi bir alkollü gecenin sonu seks olmak zorunda değil katılıyorum kendisine ; ama yeni tanıştığın bir kişiden kahve içmek yerine alkol almaya davet alıyorsan gecenin sonu zaten yüzde doksan sekstir. dört gündür tanıdığım bir hatun beni neden alkol almaya çağırsın? benimle oturup önceden içmiş mi, gündelik hayatta bir paylaşımımız olmuş mu, neden ilk paylaşımımız bilinç dışındaki en ilkel ve vahşi duyguları ortaya çıkartabilecek alkollü bir gece? ben cevap veririm ama gene en kralından seksist olurum diye korkuyorum.*
  ben kendimden düşünürsem dört gündür tanıdığım biriyle azami derecede muhattap olurum, çok tanımak istiyorsam çay içmeye çağırırım. seks istiyorsam da sohbeti kurana kadar alkollü bir plan yerine sakin bir öğlen yemeğini tercih ederim. yani dört gündür tanıdığım bir hatunu da alkol almaya çağırmam çünkü siz ne düşünürseniz düşünün bu sekse atıfta bulunan bir davettir. ha belki seks de olmaz cidden, siz haklı çıkarsınız. o zaman da başımı eğer, evime dönerim. ben kıza bir saygısızlık etmediğim sürece neden bu tepkiler?
  "taş" benzetmesine gelirsek de, bence bir kadının da bunu duymak hoşuna gider ama ; söyleyeceğiniz yeri ve kişiyi iyi bilmeniz lazım.

  edit: imlâ ve noktalama
 • 14
  (bkz: #2457507)

  çok olgunca bir entry girmiş olan yazar. bunun okumuş olmak ile elitlik ile alakası yoktur. ahlak burada önemli olan. biri gelip sizin kızınız hakkında, "gol atacam" dese ne hissedersiniz ? ayrıca evli olsanız sözlüğe gelip, "dün çok pis gol attım." yazacak mısınız ? gerçekten çok merak ediyorum. hani çok normal ya bunu böyle söylemek. mesela babanız arkadaşlarına, "hanımla bugün penaltılara kaldık ama ben golümü yazdım." mı diyor. nası normal olarak karşılıyorsunuz.

  lütfen karşınızdaki bayanı rencide edebilecek sözlerden kaçınınız. iki yüzlü olmayınız. eminim ki kimse kendi kızı, kız kardeşi, eşi, annesi veya akrabaları hakkında böyle kalıplar kullanılmasını istemez.
 • 15
  kendisiyle mesajlaşırken çok dikkat edin. yazdıklarınızı beğenmezse bsg diye mesaj yazıp, engeli koyar. bana da öyle yaptı. hatta altın vuruş gibi, cevap hakkı vermeden basar engeli.

  ben bir karış mesaj yazdım. yarım saattir yolluyorum yolluyorum gitmedi. kasayı yan yatırdım. ekrana üfledim yine olmadı. dedim bu terste bir işlik var. sonra düştü jeton.

  edit: yalancıdır da.

  edit2: yalancıdır. çünkü hem serdar'a hem emre'ye, ne de başka birşeye hakaret etmedim. kendisiyle mesajlaşırken, en ufak bir küfür etmedim. üstüne bir defa bile "eğitimsiz" kelimesini kullanmadım. bu yüzden yalancıdır!

  üstüne kendisi uzun uzun yazmaya cesaret edemedi. ama ne mal olduğunu anlayın diye ben cesaret edeyim: kendisi bana "bir siktir git" küfrünü kısaltarak etti. üstüne de engeli bastı! olay bundan ibaret.

  edit3: -"bsg" cevabı ve engelleme ile kurtulduğuna şükretsin bence...- cümlesiyle beni tehdit ederek, yazdığı bir karış entryi silmiştir. ilk 2 edit onunla ilgilidir.(bu arada tekrar nick altından benim nick altıma taşıdı bu yazıyı.)

  niye tehdit ediyorsun beni? dövecek misin? yoksa kötü birşey mi yapacaksın? bana küfür edecek, tehdit edecek hiçbir şey yapmadım. asla yapmam. terbiyesizliğin, zorbalığın lüzumu yok!

  sen küfürsüz tartışmada, küfür ederek son sözü söylemeye çalıştın. olay bu.

  edit4: https://rerererarara.net/entry/2488351 asla "türkler atletizm ve kafa olarak geri" demedim. yalan söyleme! modaretörler baksın mesajlarıma.

  edit5: "tehdit mi; allah'a ve inananlara küfür etmek özgürlükse, " yazmış nick altıma asla etmedim ben küfür. modaretörlerin mesaj okuma özelliği varsa doğrulayabilirler. iftira atıyor. yalan söylüyor. hala küfürlere devam ediyor.

  edit6: link silinmiş.