• 1
  açıldık.

  türkiye'nin en büyük spor kulübü ve markası galatasaray'ın net ortamında kaliteli bir paylaşım aracının eksikliğini hissediyorduk ne zamandır. kendimizce bir şeyler yapalım dedik. bilindik bir format; sözlük. ama diğerlerinden farklı olarak bizim konumuz sadece galatasaray. galatasaray'ın etrafında dönen yaşamların toplanma noktası bir nevi. araç olarak ise kullandıklarımız kelimelerimiz, cümlelerimiz.

  en iyi olmak ya da büyük olmak gibi hedeflerimiz yok. galatasaray'ı yaşayanların ve yazanların kendi çapında takıldıkları ve özgün bir duruş oluşturmaya çalıştırdıkları bir oluşum şimdilik tek hayalimiz.

  çok fazla uzatmaya da gerek yok, gelsin hayat bildiği gibi diyerek zamanın akışına bırakıyoruz her şeyi.

  www.rerererarara.net
  www.galatasaraysozluk.com
 • 2
  hoş geldiniz...

  sevgili yazarlarımız, yeni açılan sözlüğümüze kısa sürede gösterdiğiniz ilgi ve alakadan ötürü öncelikle hepinize teşekkür eder ve bu vesileyle hoş geldiniz dileklerimizi iletiriz.

  sözlüğün ilk yazarları olma şerefine ulaşmanızdan mütevellit, normal yazar olma prosedürüne tabi olmadan, çaylaklık dönemini atlayarak direk yazar mertebesine yükseltildiniz. tebrik ederiz... amma ve lakin; bu sözlüğe ve yöneticilere büyük bir külfeti yanında getirmiştir. sözlük kurallarını tam olarak öğrenmeden, sözlük formatına uygun düşmeyen entryler yazmak hem sözlüğümüze, hem de yöneticilerimize büyük bir yüktür. ayrıca yazar olmanızın ertesinde sözlükten şutlanmanıza sebep olabilir bu yanlışlar ve hatalar. *

  buna mukabil, dikkat etmeniz gereken hususları kısaca sıralayacak olursak;

  - öncelikle sözlük anayasası'nı yalayıp-yutmanız yazarlık akıbetiniz açısından oldukça önemlidir,
  - sözlüğün yapısı, işleyişi ve kurallarıyla ilgili konular genel olarak sözlük anayasası'nda madde madde işlenmiştir.
  - entry girerken dikkat edilmesi gereken hususlar'a önemle dikkat etmeniz gerekmektedir.
  - entry girerken dikkat edilmesi gereken hususlar'ın en başında sözlük formatına uygunluk, yazım(imla) ve dilbilgisi kuralları gelmektedir. şu zamana kadar geçen sürede yeni yazarlarmızın en çok hata yaptıkları konu sözlük formatı ve en çok özen göstermedikleri kural ise yazım ve dilbilgisi kurallardır.
  - başlık açarken, başlik acarken dikkat edilmesi gereken hususlar'a göre başlık açmalısınız.
  - bkz kullanma rehberi kısa ve çabuk anlaşılır bir rehberdir, bakmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. bakın. hatta ısrarla bakınız.
  - noktalama işaretlerinin dogru kullanilmasi başlığına göz atmanızı da tavsiye ederiz.
  - takıldığınız yerlerde, aklınızın almadığı konularda, kısacası yardıma muhtaç kaldığınız durumlarda sözlük moderasyonundan yardım isteyebilirsiniz. unutmayın ki onlar sizin için, sizler için varlar. çekinmeyin, sorun-soruşturun.
  - danışacağımız kimseler kimler derseniz; hagi, gs ve turuncu nicki kimselerdir. nasıl ulaşacağız derseniz, mesaj arabirimimizin temel görevi çabuk haberleşmedir, kullanınız.

  tekrardan hoş geldiniz ve hayırlı olsun dileklerimizin yanında önemle belirtmek isteriz ki; yazarlık hayatınızın sağlığı, selameti ve uzunluğu sözlük kurallarına göstereceğiniz özene bağlıdır. sözlük kurallarına gerekli hassasiyeti göstermeyenler direk sözlükten şutlanacaklardır. işbu sebeplerden ötürü yukarıdaki maddeleri, tekrardan özenle dikkate almanızı tavsiye ederiz.
 • 3
  (bkz: saygı)

  hususiyetle belirtmek isteriz ki;

  galatasaray sözlük galatasaray dışındaki 3. kişi ve kurumlara -daha açık bir tabirle rakiplerine- hakaret yağdıran, onları aşağılayan 2. sınıf bir forum sitesi değildir. galatasaray sözlük'ün temel amacı galatasaray'ın bugününü, yarınını konuşmak ve tartışmak, ve geçmişini özlemle yad etmektir. bu vesileyle galatasaray etrafında dönerken, galatasaray'a yakın kişi, kurum ve camialara gerektiği kadar değer vermek ve gereken saygıyı göstermektir.

  sözlükte rakiplerimiz hakkında kullanılan, eziktaş, 8taş, 7bahçe, fenevbahce, f5, karıköy... vs. gibi saçma zırzavatlar bugün itibariyle yasaklanmış ve format dışına çıkartılmıştır. daha rakiplerinin adlarını doğru düzgün yazmayanlar, rakiplerine saygı göstermeyenler -onlar bize göstermese bile- kimseden saygı bekleyemezler. galatasaraylılık kendini büyük görüp böbürlenmek değil, gerektiği zaman rakibini bile yüceltebilmektir!

  galatasaray, 526 yıllık bir kültürün odağıdır, galatasaraylılık da öncelikle bu kültüre yakışır bir şekilde hareket etmekten ileri gelir. yazarlarımızın bu çok iyi bildiği kalıpları fazlasıyla tekrar etmek istemiyor, kısaca hatırlatmak istiyoruz. lütfen forumlardan kalan gereksiz ve saçma alışkanlıklarınızdan kurtulunuz ve yukarıda belirtiğim hususlara özen gösteriniz. ve son olarak daha önce kullandığınız yukarıda saydığım hakaret ve aşalıyıcı kelimeler içeren entrylerinizi editleyiniz. bu uyarı, bu ciddi konuda ilk ve son uyarıdır. bundan sonra gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

  futbolcusunun sahada metin gibi oynamasını isteyenler, tribünde de, saha dışında da -kısacası her yerde- metin gibi olmalılardır.

  vesselam.
 • 4
  (bkz: onay bekleyen çaylaklar) - (bkz: yazar alımları) - (bkz: hosting problemi)
  kısacası; (bkz: gündem)

  * (u: ey çaylaklar sözümüz sizlere ama yazarlar yazarlığınızın akibeti açısında sizlerde dinleyebilirsiniz)

  öncelikle yazar olma prosedüründen ayrıntılı bir şekilde bahsetmeyeceğim. kontol merkezi'ndeki çaylaklara özel bölümden ayrıntılara ulaşmak mümkün. malumunuzdur ki sözlüğe yeni üye olan kullancıya çaylak, üyelikten yazarlığın onaylanma sürecine kadar geçen zamana ise çaylaklık dönemidenemektedir. bu çaylaklık döneminde yazar adayı çaylaklar en az 10 entry girerek entrylerini admin onayına sunarlar. ve bu entryler sadece adminler tarafından görülebilir. adminden "galatasaray sözlük'te yazmaya yeterli kapasitede" onayını alan asgari 10 adet entryi girmiş çaylaklar yazar edilir, az buçuk hatası olanlar mesaj yoluyla uyarılır, bir çok entrysinde hata yapanların tüm entryleri silinir(tekrardan 10 entry yazması beklenir), sözlük formatına ve kurallarına tamamen fransız kalanların ise hesapları toptan bir şekilde kapatılır. (tabii dilerlerse aynı nickle yeniden üye olabilirler)

  bugünlerde yazarlık başvurularında yoğunluk yaşanıyor olsa da, sözlük formatına uygun, dilbilgisi kurallarına özen gösteren ve nitelikli entryler giren çaylakların yazarlığı en fazla 3-4 saat içerisinde onaylanmaktadır. bu süre bazen 1 saate kadar inebilirken bazen de -yoğunluğa bağlı olarak- en fazla 24 saate kadar ulaşabilir.

  girmesi gereken asgari sayıdaki 10 entryi girip, 24 saatten fazla süredir hala yazarlığı onaylanmayan çaylaklar: oturup düşünün ben nerede hata yaptım diye. "ah keşke uzun görüp de gözardı ettiğim uyarıları okusaydım" diye geçirin içinizden. çünkü 10 entrynizi girdiğiniz halde 24 saaten fazla süredir yazar olmak için bekliyorsanız mutlaka entrylerinizde problemler mevcuttur.

  yazar onaylamakla geçirdiğim şu bir haftalık süreçte edindiğim tecrübeleri siz değerli çaylaklarla paylaşmak ve sizlere yol göstermek vazifemizdir.

  öncelikle;
  - bir çok çaylağın sadece bkz'lardan oluşan entryler girdiğini gördük. yapmayın-etmeyin. daha önce de belirttiğimiz gibi çaylaklık döneminde sadece bkz'lardan oluşan entryler girmek yasak.
  - yine bir çok çaylağın noktalama işaretlerine özen göstermediğini, cümle içinde noktalama işaretlerini kullanmadıklarını ve cümle sonunda nokta kullanmadıklarını üzülerek gördük. sözlük olarak noktalama işaretlerine hususiyetle önem vermekteyiz. bu tarz entryler giren çaylaklar yazarlıklarının onaylanmasını beklemesinler.
  - smiley kullanmak yasak. ekseriyetle entrylerinde smiley kullanan yazarları görüyoruz ve haliyle onaylamıyoruz.

  galatasaraylılara hizmet veren bir sözlük olduğumuzdan dolayı, -sözlüğe üye olan kim olursa olsun- kullanıcılarımıza çaylaklık dönemi ve yazarlık süreciyle alakalı özel mesaj ya da mail yoluyla sürekli bilgi yollamaya çalışıyoruz. yani, bir çaylağın sözlükte yazacak yeterliliğe sahip olmadığı görülüp kullanıcı kaydı silindiyse, bunu maille kendisine -sebepleriyle beraber- iletiyoruz. * aynı şekilde girmesi gereken 10 adet entryi giren, lakin girdiği entrylerde yukarıda saydığım hataları yapan çaylaklarımıza da entrylerini editlemeleri yönünde uyarılarımızı mesaj yoluyor -yine sebepleriyle beraber- iletiyoruz. ammavelakin, şu sıralar yaşadığımız yoğunluktan dolayı, yazarlığı onaylanmayan çaylakları bilgilendirmemiz biraz geçikebilmekte. işbu sebeple, girmesi gereken entryleri girip 24 saatten fazla süredir yazar olmayı bekleyen çaylaklar mutlaka girdikleri entryleri tekrardan gözden geçirsinler. kontrol merkezi'nde bulunan çaylak modu bölümündeki uyarılar dikkate alsınlar. daha önce yazdığım tüm entryleri nereden görebilrim derseniz; o da kontrol merkezi / çaylak modu'nda mevcut. şimdi lütfen daha önce hatalı olarak girdiğiniz entryleri tek-tek düzenleyiniz ve yazarlığınız onaylanması için adminlerin entrylerinize göz atmasına kadar bekleyiniz. kısa süre içinde hatalarını düzeltmeyen çaylakların hesapları ne yazıkki kapatılacaktır.

  *

  ayrıca belirtmek isteriz ki; yaklaşık 10 günlük süreç içerisinde sözlüğümüze gösterilen yoğun ilgiden dolayı kısa bir süre sonra birinci nesil yazar alımları kapatılacak ve referanslı üyelik sistemine geçilecektir. bu sebeple çevrenizde galatasaray sözlük'te yazmak isteyen eş-dost kim varsa geçikmeden haber veriniz.

  *

  gündemimizde olan son madde ise; özellikle son 1-2 gündür "tamamiyle hosting şirketimizden kaynaklanan sebeplerden dolayı" sitemize gün içerisinde kısa sürelerle ulaşılamamasıdır. birkaç gün içinde yeni bir hosta geçerek bu sorunumuzu da bertaraf edeceğiz...

  şimdlik söyleyeceklermiz bu kadar.

  son söz; aslan arma, kutsal parçalı forma aşkına *herkes konyaspor maçına.
 • 5
  (bkz: birinci nesil yazar) & (bkz: ikinci nesil yazar)

  sevgili galatasaray sözlük yazarları, bu gece* 00:00 itibariyle birinci nesil yazar alımları kapatılacak ve ikinci nesil yazar alımlarına başlanacaktır. bu vesileyle, sözlüğün ilk kullanıcıları olmalarından mütevellit daha kolay yazar olan birinci nesil yazarlar arasında güzel bir temizlik operasyonu gerçekleştirilecektir. ayrıca onay bekleyen çaylakların entryleri daha özenli incelenecek, ufak hatalar dahi olsa görmezden gelinmeyecek ve yazarlıkları onaylanmayacaktır. haber eder, gözlerinizden öperiz...

  yeni gelecek ikinci nesil yazarlara da şimdiden selamlar olsun.
 • 6
  büyük galatasaray taraftarları! sevgili galatasaray sözlük yazarları,

  bir galatasaray taraftarı kardeşimiz anıl aydın ne yazık ki kan kanseri tehşisiyle izmir dokuz eylül üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'nde yatmaktadır. ve kardeşimizin yaşayabilmesi için 2 ay içinde gerekli ilik naklinin yapılması gerekmektedir.

  anıl kardeşimize nasıl yardımcı oluruz diyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey; iliğinizin uyup-uymadığını öğrenmek için kan tahlilidir. diğeri ise tanıdığınız herkesi kan tahlili için ikna etmeniz ve bu mesajı olabildiğince çok kişiye ulaştırmanızdır. unutmayın; belki de bir canın kurtulmasına vesile olabilirsiniz.

  şimdi sira anıl kardeşimize yardımda. haydi!

  istanbul:
  çapa tıp fakültesi
  temel bilimler binası
  acil giriş kat:2 no:10
  tıbbi biyoloji ana bilim dalı

  ankara:
  ankara üniversitesi tıp fakültesi

  izmir:
  ege üniversitesi tıp fakültesi

  annesi - nazan aydın: 0 (506) 533 82 33
  dayısı - gökhan serttaş: 0 (542) 362 43 43
  ev arkadaşı - yalın doğu yarkaya: 0 (532) 303 17 63
 • 7
  ilan...

  sözlük yönetimi haricinde, sözlüğün teknik yönleriyle ilgilenebilecek programcı ve grafiker arkadaşlara beraber çalışabiliriz. hem bizim yükümüz azalır, hem sözlük kısa sürede daha hızlı bir şekilde gelişir, hem de farklılık olmuş olur. ilan verelim dedik buradan... ilgilenenler bilgi@rerererarara.net msn adresini kullanabilir ya da özel mesajla bana veya gs'ye ulaşabilir. ama ulaşmadan önce aşağıyı bir okuyunuz;

  aranan kişi ve özellikleri;

  - iyi derecede php bilgisine sahip, sözlüğün teknik sorunlarını kapatabilecek ve sözlüğü geliştirebilecek coderlar,
  - güncel olaylarla alakalı giriş resmi ya da animasyonu yapabilecek grafiker, mrafiker artık her neyse ondan olanlar,
  - sözlük teması yapabilecek tasarımcılar...

  (maaş+ssk+yol+yemek+çay+kahve+nescafe+sigara+forma+maç bileti)

  başvurmak isteyenlerin; cv'leri ve kısa bir özgeçmişleriyle birlikte başvuruda bulu... şaka şaka, düzenli bir şekilde referanslarını yazmaları yeterli...
 • 8
  yine ve yine tamamen hosting şirketinden kaynaklanan bir problem sebebiyle sözlüğümüze gece ve sabah saatlerinde ulaşım problemleri yaşanmış ve bir takım karışıklıklar ortaya çıkmıştır. şu anda her şey eski seyrine dönmüş ve problemler ortadan kaldırılmıştır. bu süre zarfında bazı yazarlarımızın bir kaç entryleri silinmiş olabilir, bu sebeple yazarlarımızdan özür diliyoruz.

  ayrıca gün içerisinde www.galatasaraysozluk.com adresinden sitemize ulaşım problemi yaşanacaktır, yazarlarımızın www.rerererarara.net adresini kullanmalarını ve çevrelerine bunu haber vermelerini salık ederiz.
 • 9
  evet, sözlüğümüz günbegün yeni eklentiler ve düzenlemelerle işlevsel bir hal almakta. bunlara -sizin de katkılarınızla- bir yenisini eklemeyi düşünüyoruz. sözlüğe yeni bir renk ve heyecan getirecek karma olaylarına girelim dedik. bunun için gerekli altyapı çalışmaları hemen hemen tamamlandı. tek sorun karma isimleri. biz kendimize göre bir şeyler oluşturduk ama daha iyi fikirler çıkar diye sizlerin de önerilerinizi alalım dedik.

  bildiğiniz gibi, ya da bilmediğiniz gibi, karma; bir yazarın entrylerine verilen oyların belli birkaç matematiksel işleme tabi tutulmasından sonra -1000 ile 1000 arasında ortaya çıkan bir değeridir. bu değer ben yani kimdir nedir bölümünde ortaya çıkacaktır. bu değerler belli sınıf aralıklarına ayrılıp her sınıfa bir isim verilecektir. kısacası karma yazarın aldığı on numara ve ofsayt oylarına göre yaftalanmasıdır. işte bizim de sizden istediğimiz bu sınıflara uygun isim, sıfat vb, kelimeler üretmenizdir. örneğin karması -127 olan yazarın karmasının yanında (davul tokmağı) yazması gibi.

  ek olarak, bu olayda karma ismi yerine daha orijinal bir fikir gelirse onu da kullanabiliriz...

  önerilerinizi mesaj yoluyla bana* iletebilirsiniz.

  ayrıca yazarlar önerdikleri karma isimlerinin haklarını sözlüğe devretmiş olurlar, sonradan bir hak talep edemezler, karmamı geri verin diye ağlayamazlar. önerisi kullanılan yazarların, sağda-solda "dayı bak şu gördüğün karma önerisi benden geldi" tarzı reklamlar yapması görgüsüzlüktür, selçuk yulacılıktır, ercan saatçiliktir.
 • 18
  (bkz: yenilikler)

  sevgili sözlüğümüzün sevgili yazarları... *

  sözlüğümüzdeki görünümde ufak-tefek fakat kullanışta bayağı işlevsel yeniliklerini sizlerle paylaşmak istedik.

  - sayfa numaralandırmalarındaki sorun tamamen düzeltilmiş olup, tam randımanlı çalışabilir hale getirilmiştir.
  - entry yazarken kullandığımız bkz butonları çok daha işlevsel hale getirilmiştir, ie'de her hangi bir problem yokken, ff'de bir kelime veyahut cümleye bkz vermek için önce bkz butonuna tıklayıp açılan kutucuğa yazmanız gerekiyordu, şimdi ise bkz vereceğiniz kelimeyi seçip kullanmak istediğiniz bkz butonuna bastığınız an seçili metin taglanır.
  - sadece linklerden oluşan entry'lerde saçma-sapan bir bug olduğundan link gözükmüyordu, o sorunu da hallettik. artık sadece linklerden oluşan entry'lerin sonuna bir boşluk koymanıza gerek yok.
  - bir üstte bahsettiğimiz bug yüzünden entry'lerin başındaki ve sonundaki gereksiz boşlukları alamıyorduk, artık entry sonlarındaki gereksiz boşluklar gözükmeyecek.
  - bilindiği gibi sözlükte uzun süre hareketsiz kalan oturumlar belli bir süre sonra düşer, o arada girilen entry'ler de, oturum düştüğünden boşlukta kayboluyordu. ona da çözüm ürettik. böyle bir durumda entry'i yolla dedikten sonra eğer sözlükte uzun süre hareketesiz kalıp düştüyseniz veyahut entry yazma işleminiz çok uzun sürdüyse, karşınıza tekrardan kullanıcı girişi bölümüyle beraber bir not gelecektir "panik yapmayın" diye, panik yapmayın ve kullanıcı adı ve şifrenizi girin, akabinde sözlüğe giriş yapmış olup detayında entry'niz yayınlacaktır. bu çok yeni bir sistem olduğundan bazı sorunları olabilir. kısa zaman içinde bu sistemi sözlükteki tüm sayafalar için uygulayacağız. şimdilik en lazım olan yerde kullanıyoruz. betadır, bir sorun olursa bize iletiniz.
  -entry'lerin silinme sebepleri daha açık bir hale getirildi, bazı sebeplerden silinen entry'lerde moderasyonun açıklama yapma zorunluluğu getirildi. ayrıca bu işlemler modlog'a daha açık ifadelerle işleniyor. kısa bir süre sonra diğer yazarların silinen entry'leri de modlog'ta sebebiyle beraber görülebilecek. böylece entry'lerin hangi sebeplerden silindiğini ve hatalı entry örneklerini buradan daha net bir şekilde görebileceksiniz. bunu da moderasyonun şeffaflığı için yaptık. sözlük yönetimi daha şeffaf olacak.
  - mesajlar bölümünde görünürde ufak-tefek rötuşlar yaptık.
  - aynı şekilde çöp'te rötuşlamalar yaptık. eskiden yazar kendi sildiği entry'sini bile canlandırmak istediğinde bu moderasyon onayına sunuluyordu. bu abukluğu kaldırdık. artık dilediğiniz entry'lerinizi anında silebilir, çöp kutusunda dilediğiniz kadar düzenleyebilir ve canlandır butonuna bastığınız an entry'nizi yayınlayabilirsiniz.
  - kadro butonu tam anlamıyla işlevsel çalışmaya başlamıştır. bu bölümde kadronuzdaki yazarların -yani kısacası arkdaşlarınızın- son 1 hafta içinde girdiği entry'leri takip edebilirsiniz.
  - servet iyileştirildi, 1 hafta sonra tam randımanlı hale gelecektir, linderoth için ise ne kadar kod yazdıysak yanıt vermiyor. büyük bir bug'u var.

  şimdilik sanırım bu kadar. yeniliklerimiz devam edecektir. isteklere ve sorunlara çok daha hızlı bir şekilde yanıt vermemiz için lütfen sözlükle ilgili istekler'e saçma-sapan şeyler yazmayın, "sözlük, tezimi yaz" vs gibi. zaten kısa bir zaman için o başlıktaki tüm gereksiz entry'ler de temizlenecektir. sonra gelip "dayı neden entry'imi sildiniz" demeyiniz. ayrıca sözlüğü kullanırken karşılaştığınız bugları sözlükteki hatalar başlığına yazabilirsiniz. bu da bizim takibimiz açınsandan çok daha kolay olur. sözlükteki bugları sözlükle ilgili isteklere yazmayınız.

  son olarak; sözlüğün hukuki işleriyle ilgilenebilecek hukukcu arkadaşlar arıyoruz, hukuk öğrencileri de olabilir. belalı entry sebebiyle ihbar edilen entry'ler bu arkadaşların onayıyla silinecek.

  bitti. *

  not: bu entry'i yazarken farkettim, bkz butonları çok da randımanlı olmamış, zira uzun entry'lerde kullandığımızda düzgün çalışıyor fakat scroll bar en başa gidiyor. onu da hallederiz. napalım sözlükle uğraşmaktan entry giremiyoruz. :)
 • 19
  çöp kutunuzda, silinen entry'lerinizin altında, silen ibaresinin yanında in 99 we trust nickini görürseniz şaşırmayın, çünkü o artık birinci nesil moderatör.

  sözlüğümüzün ilk açıldığı günlerden itibaren, sözlük için gösterdiği emeklerden ötürü kendisine kocaman bir teşekkürü borç biliyor ve yeni görevinde kendisine başarılar diliyoruz.

  (bkz: in 99 we trust tan mesaj almak)
 • 20
  sevgili galatasaray sözlük yazarları,

  bilmem biliyor musunuz ama biz çok iyi biliyoruz ki; sözlüğümüzün derin bir güvenlik sistemi bulunmakta. * yani, sahte hesaplar açarak sözlüğü kötü emellerinize alet etmeniz ve/veya oylama sistemini kötüye kullanmanız direk güvenlik ağımıza takılmakta.

  işbu sebeple, sözlük anayasası'nda da açıkca belirtildiği gibi, açtığınız sahte hesapların uçurulmasıyla kalmaz halihazırda elinizde bulunan hesabınızında uçmasına şahit olabilirsiniz. sonra demedi demeyin.

  ayrıca sözlüğe aynı ip üzerinden bağlanan aile bireyleri veyahut ev arkadaşları lütfen durumu adminlere iletsinler ki sözlük güvenlik sistemi boş yere kıllanmasın.
 • 24
  (bkz: acil kan ihtiyacı)

  sözlük yazarlarımızdan schumy 'nin bir yakını, aort damarı çatlamasından dolayı başlayan iç kanama neticesinde şu an siyami ersek hastanesi'nde (istanbul) yoğun bakımda bulunmaktadır. 07 temmuz 2009 salı günü ameliyat olacağından kendisi için acil olarak 0 (sifir) grubu rh+ kana ihtiyaç vardır. kan verebilecek yazarlarımız veya çevresinde kan verebilecek kimse bulunanlar 0535 976 11 57 numaralı telefon ile irtibata geçebilirler.

  lütfen duyarsız kalmayalım.
 • 25
  evet, uzun süredir beklediğiniz geçen haftanın 10 numara entry'leri ve geçen haftanın en ofsayt entry'leri yenilenerek ve yanlarına birkaç kardeş*** alarak geri döndü. kutlu olsun.

  şimdi bu istatistiklerle ilgili birkaç açıklama yapalım;

  bilindiği gibi, "geçen haftanın en" istatistiklerinde bir takım sorunlar mevcuttu, entry'lerin sadece on ya da of oyları dikkate alındığından, bir entry bazen hem "geçen haftanın 10 numaraları" arasında, hem de "en ofsaytler" arasında yer alıyordu, ayrıca bazı silinmiş entry'ler de bu listede görüntüleniyordu. en önemlisi, bu listelerde, bugünden başlayıp son 7 günün istatistik verileri listeleniyordu. yani liste sürekli hareketli bir haldeydi. şimdi ise bir entry'i oy-değer yönünden baz aldığımızdan, -olması gerektiği gibi- bir entry'e verilen on ve of oyların farkı alınıyor. örneğin; bir entry 23 on oyu, 5 de of oyu almışsa, o entry'nin değeri rakamsal yönden 18'dir. geçen haftanın 10 numara entry'leri ve geçen haftanın en ofsayt entry'leri listeleri de bu rakamsal değerleri büyükten-küçüğe(pozitif) ve küçükten-büyüğe(negatif) listeler. listelerin limiti 20'dir, yani en fazla geçen haftanın, 20 en iyi ya da en kötü entry'leri listelenir. listelenen entry'lerin sayısı 20'den az da olabilir. bunun sebebi de rakamsal değerin belirli bir taban değeri olmasıdır. bu rakamsal tabanın altında veya üstünde olan entry'ler geçen haftanın 10 numara ya da en ofsayt entry'leri listesinde listelenmezler. örneğin; 10 numara entry'ler için taban değer 10 ise, 10'un altında oyu olan entry'ler listeye giremezler, ve geçen hafta içinde girilmiş ve oylanmış entry'lerden rakamsal değeri 10 ve 10'un üzerinde 12 tane entry varsa, geçen haftanın 10 numara entry'leri listesinde sadece o 12 entry listelenir. eğer listelemede 2 veya daha çok entry eşit değerde ise, daha çok oylanan daha çok değerlemeye alındığından üste çıkar, oylama sayıları da eşitse daha kısa sürede oylanan yani diğerinden daha sonra girilen entry üste çıkar, entry'lerin giriş tarihleri de aynıysa seri penaltı atışlarına geçilir. popescu! haydi oğlum, haydi oğlum ve goool!!! neyse. entry'lerin listelenmesi ve değerlemesiyle ilgili bilgileri verdik, şimdi geçen hafta kavramını inceleyelim. geçen hafta, pazar gecesi 23:59'dan geriye yürüyerek önceki pazartesi 00:00'ı da içine alan zamanı dilimini ifade eder. ve bu zaman zarfı içinde girilen ve oylanan entry'leri baz alır. bu sebeple geçen haftanın en istatistikleri her pazartesi 00:00'da yenilenir. kısacası bu istatistikler hareketli değil durağan listelerdir. yani mesela pazartesi 00:00'da yenilenen listede 17. sırada yer alan bir entry, pazartesi 00:00'dan sonra defalarca oylansa bile, bu işlem geçen hafta süresi içinde yer almayacağı için, entry'nin listedeki konumu değişmez. bu durağan listelerde sadece birkaç istisnai durumlarda değişme olur. örneğin; listede yer alan entry, yazar ya da moderasyon tarafından silinirse bu entry listeden kalkar ve yerine 20 limitinin altında kalan ilk entry gelir. ayrıca, bir entry'e geçen hafta süreci içinde verilen oyun, oyu veren yazar tarafından geri alınması ya da oyu veren yazarın uçurulması, entry'lerin listedeki sıralamalarının değişmesine sebep olabilir.

  son olarak, istatistiklere yeni eklenen geçen haftanın en dikkat çeken entry'leri hakkında kısaca bilgi verelim; bu listelemede de süreç yukarıda anlattığımız gibi işlerken, tek fark; entry'ler değerlendirilirken, entry'lerin aldıkları toplam oy sayısına bakılır. yani on ve of oyların farkı değil toplamı alınır. bu entry'ler sözlükte çokça on ve/veya of olarak oylanıp dikkat çektiğinden geçen haftanın en dikkat çeken entry'leri istatistiklerinde listelenirler.

  2008 yılının 10 numara entry'leri ve 2008 yılının en ofsayt entry'leri istatistikleri de aynı geçen haftanın 10 numara ve ofsayt entry'leri istatistikleri gibi çalışır. tek fark; geçen hafta süreci yerine geçen yıl sürecinin gelmesidir.

  şimdilik bu kadar; öptüm bye.

  dip not: istatistikler sayfasını göremeyenler sözlüğü kapatıp yeniden açsınlar sorun düzelir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın