• 1
  açıldık.

  türkiye'nin en büyük spor kulübü ve markası galatasaray'ın net ortamında kaliteli bir paylaşım aracının eksikliğini hissediyorduk ne zamandır. kendimizce bir şeyler yapalım dedik. bilindik bir format; sözlük. ama diğerlerinden farklı olarak bizim konumuz sadece galatasaray. galatasaray'ın etrafında dönen yaşamların toplanma noktası bir nevi. araç olarak ise kullandıklarımız kelimelerimiz, cümlelerimiz.

  en iyi olmak ya da büyük olmak gibi hedeflerimiz yok. galatasaray'ı yaşayanların ve yazanların kendi çapında takıldıkları ve özgün bir duruş oluşturmaya çalıştırdıkları bir oluşum şimdilik tek hayalimiz.

  çok fazla uzatmaya da gerek yok, gelsin hayat bildiği gibi diyerek zamanın akışına bırakıyoruz her şeyi.

  www.rerererarara.net
  www.galatasaraysozluk.com
 • 2
  yine ve yine tamamen hosting şirketinden kaynaklanan bir problem sebebiyle sözlüğümüze gece ve sabah saatlerinde ulaşım problemleri yaşanmış ve bir takım karışıklıklar ortaya çıkmıştır. şu anda her şey eski seyrine dönmüş ve problemler ortadan kaldırılmıştır. bu süre zarfında bazı yazarlarımızın bir kaç entryleri silinmiş olabilir, bu sebeple yazarlarımızdan özür diliyoruz.

  ayrıca gün içerisinde www.galatasaraysozluk.com adresinden sitemize ulaşım problemi yaşanacaktır, yazarlarımızın www.rerererarara.net adresini kullanmalarını ve çevrelerine bunu haber vermelerini salık ederiz.
 • 3
  haiti'de yaşanan büyük deprem felaketi ile ilgili olarak casus isimli yazarımız tarafından iletilen mesaj aşağıdadır. casus arkadaşımıza duyarlılığı için teşekkür ediyor diğer yazarlarımızın da aynı hassasiyeti göstereceğini ümit ediyoruz.

  "herkesin bildiği üzere haiti'de çok büyük bir deprem meydana geldi. birçok yardım kurulusu da bu deprem için yardım kampanyası başlattı. eğer yardımda bulunmak istiyorsanız aşağıdaki linkte bu yardım kuruluşlarının linkini bulabilirsiniz:

  http://www.interaction.org/...ist/earthquake-haiti

  ingilizce bilmeyen arkadaşlar casus arkadasımızla temasa geçebilirler.

  direk kredi kartıyla yardımda bulunabiliyorsunuz. örneğin, amerikan kızılhaç'ı için http://bit.ly/8nıiwy a tıkladığınız zaman karsınıza bir form gelecek. bu formdaki bilgileri doldurarak minimum 10 dolar yardımda bulunabilirsiniz.

  ayrıca türk yardım kurulusları üzerinden göndermek isterseniz asağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

  http://www.ihh.org.tr/anasayfa.7.0.html
  http://www.kimseyokmu.org.tr/

  lütfen duyarsız kalmayalım."
 • 4
  (bkz: #283682)
  haiti'de yaşanan büyük deprem felaketi ile ilgili olarak kızılay tarafından da bir yardım kampanyası başlatılmıştır. cep telefonunuzdan (tüm gsm operatörleri için geçerlidir) 2868'e bir adet boş mesaj göndererek felaketzedelere 5 tl. (beş lira) yardımda bulunabilirsiniz.

  kampanya ile ilgili daha fazla bilgi almak için ; http://www.kizilay.org.tr

  bizleri bu kampanyadan haberdar eden neurotic arkadaşımıza teşekkür ederiz.
 • 5
  sözlüğü kullanan kişi sayısı günbegün arttığından -ve haliyle veritabanımız da giderek büyüdüğünden-, son zamanlarda ortaya çıkan performans sorunlarını en az düzeye indirmek için bir takım önlemler aldık. bunları paylaşalım dedik, zira bununla ilgili mesajlar almaktayız.

  öncelikle;
  - istatistikleri ve karmayı dinamik halden kurtarıp statik hale getirdik. bütün istatistikler ve karma her gece yarısı güncellenecek olup, bir sonraki güncellemeye kadar sabit kalacaktır.*
  - sol frame için cache sistemi kurduk. böylelikle 'bugün' her tıklandığında değil dakikada bir güncellenecek ve 60 saniye sonraki güncellemeye kadar cache'den okunacak.(u: işte yeni entry girdiğim zaman neden hemen sol frame'de gözükmüyor sorusunun cevabı burda) 'dün' ve 'dünden' için cache süresi 10 dakika, 'ukde' için 5 dakika ve 'gündem' için 3 dakikadır. yani bu sayfalar belirtilen süre zarflarında bir kere veritabanından bilgi çekecek, aynı süre zarfında her tıklandığında ise cache'den okunacaktır. böylelikle veritabanına gereksiz ve fazla sorgu yollanmayacaktır.

  performanstan bağımsız olarak bir takım görsel iyileştirme hamleleri de yaptık;
  - uzun linklerdeki çirkinliği giderdik ve artık uzun linkler kısaltılmış olarak çıkıyor. örnek olarak;
  http://www.rerererarara.net/...k_sizi_seviyoruz.jpg
  - sarı kırmızı beton adlı yeni temamız da kullanılmaya hazır durumda.

  galatasaray sözlük, hagi, atina'dan bildirdi... *
 • 9
  (bkz: metin oktay kütüphanesi)

  tekyumruk olarak hakkari'nin çimenli köyü ilköğretim okuluna metin oktay kütüphanesi kuruyoruz. düşünen, sorgulayan, yorumlayan nesillerin yetişmesi okumaktan geçmektedir. kitap okuma alışkanlığımızı köreltenlere inat 1 ile 8. sınıf arası hakkarili kardeşlerimize kitap gönderiyoruz. yeni ve eski roman, ders kitabı, araştırma kitapları kısaca 1 ile 8. sınıftaki arkadaşlarımızın okuyabileceği her türlü kitabı toplamaya başlıyoruz.

  irtibat için :galatasaraytarihininenuzunniki ve toumai
  http://www.facebook.com/...oruz/161075800595512
 • 10
  sözlük yazarlarından slowly gencolez'in her hafta düzenli olarak yayın yaptığı radyosu*'daki meze programında bu hafta konsept sadece galatasaray. alaturka ezgiler eşliğinde eski günlerin yad edileceği, galatasaray'ın mevcut durumunun konuşulacağı programa çeşitli çevrelerden galatasaraylılar bağlanacağı gibi bir diğer sözlük yazarımız mahalle takimi da bağlanacaktır.

  tarih: 22 mart salı 23:00
  afiş: http://twitpic.com/4bsdb5
  http://www.radyosu.org/
 • 11
  sevgili galatasaray sözlük yazarları;

  altı nokta körler derneği'nin başlattığı renkler herkes içindir kampanyası ile http://www.renklerherkesicindir.com adresinde bulunan bir dakikalık filmi her izlendiğinde bir görme engelli çevresindeki renkleri öğrenebileceği özel bir yazılıma ücretsiz kavuşuyor. sadece bir dakikanızı ayırarak bir engelli vatandaşımıza yardımda bulunabilirsiniz.
 • 12
  sevgili yazarlar,

  bu akşam itibariyle tükiye lokasyonlu sunucumuz, amsterdam'da bulunan yeni kiraladığımız sunucuya taşınacaktır. bu sebeple sözlük saat 22:00'dan başlayarak taşıma işlemleri bitene kadar kapalı kalacaktır. taşıma işlemleri için yaklaşık 2 saatlik bir süre öngürüyoruz.

  ayrıca taşıma işlemi sebebiyle diğer alan adlarımızdan sözlüğe erişim kesilebilir. bu sebeple bir süre www.rerererarara.net adresinden sözlük erişimi sağlamanızı öneririz.

  ayrıntıları twitter sayfamızdan takip edebilirsiniz: http://twitter.com/GsSozluk
 • 14
  sevgili yazarlar,

  galatasaray sözlük'ün 3. yılını henüz dolduruduğu bu günlerde yeni bir uygulamaya gidip-gitmemenin eşiğindeyiz.

  öncelikle şunu samimiyetle belirtmek isterim ki, galatasara sözlük tamamen galatasaray ve galatasaraylı için kurulmuştur. ve, galatasaray ve galatasaraylının menfaatleri dışından hiçbir kaygı gütmemektedir ve gütmemiştir. bugüne kadar hiçbir şekilde bunların dışında bir kaygımız olmadı ve bundan sonra da olmayacak.

  ticari bir kaygımız hiç olmadı ve sözlüğün yaşamına devam etmesi için gereken kaygılardan bile "ticari bir kaygı" olarak algılanabileceğinden dolayı imtina ettik. çünkü galatasaray'ın adının tüm ticari kaygılardan daha değerli olduğunun bilincindeyiz.

  hal böyleyken, hesap doğrulama gibi bir yöneteme başvurmayı düşündük. çünkü, galatasaray sözlük, dolayısıyla galatasaraylı için yapılabilecek en doğru seçeneği aradığımızdan dolayı. başka da hiçbir sebebi yok. (başarız bir yöntem de olabilir, bu konuda en doğrusunu biz biliriz demiyoruz)

  söz konusu galatasaray'a gönül vermek iken, ortada söz konusu galatasaray iken; çoklu hesap alan ve kişiğini, benliğini, egosunu galatasaray'ın önüne geçirerek, tamamen kişilere takılarak sahte hesaplarla yazılar yazan ve sözlüğü karışıtıran kişilerin önüne geçmek istedik.

  aynı zamanda yine; galatasaraylı olmayıp, galatasaraylıymış gibi birçok sahte hesap alıp, provokatif yazılar yazarak, herkes tarafından okunabilen galatasaray sözlük'te, tamamen gündemi ve olayları saptıran, kötü niyetli insanlarının önüne geçmek istedik.

  peki bunun için başka bir yöntem yok muydu?
  bunun için denenen yöntemlerin çok da yeterli olmadığından dolayı, en etkili yöntemin bu olacağını düşündük.

  şimdi hesap doğrulama ile ilgili sorulara gelelim:

  - hesap doğrulama sistemi nasıl çalışıyor?
  girdiğiniz kişisel bilgileriniz t.c. nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü kimlik numarası dorgulama sayfasına (https://tckimlik.nvi.gov.tr/) gönderilerek eşleştiriliyor ve oradan geri gönderilen sonuca göre hesabınız doğrulanıyor ya da doğrulanmıyor.

  - hesabımı neden doğrulamam gerekiyor?
  çoklu ve sahte hesapların önüne geçmemiz için hesabınızı t.c. kimlik numaranız ile doğrulamanız gerekiyor.

  - t.c. kimlik numaram sözlük veritabanına kaydedilecek mi?
  hayır, t.c. kimlik numaranız sadece hesabınızın doğrulanması aşamasında kullanılacak olup kesinlike sözlük veritabanına yahut başka bir yere kaydedilmeyecektir.

  - t.c. kimlik numaramı ve kişisel bilgilerimi yöneticiler ya da diğer kişiler görebilir mi?
  hayır, t.c. kimlik numaranızı ve kişisel bilgilerinizi (ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet) sözlük yöneticileri ve diğer kişisel kesinlikle göremez. kişisel bilgileriniz sadece sözlük içi istatistiklerde veri olarak kullanılır.

  - herhangi bir hukuki durumda t.c. kimlik numaram yetkili mercilerle paylaşılabilecek mi?
  hayır, böyle bir durum mümkün değildir. yukarıda da belirttiğimiz üzere t.c. kimlik numaraları sözlük veritabanına yahut başka bir yere kaydedilmediğinden böyle bir şey mümkün olmamaktadır. ayrıca, 5651 sayılı "internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun" çerçevesinde yer sağlayıcı'ların kullanıcıların t.c. kimlik bilgilerini tutma yükümlülüğü bulunmadığından yetkili merciler tarafında böyle bir talepte bulunulması da söz konusu değildir. böyle bir talep söz konusu olsa bile, kayıtlarımızda yetkili mercilerle paylaşılabilecek trafik bilgileri (ip adresi) dışında hiçbir kayıt tutulmamaktadır. tutulan trafik bilgileri de tamamen mevzuat gereğidir.

  - t.c. vatandaşı değilim. ne yapmam gerekiyor?
  bu konuda sözlük yöneticileriyle temasa geçebilirsiniz. böyle bir imkanınız yoksa iletişim için bilgi@rerererarara.net mail adresini kullanabilirsiniz.

  - hukuki olarak bir kaygıdan dolayı mı böyle bir yönteme başvuruyorsunuz?
  hayır, bu konuda hiçbir hukuki kaygımız yoktur. sebepleri tamamen yukarıda belirttiğimize etkelerden dolayıdır. zira yine yukarıda belirttiğimiz üzere, elimizde bu uygulamadan önce bulunan bilgiler dışında bilgiler bulunmayacaktır.

  - bu uygulamadan sonra sözlük yazarlarığının anonimliği ortadan kalkacak mı?
  hayır, bu uygulamadan önce -zaten mevzuat gereği- ne kadar anonimseniz, bu uygulamadan sonra da aynı derece anonim kalacaksınız.

  sonuç olarak, amacımız; bu uygulamayı dikte ettirmek değil, galatasaray sözlük kullanıcılarının uygulama üzerindeki düşüncelerine göre hareket etmek.

  konuyu moderasyon onayı da sunmadık ki, tepeden inme bir yaptırım olmasın diye. yani kısacası tepkilere göre hareket edeceğiz.

  aslında uygulamayı anketinho'da oylamaya da sunabiliriz ama t.c. kimlik bilgilerini saklamadığına inanılmayan moderasyonun oylamaya müdahale etmediğine nasıl inanılacağını bilmiyoruz. bütünüyle kuşkudayız.
 • 17
  sevgili sözlük yazarları;

  geçtiğimiz aylarda büyük bir deprem felaketi yaşamış olan van ve erciş başta olmak üzere, depremden etkilenen bölgenin yeniden yapılandırılması ve depremzedelere yardım için türk eğitim vakfı ve turkcell tarafından, milli eğitim bakanlığı ile birlikte düzenlenen “van için türkiye kumbarası” isimli projeye destek olarak bölgenin geleceğine katkıda bulunabilirsiniz. en azından van yazıp 5283'e bir adet sms göndererek (gsm opertörünüz fark etmiyor) kumbaraya 5 tl. atabilirsiniz.

  ayrıntılı bilgi için; http://www.turkiyekumbarasi.com
 • 20
  (bkz: kanında hayat var)

  gizem çınar, 16 yaşında adana anadolu lisesi'nde okuyan genç bir kardeşimiz. ayaklarında ve bacaklarında hissettiği ağrı neticesinde doktora gidiyor ve kendisine lösemi teşhisi konuluyor. o günden sonra mücadelesi başlıyor. bu mücadelede ona ve diğer hastalara destek olmak isteyen arkadaşları ve lise mezunları 81 ili kapsayan "kanında hayat var" kampanyasını başlatıyorlar.

  gizem için donörlerden toplanan kanlardan daha fazlasına ihtiyaç var maalesef. şu ana kadar ilik naklinin gerçekleştirilebileceği uyumlu kan örneği bulunamadı ve bizlere, hepimize ihtiyacı var. bir hayata umut ve yeniden başlama vesilesi olmak bizim elimizde.

  gizem'e ve diğer lösemi hastalarına umut olabilmek için,

  adana'da çukurova dr. aşkım tüfekçi devlet hastanesi'ne
  istanbul'da çapa tıp fakültesi kemik iliği bankası'na,
  ankara'da ibn-i sina hastanesi ilik bankası'na,
  antalya'da akdeniz üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'ne
  bursa'da uludağ üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'ne,
  izmir'de ege üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'ne,
  kayseri'de erciyes üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'ne,
  konya'da selçuk üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'ne

  müracaat ederek donör olabilirsiniz.

  http://gss.gs/Uwk
  http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/...7045_773997386_n.jpg
  http://gss.gs/iYt
  http://gss.gs/QRM

  daha ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlar, özel mesaj yoluyla hasnun galip arkadaşımıza ulaşabilirler.
 • 22
  sevgili galatasaray sözlük kullanıcıları;

  bugünden itibaren galatasaray sözlük yepyeni bir yola girmiş bulunmakta.

  uzun süredir üzerinde düşünüp/çalıştığımız yeni galatasaray sözlük kuralları taslağını hemen hemen bitirmiş durumdayız. bu taslak metni, şimdilik kesin ve son bir kaynak hükmünde olmayıp; sözlük yazarlarından gelecek görüş ve önerilere göre son halini alacak ve önce madde madde sonra da bütünüyle oylamaya sunulacaktır.

  bilindiği gibi sözlüğümüzde diğer sözlüklerden farklı olarak konu ve içerik kısıtlaması var. aynı şekilde yine önemli bir farklılık olarak niteliksiz entry konusu var. moderasyonu en çok sıkıntıya sokan konu, bu iki husus üzerinde uyguladıkları yaptırımlar oluyordu. bu iki konuda etrafı kalın çizgilerle çizilmiş yazılı bir mevzuatın olmaması moderatörleri karar vermekte zorluğa itmekte ve aynı zamanda uygulamada farklılıklara ve göreceliğe sebebiyet vermekteydi.

  mevcut anayasanın yetersizliğinden dolayı moderasyonun farklı yaptırımları bazı kesimler tarafından yanlış anlaşılıyor ve ortaya garip garip hezeyan dolu sanrılar çıkıyordu. peşinen belirtelim ki, galatasaray'ın menfaatleri dışında ne bireysel olarak ne de moderasyon olarak hiçbir hesabın içinde olmadık, olmayacağız. tek derdimiz, sözlüğün adını aldığı galatasaray'a yaraşır bir yer olması.

  sözlük takribi 4 yıllık bir süredir hayatta. bu süre boyunca, sözlük hayatının maddi pratiğinde karşılaştığımız birçok durum, bize galatasaray sözlük'ün nasıl bir yer olması dahası olmaması konusunda önemli bilgi ve ipuçları verdi. özellikle birçok durumu direkt yaşayarak tecrübe etmemiz, getirilecek yeni kuralların, gelişigüzel değil de, deneyimlerden yola çıkarak oluşturulmasını sağladı.

  özellikle belirtmeliyiz ki; son yıllarda yapı olarak muadilimiz olan benzer sitelerde baş gösteren kuralsızlaşma dalgası yerine galatasaray sözlük yeni kurallarıyla beraber çok daha kuralcı ve katı olacak.

  galatasaray sözlük’ün talep edilebilirliği her ne kadar fazla olsa da, nicelik hiçbir şekilde galatasaray sözlük hedef ve planlarında yer alamamaktadır. bu sebeple, yeni kurallarla beraber sözlük içindeki katılık birçok yazarın sözlükten uzaklaştırılmasına sebep olabilir.

  yine galatasaray sözlük’ün temel hedef ve planlamalarında tekel olma gibi bir gaye yoktur. ayrıca galatasaray sözlük her galatasaraylının yazarlık ihtiyacına cevap vermeyi taahhüt etmemektedir. bu sebeple galatasaray sözlük’ün içine gireceği yeni formu beğenmeyen yazarlar galatasaray sözlük alternatiflerine yönelebilirler. çeşitlilik iyidir.

  yeni anayasa sürecine yazarların direk katılacak olması, sözlükte son zamanlarda oluşan genel memnuniyetsizlik havasının önüne geçeceğine inanıyoruz. bu süreçte özellikle rahatsız olunan konular irdelenecek ve tartışılacak ve bunların önüne geçmek için bu konularla ilgili düzenlemeler yapılacak. sonuçta ortak paydası sadece ve sadece galatasaray olan insanların birçok konuda uzlaşacağına ve salt çoğunluktan da öte nitelikli çoğunluk oluşturacağına inanıyoruz.

  yeni galatasaray sözlük kuralları, yeni galatasaray sözlük kuralları tartışması başlığında tartışmaya açılacak ve sözlük yazarlarından gelecek görüş ve önerilere göre maddeler tekrardan düzenlenecek ve eklenmesi gereken yeni maddeler eklenecek. aynı şekilde kuralların anlaşılabilirliği için yeni örnekler de eklenecek. galatasaray sözlük kuralları tartışması başlığında sözlük formatı gözetilmeyecek ve tartışmayı saptıran entry’ler hariç hiçbir entry silinmeyecek.

  tartışma ve düzenleme işlemleri 24 temmuz salı gecesine kadar devam edecek olup, 25 temmuz çarşamba günü yeni galatasaray sözlük kuralları metni son halini alacak.

  taslak metin son halini aldıktan sonra yazarlar oylamaya sunulmasını istedikleri maddeleri http://gss.gs/oylama adresinden seçebilecekler. bu işlem 25 ve 26 temmuz tarihleri boyunca devam edecek. takip eden gün, en az on veya daha fazla yazarın oylamaya sunulmasını istedikleri maddeler galatasaray sözlük anket uygulaması anketinho’da oylamaya sunulacak ve değerlendirme salt çoğunluk ilkesine göre yapılacak. oylama ile kabul edilmeyen maddeler yeni galatasaray sözlük kuralları’ndan kaldırılacak. tüm oylama işlemleri tamamlandıktan sonra yeni galatasaray sözlük kuralları uygulamaya girecek.

  sizlerden ricamız; yeni galatasaray sözlük kuralları tartışması başlığında sözlükte baş gösteren sorunları, en çok sıkıntı yaratan konuları, okunurluğu engelleyen etkenleri vb. problemleri sıralı ve açık bir şekilde yazmanız ve varsa bunlarla ilgili çözüm yollarını ortaya koymanızdır.

  ümit ediyoruz ki, yeniden yapılanan galatasaray ile birlikte galatasaray sözlük de yeni sezona kendisine yakışan bir biçimde girecek ve galatasaray sözlük giderek daha okunabilir ve yazılabilir bir yer olacak.

  yeni galatasaray sözlük kuraları taslak metni için: http://gss.gs/kurallar
 • 25
  öncelikle;

  (bkz: engelli galatasaray taraftarı)
  (bkz: #1073065)

  engelli taraftarlarımızın sorunlarına dikkat çekmek için tüm yazarların yardımını bekliyoruz. http://www.galatasaray.org/bize_ulasin.php (yazabilmek için resmi siteye ücretsiz üyelik gerekiyor) üzerinden kulübe sorunları toplu bir şekilde iletirsek bu konuya dikkat çekileceği ve en kısa sürede gerekli düzenlemelerin yapılacağı görüşündeyiz.

  mesajın kategorisi "türk telekom arena" veya "diğer" olarak seçilebilir, "engelli taraftarlarımız" ise konu kısmına yazılabilir. napiyosunuz la devrimciler tarafından hazırlanan aşağıdaki metni örnek alabilir veya direkt olarak kullanabilirsiniz;

  ***

  galatasaray spor kulübü yönetimi’ne

  yeni stadımız ali sami yen spor kompleksi türk telekom arena’ya geçişimiz, bir çok sorunu beraberinde getirmiştir. bunlardan en önemlilerinden biri, hatta belki de en önemlisi engelli taraftarlarımızın durumudur.

  engelli taraftarlarımızın sorunu, stadın içine girmeden başlamaktadır. bütün taraftarımızın stat ile ilgili mağduriyeti belliyken, engelli taraftarımızın yaşadığı mağduriyet kat ve kat fazladır. turnikelerden geçiş, kendilerine ayrılan bölgeye ulaşım vs. bunlar henüz maç başlamadan yaşanan sorunlardır. ayrıca engelli taraftarımıza ayrılan bölge, onların maç seyretmesi için gerekli asgari şartları taşımamaktadır. o bölgede oturarak maç seyretmenin imkanı bulunmamaktadır. ayağa kalkan taraftarlar yüzünden engelli taraftarların önü kapanmakta ve maçı izleyememektedirler. bu konuya gerekli özenin bir an önce gösterilmesi gerekmektedir.

  parçalı sevdayla yanıp tutuşan, belki de hayattaki tek motivasyon kaynağı galatasaray’ımız olan bu taraftarlarımızın sorunlarına, bir an önce çözüm bulmanızı ve konuyla acil olarak ilgilenmenizi bekliyoruz.

  galatasaray sözlük / isim

  ***

  biz bir aileyiz kenetlendikçe daha da büyüyen!
App Store'dan indirin Google Play'den alın